Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Výkopové práce Bratislava

Hľadáte staviteľa na výkopové práce v lokalite Bratislava? V tejto kategórii máme 19 116 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 553 profesionálov na Slovensku

71 238 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Výkopové práce Bratislava

Hľadáte výkopové práce Bratislava? Jednoducho vám pomôžeme nájsť kvalitných odborníkov aj v Novom Meste, Rači. Služby môžete využiť aj v širšom okolí ako Lozorno, Modra, Záhorská Bystrica. Odborníci v tejto kategórii tiež robia: vŕtanie do zeme, kopanie základov, budovanie kanála. Zabezpečia pre vás poskytovanie výkopových prác ťažkou technikou pre domy, záhrady a úpravy terénov a použijú pri tom bager, rýpadlá, lopaty, materiál na spevnenie dna kanálu. Vyberte si najlepšiu ponuku pre výkopové práce Bratislava z našich stavbárov.

29 553 profesionálov na Slovensku

71 238 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Dopyty

Najnovšie dopyty od našich zákazníkov

Výkopové práce

potrebujem vykopat - odstranit cca 20cm travnika- a nasledne pripravit podklad pre dlazbu. plocha je cca 30m2

Ivana M.
Bratislava
Výkopové práce

Dobry den potrebujem urobit vykop zeme a zaroven aj odvoz dlzka 10 m sirka 2m a hlbka 30 cm je...Zobraziť viac

Dobry den potrebujem urobit vykop zeme a zaroven aj odvoz dlzka 10 m sirka 2m a hlbka 30 cm je to priprava na pokladku zam dlazby.Ak by bola moznost tak aj dopravu makadamu a strku.Miesto prace je vrakuna.Dakujem.

R. S. R. s. r. o s.
Bratislava
Výkopové práce

Mame zaujem o vykop jamy na pivnicu pod zahradny domcek. Cca 3x2,6x2 m. Do jamy pojde prefabrikovana betonova pivnica. Vykop...Zobraziť viac

Mame zaujem o vykop jamy na pivnicu pod zahradny domcek. Cca 3x2,6x2 m. Do jamy pojde prefabrikovana betonova pivnica. Vykop bude v blizkosti tehloveho muru/plotu - asi bude nieco treba robit aj rocne, aby sa neposkodil. Pristup na pozemok je z hasicskej ulicky (pomerne uzka, mensi bager by sa mal zmestit). Realizacia v juli/auguste. Vdaka!

Eva V.
Bratislava
Výkopové práce

Výkop káblovej ryhy ručným spôsobom, 10m dlžka, hlbka cca 80 cm, šírka cca 40 cm, v trávniku, lopata a krompáč...Zobraziť viac

Výkop káblovej ryhy ručným spôsobom, 10m dlžka, hlbka cca 80 cm, šírka cca 40 cm, v trávniku, lopata a krompáč sú k dispozícii.

JOZEF H.
Bratislava
Výkopové práce

dobry den, na zajtra od rana potrebujem bager na sypanie kamenov do gabionovych kosov. Ma niekto volno?

Martin T.
Bratislava
Výkopové práce

potrebujem prehlbit existujucu jamu 3x1.8 o max 80 cm. Treba aspon 2 makacov, nakolko treba hlinu z jamy prehadzovat za...Zobraziť viac

potrebujem prehlbit existujucu jamu 3x1.8 o max 80 cm. Treba aspon 2 makacov, nakolko treba hlinu z jamy prehadzovat za plot

Pavol V.
Bratislava
Výkopové práce

Mali by sme záujem o dovoz zeminy....Výkopové práce máme zabezpečené, ale potrebujeme doviezť zeminu na vyrovnanie terénu.

Maťka M.
Bratislava
Výkopové práce

Potrebujem opraviť asfaltový povrch rozkopávky - zaliať okraje smolou, pretože bez toho to nechce správca komunikácie prevziať.

Matúš G.
Bratislava
Výkopové práce

Potreboval by som vykopať jamu pre šachtu s rozmermi 125cm (Š) x 175cm (D) x 150 cm (H) = 3,3...Zobraziť viac

Potreboval by som vykopať jamu pre šachtu s rozmermi 125cm (Š) x 175cm (D) x 150 cm (H) = 3,3 m3. Buď ručne alebo minibagrom so šírkou do 90 cm lebo širší sa tam nedostane. Jedná sa o bežnú zeminu.

Matúš G.
Bratislava
Výkopové práce

musíme vykopať a utesniť stranu nášho domu. Vo vnútri je vlhkosť, takže potrebuje dobrú pevnú vodotesnú membránu, ktorá bude trvať...Zobraziť viac

musíme vykopať a utesniť stranu nášho domu. Vo vnútri je vlhkosť, takže potrebuje dobrú pevnú vodotesnú membránu, ktorá bude trvať dlho. Je tu prístup pre malú kopáčku. V ideálnom prípade môže práca začať okamžite. Ďakujeme

Dale K.
Bratislava
Výkopové práce

Jedná sa o dlhšie neudržiavajú cestu. Potrebné ju rozšíriť odkopaním jednej strany. Cesta je vo svahu. Potrebný pravdepodobne malý bager....Zobraziť viac

Jedná sa o dlhšie neudržiavajú cestu. Potrebné ju rozšíriť odkopaním jednej strany. Cesta je vo svahu. Potrebný pravdepodobne malý bager. Pripadne ručne. Zemina sa uloží bokom, splaníruje a nie je potrebné ju odvážať.

Ján N.
Bratislava
Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Výkopové práce: Často kladené otázky

1.    Potrebujem mať výkaz výmer na ocenenie výkopových prác?

Áno, je to nanajvýš vhodné a je dobré určiť dodávateľovi aj skládku, na ktorú bude ukladať prebytočnú zeminu, pretože to môže mať vplyv na konečnú cenu. Vždy vyžadajte doklad o odovzdaní stavebného odpadu.

2.    Môžem požadovať realizáciu výkopových prác konkrétnym strojom?

Ak sa v danej problematike orientujete, tak to nie je na škodu. Aj keď v súčasnosti sa v praxi používa veľa rôznych strojov na výkopy, preto odporúčame netrvať na požiadavke konkrétneho stroja, ale vyžiadať si informáciu od dodávateľa o tom, aký zemný stroj, prípadne automobil na dopravu zeminy použije. Odborníci na výkopové práce, ktorých môžete nájsť na Wilio vám radi takúto informáciu poskytnú.

3.    Ako si skontrolujem, či sú výkopové práce zrealizované podľa projektu?

Ak stavbu realizujete svojpomocne, odporúčame, aby kontrolu vykonal stavebný dozor, ktorého musíte na stavbe v zmysle platnej legislatívy mať. Ak stavbu realizujete dodávateľsky, tak dodávateľ svojou odborne spôsobilou osobou garantuje, že práce sú vykonané podľa projektovej dokumentácie.

4.    Čo ak sa pri výkopových prácach objaví vysoká spodná voda?

Odporúčame prerušiť práce a prizvať projektanta, ktorý by mal navrhnúť riešenie, ktoré dokáže dodávateľ aj zrealizovať. Toto však môže mať vplyv na dohodnutú cenu, avšak len v prípade, že sa to nedalo predvídať.

5.    Je potrebné dohodnúť termín všetkých zemných prác pred ich začatím?

Je to vaše individuálne rozhodnutie podľa plánovaného rozsahu prác. Avšak z praktického hľadiska je odporúčané, aby ste si dokončovacie výkopové a zemné práce objednali samostatne, lebo v čase ich realizácie môže byť situácia na stavenisku odlišná.

Typické práce

Keď už máte všetky potrebné povolenia, môžete začať stavať. Prvé viditeľné práce na stavbe sú výkopové práce. Výkopové práce sú relatívne jednoduché. Výkopy potrebujeme pri budovaní prípojky vody, kanalizácie, elektriny alebo plynu, ako aj pred založením stavby rodinného domu, garáže alebo iného stavebného objektu, ktorý je pevne spojený so zemou. Bez výkopových prác sa nezaobídeme pri rôznych terénnych úpravách, výstavbe bazéna alebo zavlažovacieho systému.

Výkopové, alebo zemné práce podľa technologických postupov na stavbe môžeme rozdeliť na tri základné skupiny:

-    Prípravné práce
-    Hlavné zemné práce
-    Dokončovacie práce

Jednotlivé práce môžeme objednávať po častiach alebo aj spolu. Z dôvodu presnejšieho stanovenia ceny je vhodné objednávať jednotlivé práce samostatne, alebo až po tom, čo bude zrejmý presný rozsah prác z príslušnej skupiny.

Medzi prípravné práce radíme:

-    Zobratie ornice a mačiny. Ornica sa uloží mimo staveniska a po ukončení stavebných prác sa použije na terénne úpravy. Mačina sa ukladá samostatne a stohuje sa pre prípadné ďalšie použitie.
-    Výrub stromov a odstránenie pňov a porastov. Hlavne pri výrube stromov je treba byť ostražitý, lebo na výrub v zmysle platných predpisov musí byť povolenie príslušných orgánov, ale je potrebné dodržať aj obdobie, v ktorom je umožnený výrub stromov.
-    Odstránenie starých základov a konštrukcií, ktoré sú v trase výkopu, alebo priamo v základovej jame. V tejto časti prípravných prác je vhodné uvažovať aj nad odvodnením staveniska, aby budúci výkop nebol premáčaný a bol dostatočne stabilný.
-    Prekládka inžinierskych sietí býva častá komplikácia pri zemných prácach, pri stavbách prístavieb alebo doplnkových stavieb k už existujúcej stavbe.
-    Zariadenie staveniska, ktoré zabezpečí prípadnú inštaláciu sociálnych objektov, skladových objektov a oplotenia staveniska.
-    Vybudovanie príjazdových komunikácií na stavenisko musí umožniť bezproblémové a bezkolízne realizovanie stavebných prác s prípravou dostatočných plôch na navážanie materiálov zabudovávaných do stavby.

K hlavným výkopovým prácam radíme najmä:

-    Vlastné výkopové práce a rozpojovanie hornín podľa mechanicko–fyzikálnych vlastností zeminy a strojných možností dodávateľa.
-    Rozvoz zeminy na pozemku podľa vopred určených miest na skladovanie zeminy.
-    Preprava a odvoz nepotrebnej  zeminy na skládku alebo recykláciu oprávnenej osobe.
-    Úprava základovej škáry jej vyrovnaním a zhutnením či už ubíjaním alebo vibrovaním.

Dokončovacie zemné práce sú zamerané hlavne na:
-    Úpravu povrchov jednotlivých násypov alebo výkopov pred poveternostnými vplyvmi.
-    Odstránenie skál, poškodeného stavebného materiálu ako aj prípadných náletových drevín na celom pozemku.
-    Roztiahnutie ornice - zahumusovanie v hrúbke minimálne 100 mm a prípadné použitie uloženej mačiny.
-    Úprava chodníkov, oporných múrov a odvodňovacích žľabov.
-    Prípadná inštalácia zavlažovacieho systému.
-    Vybudovanie spevnených plôch, príprava na inštaláciu elektrických rozvodov na vonkajšie osvetlenie.
-    Sadové úpravy s prípravou na inštaláciu exteriérového mobiliáru.
-    Vybudovanie definitívneho oplotenia, ktorému však musí predchádzať geodetické zameranie hranice pozemku, čo pri častej nedôslednosti stavebníkov robí neskôr nemalé problémy s potrebou ďalších dodatočných finančných zdrojov.

Výkopové práce môžeme rozdeliť podľa spôsobu realizácie na ručné a strojné výkopy. Tieto výkopy môžu byť realizované nasledovne:

-    Vykopaná zemina bude odvezená/premiestnená na určenú medziskládku na pozemku objednávateľa a po ukončení stavby bude použitá na zásypy alebo terénne úpravy,
-    Vykopaná zemina bude odvezená už ako stavebný odpad do najbližšieho zariadenia na zhodnotenie alebo zneškodnenie stavebného odpadu. K cene za výkopové práce je teda potrebné pripočítať náklady na dopravu zeminy a poplatok za uloženie, alebo recykláciu. Odovzdanie výkopovej zeminy musí byť vždy doložené príslušným potvrdením, ktoré si objednávateľ odloží pre prípad kontroly. 
Významný vplyv na spôsob realizácie výkopových prác má trieda zeminy, v ktorej sa vykonávajú výkopy. V zložitejších projektoch je určená projektantom a v jednoduchších projektoch ide o určenie súdržnosti a rozpojiteľnosti zeminy, v ktorej sa realizuje výkop.

Ďalšia skutočnosť ovplyvňujúca zemné práce je výška hladiny spodnej vody. Ak je táto pod úrovňou základovej škáry, tak sa práce trochu zjednodušia. Ak je úroveň hladiny spodnej vody nad základovou škárou, je potrebmné vybudovať čerpaciu ohrádzku, alebo iným spôsobom znižovať hladinu spodnej vody, čo sa samozrejme odrazí na zvýšených nákladoch.

Zásadnou požiadavkou realizácie výkopových prác je zaistenie bezpečnosti budovaním paženia, ktoré je závislé od súdržnosti zeminy a hĺbky výkopu.
Stavebník sa môže pri plánovaní, alebo počas výstavby stretnúť s prekážkami, ktoré ovplyvňujú technologický postup. Ide najmä o nasledovné komplikácie:

-    existenciu inžinierskych sietí, ktoré sú v trase plánovaného výkopu, a preto je potrebné túto časť realizovať bezpodmienečne ručným výkopom,
-    existencia stromov alebo starých pňov v trase sa odstráni pred začatím výkopových prác, aby nedošlo k narušeniu celistvosti výkopovej ryhy,
-    existencia pôvodných základov, objektov 
-    neočakávaný výskyt skaly, alebo ílovitej zeminy v trase s hrozbou ovplyvnenia únosnosti základovej škáry.

Zariadenia na strojnú realizáciu zemných prác

Stroje na realizáciu zemných prác môžeme rozdeliť podľa pohybu pri práci:

-    stroje vykonávajúce prácu pojazdom, ide najmä o nakladače, dozéry alebo rozrývače,
-    stroje, ktoré pri práci stoja, teda rýpadlá.

Čo je dôležité vedieť je aj rozdelenie podľa podvozku, pretože každý druh podvozku je vhodný do iného terénu:

-    stroje s podvozkom pásovým (s dvomi, alebo viacerými pásmi),
-    kráčajúci podvozok,
-    kolesový podvozok,
-    automobilový podvozok

Na menšie výkopové práce sú s obľubou využívané univerzálne nakladače s možnosťou výmeny základnej lyžice podľa šírky výkopovej ryhy alebo jej výmeny za špeciálny typ s možnosťou prídavných zariadení ako napríklad drapák, manipulačné vidly, hydraulické rozrušovacie kladivo a podobne.

Pracovný postup

1.    Vytýčenie a vyznačenie výkopu a to nielen smerové, ale aj výškové.
2.    Vyznačenie inžinierskych sietí v kontakte s výkopovými prácami.
3.    Určenie miesta na ukladanie vykopanej zeminy, alebo určenie trasy na odvoz zeminy, ktorú nebude možné využiť na pozemku.
4.    Začatie výkopových prác od najvzdialenejšieho miesta tak, aby mohli stroje po ukončení výkopových prác opustiť pozemok.
5.    Permanentné meranie smeru a hĺbky výkopu.
6.    Úprava, čistenie a prípadné zhutnenie hrany základovej škáry.
7.    Zabezpečenie staveniska po ukončení prác. 

Tipy a triky

Hľadať poskytovateľa služby v blízkom okolí a tým sa vyhnúť riziku zvýšených nákladov na dopravu.
Vytýčenie stavby zabezpečiť geodetom a tak eliminovať prípadné nezrovnalosti.
Pred podpisom zmluvy/objednávky si dohodnúť obhliadku, aby ste sa nedostali do komplikácií po začatí realizácie.
Dohodnúť si spôsob riešenia prípadných nepredvídaných okolností.