Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Základová doska, stavba základov

Najmite si skúseného odborníka na základové dosky a stavbu základov z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Základová doska, stavba základov

Potrebujete službu z oblasti základová doska, stavba základov? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na vytýčenie základov rodinného domu geodetom, odkop ornice bagrom, vyznačenie základových pásov, výkop základových pásov. Cena základov pre stavby sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: montáž prestupov pre inžinierske siete, šalovania (debnenie) základovej dosky, ktoré vám poskytne niektorý z našich 17769 stavbárov v danej kategórií

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Ako nájsť odborníka na stavbu základov môjho domu?

Nájsť šikovného stavbára na vlastnú päsť môže zabrať veľmi veľa času. Vypytovať sa po susedoch a známych nie je žiadna sranda, pretože každý má iné požiadavky na kvalitu práce a práve kvôli tomu existuje Wilio, kde nájdete odborníka na takmer všetko, aj na stavbu základov a vyliatie a vyleštenie základovej dosky. Stačí si na Wilio zadať dopyt, kde detailne opíšete, čo od neho budete potrebovať. My váš dopyt následne vyhodnotíme a zverejníme a vy budete už len dostávať ponuky od šikovných majstrov a budeme si môcť vybrať toho najlepšieho.

Môžem si základovú dosku urobiť aj sám?

Stavba základovej dosky nie je žiadna sranda. Chce to ozaj šikovné ruky majstrov stavbárov. Výstavba budov alebo domov, vlastne všetko, čo staviame musí stáť na pevných základoch a tie je najlepšie nechať v rukách odborníkov, ktorí majú potrebné skúsenosti a vedia, aký typ betónu použiť pre dané podložie. Tieto znalosti sú ozaj veľmi dôležité, pretože ak sa nedodržia určité zásady, tak vám môže základová doska pukať a tým narobiť problémy aj s novým domom. Tieto problémy sa potom riešia veľmi ťažko, keďže váš dom už bude postavený.

Potrebuje odborník na stavbu základov špeciálne vzdelanie?

Väčšina odborníkov na výstavbu základov pre budovy má minimálne vyštudovanú strednú odbornú školu so zameraním na stavbárske práce, ale sú aj takí, ktorí skúsenosti nabrali časom. Určite si dajte pozor na to, aby mal profesionál potrebné skúsenosti. Ak si nie ste istý, skúste sa ho opýtať na minulé projekty. Nech vám ukáže nejaké fotografie jeho bývalých prác. Ak si je svojou prácou istý, tak vám určite rád dá kontakt na bývalých zákazníkov. Tým potom môžete zavolať a opýtať sa na ich skúsenosti s daným stavbárom.

Koľko ma bude stáť vybudovanie základov?

Cenu za výstavbu základovej dosky je ťažké odhadnúť bez potrebných parametrov. Všetko to závisí od toho, aký je podklad, či sa bude budova nachádzať v svahu alebo na rovnej ploche, či budova nebude náhodou stáť na mieste, kde mohla byť v minulosti studňa alebo pivnica. Tiež to záleží aj od rôznych možností pre výber betónu, keďže typov je veľa. Skúsený stavbár by vám však mal vedieť povedať, aký betón bude pre váš základ najlepší. Ďalej cena závisí aj od toho, v akom ročnom období sa bude výstavba realizovať. Betón zle a dlho tvrdne napríklad v zime. Vtedy je potrebné mu so sušením pomôcť ohrievačmi a to môže tak isto zvýšiť náklady na výstavbu základov, betónu sa tiež nedarí tvrdnúť vo vlkom prostredí, takže napríklad vtedy, keď von prší. Zvážte začatie výstavby v teplých letných mesiacoch. Na základe týchto špecifikácií sa môže cena pohybovať v rozmedzí od 80-120 €. 

Čo všetko by mala zahŕňať cena za vybudovanie základov:

Vytýčenie základov geodetom, výkop bagrom, vyznačenie základových pásov, začistenie základovej škáry, uloženie hromozvodu, osadenie potrebnej armatúry, montáž IS (voda, elektrina, kanál), samotná betonáž, debnenie, osadenie výstuží, zhutnenie betónu vibračnou technikou, debnenie a betonáž základovej dosky presne a rovno

Ako dlho trvá realizácie základovej dosky?

Realizácie spojená so všetkými potrebnými úkonmi trvá približne 10 dní, samozrejme to záleží od veľkosti a komplikovanosti stavebného objektu a aj od počasia. Po týchto dňoch bude vaša základová doska pripravená na aplikáciu penetračného náteru, hydroizolácie, na ktoré môžete následne ukladať všetok stavený materiál a váš základ to udrží dlhé roky.

Je potrebné vopred sa stretnúť s odborníkom na stavbu základov?

Určite je lepšie sa s odborníkom stretnúť na mieste, kde bude dom stáť, oboznámiť ho s plánom, ukázať mu projekty. Odborník si tak bude vedieť pozrieť faktory, ktoré vplývajú na rýchlosť a cenu výstavbu. Medzi tieto faktory patrí: svahovitosť terénu, podložie terénu, výšku debniacich tvárnic a hrúbku liateho betónu. Majster si tiež pozrie či sa na pozemok dostanú autá s robotníkmi a náradím a tak isto aj domiešavač s betónom a betónovou pumpou.

Čo všetko vplýva na kvalitu základovej dosky?

Na kvalitu základovej dosky vplýva najmä zloženie pôdy, na ktorej bude realizovaná stavba stáť. Pred začatím výstavby je ozaj potrebné poznať terén a zloženie pôdy a tak isto aj či sa na mieste výkopu nenachádza elektrina, voda alebo kanál, pretože by vám to spôsobiť nie malé problémy, ktoré by navýšili vás rozpočet o pár tisíc eur. Dôležitý je tiež správny výber betónu. S tým si ale hlavu lámať nemusíte, skúsený majster vám určite poradí, čo bude pre vás najvyhovujúcejšie.

Aký je rozdiel medzi základovou doskou a základovými pásmi?

Základové pásy

Tento typ je jeden z najčastejšie využívaných pre základy rodinných domov. Takéto základové pásy sa kopú pod každou nosnou stenou, nástupným stupňom schodov, komínom a pod všetkými priečkami, ktoré sú hrubšie viac ako 150 mm. Šírka takýchto pásov závisí od statického výpočtu, ktorý je robený na základe únosnosti podlažia. Väčšinou sa ale vypočítavajú na základe hrúbky muriva, kedy prirátame k samotnej hrúbke muriva 100 až 150 mm na obe strany. Na základové pásy sa v prípade výstavby domov využíva kameň a prostý betón, v prípade väčších budov a väčšieho zaťaženia sa používa na vystuženie železobetón.

Výhody základových pásov

- Ušetrenie betónu, betón sa leje len do vykopaných pásov, tak sa ušetrí takmer tretina až polovica

Mínusy základových pásov
- Nemôžu sa používať do zemín, ktoré sú málo únosné (určí to odborník). V takýchto prípadoch by musel byť vykopaný pás neúmerne široký a poriadne vystužený 
- Tieto pásy nie sú izolované voči zemnej vlhkosti, preto jej musí odolávať ich samotný materiál

Základové dosky

Základová doska je oceľovobetónová platňa, ktorá je hlboká niekoľko desiatok centimetrov. Základová doska sa používa najmä v prípadoch, kedy je pôda málo únosná alebo keď sa bude pod doskou (po vážení geodetom) nachádzať spodná tlaková voda. Základová doska sa používa aj vtedy, keď by podľa statických výpočtov bolo potrebné robiť veľmi široké základové pásy. Vtedy je aj pre vás ekonomicky výhodnejšie spojiť ich do jednoliatej platne. Hrúbka základovej dosky je 600 až 1200 mm, treba však rátať  stým, že jej váha je vysoká a preto môže sadnúť o cca 100 mm. realizácia základovej dosky je však finančne náročnejšia ako realizácia základových pásov.

Plusy základových dosiek

- Základová doska poskytuje stavbe väčšiu oporu – preto sú vhodné do menej únosných vrstiev pôdy ale v prípadoch, kedy sa na pozemku nachádza vysoká hladina spodnej vody
- Použitie betonárskej výstuže

Mínusy základových dosiek

- Realizácie základovej dosky je finančne náročnejšia ako cena realizácie základových pásov

Bodové základy

Takýto druh základov sa používa v prípade, že nosnou konštrukciou budovy budú stĺpy, schody, komíny alebo elektrické vedenie. Pri tomto druhu základov sa na mieste realizácie vykopú hlboké stavebné jamy, do ktorých sa vyleje potrebné množstvo betónu. Po jeho zatvrdnutí sa stĺpy položia na bodové základy a pripevnia sa k stĺpu so zvislou výstužou alebo oceľovými doskami.

Pilóty

Pilóty so dlhé drevené kmene zasadené do zlého  a nerovnomerného podlažia, napríklad v okolí močarísk. Tieto pilóty tvoria hlboký a pevný základ. Stretnúť sa s nimi môžeme napríklad v Benátkach, kde na takomto základe stojí takmer celé mesto.

Rady a tipy

1. Cenové ponuky obratom
Nestrácaj čas, zháňaním vhodného odborníka na vyliatie základovej dosky po známych a pýtaním si ponúk od rôznych firiem. Zadaj svoj dopyt a čoskoro začneš dostávať ponuky od šikovných majstrov na stavbárske práce priamo z tvojho okolia.

2. Neprekroč tvoj rozpočet
Ceny za  vyliatie základovej dosky môžu byť naozaj rôzne. S Wilio si však môžeš jednoducho porovnať viaceré ponuky a vybrať si takú, ktorá vyhovuje tvojmu rozpočtu a potrebám.

3. Nájdi tých najlepších odborníkov na vyliatie základnej dosky
Objednaj si tých najlepšie hodnotené majstrov z okolia, získaš tak kvalitnú prácu, na ktorú sa môžeš spoľahnúť. Za rozumnú cenu.

 

 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS