Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Zateplenie, izolácia

Najmite si skúseného odborníka na zateplenie, izoláciu z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Zateplenie, izolácia

Potrebujete službu z oblasti zateplenie, izolácia? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na založenie zateplenia, lepenie izolačných dosiek a vyplnenie škár, brúsenie izolačných dosiek, nanášanie stierky, penetračného náteru a fasádnej omietky. Cena izolačného materiálu sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: prenájom lešenia alebo vysokozvižnej plošiny, ochranné pomôcky a náradie, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18235 odborníkov v danej kategórií

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality
Zobraziť viac
Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.
Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Zateplenie domu 

Zateplenie domu so sebou prináša oveľa viac benefitov ako len zníženie tepelných únikov, ale tiež zníženú spotrebu energie na vykurovanie, zvýšenú požiarnu bezpečnosť, zlepšenie akustickej pohody a najmä predĺženie životnosti konštrukcie domu. Podiel tepelnej straty fasádou tvorí v prípade rodinných domov asi 30 % z celkových tepelných strát a v prípade vysokých budov s veľkou plochou (panelové domy) je tento podiel ešte vyšší. Podobné percento tepla uniká aj cez strechu domu. Teplo, ktoré nespotrebujete, sa vôbec nemusí vyrobiť, čo šetrí nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie. V súčasnosti je možné zateplením domu znížiť náklady na vykurovanie až na desatinu. Novostavby majú v tomto smere značnú výhodu, pretože táto požiadavka sa v ich prípade komplexne rieši vo fáze projektovania stavby.

Zateplenie domu je dokonalá ochrana nosných konštrukcií i obytného priestoru. Murivo je chránené proti poveternostným vplyvom, vzniku plesní na vnútorných povrchoch stien, obvodový plášť je bez tepelných mostov, bez trhlín a porúch. Zateplenie je zároveň aj dobrou a akustickou ochranou pre ľudí, ktorí v dome bývajú.

Materiály na zateplenie domu 

Práve izolácia sa stáva kľúčovým prvkom pri návrhu a realizácii budovy. V konečnom dôsledku, nedostatočné izolovanie prináša zďaleka väčšie výdavky za spotrebovanú energiu, ako by bolo možné ušetriť alternatívnymi zdrojmi, napríklad solárnymi panelmi. Kvalitná izolácia - vonkajšie zateplenie ako aj zateplenie priestorov, ktoré nie sú v priamom kontakte s vonkajším prostredím, v dostatočnej hrúbke prináša okamžité úspory na správnom mieste. Na výber máte zateplenie minerálnou vlnou (sklená vlna či kamenná vlna) a zateplenie polystyrénom. 

Minerálna vlna

Minerálna vlna - Patrí k minerálnym izolačným materiálom a delí sa na sklenú minerálnu vlnu a kamennú minerálnu vlnu. Sklená vlna je zložená z kremíka s prímesami a z drveného recyklovaného skla. K hlavným výhodám patrí vysoká požiarna bezpečnosť a tvarová stálosť. Je paropriepustná, vďaka čomu sa vlhkosť zo stien ľahko odparuje, je odolná proti škodcom, plesniam a hnilobe. Sklená minerálna vlna sa v našich podmienkach najčastejšie používa na izoláciu fasád, šikmých striech, vnútorných stien a stropov.

Kamenná minerálna vlna sa líši od sklenej prvotnou surovinou, ktorou je čadič. Kamenná vlna má malú tepelnú rozťažnosť, vďaka čomu je výborným izolantom v letných i zimných obdobiach. Je hydrofobizovaná a nepohlcuje vzdušnú vlhkosť. Vďaka väčšej objemovej hmotnosti si zachováva svoju hrúbku a nezosadá podobne ako sklená vlna. Je vhodná na konštrukcie so zvýšenými akustickými nárokmi, ale aj vysokými požiadavkami na požiarnu bezpečnosť. Používa sa na izoláciu kontaktných aj prevetrávaných fasád, ostení, izoláciu striech, priečok, ale aj podláh.

Drevovláknitá izolácia

Patrí k alternatívnym izolačným materiálom. Je ekologická a vyrába sa z krátkych jemných vlákien mäkkého dreva s prímesou prírodných živíc, vodoodpudivých látok a parafínov. Výsledným produktom sú rôzne hrubé drevovláknité izolačné dosky s rovným alebo profilovaným okrajom. Vyznačujú sa schopnosťou prepúšťať vodnú paru, čo je vítané v difúzne otvorených konštrukciách, napr. drevostavbách. Pozitívne ovplyvňujú mikroklímu v dome, vďaka vláknitej štruktúre a vyššej hustote efektívne znižujú nežiaduci hluk. Podobne ako pri kamennej vlne, aj pri drevovláknitých doskách v lete oceníte vysokú schopnosť tepelnej akumulácie.

Polystyrén

Rozlišujeme dva typy polystyrénu: expandovaný penový polystyrén (EPS) a extrudovaný polystyrén (XPS). EPS je vzhľadom na svoje vlastnosti najpoužívanejším tepelnoizolačným materiálom. Vyrába sa polymerizáciou polystyrénu, ktorý sa získava z ropy. Jeho výhodou je ľahká spracovateľnosť, nízka hmotnosť, jednoduchá aplikácia a nízka nasiakavosť. Je 100 % recyklovateľný. Tak ako každý materiál, aj polystyrén má svoje nevýhody. Pri jeho presnom rezaní je pre presnosť a drobenie potrebné použiť elektrickú rezačku. Najčastejšie sa používa na zateplenie fasád, plochých striech a izoláciu podláh.

Novším typom je tzv. sivý polystyrén s prídavkom grafitu, ktorý má pri rovnakej hrúbke približne o 20 – 25 % lepšie izolačné vlastnosti. Je však o niečo drahší a pri inštalovaní ho treba chrániť pred slnkom, pretože môže dôjsť k jeho deformácii a k vzniku dilatačných medzier. Obidva typy je možné použiť nielen na novopostavené, ale aj na už existujúce budovy.

Extrudovaný polystyrén (XPS) je ideálnym riešením v mnohých oblastiach použitia práve na miestach, kde sa na tepelnoizolačný materiál kladú mimoriadne vysoké nároky z hľadiska tlaku a vlhkosti, napr. pri zvislej vonkajšej tepelnej izolácii konštrukčných prvkov v kontakte s pôdou. 

Je teda možné skonštatovať, že s výhľadom na budúcich 10 až 15 rokov sa javí ako optimálna izolácia 10 až 20 cm, prípadne použitie sivého polystyrénu s lepšími izolačnými vlastnosťami pri hrúbke menšej o cca 20 %. 

Penový polyuretán PUR/PIR

Môže mať otvorené alebo uzavreté bunky a vyrába sa vo forme tuhých dosiek alebo polyuretánovej peny. Zdrojovou surovinou je ropa a k jeho výhodám patrí najmä vysoká odolnosť proti extrémne nízkym aj vysokým teplotám (od -50 až po 130 °C), je odolný proti plesniam aj hnilobe a nerozpadá sa. Vhodný je na zatepľovanie fasád, stien, striech, podkroví a ako výplň drážok a prasklín.

Novším typom je PIR penový polyuretán, ktorý sa vyrába obdobným spôsobom ako PUR pena, avšak s iným pomerom základných chemických zložiek. Izolačné materiály z PIR tak vykazujú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, sú ekologicky neškodné, recyklovateľné, vhodné obzvlášť na elimináciu tepelných mostov v miestach, kde je nedostatok miesta, napr. pri nadokenných roletách a pod.

Fenolová pena

V súčasnosti je to najkvalitnejší, ekologický izolant používaný na zateplenie fasád, ktorý sa vyrába vo forme dosiek. Ich jadro tvorí tuhá fenolová pena s uzavretou bunkovou štruktúrou, pričom dosky sú opatrené povrchovou úpravou zloženou zo špeciálnych textílií a kompozitných fólií. Vynikajúcim parametrom izolantov na báze fenolových pien je vysoká schopnosť obmedzenia prechodu tepla konštrukciou. Vo všetkých aplikáciách tak oproti ostatným izolantom postačí (z hľadiska požiadaviek noriem) výrazne menšia vrstva materiálu. Ďalšími výhodami sú nízka objemová hmotnosť, vysoká pevnosť v tlaku, tvarová stálosť a zanedbateľná nasiakavosť.

Penové sklo

Je ekologický materiál vyrobený z ušľachtilého alebo recyklovaného skla. Tepelná izolácia z penového skla sa vyrába ako štrk (priamo z recyklátu) alebo dosky, z ktorých sa vyrábajú iné stavebné prvky (z akostného skla). Doskové penové sklo má dlhú životnosť, je vysoko odolné proti tlaku, vode, organickým rozpúšťadlám a všetkým biologickým škodcom. Pretože sa vyrába v Českej republike, je cenovo prijateľnejšie ako v minulosti. Podľa spôsobu aplikácie možno z neho vytvoriť úplne difúzne uzavretú vrstvu alebo priedušný systém. Je vhodné na izolovanie odvetraných fasád, základov, plochých striech a atík. 

Na čo všetko myslieť pri zatepľovaní vášho domu

Chystáte sa zatepľovať? Nepomýľte sa! Cena za zateplenie domu nie je len o voľbe materiálu alebo práci. Pri realizácii sa môžu vyskytnúť ďalšie komplikácie, ktoré navýšia plánovaný rozpočet. Skôr, ako sa do zatepľovania pustíte, dôkladne si premyslite všetky kroky, ktoré bude potrebné realizovať - získate tak prehľad o celkovom rozpočte a budete sa vedieť kvalifikovane rozprávať s realizátorom zateplenia.

Pri výpočte hrúbky izolácie na zateplenie domu, jeho strechy, podlahy alebo fasády,  je potrebné vychádzať z novej tepelno-technickej normy STN 730540-2, ktorá požiadavky na izolácie stavieb značným spôsobom sprísňuje. Hrúbky izolácii sa líšia z hľadiska použitia na konkrétny druh stavby, iné požiadavky sú aplikované pri výstavbe pasívnych domov ako aj pre drevostavby. Bývalý štandard, ktorým bola v prípade zateplenia fasády domu izolácia s hrúbkou ca. 10 cm, je z hľadiska platnej normy nedostačujúce. Ak teda chcete mať dobrú tepelnú izoláciu, jej hrúbka by nemala byť tenšia ako 12 cm. 

Pred zatepľovaním je potrebné zhodnotiť, v akom stave je podklad, na ktorý sa bude zatepľovať. Je možné, že ho bude potrebné očistiť, odmastiť, zbaviť rias alebo bude potrebné osekať starú omietku. Problémom môže byť aj drolenie omietky,  trhliny na fasáde, prípadne nerovná podkladová vrstva. Pokiaľ vaša fasáda trpí niektorým z týchto neduhov, je potrebné ich odstrániť, ideálne aj s príčinami a cenu zohľadniť v rozpočte na zateplenie.

Pri zatepľovaní domu nezabúdajte tiež na lešenie. Rozpočet na zatepľovanie domu by mal obsahovať aj cenu za stavbu a demontáž lešenia, prípadne montáž ochranných sietí, kotvenie lešenia či montáž lešenárskych lávok. Do rozpočtu je potrebné zahrnúť aj výdavky spojené s dopravou materiálu, odvozom odpadu, náklady na zriadenie staveniska a skladovanie materiálu.

Ešte pre začatím zateplenia je potrebné vyriešiť všetky nedostatky stavby, ako napríklad: Odstrániť vlhkosť a zamedziť jej vnikaniu do stien domu, opraviť praskliny a konštrukčné závady domu, vymeniť okná a dvere za nové s vyššou tepelnoizolačnou účinnosťou spĺňajúcou aktuálne požiadavky, pripraviť sa na reguláciu a zefektívnenie vykurovania, chladenia a ohrevu teplej vody, keďže po zaizolovaní domu sa zmenia nároky a požiadavky na vykurovanie a chladenie. 

Nezatepľujte bez odborného projektu - komplexný a odborný prístup k zatepleniu domu pomôže dosiahnuť efektívne a vysoko funkčné riešenie. Je preto dôležite osloviť odborníka, ktorý aj na základe obhliadky objektu vypracuje kvalitný projekt zateplenia domu.

Dodržujte minimálne normové požiadavky - norma STN 730540 hovorí o hrúbke zateplenia domu. Projekt zateplenia by mal byť vypracovaný na jej základe.
Použite správny materiál - odborník pri návrhu zateplenia domu odporučí aj tepelnoizolačný materiál, s ktorým sa má zateplenie realizovať. Možností je viac, pri výbere izolácie domu  je dobrým základným parametrom spoľahlivý výrobca s dobrými referenciami a poradenským servisom.

Ak sa dá, recyklujte - pri realizácii stavebných prác vzniká množstvo odpadu, ktorý zaťažuje životné prostredie. Zateplenie domu nie je výnimkou. Na zateplenie polystyrénom, môžete využiť službu zberu polystyrénových odrezkov.

Ako si vybrať správneho odborníka pre zateplenie domu? 

Už pri výbere oslovovaných uchádzačov sa riaďte referenciami. Získate ich napríklad od predchádzajúcich zákazníkov vybraných majstrov Wilio - majiteľov obnovených domov alebo každý majster má svoje referencie uvedené vo svojich informáciach. Ak nie, neváhajte si ich aj priamo vyžiadať, rovnako, ako aj cenové ponuky. Cenové ponuky musia vychádzať z výkazu výmer, ktorý je súčasťou projektu. V tomto tzv. rozpočte bez cien sú presne špecifikované stavebné a montážne práce a dodávky stavebných materiálov, ako aj použitie strojov a zariadení, ich merné jednotky a množstvo merných jednotiek. 

Mali by ste trvať na tom, aby boli jednotkové ceny počas výstavby nemenné. Dôvodom na zmenu ceny za určitých okolností môže byť preukázateľný výrazný nárast cien materiálu napr. o viac ako 5 %. 

Ak však výstavba netrvá dlhšie ako tri mesiace, aj tu je možnosť dohodnúť so zhotoviteľom pevné jednotkové ceny. Platí zásada, že dohodnuté jednotkové ceny a rozsah prác sú kedykoľvek kontrolovateľné. Ak vy alebo potenciálny realizátor zistíte, že by sa malo realizovať niečo, čo v projekte nebolo zohľadnené, treba takýto dodatok oceniť v samostatnej prílohe ponuky. Len v takomto prípade možno výrobky, služby alebo spôsob prevedenia jednotlivých dodávok objektívne porovnať. 
Platobné podmienky: Nedávajte zálohy a plaťte len za riadne vykonané práce. Zámienka, že záloha slúži na nákup materiálu, je neopodstatnená. Serióznym firmám dáva dodávateľ materiálu tovar na faktúru a často s dlhou lehotou splatnosti. Dôležité je v zmluve zakotviť možnosť tzv. zádržného, to znamená, že realizačnej firme doplatíte napríklad 5 % z celkového rozpočtu až po odstránení chýb a nedorobkov. S doplatením má zmysel vyčkať aj niekoľko mesiacov po odovzdaní diela.

Certifikované zatepľovacie systémy: Ak chcete mať istotu, že použitý zatepľovací systém je kvalitný a stavebné materiály sú navzájom kompatibilné, trvajte na použití certifikovaných zatepľovacích systémov s príslušným európskym technickým osvedčením ETA pre ETICS a osvedčením zhody vydaným Technickým a skúšobným ústavom stavebným.

Cena zateplenia fasády a dotácie na zateplenie domu

V prípade, že renovujete fasádu staršieho objektu, na vyhotovenie hrubšej izolácie sú často k dispozícii rôzne výberové konania (napr. štátne dotácie), ktorými si znížite investičné náklady. Za fasádny systém z 12 cm polystyrénu zaplatíte okolo 33 EUR/m2. Cena za 15 cm polystyrén je 36 EUR/m2. Za ešte hrubší, 20 cm polystyrén sa cena fasády pohybuje okolo 40 EUR/m2. Ak ste vlastníkom staršieho domu, ktorý práve nevyniká energetickou efektivitou, možno je ten správny čas začať premýšľať nad jeho zateplením. Motiváciou na uskutočnenie tohto kroku je nielen zníženie prevádzkových nákladov a dosiahnutie vyššieho komfortu bývania ale aj dotácia, ktorou je možné vykompenzovať časť nákladov na zateplenie. Či už ste sa rozhodli pre rekonštrukciu a zateplenie domu preto, lebo chcete zabrániť tepelným stratám alebo chcete jednoducho novú krajšiu fasádu, uhradenie časti nákladov od štátu je veľkou finančnou úľavou. Štát vám môže preplatiť až 40% z toho, čo ste na zateplenie minuli, a to môže predstavovať dotácie až 8 800 €.

Pre zistenie presnej ceny, pošlite dopyt našim overeným zatepľovačom a fasádnikom Wilio. Pozrite si ich referencie, stavby, fotografie a rozhodnite sa správne. 

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS