Vyhľadaj šikovných profesionálov
Zateplenie strechyPotrebujete službu z oblasti zateplenie strechy? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie priestoru, ukladanine izolácie, pripevnenie pomocou parotesnej fólie a tmelovanie napojenia fólie. Cena strešnej izolácie sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: meter, tmel a nôž na rezanie, ktoré vám poskytne niektorý z našich špecialistov v danej kategórií
Tomáš L.
Mala živnostenska firma Zaoberáme sa pokladkou dlažby zamkova dlažba kazetové stropy sadrokartony rovné strechy Sme 3 s vlastným náradím a chuťou pracovať
Jan H.
Radi Vám pomôžem s Vaším projektom, pripravím kompletnú cenovú ponuku a okrem realizácie zabezpečím potrebný materiál. Úzko spolupracujeme s Wilio a patríme medzi ich Wilio TOP poskytovateľov. Práce, ktorým sa venujeme: - všetky druhy rekonštrukčných prác - elektrina a elektroinštalácia - voda a vodoinštalácia - obklady, pokladanie, podlahy - maľovanie - sadrokartón - murárske práce - klampiarske práce, strecha - hodinový manžel Reagujeme okamžite, tešíme sa na nové projekty a spokojných zákazníkov.
Radovan D.
Maliarske práce, štukovanie, pomocné práce okolo domu a práce rôzneho charakteru. Prax 5 rokov v zahraničí na stavbách v Nemecku aj na Slovensku. Prácu robím precízne.
Vladimír F.
Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.
Martin D.
Máme skúsenosti z mnohých oborov. Zaoberáme sa predovšetkým rôznymi stavebnými prácami, či už ide o maliarske práce, montáž sadrokartónu, úprava pozemku, kosenie, príprava dreva a mnoho ďalšieho. V neposladnejm rade poskytujeme sťahovacie, prepravné či upratovancie služby vrátane tepovania či upratovania áut. Vždy nájdeme cestu ku vašej spokojnosti.
Karin K.
Naša firma sa špecializuje na stavebné, maliarske a dokončovacie práce. Stačí sa nám ozvať a dohodnúť sa na termíne :) Všetko po sebe hneď upratujeme Cenová ponuka zdarma
Martin B.
Naša firma sa venuje plochým strechám,zeleným strechám na rodinných domoch,výrobných halách, taktiež izolácii bazénov, jazierok, spodným izoláciám,prístreškom...
Roman R.
Realizácie strešných plášťov plochých striech,izolácie proti zemnej vlhkosti,tepelné izolacie,Riešenia vždy individuáne navrhnuté pre danú stavbu s ohladom na spokojnosť zákazníka
Lukaš B.
Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč
Zateplenie strechy
Vždy môžete zistiť, kto nezateplil svoj podkrovný priestor, kvôli holubom a iným vtákom, ktoré sedia na streche a užívajú si všetko teplo vychádzajúce z domu pod ním. Teplo stúpa a prefíkaní vtáci rýchlo využívajú výhody.
Čo je to izolácia podkrovia?
Podkrovná izolácia je bariéra materiálu vo vašom strešnom priestore. Môže byť položená medzi trámy (vodorovné trámy pozdĺž podlahy vášho podkrovia) alebo krokvy (šikmé trámy, ktoré podopierajú strechu).
Tak alebo onak, izolácia spomaľuje prenos tepla medzi vašim obytným priestorom a vonkajším svetom a v zime vytvára teplejší domov a v lete chladnejší. Izolácia medzi trámami udržuje teplo vo vašom obytnom priestore dole a vytvára studené podkrovie, zatiaľ čo izolácia v krokvách umožňuje udržiavať teplo aj v strešnom priestore.
Medzi ďalšie výhody strešnej izolácie patria:
- Nižšie účty za kúrenie
- Zlepšenie energetickej úspornosti vášho domu
- Zvyšovanie hodnoty vášho domova
- Podkrovná izolácia pre priemerný 3-izbový dvojdom s plynovým ústredným kúrením môže začať pri svojpomocnej izolácii približne za náklady 50 EUR, a to by mohlo trvať menej ako rok, vďaka čomu sa znížia náklady na energie.
Prečo je potrebná izolácia podkrovia?
V neizolovaných domoch sa štvrtina strateného tepla šíri cez strechu. Izolácia podkrovia alebo strechy je skvelým spôsobom ako zvýšiť útulnosť vášho domova. A je tu ešte viac dobrých správ: vydrží viac ako 40 rokov a mala by sa mnohonásobne vrátiť v úsporách za energie, pretože náklady na izoláciu podkrovia sú pomerne nízke.
Pokiaľ ide o environmentálne výhody, dobrá izolácia podkrovia vám tiež pomôže znížiť uhlíkovú stopu vášho domu. Je to preto, že čím lepšie je váš dom izolovaný, tým efektívnejší bude váš vykurovací systém - zníženie emisií a úspora peňazí za účty.
Môžem si svoje podkrovie izolovať sám?
Je možné (v skutočnosti celkom jednoduché) položiť si strešnú izoláciu svojpomocne, pokiaľ:
- Je ľahké dostať sa do vášho strešného priestoru.
- Nie sú žiadne problémy s vlhkosťou alebo kondenzáciou.
- Vaše podkrovné trámy sú pravidelne rozmiestnené.
- Nesnažíte sa izolovať plochú strechu.
V prípade niečoho komplikovanejšieho ako je toto, musíte byť skúseným majstrom alebo musíte využiť profesionálneho technika, ktorý vie, ako izolovať podkrovie tým najvhodnejším a najefektívnejším spôsobom.
Ploché strechy by mali byť vždy izolované odborníkom. Ak je priestor vlhký, musíte to pred začatím akýchkoľvek izolačných prác vyriešiť.
Obnova pri domoch z netradičných materiálov
Ak žijete v historickom dome alebo v dome, ktorý bol postavený z miestneho tradičného kameňa alebo iných materiálov, použite vhodné podkrovné izolačné materiály a metódy. V opačnom prípade nemusí byť váš domov schopný udržiavať teplo alebo sucho tak, ako by malo. V skutočnosti môže byť najlepšie to konzultovať alebo si najať miestnych robotníkov, ktorí sú vyškolení v príslušných technikách.
Ako izolovať podkrovie
Ak máte suché podkrovie s ľahkým prístupom a rovnomerne rozloženými trámami, najlacnejší a najjednoduchší spôsob jeho izolácie je medzi trámami pomocou zvitkov izolačnej strechy. Tie môžu byť vyrobené z minerálnej vlny, sklenených vlákien alebo recyklovaných materiálov.
Najskôr odstráňte z podkrovia všetky staré škatule a zbytočné veci.
Zaistite akékoľvek potrubie a nádrže na vodu v strešnom priestore, aby nezamrzli, pretože podkrovie bude po izolácii od obytného priestoru pod ním oveľa chladnejšie.
Skontrolujte, či tam niekde nie je elektrické vedenie. Ak existuje, bude musieť byť nad izolačným materiálom, ale nesmie sa naťahovať, aby sa to dosiahlo. Ak si nie ste istí, čo máte robiť, obráťte sa na profesionálneho elektrikára.
Zmerajte si povalu a kúpte si dostatok izolačného materiálu na prikrytie, aby ste ho vyplnili do hĺbky najmenej 270 mm.
Odmotajte izoláciu a položte ju medzi trámy. Väčšina trámov je vysoká okolo 100 mm (ale najskôr to zmerajte), takže pre túto prvú vrstvu budete potrebovať vlnu hrubú 100 mm. Podkrovné izolačné kotúče sú zvyčajne široké 1140 mm, takže ich pravdepodobne budete musieť odstrihnúť, aby sa do nich vošli. Používajte nožnice, pretože roztrhnutie alebo natiahnutie materiálu zníži jeho účinnosť.
Vytvorte druhú vrstvu v pravom uhle k prvej. Ak je vaša prvá vrstva hlboká 100 mm, na druhú vrstvu budete potrebovať 200 mm vlny.
Potrebujem svoje podkrovie používať ako úložný priestor, môžem ho ešte zatepliť?
Ak chcete veci bezpečne uložiť v podkroví, budete musieť nad trámy pripevniť dosky. Ale ak jednoducho vyplníte medzery medzi trámami izoláciou a potom nastúpite cez hornú časť, nedosiahnete dostatočnú hĺbku izolácie podkrovia.
Ako môžete zväčšiť hrúbku svojej izolačnej vrstvy strechy
Medzi trámy položte minerálnu vlnu a potom cez trámy pripevnite pevné izolačné dosky s podlahovými doskami navrchu. Mohli by ste si dokonca kúpiť izoláciu a podlahové dosky, ktoré sú už navzájom spojené, vďaka čomu je práca oveľa rýchlejšia a ľahšia.
Môžete tiež využiť svoje zručnosti (alebo niekoho iného) na vytvorenie vyššej úrovne podlahy, aby ste sa zmestili do požadovaných 270 mm izolácie podkrovia.
Nech sa už rozhodnete akokoľvek, nevkladajte 270 mm minerálnej vlny a potom ju iba stlačíte, pretože to zníži jej účinnosť a mohli ste použiť aj menšie množstvo.
Pamätajte, že izolácia medzi trámami vytvorí studený strešný priestor, takže ak tam držíte čokoľvek, čo musí zostať v teple, je lepšie izolovať skôr krokvy ako trámy.
Ako zabránim úniku teplého vzduchu do podkrovia cez poklop?
Uistite sa, že poklop tesne prilieha. Ak to tak nie je, bude pravdepodobne potrebné ho vymeniť. Ak sa zdá, že v zime lepšie prilieha ako v lete, môže sa stať, že máte v podkroví vlhko a budete to musieť vyriešiť skôr, ako začnete uvažovať o izolácii strechy.
Keď zabezpečíte tesne priliehajúci poklop, použite medzi ním a rámom odizolovanie.
Skontrolujte, či do strechy neuniká teplo cez ďalšie otvory - napríklad nad vetracou skriňou alebo okolo rúrok. Ak existujú, mali by ste ich pred izoláciou podkrovia utesniť.
Premenil som svoje podkrovie na obytný priestor. Ako to zateplím?
Ak podkrovie používate ako spálňu, herňu alebo pracovňu, budete ho chcieť udržiavať rovnako teplé ako zvyšok domu - izolácia podkrovia preto nemá zmysel. Namiesto toho musíte izolovať strechu. Obvyklý spôsob je vložiť pevné izolačné dosky medzi krokvy.
Mali by byť strihané na presne správnu veľkosť, aby tesne priliehali a neprepúšťali žiadny prievan. Aby ste dosiahli požadovanú hrúbku izolácie 270 mm, možno budete musieť izolovať aj krokvy pomocou izolovaného sadrokartónu.
Pokiaľ sa vám nepáči vzhľad izolačných dosiek, môžete ich pokryť sadrokartónom a vymaľovať prípadne vytapetovať.
Túto metódu môžete tiež použiť, ak chcete udržiavať podkrovie v teple z iných dôvodov.
Môj podkrovný poklop je príliš malý na to, aby ním dospelý človek prešiel. Ako môžem zatepliť podkrovie?
Budete musieť využiť profesionálneho technika, ktorý vám do podkrovia pomocou špeciálneho vybavenia nafúkne granulát izolácie. Izolačný materiál strechy bude celulózové vlákno alebo minerálna vlna, ktorá je upravená tak, aby bola zaistená jej nehorľavosť. To by malo trvať iba pár hodín, v závislosti od veľkosti vášho podkrovia.
Ako funguje izolácia podkrovia, ak máte plochú strechu?
Ak máte plochú strechu, je lepšie izolovať ju skôr zvonka ako zvnútra. Izolovať ju zdola môže spôsobiť problémy s kondenzáciou.
Keď plánujete vašu strechu najbližšie vymeniť, budete ju musieť aj tak izolovať, aby ste spĺňali vládne predpisy. Ak to plánujete v najbližšom období, má zmysel robiť obe práce spoločne. Medzi povrch strechy z dreva a vonkajšiu vrstvu odolnú proti poveternostným vplyvom môžete pridať vrstvu izolácie.
Ak však vaša plochá strecha nebude musieť byť vymenená niekoľko rokov, môžete izolačnú dosku pridať priamo na vrchnú časť odolnú proti poveternostným vplyvom.
Naše podkrovie je trochu vlhké, zhorší to izolácia?
Izolácia medzi trámami spôsobí, že bude podkrovie oveľa chladnejšie, takže by to mohlo zhoršiť váš problém s vlhkosťou. Aj izolácia krokiev môže vyvolať vlhkosť, pretože zastavuje prievan a znižuje prirodzené vetranie. Ak sa teda rozhodnete pre izoláciu podkrovia, bude pravdepodobne potrebné zvýšiť množstvo vetrania, a v takom prípade budete potrebovať stavebné povolenie.
Skôr ako začnete s týmto projektom, odporúčame vám nechať si poradiť od staviteľa alebo odborníka na vlhkosti. Porozprávajte sa s nimi o odstránení vlhkosti predtým, ako premýšľate o izolácii podkrovia.
Moja nádrž na studenú vodu a potrubie sú hore v podkroví. Ovplyvní ich izolácia?
Áno. Ak kladiete izoláciu medzi trámy, v zime bude strešný priestor extrémne chladný. Musíte preto izolovať svoju nádrž a potrubia jednotlivo, aby ste zabránili zamrznutiu a prasknutiu. Ak sa tak stane, opravy budú stáť oveľa viac ako úspory, ktoré izoláciou podkrovia získate.
Ak izolujete medzi krokvami skôr ako trámy podkrovia, bude priestor teplý a vaše rúry by mali byť v poriadku.
Izolácia podkrovia vám môže ušetriť peniaze.
Nedá sa to nijako obísť: Ak je váš dom v chladnom podnebí, je udržiavanie tepla v zimnom období drahé. Ministerstvo energetiky predpovedá, že ceny zemného plynu a vykurovacieho oleja budú túto zimu v porovnaní s minulými opäť stúpať - a to po roku, v ktorom ceny vykurovacieho oleja vo väčšine častí krajiny prudko vzrástli.
Iste, môžete termostatom teplotu stiahnuť dole a zvyknúť si na nosenie objemných svetrov v interiéri, aby ste znížili náklady. Ale ak máte nedokončené podkrovie, je jeho správna izolácia jedným z najjednoduchších spôsobov, ako v tejto sezóne udržať svoje financie za kúrenie. „Je to kutilský projekt, ktorý môžete vyriešiť cez víkend, a úspory, ktoré získate, sa každý rok zvyšujú,“ hovorí Peter. Odhaduje sa, že správne izolované podkrovie môže ušetriť 10 až 50 percent z vášho účtu za kúrenie. Pre teplé podnebie to funguje naopak; v lete pomáha stabilizovať vnútorné teploty domu, aby boli neustále pod kontrolou potreby chladenia.
V dokonalom svete by ste si najali energetického audítora, ktorý vám presne povie, koľko ochrany získate z niekoľkých centimetrov izolácie podkrovia, ktorú už máte, a presne určí veci, ako sú úniky vzduchu, ktoré môžete utesniť, aby ste sa uistili, že vaša izolácia bude dobre fungovať. Ak si však nemôžete dovoliť zaplatiť za túto službu niekoľko stovák dolárov, buďte bez obáv: všetky najdôležitejšie know-how o nákladoch na izoláciu podkrovia, výrobkoch, prípravných prácach a montáži sme zhromaždili tu. Pokračujte v čítaní a dozviete sa ďalšie podrobnosti.
Náklady na izoláciu podkrovia
Hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú náklady, sú:
- Typ a materiál izolácie
- Štvorcové metre vášho podkrovia
- Ceny dodávateľa alebo montéra izolácie
Poznámka: Ak musíte izolovať okolie elektrických rozvodných skríň alebo káblov, môže byť v rámci procesu potrebná aj podpora od elektrikára.
Začnite podkrovím
Prestaňte využívať podkrovie na ukladanie. Prečo? Pretože najjednoduchším a najlacnejším spôsobom izolácie podkrovia je položenie materiálu pod podlahu. Ale ak je podlaha pokrytá doskou, nie je možné pokryť izoláciou celú požadovanú plochu.
Zabezpečte vytiahnutie podlahy a navrstvenie novej izolácie na starú. Keď je podlaha preč, budete musieť nájsť miesto pre mimosezónne oblečenie a príležitostné veci inde.
Vyberte si typ a materiál izolácie
Pri izolácii podkrovia domácim majstrom máte dve možnosti: voľná výplň alebo plsť (bežný termín pre plošnú izoláciu). Oba môžu byť pridané do neizolovaných podkroví alebo vrstvené nad existujúci materiál. Keď sa rozhodnete, ktorý typ je pre vás najlepší, preskúmajte materiálové možnosti a ceny, ktoré vám pomôžu pri výbere správneho produktu. Vždy skontrolujte štítky, aby ste získali konkrétne informácie o všetkom, čo kupujete.
Sypká náplň
Izolačné vlákna sú balené vo vreciach a fúkané na miesto do požadovanej hĺbky a hustoty pomocou špeciálneho stroja, ktorý si môžete prenajať z hobby centra. Výplň môžete naliať na miesto a rozotrieť ju ručne, ale postup je oveľa náročnejší na prácu a výsledky nebudú ani zďaleka také dobré.
Najlepšie to funguje pre:
- Podkrovie s nepravidelným alebo neštandardným rozstupom medzi trámami
- Podkrovie s množstvom prekážok pre prácu
- Podkrovie, kde je potrebné dať izoláciu, pretože dobre vyplňuje medzery a škáry
- Podkrovia s nízkym stropom s obmedzenou výškou pre manévrovanie počas práce
- Majstrov v domácnosti, ktorí chcú svoju prácu dokončiť rýchlo a práca s elektrickým zariadením im vyhovuje
Možnosti izolačného materiálu:
Sklolaminát
Hodnota R na palec: 2,2–2,7
Vyrobené z: Recyklované sklo alebo piesok, ktorý je roztavený a spriadaný do vlákien
Záver: Ľahšie ako celulóza alebo minerálna vlna, ale usadzuje sa viac ako tieto materiály, takže musíte vložiť hrubšiu vrstvu, aby ste získali potrebnú ochranu.
Celulóza
Hodnota R na palec: 3,2–3,8
Vyrobené z: Vlákna z recyklovaného spotrebného papiera, ktoré sú odolné proti hmyzu a ohňu
Záver: Najčastejšie používaný fúkaný materiál, ktorý však môže pri vystavení vlhkosti hniť a plesnivieť.
Minerálna vlna
Hodnota R na palec: 3,0–3,3
Vyrobené z: Vlákna z hornín alebo recyklovaná troska z vysokých pecí
Záver: Ponúka prirodzenú protipožiarnu odolnosť, ale stojí viac ako iné sypké materiály.
Batty
Tento pružný izolačný materiál je najčastejšie balený v rolkách, ktoré majú rôznu hrúbku a štandardnú šírku, zvyčajne 16 palcov a 24 palcov, aby sa zmestili medzi trámy alebo čapy v rámci domu. Sú dodávané s alebo bez povrchovej úpravy z papiera alebo fólie, ktorá slúži ako parotesná zábrana. Na dosiahnutie požadovanej úrovne izolácie pridáte jednu alebo viac vrstiev.
Najvhodnejšie sú pre:
- Podkrovie so štandardným rozstupom trámov, najmä bez izolácie
- Podkrovie s niekoľkými prekážkami, ktoré treba obísť
- Podkrovie s dostatočnou výškou na manévrovanie počas práce
- Majstrov, ktorým nevadí rezať materiál, aby sa zmestili okolo prekážok
Možnosti izolačného materiálu:
Sklolaminát
Hodnota R na palec: 2,9–4,3
Vyrobené z: Recyklované sklo alebo piesok, ktorý je roztavený a spriadaný do vlákien
Záver: Bežne používané a lacné, ale vlákna môžu dráždiť pľúca a pokožku (aj keď menej ako v minulých rokoch, vďaka lepšej výrobe), a je menej účinný pri blokovaní prúdenia vzduchu ako iné materiály.
Celulóza
Hodnota R na palec: 3,7–3,8
Vyrobené z: Vlákna z recyklovaného spotrebného papiera, ktoré sú odolné proti hmyzu a ohňu.
Záver: Nedráždi pľúca alebo pokožku, ale výrobok vyrába obmedzený počet výrobcov.
Minerálna vlna
Hodnota R na palec: 3,0–3,3
Vyrobené z: Vlákna z hornín alebo recyklovaná troska z vysokých pecí
Záver: Je prirodzene ohňovzdorný, ale výrobok je drahší ako iné.
Bavlna
Hodnota R na palec: 3,7–3,8
Vyrobené z: Vlákna z recyklovanej rifľovej látky
Záver: Blokuje prúdenie vzduchu a prenos zvuku, ale materiál je drahší ako iné.
Zvýšte veľkosť svojej existujúcej izolácie
Vezmite meter a baterku, aby ste videli, aký druh izolácie už v podkroví máte a aká je hlboká. Vytiahnite a zlikvidujte všetok stlačený, vodou zafarbený alebo plesnivý materiál - je zbytočný.
Koľko izolácie kúpiť
Zmerajte štvorcové metre vášho podkrovia. Pre voľnú výplň si prečítajte štítky; každé vrece obsahuje zoznam požadovaných hĺbok pre rozsah hodnôt R a počet vriec potrebných na pokrytie 1 000 štvorcových metrov v týchto hĺbkach.
V prípade battov alebo roliek vypočítajte počet na základe šírky a dĺžky použitého produktu. V obidvoch prípadoch si zaobstarajte ďalšie vrece alebo rolku – určite si ich nechcete vyčerpať tesne pred dokončením práce.
Krok prípravy číslo jeden: Zabezpečte utesnenie vzduchu
Medzery v podkroví alebo medzi spodnými poschodiami a podkrovím nechajú ohriaty (alebo ochladený) vzduch uniknúť do vonkajšieho priestoru, takže akákoľvek pridaná izolácia je v podstate zbytočná. (Tu nájdete schému bežných únikov vzduchu.) Tu je rýchly základný náter na odstránenie miest náchylných na prievan.
Okolo podkrovných okien: Použite konzervovanú, minimálne sa rozpínajúcu striekanú penu okolo plášťa a penovým tesnením utesnite úniky okolo krídla a obloženia.
Okolo potrubí, drôtov, odťahových ventilátorov a potrubí: Medzery je možné utesniť protipožiarnym tmelom; väčšie utesnite striekacou penou odolnou voči požiaru
Okolo komínov a dymovodov: Použite kovové lemovanie utesnené vysokoteplotným tmelom alebo žiaruvzdorným cementom
Ďalšie kľúčové kroky prípravy pred izoláciou
Vyraďte tieto faktory, aby ste zabezpečili, že vaša izolácia vydrží roky a udržiavajte vzduch tam, kde patrí: vo vnútri vášho domu.
Opravte netesnosti strechy. Voda je nepriateľom izolácie. Vytvára živnú pôdu pre plesne a ničí vrecká zachytávajúce vzduch, ktoré blokujú tok tepla. Hľadajte vodné škvrny na strešnom plášti a vlhké alebo plesnivé miesta na podkrovných trámoch a existujúcej izolácii ako vodítko k miestu úniku.
Skontrolujte svietidlá. Pokiaľ nepoužívate izoláciu z minerálnej vlny alebo vaše svietidlá nie sú klasifikované ako bezpečné pre kontakt s akýmkoľvek typom izolácie, nedovoľte, aby sa materiál dotýkal alebo zakryl svetlá z dolnej podlahy - je to nebezpečenstvo požiaru. Pomocou textílie, kovových lemovaní alebo šrotu preglejky vytvorte okolo všetkých svietidiel bezpečnostnú medzeru najmenej 3 palce.
Všetky nasávacie ventilátory a vetracie otvory smerujte do exteriéru. Aj keď je v rozpore so stavebnými predpismi odvádzať akýkoľvek druh výfukových plynov do podkrovného priestoru, mnoho domácich majstrov sa tomu vyhlo. Opravte túto chybu, aby sa vlhký odvádzaný vzduch nezachytil vo vašej izolácii a nezničil ju.
Chráňte sa pri montáži izolácie
Tu je príklad, ako vykonať prácu bez nehôd alebo zranení.
Noste protiprachovú masku, ochranné okuliare, pracovné rukavice, košeľu s dlhým rukávom a dlhé nohavice, aby ste chránili svoje pľúca, oči a pokožku pred vláknami.
Nestojte na trámoch. Ak stratíte rovnováhu, môžete naraziť do stropu. Ako plochu na státie použite kúsok preglejky alebo niekoľko pevných, širokých dosiek a pri práci ich posúvajte. Kvôli stabilite musia pokrývať najmenej tri trámy.
Osvetlite tmavé kúty podkrovia pomocou prenosných lámp napájaných z batérie alebo pomocou clip-on dielenských svetiel.
Zachovajte prúdenie vzduchu v podkroví
Zakrytie prieduchov podhľadu voľnou výplňou alebo plsťami, ktoré dosiahnete, ak dáte izoláciu pozdĺž odkvapu, má obrovské nie. Prúdenie vzduchu z podhľadov do hrebeňového prieduchu udržuje strechu chladnú a zabraňuje vzniku ľadových priehrad. Materiál tento prietok zablokuje. Z rovnakého dôvodu by sa izolácia nemala dotýkať spodnej strany strechy. Aby ste zabránili šíreniu materiálu, do strešného plášťa v blízkosti odkvapu pripevnite usmerňovače plastu alebo peny.
Ak izolujete od nuly, dajte správnu parozábranu na správne miesto.
Aj keď sú niektoré priadze dodávané s papierom alebo fóliou, ktorá môže pôsobiť ako parotesná bariéra, niektorí odborníci uprednostňujú použitie 6-milimetrovej polyetylénovej fólie rozrezanej medzi trámy a švov utesnených fóliovou páskou, aby sa zabránilo prenikaniu vlhkosti do izolácie. Či už používate sypkú výplň alebo plsť, parotesnú bariéru umiestnite čo najbližšie k teplej strane vašej izolácie, kde by sa mohol dostať horúci vlhký vzduch - smerom k interiéru domu v chladnom podnebí (pod izoláciou podlahy) a do podkrovia do horúceho vzduchu (horná časť izolácie podlahy). Niektoré oblasti nevyžadujú parozábranu.
Ďalšie triky a tipy pre montáž izolácie
Pracujte od obvodu podkrovia smerom k dverám alebo poklopu, aby ste nešliapali celú izoláciu, ktorú ste práve položili.
Vždy zakryte vrcholy stropných trámov, aby ste sa ubezpečili, že izolácia je dostatočne hlboká, aby dosiahla vašu cieľovú hodnotu R, a aby sa zabránilo tepelným stratám, ku ktorým dochádza pri drevenom ráme.
Po celom dni sa dôkladne osprchujte, aby ste z pokožky odstránili vlákna, a po jednom nosení vyperte svoje pracovné oblečenie.
Pre voľnú výplň
Upevnite blokovanie okolo prielezu alebo dverí, aby ste umožnili položenie materiálu okolo tejto oblasti bez úniku.
Uistite sa, že hĺbka výplne je v podkroví rovnomerná. Aby sa zaistila rovnomernosť fúkaného materiálu, zaskrutkujte vodiace prvky do hĺbky po celom priestore.
Ak chcete z produktu, ktorý ste si vybrali, získať cieľovú hodnotu R, použite počet vriec, z ktorých vaše výpočty vyplynuli, že je potrebné izolovať podkrovie - nikdy nie menej. Ak ste dosiahli cieľovú hĺbku, ale ešte vám zostalo niekoľko vriec, neprestávajte pridávať materiál v rovnomernej hĺbke do celého priestoru, až do využitia všetkých vriec.
Aby ste pomohli materiálu dosiahnuť správnu hustotu pri jeho používaní, držte dúchaciu hadicu rovnobežne s podlahou a podlahovými trámami. Vyfukujte výplň medzi a nad trámami, nie cez ne.
Pre batty
Pri prvom kladení výrobku vždy používajte nebalované plsti, aby ste zabránili zachyteniu vlhkosti medzi novou a starou vrstvou izolácie. Môžete si ich kúpiť bez povrchovej úpravy alebo jednoducho odstrániť papierový alebo fóliový podklad.
Novú vrstvu neošívaných plstí položte kolmo na starú vrstvu, aby sa zakryli medzery v spodnej vrstve. Susediace batty by mali byť tesne stlačené, ale nie dostatočne pevne na to, aby ich stlačili.
Nikdy neklaďte ťažšie plsti, ako je bavlna, na ľahšie ako napríklad sklenené vlákna. Stlačíte spodnú vrstvu a znížite jej účinnosť.
Batty vždy narežte, aby sa zmestili okolo prekážok a prienikov. Ak ich upcháte alebo ich natlačíte okolo potrubí, stlačíte vzduchové zachytávacie vrecká v materiáli a znížite ich izolačné vlastnosti.
Nenechávajte žiadne medzery medzi latami a trámami, prekážkami alebo susediacimi latami. Aj tie úzke spôsobia únik vzduchu. Namiesto toho odrežte tenký prúžok izolácie, ktorú používate.
Chráňte prístupové miesta
Podkrovný poklop alebo dvere: Na podkrovnú stranu poklopu alebo dverí pripevnite tvrdú penovú izoláciu.
Sťahovacie schodisko alebo rebrík: Pomocou izolovaného stanu so zipsom udržujte kryt bez prievanu.
Tip: Batt nakrájajte kuchynským nožom. Niektorí profesionáli ho uprednostňujú pred úžitkovými nožmi, pretože veľká čepeľ ľahko krája hrubý materiál. Ako reznú plochu použite kúsok preglejky a ako pomôcku pri rezaní použite pravítko.
Uvažujete o dokončení podkrovia?
Ak uvažujete o zmene podkrovia na úložný alebo obytný priestor, stojí za to zmeniť taktiku izolácie medzi krokvami a stenovými trámami namiesto podlahy. Môžete použiť panely z tvrdej peny alebo najmite si profesionála na aplikáciu izolácie v sprejovej pene.
Penové bloky blokujú prúdenie vzduchu bez parozábrany a majú vyššiu hodnotu R na palec ako sypká náplň alebo plsť, takže získate väčšiu ochranu s menšou hĺbkou. Na rozdiel od sypkej výplne alebo plstí musíte pomocou peny v spreji zakryť podhľadové otvory (nie sú potrebné na ochladenie strechy). Potom penu podľa požiadaviek z hľadiska požiarnej bezpečnosti zakryte sadrokartónovými doskami.