Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Zelená strecha

Najmite si skúseného odborníka na zelenú strechu z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Zelená strecha

Potrebujete službu z oblasti zelená strecha? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zameranie strechy, cenovú kalkuláciu, realizáciu, údržbu. Cena vegetačnej strechy sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: hydroizolácia strechy, strešný substrát, sukulenty, ktoré vám poskytne niektorý z našich 17150 špecialistov v danej kategórií

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Zelená strecha

V našom ideálnom svete by boli zelené strechy všadeprítomné - myslíme na Škandináviu od čias Vikingov až do konca 19. storočia. A nie, nie je to preto, že by sme nostalgicky túžili po malebnejšej minulosti. V skutočnosti sa snažíme vytvoriť novú budúcnosť, v ktorej budú strechy celého mesta živé a zelené, čo zanechá odkaz zdravšieho životného prostredia. 

Čo je to zelená alebo živá strecha?

Zelená alebo živá strecha je špeciálne navrhnutá strecha, ktorá podporuje vegetáciu a život rastlín v prospech životného prostredia. Existujú tri kategórie zelených striech; podľa toho, aké hlboké je výsadbové médium a koľko údržby vyžadujú: intenzívne, polointenzívne a rozsiahle. Intenzívne zelené strechy znovu vytvárajú podmienky tradičnej nadzemnej záhrady a ich údržba si vyžaduje značné úsilie. Na opačnom konci spektra sú rozsiahle zelené strechy, ktoré sú sebestačné s tvrdými a suchu odolnými rastlinami, vďaka čomu sú relatívne nenáročné na údržbu (sú to tie, ktoré by sme radi videli všade).

Ako sú zelené strechy prospešné pre životné prostredie?

Všetci poznáme výhody, ktoré rastliny a vegetácia poskytujú životnému prostrediu. Zelené strechy v mestskom prostredí prinášajú ďalší punc, pretože nahrádzajú zeleň stratenú v hustých susedných blokoch budov.

Zelené strechy znižujú znečistenie ovzdušia dýchaním rastlín a zmierňujú pôsobenie tepla, pretože rastliny absorbujú a udržiavajú slnečné teplo. Na druhej strane, tradičné strešné materiály opätovne emitujú slnečné teplo a spôsobujú, že teploty v mestách sú vyššie ako v okolitých vidieckych oblastiach.

Vďaka svojej schopnosti absorbovať dažďovú vodu a pôsobiť ako filter znižujú zelené strechy povrchový odtok, čím udržujú dodávky vody bez znečisťujúcich látok a zároveň znižujú pravdepodobnosť zaplavenia. Budovy so zelenými strechami majú zabudované tepelné izolátory a na vykurovanie a chladenie nie je potrebné toľko energie. A nakoniec, zelené strechy vytvárajú cenné biotopy pre voľne žijúce zvieratá, ktoré pomáhajú zachovať a podporovať biodiverzitu pre budúcnosť. 

Ako sa vyrábajú zelené strechy?

Moderné zelené extenzívne strešné systémy sú hrubé 1 až 4 palce a sú zložené z vyrobených vrstiev, ktoré podporujú rastúce médium a vegetáciu. Päť primárnych vrstiev obsahuje vodotesnú membránu, bariéru na ochranu koreňov, drenážnu vrstvu, rastové médium a rastliny.

Aké druhy rastlín vyrastú na zelenej streche?

Pri výbere rastlín je potrebné zohľadniť dva najdôležitejšie faktory: koľko údržby chcete vykonať a aká slnečná je vaša strecha. Pri výbere rastlín nezabudnite, že mnohé z nich budú mať pokojné obdobie, takže ak chcete mať zelenú farbu po celý rok, pridajte do mixu vždy zelené rastliny. Všeobecným pravidlom je, že čím viac odrôd budete pestovať, tým silnejšie musí byť vaše rastové médium, čo zvyšuje váhu vašej strechy.

Koľko údržby si vyžaduje zelená strecha?

Minimálne rozsiahly 4-palcový zelený strešný systém osadený zmiešanými sedummi (výsadby nenáročné na údržbu) v prvom roku vyžaduje zalievanie a odstraňovanie buriny každých pár mesiacov. V druhom roku bude potrebné vytrhnúť burinu iba trikrát alebo štyrikrát a potom už len raz ročne. Budete musieť hnojiť raz ročne.

Na druhom konci spektra, v závislosti od toho, čo pestujete, sa môžu nároky na údržbu zvýšiť až do bodu, keď možno budete chcieť zvážiť zavlažovací systém. 

Vyžaduje si váha zelenej strechy ďalšiu podporu?

Zelené strechy vážia viac ako tradičné strešné materiály a ak uvažujete o ich inštalácii, je najlepšie poradiť sa so statikom. Zatiaľ čo novú výstavbu je možné ľahko navrhnúť tak, aby zohľadňovala váhové zaťaženie zelenej strechy, dodatočné vybavenie existujúcich budov si vyžaduje starostlivé zváženie.

Koľko stojí zelená strecha a koľko vydrží?

Zelená strecha je o niečo väčšou investíciou: tá dodatočne izoluje dom a v lete ho navyše zatieňuje a chladí, čo dlhodobo prináša úsporu nákladov na vykurovanie alebo chladenie. Ak chcete mať rovnú pochôdznu strechu, potom je cena 140 €/m2. Cena zelenej strechy s extenzívnym zazelenením sa pohybuje okolo 170 €/m2. V žiadnom prípade sa nedajte zlákať lacnými riešeniami, pretože rekonštrukcia zatekajúcej plochej strechy je drahá a náročná. Pripravili sme pre vás databázu overených pokrývačov plochých striech Wilio, ktorým môžete poslať dopyt a tak dostanete viacero ponúk. 

Vďaka ochrane strešnej membrány však môže zelená strecha predĺžiť životnosť strechy dvakrát alebo trikrát nad jej obvyklú životnosť. V Európe, kde sa so zelenými strechami stavalo od 60. rokov, je známe, že zelené strechy vydržia od 30 do 50 rokov.

Rekapitulácia zelenej strechy:

Klady:
-    Dobré pre životné prostredie
-    Nižšie náklady na energie z dôvodu tepelnoizolačných vlastností zelenej strechy
-    Nízka údržba
-    Dlhý život

Zápory:
-    Podstatne vyššie počiatočné náklady na inštaláciu ako pri tradičných strechách
-    Vyššia hmotnosť môže znamenať vznik ďalších štrukturálnych nákladov

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS