Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Výrub, pílenie stromov

Najmite si skúseného odborníka na výrub, pílenie stromov z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Výrub, pílenie stromov

Potrebujete službu z oblasti výrub, pílenie stromov? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na obhliadku objektu, rizikové orezávanie a pílenie stromov, spiľovanie vetiev. Cena orezu a likvidácie stromov sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: zabezpečenie posudku vnútorného stavu kmeňa, náklady na odvoz orezaných drevín, ktoré vám poskytne niektorý z našich 8813 odborníkov v danej kategórií

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Výber správneho pilčíka  

Pri výbere dokonalého pilčíka je potrebné myslieť na niekoľko dôležitých otázok. V tomto článku vás nimi prevedieme krok za krokom. Čo všetko teda treba urobiť predtým, než si vyberiete? Čítajte viac. 

Skontrolujte, či majú tieto základné kvalifikácie 

Každý odborník, ktorého si najmete, by mal byť držiteľom minimálne týchto nasledujúcich certifikátov: Údržba motorovej píly, príprava na mieste a základné priečne rezanie - Padanie a spracovanie malých stromov, Použitie motorovej píly z lana. Tomáš je skúsený lezecký arborista s certifikátom NPTC a má vynikajúce hodnotenie spätnej väzby od zákazníkov spoločnosti Wilio. Vysvetlil, prečo sú tieto kvalifikácie také dôležité: „Každý, kto kosí vo výškach pomocou lana a postroja, tieto osvedčenia musí skutočne mať. Nie je to zákonná povinnosť, ale ak ich pilčíci nemajú, určite nemajú dostatočné školenie. Napríklad určite nebudú vedieť, ako viesť leteckú záchranu, čo je z hľadiska bezpečnosti dosť zásadné. Nie je na hasičoch alebo záchranných službách, aby pilčíka dostali zo stromu. Mali by ste sa tiež opýtať, či konkrétny pilčík pracuje podľa slovenských bezpečnostných štandardov a zistiť, či vie vymenovať aspoň nejaké, čo sa práce s drevom a stromami, dizajnom, demoláciami a stavbami týkajú. 

Opýtajte sa na ďalšie akreditácie a členstvo 

Pred výberom pilčíka je tiež potrebné sa opýtať, či má  prípadne ešte nejaké ďalšie kvalifikácie - napríklad relevantný titul alebo dodatočnú certifikáciu, ktoré sú nad rámec základných osvedčení pre prácu s drevom. Prípadne, či sú pilčíci členmi Arboristickej asociácie, Asociácie pre starostlivosť o stromy alebo Lesníckej spoločnosti. Nezabúdajte však popritom, že členstvo v konkrétnej organizácii nemusí nevyhnutne zaručovať vysoký štandard práce toho-konkrétneho pilčíka. Lukáš je odborník, ktorý má viac ako desaťročné skúsenosti v lesníctve a má vynikajúcu spätnú väzbu od používateľov platformy Wilio. Ako vysvetľuje, stojí za to zistiť, čo presne zahŕňa „členstvo“ v profesijnom združení: „Uvedomte si, že pojem „členstvo“ možno trochu zneužiť či nadhodnotiť. Napríklad ktokoľvek sa môže stať členom arboristickej asociácie. To, že ste „členom“, znamená, že platíte ročné predplatné a dostanete ich informačný bulletin, atď. To sa veľmi líši od skutočnosti, že ste nimi schváleným dodávateľom. Aby ste sa ním stali, musíte prejsť veľmi prísnymi testami, ktoré stanovujú a hodnotitelia z Arboristickej asociácie.  

Získajte podrobnú cenovú ponuku od každého obchodníka, o ktorom uvažujete 

Ktorýkoľvek pilčík vám rád písomne poskytne bezplatnú cenovú ponuku. Táto cenová ponuka by mala definovať a rozdeliť presne to, čo je zahrnuté v cene. Zahŕňa napríklad konečnú cenu za prácu, prenájom akéhokoľvek zariadenia, brúsenie pňov, dane a pod. Predovšetkým si skontrolujte, či cenová ponuka zahŕňa vyčistenie a zneškodnenie odpadu. Pilčíci často popri práci produkujú veľké množstvo rezaného materiálu (vetvy, hlavný kmeň stromu, listy a pod.), ktoré môžu byť pre majiteľa domu ťažké a nákladné na likvidáciu. Nie nadarmo sa preto hovorí, že dobrý pilčík by mal po sebe vždy poriadne upratať. Aj keď si to vyžaduje poriadnu prácu - použitie vyfukovača lístia - veľa hrabania - ale je to niečo, čo vy ako zadávateľ dopytu istotne oceníte. Takže určite stojí za to, aby sa majiteľ domu pilčíka opýtal: Do akej miery upratujete po práci - je toto upratovanie zahrnuté v cenovej ponuke, ktorú ste poskytli? Preto je potrebné hneď na začiatku stanoviť štandard, ktorý očakávate. 
Pilčíkovi pomôže, keď máte jasnú a konkrétnu predstavu o tom, čo chcete, aby urobil. Cena práce tiež závisí od niekoľkých faktorov. Napríklad i to, aký je k danému stromu prístup, či o aký druh stromu ide. Ihličnatý strom je oveľa hustejší ako listnatý. Musíte tiež brať do úvahy i to, či chcete odstrániť celý strom alebo aké veľké množstvo dreva. Veľa nákladov na likvidáciu totiž závisí od hmotnosti odpadu. Niekedy nestačí pilčíkovi len ukázať fotografiu, treba si dohodnúť obhliadku, počas ktorej vám jasne bude vedieť odhadnúť cenu, vrátane nákladov na odvoz odpadu, materiálu.  

Pre prácu špičkovej kvality - najmite si špecialistu 

Tak, ako nenavštívite všeobecného lekára, keď potrebujete napríklad opraviť pokazený zub, rovnako je to aj pri pilčíkoch. Nie každý zvládne odborné zákroky na strome, štepenie stromov a pod. Dobrý záhradník alebo pilčík môže vedieť vykonať odborné zákroky na vašom strome, no nemusí byť krytý ani poistený či vyškolený na to, aby mohol vyliezť na strom a zároveň pracovať s motorovou pílou. Aj tu treba brať ohľad na bezpečnosť a odborné znalosti pilčíka. 

Spýtajte sa tieto kľúčové otázky 

Ak vás niečo zaujíma alebo vám nie je jasné, nebojte sa klásť veľa otázok. Napríklad: Aká bude metóda na odstránenie stromu? Ako bude ovplyvnený budúci rast stromu? Ako dlho bude práca trvať? Existuje spôsob, ako robiť prácu, ktorá nebude obťažovať susedov? Dobrý pilčík vám rád odpovie na všetky tieto otázky podrobne - a môže navrhnúť celý rad rôznych riešení. 

Vypočujte si jazyk, ktorý pilčíci používajú 

Môže to znieť všelijako, ale rôzne druhy odvetví majú svoj slang, svoj jazyk, ktorý pri práci používajú, pilčíci nevynímajúc. Slovník, ktorý pilčík popri svojej práci používa, môže byť pre vás užitočným indikátorom úrovne ich odbornosti. 

Pilčíci by mali používať slová ako prerezávanie, redukcia koruny, stenčovanie, zdvíhanie koruny, mŕtve drevo - to je modernejšia, presnejšia terminológia a naznačuje, že ľudia vo vašej záhrade vedia, čo robia a práca ich baví. Samozrejme, existuje niekoľko starších odborníkov, ktorí sú mimoriadne dobrí v práci a stále používajú i zastaralý druh jazyka. Modernejšie technické popisy práce s odbornými zákrokmi na strome zahŕňajú frázy ako formatívne prerezávanie, vyrezávanie pôdy a vymládkovanie. Ak vám niekto vysvetlí prácu pomocou tohto druhu frázovania, je to sľubný znak, že vie, o čom hovorí. 

Skontrolujte, či používajú správne vybavenie 

Zoznámte sa s vybavením, ktoré si odborník, ktorého ste si cez Wilio objednali, priniesol so sebou - a ako ho používa. Príklad: Všetci, ktorí pracujú na stavbe, by mali mať nasadené správne osobné ochranné prostriedky. To isté platí aj pre pilčíkov. Ich výstroj by zvyčajne mala obsahovať prilbu so štítom a ochranou sluchu, topánky na motorovú pílu a nohavice na motorovú pílu. Každý, kto pracuje na strome, by mal používať postroj a lano. 

Spýtajte sa, kto bude v skutočnosti robiť prácu 

Keď živnostník príde obhliadnuť miesto práce, nebojte sa ho spýtať, kto skutočne bude robiť prácu. Zistíte tak, ktorú časť práce bude vykonávať samotný živnostník a ktorú zas ďalší členovia jeho tímu alebo subdodávatelia. Spoločnosti, ktoré sú všeobecne najlepšie, sú malé. Pretože pri veľkej spoločnosti je majiteľ veľmi zriedka prítomný na mieste obhliadky a chlapcom, ktorí pre väčšiu firmu pracujú, často firma vypláca minimum, takže - celkom pochopiteľne - pre nich neexistuje žiadny stimul, aby odviedli skutočne dobrú prácu. Preto je dôležité, aby sa majiteľ domu spýtal ktoréhokoľvek pilčíka, o ktorom uvažuje: „Kto vlastne bude robiť prácu?“ Najlepšie, ak osoba, ktorá príde na obhliadku, bude aj vykonávať prácu a liezť na strom.  

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS