Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Zrubový obklad

Hľadáte obkladača na zrubový obklad? V tejto kategórii máme 20 376 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

29 987 profesionálov na Slovensku

73 712 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Zrubový obklad

Potrebujete službu z oblasti zrubový obklad? Wilio vám pomôže nájsť kvalitných odborníkov na príprava povrchu, na ktorý sa bude zrubový profil pokladať, montáž podkladovej konštrukcie, uloženie zrubového obkladu. Cena dreveného exteriérového obkladu sa väčšinou odvíja od rozsahu služieb. Prezrite si bližšie informácie k službám: ochranný náter na hranoly proti poškodeniu drevokazným hmyzom alebo plesňami, spojovací materiál, ktorý zabráni prehýbaniu a pohybu obkladu, ktoré vám poskytne niektorý z našich 20 376 obkladačov v danej kategórií

Pozrite tiež:CenníkyRady a tipy

29 987 profesionálov na Slovensku

73 712 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

226 512 inštalácií aplikácie

Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Aké mám možnosti zrubových obkladov?

Kúpa zrubového domu je závažná vec, takže má zmysel, že ho budete chcieť upraviť. Najlepšie začnete, keď budete vedieť, na čo ho chcete využívať. Ak chcete celoročné využívanie, je dobré zvoliť si hrubší obklad. Na to sa tu pozrieme - použitie hrubšieho opláštenia, rôzne dostupné možnosti a výhody, ktoré môže mať.

Čo treba brať do úvahy pri výbere opláštenia

Obklad môže mať rôzne hrúbky a povrchové úpravy. To znamená, že nech už hľadáte čokoľvek, je pravdepodobné, že nájdete niečo vhodné. Opláštenie určuje vzhľad vášho hotového zrubu. Ak sa použije drevo, bude sa správať rôzne. Chcete drevo, ktoré sa bude veľmi málo meniť na pohľad a bude akceptovať moridlo alebo lakovaný povrch alebo niečo, čo bude vyzerať pekne i s pribúdajúcim časom?

Rozpočet je ďalšia vec, ktorú je potrebné zvážiť. Koľko môžete minúť na svoj zrubový obklad? Investícia do toho najlepšieho, čo môžete získať, je vždy najlepším spôsobom, najmä ak ho plánujete využívať po celý rok.

Dokážete izolovať podlahu a strechu svojho zrubu?
Zateplenie zrubu

Vyššie uvedené príklady majú vo väčšine prípadov tenšie opláštenie strechy a podlahy. Vieme však, že teplý vzduch stúpa, a ak chcete svoj zrub využívať počas celého roka naplno, mali by ste týmto stratám predísť.

Našťastie sa to dá urobiť izoláciou strechy a podlahy vášho zrubu bez ohľadu na to, do akého dizajnu investujete. Pretože v týchto dvoch miestach dôjde k strate väčšiny tepla, mali by ste do celkovej ceny nového zrubu zahrnúť izoláciu. Je možné si kúpiť izolačné súpravy. Tak či tak, nezabudnite na membránu, ktorá zabráni vniknutiu vlhkosti do zrubu. Potom môžete izolačné dosky narezať na mieru, aby sa vmestili do medzier na podlahe a strope. Tieto môžu byť potom pokryté drevenými doskami, ktoré môžu byť následne ozdobené podľa vášho uváženia.

Ako si vybrať správny zrub

Je zrejmé, že tu bude hrať kľúčovú úlohu váš rozpočet, ale mali by ste si vždy zvoliť najhrubší plášť, aký váš rozpočet umožní - samozrejme vyvážiť ho potrebou zvoliť správnu veľkosť zrubu. Ak máte v úmysle zrub využívať čo najčastejšie, nechajte časť svojho rozpočtu na izoláciu. Najmä ak v ňom chcete tráviť čas po celý rok.

Ako vidíte, obloženie je jedným z najdôležitejších prvkov každého zrubu. Môže to vyzerať dobre, ale nie všetky obklady sú identické. Hrúbka hrá kľúčovú rolu v tom, ako si bude váš zrub v priebehu času počínať. Vďaka pridaniu kvalitnej izolácie sa zrub stáva príťažlivejším a môžete sa v ňom cítiť príjemne. 

AKO MONTOVAŤ DREVENÉ OBKLADY

Často sa nás pýtajú, ako sa montuje drevený obklad. Aj keď je každý projekt jedinečný a podrobnosti sa budú líšiť od stavby k stavbe, načrtli sme niekoľko všeobecných pokynov, ktoré nám pomôžu predstaviť postup pri montáži drevených obkladov.

S obkladmi z dreva sa pracuje omnoho ľahšie ako s inými stavebnými materiálmi, vďaka čomu môžete pri stavbe postupovať oveľa rýchlejšie. Drevený obklad vám umožní vysnívať si zložité vzory a tvary, ktoré je možné podľa vášho vkusu rezať a tvarovať.

Pochopenie procesu montáže drevených obkladov pomôže pri správe projektu a zaistení bezproblémového priebehu všetkej prevádzky. Chceme sa s vami podeliť o čo najviac, aby sme vám pomohli vyťažiť z drevených obkladov maximum.

Začiatok a príprava obkladu

Zabezpečenie dreva

Prvým krokom v našom sprievodcovi montážou drevených obkladov je výber dreviny, ktorá je vhodná pre tento projekt. Rôzne druhy dreva budú vyzerať a správať sa odlišne. V závislosti od projektu to bude znamenať, že niektoré dreviny sú vhodnejšie ako iné.

Toto je veľmi dôležitá súčasť procesu, takže ak si nie ste istí, aký druh zvoliť, nezabudnite nás kontaktovať.

Druhy dreva ovplyvnia vzhľad, trvanlivosť, farbu, zrnitosť a životnosť, takže budú mať výrazný vplyv na celkový projekt.

Obkladový profil

Ďalšie rozhodnutie, ktoré treba urobiť skôr, ako začnete s montážou opláštenia, je rozhodnutie, aký profil použijete. To ovplyvní nielen vzhľad a správanie obkladu, ale aj proces montáže.

Niektoré obkladové profily sa montujú ľahšie ako iné. Obkladové profily majú všetky svoje výhody a jeden bude pre váš projekt vhodnejší ako iné.

Ak sa chcete dozvedieť viac o každom obkladovom profile, porozprávajte sa s niektorým z našich odborníkov, ktorý vás môže viesť správnym smerom, alebo navštívte nášho sprievodcu obkladovým profilom.

Spracovanie dreva a aklimatizácia

Drevo je prírodný materiál a ako také bude reagovať na okolité prostredie. Všetko drevo bude napučiavať a zmenšovať sa, keď bude vlhkosť z dreva absorbovaná a stratí sa. Je to prirodzený proces, pretože drevo sa snaží aklimatizovať a dosiahnuť rovnováhu vlhkosti s okolitým prostredím. Závisí to od umiestnenia stavby. 

Je nevyhnutné, aby sa drevo pred montážou úplne aklimatizovalo. To zabráni tomu, aby drevo pri montáži zmenilo veľkosť, a spôsobilo tak problémy. Máme k dispozícii ďalšie informácie.

Skladujte drevo na suchom a chladnom mieste s dobrým vetraním cez obal (odstráňte obaly), aby sa drevo mohlo aklimatizovať.

Projektový manažment

Pred montážou vždy stojí za to skontrolovať množstvo dreva. Nechcete tesne pred dokončením práce zistiť, že máte málo dreva. Ako hovorí staré porekadlo, „dvakrát meraj, raz rež.“

Pri drevených obkladoch musíte myslieť na cieľové miesto. Chráňte plášť pred priamym slnečným žiarením, vystavením vode, pred snehom, ľadom a inými faktormi. Drevo by sa malo udržiavať nad zemou pomocou dobrého polyetylénového obalu a ideálne s dostatkom prirodzeného prúdenia vzduchu.

Okrem plánu rozloženia budete potrebovať plán správy stavby vrátane časových harmonogramov a jednotlivých úloh. Je vhodný čas na rozhovor s architektmi alebo staviteľmi o uvedení pôvodných návrhov a nápadov do života. Toto je tiež posledný okamih na vykonanie akýchkoľvek zmien. Nechcete rozhodnúť o zmene dizajnu v polovici montáže.

Proces montáže drevených zrubových obkladov

Proces montáže drevených obkladov by mal vykonať profesionál. Aj keď tu môžeme ponúknuť návrhy a pokyny, pre dosiahnutie optimálnych výsledkov sa odporúča, aby obklad namontoval odborník, ktorý zabezpečí, že do seba všetko dokonale zapadá.

Drevené obklady sú väčšinou určené na vodorovné použitie. Na zvislé použitie sa odporúčajú iba niektoré profily, takže predtým, ako začnete, to preverte.

Obkladové panely by sa mali montovať pripevnením k latám podkladovej konštrukcie podľa podrobných pokynov architekta. Každý panel by mal byť tiež individuálne pripevnený.

Upevňovacie prvky / upevnenie

Všetky požité ýrobky  musia byť pripevnené pomocou upevňovacích prvkov z nehrdzavejúcej ocele triedy 304. To zaručuje kvalitnú povrchovú úpravu. Odporúčame prstencové klince so stopkou s plochou hlavou. Malé hlavy sa neodporúčajú pre projekty drevených obkladov.

Upevnenie by malo byť v jednej rovine s povrchom dosky. Odporúča sa pripevniť klince k drevu ručne. To zaisťuje, že nie sú príliš pretiahnuté, čím by mohli spôsobiť štiepenie alebo viditeľné poškodenie panelov.

Existujú dva typy upevnenia, ktoré môžete použiť na montáž dreveného opláštenia. Face Fix a Secret Fix.

Face Fix - Odporúčame klince fixovať cez najhrubšiu časť opláštenia, pričom každá doska sa fixuje nezávisle. To platí pre každú šírku profilu nad 100 mm.

Secret Fix - Pre naše profily Secret Fix je možné použiť jedno upevnenie cez úkosovú čiaru. To platí pre akúkoľvek šírku profilu do 100 mm.

Pri inštalácii prvej dosky na každej vyvýšenine to bude vyžadovať Face Fix.

Stenové konštrukcie

Inštalácia drevených obkladov sa bude mierne líšiť v závislosti od primárnej konštrukcie steny. Každý projekt bude vyžadovať odborníka na preskúmanie povahy projektu na mieru, nižšie je však uvedený všeobecný sprievodca pre každý typ steny.

Vonkajšia stena - Na opláštenie vonkajšej steny je potrebné pripevniť na stenu laty a následne na tieto laty pripevniť opláštenie.

Stena z dreveného rámu - Na opláštenie steny z dreveného rámu je potrebné pripevniť laty k čapom v stene. Následne môžete na tieto laty pripevniť obklad. Tiež by ste sa mali ubezpečiť, že existuje priedušná membrána, ktorá umožňuje prúdenie vzduchu.

Stena dutiny - na pokrytie steny dutiny je potrebné pripevniť laty pomocou zátky a skrutky. Potom môžete pripevniť obklad na laty.

Pochopenie štruktúry steny a charakteru budovy môže zabezpečiť, že sa s vlhkosťou a vodnými parami zaobchádza efektívne a nebude to mať vplyv na drevený obklad.

Vlastnosti steny

Povrchová úprava rôznych prvkov steny, ako sú okná, dvere, rohy a lemovanie, bude nevyhnutná pre vytvorenie profesionálnej povrchovej úpravy. Budete si chcieť vybrať prvky, ktoré sa k obkladu hodia, a to je potrebné prediskutovať so svojím architektom.

Nielenže sú tieto vlastnosti dôležité pre vzhľad finálnej stavby, ale sú tiež dôležité pre zaistenie efektívneho odtoku vody a toho, že za obkladom nie sú žiadne medzery pre vodu/nečistoty.

Použite vysokovýkonné tesnenie na utesnenie akýchkoľvek medzier okolo okien alebo dverí.

Údržba drevených obkladov

Ak sa má obklad natrieť na mieste, odporúča sa to urobiť pred montážou.

Ak je drevený obklad správne ošetrený, chránený a namontovaný, môže vydržať dlhý čas. Určite stojí za to, aby ste vedeli, ako drevo ošetrovať a starať sa oň, aby bolo dobre udržiavané. Na to bude mať vplyv aj výber druhov dreva.

Niektoré druhy tiež s pribúdajúcim vekom menia farbu, takže myslite na to, keď uvažujete o tom, ako má budova vyzerať v nasledujúcich rokoch.

Ak potrebujete pomôcť pri oživení vašich nápadov a vízií, kontaktujte našich odborníkov.