Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Zateplenie strechy Bratislava

Zateplenie strechy? V tejto kategórii máme 18407 overených firiem a odborníkov z vášho okolia. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Zateplenie strechy Bratislava

Hľadáte zateplenie strechy Bratislava? Jednoducho vám pomôžeme nájsť kvalitných odborníkov aj v Ružinove, Petržalke. Služby môžete využiť aj v širšom okolí ako Pezinok, Bernolákovo, Rovinka. Odborníci v tejto kategórii tiež robia: zateplenie podkrovia, domov, hydroizoláciu kúpeľne. Zabezpečia pre vás zameranie priestoru, ukladanie izolácie, pripevnenie pomocou parotesnej fólie a tmelovanie napojenia fólie a použijú pri tom meter, tmel a nôž na rezanie. Vyberte si najlepšiu ponuku pre zateplenie strechy Bratislava z našich špecialistov.

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Prečo zatepliť strechu? 

Strecha je z hľadiska tepelných mostov jednou z najrizikovejších častí budovy. Znamená to, že ak ju poriadne nezateplíte, bude vám cez strechu unikať teplo. V zime budete mať v dome chladnejšie a budete musieť viac kúriť, v lete naopak, strecha sa bude prehrievať. Tepelná izolácia strechy zabráni prehrievaniu a ochladzovaniu stavby, čím sa zvýši tepelná pohoda vo vnútri domu. Zateplenie strechy vám pomôže ušetriť peniaze a samozrejme aj životné prostredie. 

Zatepľovanie strechy vyzerá na prvý pohľad pomerne jednoducho, a preto zvádza majiteľov nehnuteľností k svojpomocnej inštalácii. Je treba povedať, že tak, ako sa laik môže dopustiť chýb pri inštalácii tepelných izolácií z neznalosti problematiky, alebo na základe nedostatku skúseností, veľa chýb môže spraviť aj skúsená realizačná firma zanedbaním technologických postupov, improvizáciou a neodsledovaním kvality odvedenej práce jednotlivých pracovníkov.

Zateplenie strechy nie je jednoduché, preto sa do nej nepúšťajte sami, ale nechajte to na skutočných odborníkov. Ak máte strach z výberu druhu a hrúbky zateplenia, nemáte sa čoho obávať, skúsený výrobca alebo realizátor z platformy Wilio vám rád pri výbere fundovane poradí. Ak však chcete mať aspoň základný prehľad, čítajte ďalej.

Ako vybrať izoláciu pre strechu

Výskumy potvrdzujú, že nadpolovičná väčšina Slovákov (až 65,8%) majú na svojich domoch šikmú strechu. Za nimi nasledujú ploché strechy, kombinácie rôznych typov striech či pultové strechy. 

Pri výbere izolácie a určení jej hrúbky by ste mali mať na pamäti dve slovné spojenia – tepelný odpor a nová norma. Tepelný odpor je číslo, ktoré hovorí o tom, ako teplo chcete v dome mať. Nová norma je zasa legislatívny rámec, ktorý platí od januára 2015 a presne určuje hrúbku a podmienky izolácie v novostavbách a rekonštrukciách.
Najdôležitejšie je vždy v prvom rade podrobne zanalyzovať situáciu. Ide o novostavbu, alebo o rekonštrukciu strechy a zobytnenie podkrovia? Z akého materiálu je strecha? Bude zakrývať obytné podkrovie, alebo povalu? Odpovede na všetky tieto otázky vám potom napovedia, aký druh a akú hrúbku izolácie zvoliť. Prvým krokom pri ceste k správne zateplenej streche je návrh správnej hrúbky izolácie.

Pri streche neplatí pravidlo, že najhrubšia izolácia funguje najlepšie. Každý materiál, ktorý sa používa na zateplenie, má výrobcom stanovený súčiniteľ tepelnej vodivosti, označovaný ako λ (lambda) s fyzikálnym rozmerom W/(m.K). Čím je jeho hodnota nižšia, tým je izolácia kvalitnejšia, lepšie izoluje a chráni strechu pred únikmi tepla.  Odborník na zatepľovanie striech z Wilio na základe znalosti parametrov izolantov (zverejňuje ich každý výrobca), ktoré sa budú do strešného plášťa zabudovávať, vypočíta ich požadovanú hrúbku.

Keď zvolíte príliš tenkú tepelnú izoláciu, ktorá nebude dostatočne súvislá, šikmá strecha vás nebude môcť ochrániť pred chladom ani horúčavou. Priestor pod takouto strechou sa v zime bude dať len veľmi ťažko vykúriť a v lete sa zasa príliš rýchlo prehreje. Na zateplenie šikmej strechy sú potrebné minimálne dve vrstvy tepelnej izolácie v celkovej hrúbke minimálne 26 cm. Ideálne sú vláknité materiály z minerálnej vlny, ktoré vďaka svojej pružnosti vyplnia priestor medzi krovkami dostatočne natesno.

Zateplenie šikmej strechy

V súčasnosti sa zatepľujú takmer všetky šikmé strechy. Vedeli ste, že šikmou strechou uniká zo stavby až štvrtina tepla? Teplo stúpa smerom hore a preto je úlohou zatepľovača strechy čo najviac z neho udržať v budove.  

Pri zatepľovaní šikmej strechy je tiež veľmi dôležité rozlišovať, či ide o novostavbu, alebo rekonštrukciu. Všeobecne platí, že rekonštrukcia šikmej strechy je o čosi náročnejšia, pretože nemožno ovplyvniť nanovo všetky faktory, ktoré tvoria výsledný efekt. Staršie budovy napríklad vyžadujú zabezpečenie stability konštrukcií a nemali by sa zaťažovať ťažkými izolačnými materiálmi. Nová norma pritom prináša rovnaké požiadavky pre všetky typy stavieb, bez ohľadu na to, či ide o novostavby, alebo rekonštrukcie.  Pri rekonštrukciách a zateplení starších krovov však treba brať do úvahy napríklad aj hmotnosť izolácie. V takýchto situáciách je ideálne siahnuť po ľahších materiáloch, napr. zo sklenej minerálnej vlny. 

Typy izolácií šikmej strechy

Medzi minerálne izolácie patria izolácia z kamenných vlákien a sklená vlna. Tieto dva druhy vlákien sa od seba odlišujú nielen vstupnou surovinou, ale aj priemerom a dĺžkou vlákna.

Minerálne vlákna sú vzájomne prekrížené a vytvárajú jemnú štruktúru, ktorá zadržiava vzduch a bráni mu vo voľnom prúdení. Výsledkom je obrovské množstvo nepohyblivých vzduchových „buniek“, ktoré materiálu z minerálnych vlákien dávajú tepelnoizolačnú schopnosť.

Sklená minerálna vlna. 

Je to zmes piesku a sklených črepov, ktoré sa tavia pri teplote zhruba 1 450 °C. Tavenina potom putuje cez rozvlákňovacie stroje, kde vzniká vlákno, ktoré sa miesi so spojivom, dôležitým na vytvorenie požadovanej súdržnosti. Tieto vlákna padajú na pás, kde sa ukladajú na seba, a vytvárajú rohož bielej sklenej vaty.

V tejto fáze minerálna vlna ďalej prechádza dlhou vytvrdzovacou pecou a z nej vychádza koberec sklenej vlny, ktorý sa reže na pásy alebo dosky. Výhodou pri výrobe je použitie recyklovaných materiálov, ako sú sklené črepy alebo CRT obrazovky. Sklená minerálna vlna je vhodná najmä do konštrukcií, kde sa mechanicky nezaťažuje, medzi trámy pri podlahách, na prevetrávané fasády, do priečok a podhľadov pri požadovanej zvýšenej nepriezvučnosti.

Kamenná minerálna vlna

Vyrába sa tavením rôznych kombinácií hornín, medzi ktorými prevažuje čadič. Preto sa niekedy nazýva aj čadičová vata. Proces výroby kamennej minerálnej vlny je podobný ako pri sklenej vlne, kamenná vlna sa ale taví pri vyššej teplote – okolo 1 600 °C. Proces rozvlákňovania je závislý od technológie, spravidla sa používa súbor rýchlo sa točiacich valcov. Vyrába sa najmä vo forme dosiek.

Má vyšší bod tavenia ako sklená vlna, preto je predurčená do konštrukcií so zvýšenou požiarnou odolnosťou. Ako izolácia sa dá použiť až do teploty 750 °C. Kamenná minerálna vlna má relatívne veľkú pevnosť, a preto sa viac hodí na mechanicky zaťažované konštrukcie – ploché strechy, fasády, podlahy, ale tiež na šikmé strechy a vnútorné priečky.

Prednosti kamennej vlny

Inštalácia
Kvalitné zateplenie je oveľa ľahšie dosiahnuť, ak namiesto sklenej minerálnej vlny použijete kamennú vlnu novej generácie. Kamenná vlna sa vďaka svojej väčšej tuhosti dá oveľa presnejšie narezať, čo je vítané najmä v komplikovanejších výrezoch.

Požiarna odolnosť
Kamenná minerálna vlna odoláva extrémnemu teplu lepšie ako iné typy izolácie. Pri požiari poskytuje lepšiu ochranu proti šíreniu plameňa.

Odolnosť proti vode
Ďalšou skvelou vlastnosťou rúna z kamennej vlny je, že neabsorbuje vodu a zostáva neporušené, aj keď je mokré. To znamená, že v prípade netesnosti steny alebo strechy budú pláty po vyschnutí rovnako dobré ako nové.

Blokovanie zvuku
Izolácia z kamenej minerálnej vlny je hustejšia než iné typy izolácie. Vďaka nej dosiahnete lepšie odhlučnenie medzi podlahami či priečkami miestností.

Penový polystyrén
Je produktom polymerizácie styrénu a pentánu, ktorý je následne speňovaný. Pridávajú sa do neho retardéry horenia, ktoré zaisťujú samozhášavosť tohto materiálu. Finálny produkt sa reže do blokov, v ktorých je určený na priame zabudovanie. 

Penový polyuretán
Pre zabudovanie do strešného plášťa je vhodné použiť predovšetkým PUR izoláciu vo forme tuhých dosiek. Pri jeho aplikácii dosiahneme rovnaké tepelno-technické parametre pri použití podstatne menších hrúbok tepelnej izolácie.

Najčastejšie chyby pri zatepľovaní šikmých striech

Šetrenie na hrúbke materiálu
Najčastejšia chyba, ktorej sa dopúšťajú mnohí, je výber tenšej izolácie v domnienke, že ušetria na celkových nákladoch. Pritom cena za tepelnoizolačný materiál tvorí z celkových nákladov len minimálny podiel.

Nesprávne zvolená a zle zabudovaná fólia
Tepelná izolácia musí byť zo strany interiéru prekrytá špeciálnou parozábranovou fóliou. Jej nesprávnym natiahnutím a zabudovaním do konštrukcie sa celá izolácia strechy naruší. Jej účinok sa začína strácať už pri zlej a netesnej aplikácii na 5 % celkovej plochy. Nesnažte sa nahradiť parozábranu inou lacnou stavebnou fóliou, ktorá nemá požadované vlastnosti.

Nešetrite na páskach a tmeloch
Aby vlhkosť neprenikala dovnútra, pri napájaní parozábranovej fólie je potrebné používať špeciálne lepiace pásky. Pri napájaní fólie na obvodové steny sa zasa používa tmel, ktorý sa aplikuje po celom obvode šikmej strechy aj na vzájomných stykoch.

Nezávisle od toho, ktorý materiál inštalujete, noste ochrannú masku proti prachu, ochranné okuliare, rukavice a dlhé rukávy.

Zateplenie plochej strechy

Moderné nízkoenergetické a pasívne domy sú veľmi často navrhované s plochou strechou, cez ktorú uniká veľké množstvo tepla. Znížiť faktúry za vykurovanie môžete jej správnym a spoľahlivým zateplením. Pri výstavbe domu na toto určite nezabudnite. Ak máte starší dom a strechu zateplenú nemáte, je najvyšší čas to napraviť. 
Na zabezpečenie tepelnej a akustickej pohody v podstrešných obytných priestoroch, je potrebné vhodne zvoliť tepelnú izoláciu, napríklad kamennú vlnu, penový polystyrén, extrudovaný polystyrén alebo PIR izoláciu.

Typy izolácie plochej strechy

Expandovaný polystyrén
K najpoužívanejším tepelným izoláciám na plochú strechu patrí expandovaný polystyrén (EPS). Jeho prednosťou je vynikajúca tepelnoizolačná schopnosť a nízka nasiakavosť, ktorá významne napomáha k udržaniu jeho tepelných a mechanických vlastností. Polystyrén má tiež nízku hmotnosť, preto iba minimálne zaťažuje strechu. Aj napriek nižšej hmotnosti má však vysokú pevnosť v tlaku a  v ťahu, vďaka ktorej sú polystyrénové dosky mimoriadne odolné proti silnému vetru. Strešné dosky z EPS sú zásadne stabilizované a samozhášavé. Kladú sa na strechu veľmi jednoducho a rýchlo a pri správnom použití dosahujú životnosť až 50 rokov.

Tvrdý polystyrén 
Optimálnym riešením na plochú strechu, kde je dôležitá pevnosť, je zateplenie s tvrdým polystyrénom. Ide o ľahký a trvácny materiál, ktorý strechu zaťažuje iba minimálne. Vyznačuje sa mimoriadnou pevnosťou v tlaku a odolnosťou, vďaka ktorej sa nedeformuje ani pri dlhodobom zaťažení. Tvrdý polystyrén dobre drží teplo a ak sa na streche použije, vyhnete sa priehlbinám či hromadeniu vody. Dokáže odolávať každému počasiu a je okamžite pochôdzny. Je potrebné ho však na plochú strechu správne pokladať. Treba klásť dôraz na to, aby nevznikli škáry, ktoré by mohli byť príčinou vzniku tepelných mostov. Tie možno minimalizovať kladením dosiek v dvoch vrstvách so vzájomným striedaním škár. Tvrdý polystyrén je možné pripevniť k podkladu lepením, mechanickým kotvením alebo ich kombináciou.

Zateplenie strechy cena

Pri výbere materiálu nezabúdajte na to, že okrem tovaru, ktorý by vám mal slúžiť celý život, si kupujete aj poradenstvo, skúsenosti a kvalitný servis firmy. Hoci je rovná strecha o niečo drahšia, než klasická sedlová (šikmá, ), vďaka nej získate výhody – priechodný celý priestor popod celú strechu, na streche si môžete urobiť terasu. Cena realizácie takejto strechy závisí od mnohých parametrov, napríklad aj od toho, či bude priestor pod strechou vykurovaný alebo nie. V tomto prípade musí byť strecha tiež dobre tepelne izolovaná. Cena rovnej strechy (neizolovanej) sa pohybuje medzi 30-50 €/m2 a cena izolovanej strechy medzi 80-100 €/m2. O niečo väčšou investíciou je takzvaná zelená strecha – tá ale dodatočne izoluje dom a v lete ho navyše zatieňuje a chladí, čo prináša dlhodobú úsporu nákladov na vykurovanie či chladenie. 

Cena kovovej krytiny závisí od kvality ocele, typu ochranného povlaku (meď, zinok, hliník-zinok), druhu posypu a samozrejme od výrobcu. Cena plechovej krytiny bez izolácie, trapéz T4, je okolo 8-15 EUR/m2. Pri rekonštrukcii si dajte pozor na to, aby bola konštrukcia stavby pred zateplením opravená a bez závad. Strecha musí byť opravená a nesmie zatekať.

Najmite si šikovných majstrov na zateplenie strechy, vypýtajte si od nich cenovú ponuku, neváhajte ju porovnať s ostatnými ponukami a sami si vyberte odborníka, ktorý splní všetky vaše predstavy za výhodnú cenu. 

 

Všetky regióny

Regióny

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS