Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Zriadenie vodovodnej, kanalizačnej prípojky

Najmite si skúseného odborníka na zriadenie vodovodnej, kanalizačnej prípojky z vášho okolia a za výhodnú cenu!

Zadať dopyt

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Zriadenie vodovodnej, kanalizačnej prípojky

Potrebujete službu z oblasti zriadenie vodovodnej, kanalizačnej prípojky? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na zemné a stavebné práce, odborné montážne práce pri inštalácii potrubia a revíznej šachty. Cena pripojenia na vodovodnú sieť a kanalizáciu sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: odborné poradenstvo a servis, ktoré vám poskytne niektorý z našich 18684 vodoinštalatérov v danej kategórií

27 638 profesionálov na Slovensku

50 983 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

199 720 inštalácií aplikácie

Populárne lokality

Zobraziť viac

všetky

Ukážky

Ukážky realizácií našich poskytovateľov

Výroba nábytkuRadoslav
ElektroinštalácieMarcel L.
Rekonštrukcia bytu/domuVladimir J.
Stavebné práceKovacs G.
Stavebné práceKovacs G.
Dizajn, architektúra, projekty a iné službyStanislav
Rekonštrukcia bytu/domuVladimír J.
Služby pre tebaBranis B.
MontážEmil K.

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Zriadenie vodovodnej a kanalizačnej prípojky

Voda je základ života a jedna z najdôležitejších vecí, ktoré budete potrebovať pri stavbe domu alebo budovaní akéhokoľvek projektu súvisiaceho s príjemným bývaním alebo s úpravou záhradky. Bez vody sa jednoducho nezaobídete v nijakej životnej situácii.

Ak nebudete mať už pred samotnou výstavbou vášho bývania k dispozícii vodu, nepostavíte nič, preto je dôležité myslieť aj na túto skutočnosť aj popri začiatočných prácach pri úprave pozemku alebo pri vybavovaní rôznych povolení. Môže vás síce zachrániť studňa, ale to nie je riešenie v oblasti, kde sa nenachádza vysoká spodná voda, alebo v oblastiach, v ktorých je jej nedostatok, alebo sú lokalizované na vyvýšených miestach. Ešte by vás mohli zachrániť dobrí, ústretoví susedia, ktorí vám poskytnú vodu a vy sa s nimi neskôr finančne vyrovnáte. A potom tu je najvhodnejšie riešenie, a tým je vybudovanie vodovodnej prípojky a kanalizácie. V tomto prípade sa nemusíte spoliehať na nič a nikoho. Všetko bude závisieť iba od vás a dodávateľa.

Postup pri budovaní prípojky

Zásobovanie vodou, odvádzanie odpadových vôd a nakladanie s nimi zabezpečujú samosprávy, a teda všetky obce a mestá na Slovensku. Na verejný vodovod a kanalizáciu sa môžete pripojiť iba v prípade, ak máte uzatvorenú zmluvu. Tá musí byť písomná a uzavretá s vlastníkom vodovodu. Toho si dokážete bez problémov vyhľadať na internetových stránkach. Ak by ste to náhodu nezvládli, na úrade v príslušnej lokalite vám určite radi poradia. Potešiteľné je, že v každej lokalite je takýto poskytovateľ iba jeden, a má teda monopol. Nevýhodou je, že nemôžete rokovať o cenách s viacerými poskytovateľmi, ale musíte prijať stanovené podmienky, ktoré platia v oblasti, v ktorej sa plánujete pripojiť.

Ako začať

Všetko sa začína dokumentmi. Najskôr si musíte vyzdvihnúť u svojho budúceho dodávateľa tlačivo, ktoré predstavuje žiadosť o zriadenie vodovodnej prípojky, na ktorom budete mať vyznačené všetky prílohy, ktoré sú v aktuálnom období potrebné. K tomu patria aj ďalšie dokumenty. Uistite sa, či máte všetky potrebné tlačivá, aby ste tam nemuseli chodiť viackrát.

Po vypísaní žiadosti a všetkých potrebných dokumentov vám ich po doručení prevádzkovateľovi tento neodkladne skontroluje a rozhodne o schválení vodovodnej prípojky. Následne sa s ním dohodnete na ďalšom postupe a určíte si termíny, ktoré sa budete musieť snažiť dodržať.

Čo bude vašou úlohou a na čo sa musíte pripraviť

Najskôr si vytýčte trasu, kadiaľ chcete ťahať vodovodnú prípojku, ak je v okolí viacero pozemkov, prípadne sa spojte s majiteľmi a spýtajte sa ich, či si aj oni náhodou nevybavovali vybudovanie vodovodu a kanalizácie – možno by stálo za úvahu spojiť sily a zemné práce, ktoré vás čakajú, zafinancovať spoločne. Rozdelili by ste si náklady na vykopanie kanála, zakúpenie, položenie a zakopanie vodovodnej hadice a prípadne aj možné vybudovanie príjazdovej cesty a ušetrili by ste peniaze na ďalšie potrebné veci súvisiace s budovaním rodinného sídla.

Ďalej si budete musieť na svojom pozemku vybudovať vodomernú šachtu. Doprajte jej väčšie rozmery, rátajte s tým, že do nej budete musieť občas vliezť buď vy, alebo pracovníci vodární, ktorí vám budú do nej montovať vodomer či ho niekedy v budúcnosti vymieňať. Nech v nej máte dostatočný priestor na prácu a môžete sa v nej v prípade potreby hýbať.

Ako na zemné práce

V závislosti od toho, ako ďaleko potrebujete kopať kanál k hlavnej vodovodnej prípojke, a od toho, či sa vám podarilo dohodnúť spoločný postup s nejakým susedom, sa treba rozhodnúť, či si tieto zemné práce budete vykonávať vo vlastnej réžii, alebo si najmete firmu, ktorá sa tým zaoberá. Tá má všetky potrebné nástroje a mechanizmy, ktoré vám zjednodušia prácu a ušetria čas. Budete však musieť počítať s vyššou sumou za realizáciu.

Čo vykoná prevádzkovateľ

Zmontuje vám celú vodovodnú prípojku (pripojí vás na vodovodnú kanalizáciu), pripojí vám vo vodovodnej šachte merač.
Následne je nutné vykonať tlakovú skúšku a obsypať verejný vodovod v mieste vodovodnej prípojky. Tieto úlohy môže prípadne vykonať aj externá firma.

Koho budete potrebovať

Pri vytyčovaní trasy budete potrebovať geodeta. Aj v prípade, keď si budujete vodovodnú prípojku, oveľa viac však vtedy, ak sa potrebujete napojiť na verejnú kanalizáciu. Pri kanalizácii totiž potrebujete vedieť, či sa vám odpad zo spŕch, vaní, toaliet a všetkých umývadiel dostane do kanalizácie samospádom, alebo bude nutné vybudovať prečerpávaciu stanicu. Na to potrebujete človeka s prístrojom, ktorý vám napovie, či máte spád, alebo idete do kopčeka. 

Vykopanie kanála si môžete realizovať samostatne s ručným náradím alebo sa zamyslieť nad tým, či vám to stojí za toľkú lopotu a za ušetrené eurá, alebo si nájdete na to nejakého živnostníka s minibagrom, prípadne rovno stavebnú firmu, ktorá vám kanál nielen vykope, ale tiež zabezpečí vodovodné hadice a potrubia, vybuduje šachtu, pripojí na kanalizáciu alebo, ak staviate v oblasti, v ktorej nie je kanalizácia, vybuduje malú domácu čističku odpadových vôd a k tomu napríklad trativod. Všetko závisí od vašich potrieb a projektu, ktorý máte v ruke.   

Ako nájsť toho správneho človeka

Existuje stránka, ktorá vám dokáže skvele pomôcť. Na wilio.sk nájdete tých správnych ľudí na jednom mieste. Skúste najskôr tam a s veľkou pravdepodobnosťou už nebudete musieť hľadať nikde inde. Wilio združuje všetkých majstrov a špecialistov zo všetkých oblastí a všetkých mysliteľných odborov. Okrem odborníkov na slovo vzatých tam nájdete aj referencie a ďalšie potrebné informácie, ktoré potrebujete na zorientovanie sa v oblasti, o ktorú sa aktuálne zaujímate.

Ak vám nepomôže táto stránka, určite nájdete inde na internete. Najrelevantnejšie odkazy sa vám zobrazia ako prvé, ale nedajte sa tým upokojiť a hľadajte ďalej. Možno natrafíte na niekoho z okolia, prípadne na firmu alebo živnostníka, ktorý bude omnoho lacnejší. 

Koľko vás to všetko bude stáť

Cena pripojenia závisí od zmluvy, ktorú odberateľ uzatvorí s konkrétnym dodávateľom. Priemerná cena za dodávku pitnej vody sa pohybuje na Slovensku na úrovni 0,946 €/1 m3 s DPH. Priemerná cena za odvádzanie odpadových vôd vrátane čistenia je na úrovni 1,091 €/1 m3 s DPH. Táto cena je daná Úradom pre reguláciu sieťových odvetví vyhláškou. Tá ustanovuje cenovú reguláciu na dodávku, výrobu, distribúciu vody a venuje sa všetkým podrobnostiam týkajúcim sa kanalizácie. K týmto sumám budete musieť prirátať peniaze za zemné práce. Táto suma závisí od spôsobu realizácie.

1. Ak vám zemné práce realizuje firma, už pre samotnou realizáciou sa s ňou dohodnite, čo všetko bude realizovať a čo si budete musieť vykonať sami. Stavebná firma alebo živnostník vám môže poskytnúť len svoje mechanizmy a prácu. Ostatné veci, ako je nákup materiálov, položenie hadíc alebo potrubia, vybudovanie vodovodnej šachty, osadenie malej domovej čističky odpadových vôd, prečerpávacej stanice, prípadne nejaké povolenia, si budete musieť vybaviť a vybehať sami.

2. Alebo sa s ním dohodnete na kompletnom zhotovení diela. To znamená, že pre vás urobí všetky kompletné požadované práce, nakúpi a privezie materiál, prípadne všetko potrebné zariadenie a vybavenie, a vy si iba prevezmete hotové dielo, podpíšete prevzatie a vyplatíte peniaze. Na konci sa ešte uistite (a mali by ste to mať aj podchytené v zmluve), že v prípade akýchkoľvek problémov s hotovým dielom je zhotovovateľ diela ochotný prísť a dať všetko do poriadku.

Ak máte dostatok času, zistite si, aký spôsob realizácie je pre vás prijateľnejší a lacnejší. I keď sa to na prvý pohľad nezdá, často sa môže stať, že nechať všetko na firmu vás môže stáť menej finančných prostriedkov, ako keby ste si zabezpečovali materiál sami. Táto skutočnosť je spôsobená tým, že stavebné firmy majú často výborné a dlhoročné zmluvy so stavebninami a s ďalšími dodávateľskými subjektmi, to znamená, že majú omnoho lepšie vstupy a oveľa vyššie množstvové zľavy, ako by ste dostali vy pri jednorazovom nákupe. 

Problematické pre vás môže byť aj vybudovanie vodovodnej šachty, ktorá musí mať svoje parametre. Ak staviate v oblasti s vysokou spodnou vodou, je dôležité šachtu dobre zaizolovať, a to môže byť pomerne náročná úloha, hlavne pre človeka bez potrebných odborných znalostí. Voda sa dostane všade, a ak nebudete postupovať správne, izolácia nebude funkčná a vodomer budete mať stále zatopený, čo vám ho môže poškodiť (hrdzavé spojky, poškodené tesnenia), a dokonca aj zničiť. To znamená, že čo ušetríte za odborníka a vhodné izolačné materiály, to budete musieť neskôr prácne opravovať.

Samozrejme, rozhodnutie je len na vás. Ak si však potrebujete niektoré veci ujasniť, zistiť podrobnejšie informácie, nájsť inšpiráciu, prípadne ďalšie veci, ľudí a firmy, ktoré vás zaujímajú, navštívte wilio.sk a dozviete sa oveľa viac.

Stiahnite si aplikáciu Wilio
pre Android alebo iOS