Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Zimná údržba

Hľadáte údržbára na zimnú údržbu? V tejto kategórii máme 8638 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

40161 profesionálov na Slovensku

71870 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Zimná údržba

Potrebujete službu z oblasti zimná údržba? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na odhŕňanie snehu, vývoz snehu, odstraňovanie cencúľov a posyp proti poľadovici. Cena údržby komunikácií sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: posyp, ochranné pomôcky, lopaty a iné nástroje, ktoré vám poskytne niektorý z našich 8638 údržbárov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

40161 profesionálov na Slovensku

71870 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Pripravte váš domov na zimnú sezónu

Uistite sa, že je váš vykurovací systém pripravený

Podľa toho, aký typ vykurovacieho systému máte, existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali urobiť pri domácej údržbe, skôr ako teploty skutočne začnú klesať. Ak máte systém s vysokou účinnosťou, musia byť vetracie rúry z PVC zbavené akýchkoľvek prekážok. A tí, ktorí majú kotlový systém, by mali mať každý rok mať svoj systém vyčistený. Tí, ktorí majú plyn, by mali čistiť rúry zhruba každé tri roky. Tu je 15  spôsobov, ako udržať váš dom v teple a ušetriť peniaze. 

Skontrolujte krb a komín

Ak používate krb, nechajte si ho vyčistiť kominárom. Mali by ste tiež skontrolovať, či v komíne nie sú nejaké nečistoty a praskliny. Nahromadenie kreozotu a zvyšky ako listy a vtáčie hniezda by sa mohli stať nebezpečenstvom požiaru.

Skontrolujte batérie v detektoroch dymu a oxidu uhoľnatého

Podľa amerického požiarneho úradu je kúrenie v zimných mesiacoch príčinou 27 percent požiarov. Uistite sa preto, že vo vašej domácnosti fungujú všetky detektory dymu a oxidu uhoľnatého. Najlepšie je mať dymové hlásiče v každej miestnosti vášho domu, vrátane chodieb. Uistite sa, že domáca údržba zahŕňa kontrolu batérií vo všetkých budíkoch raz za mesiac, ktorá je vždy na vašom kontrolnom zozname domácej údržby.

Zabráňte zamrznutiu potrubí

Keď voda zamrzne, rozšíri sa a môže spôsobiť prasknutie vášho potrubia. Aby ste zabránili zamrznutiu potrubia, izolovajte potrubie v blízkosti okien, dverí a v nevykurovaných priestoroch domu. Odpojte záhradnú hadicu od vonkajšej batérie. Nakoniec nastavte teplotu na nie menej ako 55 stupňov F.

Otestujte si svoju kalovú pumpu

Vaša jímková pumpa vám pomôže udržiavať suterén v suchu počas obdobia dažďov, takže sa uistite, že funguje správne. Do jamy pomaly nalejte niekoľko litrov vody, aby ste sa ubezpečili, že sa čerpadlo zapne. Typická životnosť žumpového čerpadla je 10 rokov. Vďaka svojmu kontrolnému zoznamu pre domácu údržbu sa uistite, že vydrží tak dlho.

Pripravte sa na búrku

Počas zimných búrok sú výpadky prúdu bežné, takže buďte pripravení na prežitie. Váš kontrolný zoznam zimnej domácej údržby by mal obsahovať zásobu balenej vody, nepodliehajúce skaze, baterky, lekárničku, batérie a nabíjačku inteligentného telefónu.

Chráňte vstupy

Všetok ten sneh, ľad a blato môže spôsobiť zmätok na vašich vstupných poschodiach. Umiestnite rohože vnútri aj zvonku dverí spolu s vaničkami vo vnútri vstupu. A uistite sa, že je vaša chodba pripravená s miestom na sušenie mokrých búnd, čiapok, palčiakov a rukavíc.

Skontrolujte, či nedochádza k úniku vzduchu

Ak chcete ušetriť náklady na vykurovanie v zimných mesiacoch, zaraďte sa do kontrolného zoznamu údržby domu. Skontrolujte tiež, či nedochádza k úniku vzduchu okolo okien a dverí vrátane trhlín v tesnení alebo v pásoch. V prípade potreby tiež vymeňte tmel a tesniace pásky.

Zastavte vytváranie ľadových priehrad

Ak je váš dom náchylný na cencúľ a ľadové priehrady, podniknite kroky hneď teraz a zaistite dostatočnú izoláciu a vetranie. Ľadovým hrádzam môžete zabrániť aj tak, že odhrniete sneh zo strechy a namontujete tepelné káble. 

Skontrolujte strechu

Dajte streche dobrý vzhľad skôr, ako zasiahne zima. Existujú nejaké voľné alebo chýbajúce šindle, ktoré môžu mať za následok netesnosti topiaceho sa snehu? A použite svoj kontrolný zoznam domácej údržby ako zámienku na kontrolu prípadných prasknutých tesnení okolo vetracích otvorov a komína.

Odstráňte nečistoty z plochých striech

Ak máte plochú strechu, ktorá je pokrytá okruhliakmi alebo asfaltom, pred zimou určite odstráňte listy, ktoré zadržia vlhkosť. Túto domácu údržbu je možné vykonať pomocou hrablíc alebo fúkača.

Skontrolujte izoláciu

Dostatočná izolácia pomôže vášmu domovu v zime zahriať a v lete ochladiť. A ak je vaša izolácia nedostatočná, váš vykurovací systém bude musieť túto zimu pracovať nadčas. Pridaním izolácie do podkrovia, stien a plazivého priestoru môžete ušetriť peniaze na nákladoch na vykurovanie.

Reverzné stropné ventilátory

Ak máte stropné ventilátory, mal by byť vypínač nastavený tak, aby sa lopatky ventilátora otáčali v smere hodinových ručičiek. Prevádzka lopatiek v chladnejších mesiacoch v smere hodinových ručičiek môže stlačiť ohriaty vzduch nadol. Táto údržba domu robí izby s vysokými stropmi pohodlnejšími.

Chráňte klimatizáciu

Aj keď je kondenzačná jednotka skonštruovaná pre vonkajšie prvky, môže sa stále poškodiť padajúcimi kvapkami vody, snehom, mrznúcim snehom a inými nečistotami. Nemusíte investovať do nepremokavého krytu. Stačí na klimatizáciu položiť list preglejky, ktorú na spodku drží niekoľko tehál, a vaša klíma by mala byť pripravená na jar opäť pracovať. Nezabudnite! Váš kontrolný zoznam zimnej domácej údržby by mal obsahovať aj vybratie a uskladnenie všetkých okenných klimatizačných jednotiek.

Vypláchnite, izolujte nádrž na teplú vodu

Vypláchnite nádrž na horúcu vodu, aby ste odstránili usadeniny. Staršiu nádrž na teplú vodu môžete tiež zabaliť izolačnou prikrývkou, ktorá šetrí energiu (a šetrí vaše peniaze). A tieto prikrývky zabraňujú tomu, aby ohrievače teplej vody strácali teplo v chladných miestnostiach a skriniach.

Pripravte zvlhčovač

Ak máte zvlhčovač vzduchu pre celý dom, uistite sa, že je odtokové potrubie čisté. A vymeňte panel médií, ktorý zmiešava vodu s prúdom horúceho vzduchu z pece. Toto by sa malo robiť dvakrát každú sezónu. Nakoniec skontrolujte, či elektromagnetický ventil pracuje správne, a vyčistite ventilátor zvlhčovača.

Orežte konáre stromu

Váš kontrolný zoznam zimnej údržby domu by mal obsahovať orezanie všetkých odumretých konárov stromov, aby nespadli a nepoškodili váš domov počas zimnej búrky. A ak potrebujete odstrániť veľké konáre alebo odstrániť celý strom, môže byť najlepším riešením najať si odborníka.

Čisté odkvapy

Ak ste to ešte neurobili, vyčistite odkvapy od trosiek a nečistôt, vrátane šišiek a lístia, aby roztopený sneh správne odtekal. A smerujte zvody smerom od základne vášho domu, aby ste zabránili úniku suterénu a záplavám.

Kroky opravy, skontrolujte zábradlie

Uistite sa, že kroky vedúce k vášmu domovu neobsahujú nebezpečenstvo zakopnutia, a v prípade potreby betón opravte. A uistite sa, že zábradlie je pevné a dobre ukotvené, aby sa zabránilo pádom.

Zvážte generátor

Ak žijete v oblasti, ktorá je náchylná na výpadky elektriny, možno je na čase zvážiť generátor. Generátor vám pomôže pri dlhodobých zimných výpadkoch prúdu udržiavať zapnuté niektoré svetlá spolu s horúčavou. K dispozícii sú prenosné aj pohotovostné generátory, podľa vašich potrieb.

Pripravené lopaty, skontrolujte snehovú frézu

Premiestnite lopaty na sneh do oblasti blízko dverí, kde budú ľahko dostupné. Vymeňte olej vo snehovej fréze a v prípade potreby vymeňte sviečku.

Skontrolujte vonkajšie osvetlenie

V kontrolnom zozname údržby domácnosti skontrolujte, či všetky vonkajšie svetlá fungujú správne, vrátane osvetlenia pohybovým senzorom. A to pomôže zabrániť pádom na chodníkoch a príjazdových cestách pokrytých ľadom.

Chráňte terasový nábytok

Chráňte svoj terasový nábytok pred poveternostnými vplyvmi (vrátane hrdze) zakrytím svojich kúskov ťažkou plachtou. A ak máte kde, môžete nábytok uložiť aj v kôlni, garáži alebo suteréne.

Chráňte kvetináče

Vaše hlinené a porcelánové kvetináče môžu počas chladného počasia prasknúť, takže nezabudnite, že váš kontrolný zoznam zimnej domácej údržby obsahuje vyčistenie pôdy od kvetináčov a ich prinesenie dovnútra. Môžete ich tiež uložiť na bok v garáži alebo kôlni, len ich chráňte pred ťažkými predmetmi. 

Skladujte sezónne náradie

Uistite sa, že všetko sezónne náradie - ako hrable, záhradnícke nožnice a záhradné lopaty - je uložené v garáži alebo odložené od živlov. A použite ľahký povlak z rastlinného oleja, ktorý pomôže zabrániť hrdzi na vašom náradí.

Zásobte sa soľou, pieskom

Pred prvým snežením si kúpte soľ na topenie ľadom alebo piesok. Pomôže vám to v čase, keď bude treba odhodiť chodník a príjazdovú cestu.

Nainštalujte si búrkové okná a dvere

Dvere a okná Storm pomôžu znížiť tepelné straty v chladnejších mesiacoch, najmä u tých, ktoré majú jednosklo. Môžete si objednať špeciálne búrkové okná a dvere z obchodov pre domácich majstrov. Nezabudnite si ich pred objednávkou starostlivo premerať.

Skontrolujte vysoký tlak vody 

Ventily na zníženie tlaku sa zvyčajne nachádzajú v blízkosti hlavného uzatváracieho ventilu vody, ale nie všetky domy ich majú. Vysoký tlak vody môže poškodiť potrubie, prípojky a zariadenia. Vytvára tiež vodný ráz a plytvanie veľkým množstvom vody. Kontrola vysokého tlaku vody je často prehliadanou položkou údržby a je ľahko vykonateľná. V domácich centrách je k dispozícii nový redukčný ventil a jednoduchý manometer, ako je tento, ktorý sa pripája na kohútik. 

Vypustite usadeninu z ohrievača vody alebo očakávajte skrátenú životnosť

Ukazuje sa, že sediment sa zhromažďuje na dne nádrže. To vytvára horúce miesta na plynových ohrievačoch, ktoré môžu poškodiť nádrž a spôsobiť predčasné zlyhanie. Na elektrickom ohrievači vody môže nahromadenie sedimentu spôsobiť poruchu spodného vykurovacieho telesa. Príležitostné vypustenie ohrievača vody teda zníži účty za energiu a predĺži jeho životnosť. Odporúčame vypúšťať ohrievače vody najmenej raz ročne.

Vyčistite okno a upchajte diery 

Mnoho posuvných okien a vinylových výmenných okien má na vonkajšej spodnej časti rámu plačové otvory. Tieto otvory sú navrhnuté tak, aby odvádzali dažďovú vodu, ktorá sa môže hromadiť v spodnom kanáli rámu. Plačúce otvory sa môžu upchať hmyzom a nečistotami, a ak sa tak stane, voda by mohla naplniť kanál a vyliať dnu sa do vášho domu.

Ak chcete zistiť, či váš plačový systém funguje, jednoducho nalejte do trate pohár vody alebo postriekajte vonkajšiu časť okna záhradnou hadicou. Ak nevidíte neustály prúd čistej vody vychádzajúcej z plačového otvoru, zasuňte do otvoru drôtený vešiak alebo ho vystriekajte stlačeným vzduchom a znova ho namočte. Ak je malá klapka (určená na zabránenie silnému vetru) uviaznutá, možno ju odstrániť tmelom a vymeniť.