Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Zváranie TIG Bratislava

Hľadáte zvárača na zváranie tig v lokalite Bratislava? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 163 profesionálov na Slovensku
88 989 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
252 005 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Zváranie TIG Bratislava

Hľadáte zváranie TIG Bratislava? Jednoducho vám pomôžeme nájsť kvalitných odborníkov aj v Novom Meste, Rači. Služby môžete využiť aj v širšom okolí ako Marianka, Svätý Jur, Šamorín. Odborníci v tejto kategórii tiež robia: dodatočná povrchová úprava, poradenstvo. Zabezpečia pre vás kompaktný a tenký zvarový spoj, úplné prevarenie, zváranie nerezovej ocele, zliatiny hliníka a niklu, ako aj tenkých plechov z hliníka a ušľachtilej ocele a použijú pri tom pracovný odev, zváračskú techniku, zváračku, zváračskú masku. Vyberte si najlepšiu ponuku pre zváranie TIG Bratislava z našich zváračov.

33 163 profesionálov na Slovensku
88 989 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
252 005 + inštalácií aplikácie
banner
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Čo je to TIG zváranie?

Pri zváraní TIG volfrámová elektróda ohrieva kov, ktorý zvárate, a plyn (najčastejšie argón) chráni zvarovú kaluž pred vzdušnými nečistotami. TIG zváranie vytvára čisté a presné zvary na akomkoľvek kove. Pri tomto zváraní sa používa nespotrebovateľný volfrám. Ak je to potrebné, výplňový kov sa pridáva ručne. Ochranný plyn chráni zvar a volfrám. Produkuje vysokokvalitné a čisté zvary. Zvára viac kovov ako ktorýkoľvek iný proces.

Prečo by ste mali skúsiť TIG zváranie

1. Zvarte viac kovov a zliatin ako pri akomkoľvek inom postupe. Zváračky TIG možno použiť na zváranie ocele, nehrdzavejúcej ocele, hliníka, zliatin niklu, horčíka, medi, mosadze, bronzu, ba dokonca aj zlata. TIG je užitočný proces zvárania na zváranie vagónov, rámov bicyklov, kosačiek na trávu, kľučiek dverí, blatníkov a ďalších. 

2. Vytvorte vysokokvalitné a čisté zvary. Vďaka vynikajúcemu ovládaniu oblúka a kaluže zvaru vám TIG umožňuje vytvárať čisté zvary. Pretože prívod tepla sa často reguluje stlačením nožného pedála podobne ako pri vedení automobilu, zváranie TIG umožňuje zahriať alebo ochladiť zvarovú kaluž, a poskytnúť tak presnú kontrolu zvarových hrán. Vďaka tomu je zváranie TIG ideálne pre kozmetické zvary, ako sú sochy a automobilové zvary. 

Pretože sa do zváracej kaluže pridáva iba potrebné množstvo prídavného kovu, nevznikajú žiadne rozstreky ani iskry (ak je zváraný kov čistý). Argónový plyn chráni zvarovú kaluž pred kontamináciou, a teda nie je pri zváraní TIG potrebný ani použitý žiadny tok a neexistuje tu žiadna troska, ktorá by blokovala výhľad na zvarovú kaluž. Z hotového zvaru tiež nebudete musieť odstraňovať trosku medzi zvarovými prechodmi. Pri zváraní TIG nevznikajú výpary ani dym, pokiaľ zváraný základný kov neobsahuje kontaminanty alebo prvky, ako sú olej, mastnota, farby, olovo alebo zinok. Pred zváraním by sa mal vyčistiť základný kov. 

3. Na všetky aplikácie používajte jeden ochranný plyn (argón). Pretože argón je možné použiť na TIG zváranie všetkých kovov a hrúbok, potrebujete pri svojej činnosti iba jeden druh plynu na zvládnutie všetkých vašich zváračských projektov. Argónový plyn sa zvyčajne používa pre väčšinu aplikácií zvárania TIG.

 4. Zvárajte vo všetkých polohách. TIG zvary je možné vyrábať vo všetkých polohách – plochých, vodorovných, zvislých alebo nad hlavou. Perfektné pre roll klietky a vnútri obmedzených oblastí. 

Výhody a nevýhody zvárania TIG 

Proces TIG zvárania sa používa na spájanie širokej škály kovov. Môže zvárať hliník, horčík, meď, nikel, titán atď. a ich zliatiny. TIG je možné použiť na zváranie v ľubovoľnej polohe – vodorovnej, zvislej aj nadzemnej. Používa sa tam, kde je rozhodujúca kvalita, napríklad rúry, nádoby či letecký priemysel. 

Nespotrebovateľné elektródy – pomáha zabezpečiť bezchybné spoje, pretože pri výmene elektródy nie je potrebné zastaviť ako pri zváraní spotrebnou elektródou. To tiež prispieva k zníženiu prestojov vo výrobe. Nie je potrebný žiadny tok, pretože inertný plyn chráni roztavený kov, takže nenastanú žiadne problémy s odstraňovaním trosky.

Vysoká kvalita a silné zváranie dosiahnuté metódou TIG. Čistejšie a príťažlivejšie spoje. Niekedy ani nepotrebujú dokončovací proces. Sú vhodné na zváranie veľmi tenkých profilov. 

Všestrannosť metódy – môžu pracovať s prídavným kovom aj bez neho. Môže sa zvárať široká škála kovov. Neželezné kovy ako hliník, meď a iný kov je možné zvárať bez akýchkoľvek problémov.

Nekorozívne a tvárne spoje. Minimálne množstvo plameňov a iskier. Menšie skreslenie kvôli malej tepelnej zóne. Môže sa to robiť automatickým aj manuálnym spôsobom.

Nevýhoda zvárania TIG

TIG je časovo náročný proces – je pomalšie ako iné zváranie. Nižšia rýchlosť nanášania plniva. Je zložitejšie – na vykonávanie zvárania TIG sú potrební vysokokvalifikovaní a profesionálni pracovníci. Môže nastať problém s bezpečnosťou – zvárači sú vystavení vysokej intenzite svetla, ktoré môže spôsobiť poškodenie očí. Existujú tu vysoké počiatočné náklady. Nemôže sa použiť na hrubšie plechy. 

Chyby a riešenia pri zváraní TIG

Zváranie pomocou plynového volfrámu (GTAW) alebo TIG sa často vykonáva preto, aby vyhovovalo prísnym estetickým, štrukturálnym alebo zákonným/štandardným požiadavkám. Proces TIG je zložitý a je to nepochybne najťažší proces zvárania, ktorý sa dá naučiť. 

Bežné chyby TIG a základné tipy, ako zabrániť vzniku týchto chýb

1. Zlé pokrytie plynom vedie ku kontaminácii. Na zvare vidno kontamináciu spôsobenú nedostatkom ochranného plynu, ku ktorému môže dôjsť, keď nie je ochranný plyn zapnutý, ochranného plynu je príliš málo alebo príliš veľa, alebo je plyn odfúknutý. Ak chcete vyriešiť problémy s kontamináciou plynov, skontrolujte štítok plynovej fľaše, aby ste sa uistili, že na zváranie TIG používate správny typ plynu, zvyčajne 100 % argón (alebo možno zmes argónu a hélia pre hrubý hliník). Pokus o zváranie zmesou argón/oxid uhličitý (bežne používaný pri zváraní MIG) spôsobí okamžitú kontamináciu. Nastavte správny prietok plynu. Zvárači bežne (a nesprávne) predpokladajú, že vyšší prúd/tlak plynu poskytuje väčšiu ochranu. V skutočnosti nadmerný tok plynu vytvára turbulencie a vírivé prúdy, ktoré priťahujú nežiaduce znečisťujúce látky šíriace sa vzduchom (a môžu spôsobiť putovanie oblúkmi). Všeobecne platí, že chyba na spodnej strane odporúčaných rýchlostí ochranného plynu zaisťuje správne tieniace pokrytie bez turbulencie. Skontrolujte tesnosť všetkých armatúr a hadíc. Akékoľvek porušenie môže vtiahnuť vzduch do prúdu ochranného plynu, čo môže spôsobiť kontamináciu zvaru (a pri úniku plynu budete zbytočne míňať peniaze). Hadicu a všetky armatúry potrite mydlovou vodou, ak sa tvoria bubliny, máte netesnosť a je potrebné vymeniť chybné komponenty. Za predpokladu, že máte plnú nádrž, správny typ plynu a žiadne úniky, zvážte, či nie je nádrž znečistená vlhkosťou. Ku kontaminácii fľaše s ochranným plynom nedochádza často, ale je to možné. Ak chcete vyriešiť tento problém, obráťte sa na svojho dodávateľa plynu. 

2. Zváranie hliníka v nesprávnej polarite/nastavení vyváženia. Ak sa TIG zvar vytvorí s polaritou stroja nastavenou na zápornú elektródu jednosmerného prúdu (DCEN), zvar neprelomí vrstvu oxidu hlinitého. Tak vznikne zvar, kde sa prídavný kov zmieša s čiastočne roztaveným oxidom a vytvorí viditeľnú kontaminovanú guľôčku. Aby ste to prekonali, vždy zvárajte TIG hliník s polaritou nastavenou na striedavý prúd (AC). TIG zváranie striedavým prúdom umožňuje elektródovej kladnej (EP) časti cyklu odpáliť oxid hlinitý, zatiaľ čo záporná časť elektródy (EN) roztaví základný kov. Funkcia zvaná AC balančné riadenie umožňuje operátorom prispôsobiť pomer EP k EN. Ak spozorujete v zvarenej kaluži hnedastú oxidáciu alebo vločky, ktoré vyzerajú ako čierne korenie, zvýšte čistiaci účinok. Upozorňujeme však, že príliš veľa EP spôsobuje nadmerné guľôčky volfrámu a poskytuje príliš veľa leptania. Nakoniec, keď vykonávate TIG zváranie hliníka, nezačnite zvárať, kým kaluž nemá vzhľad lesklej bodky, čo znamená, že oxid bol odstránený a je bezpečné pridať plnivo a posunúť sa vpred. Pridanie plniva do zvarovej zóny pred adekvátnym odstránením oxidovej vrstvy bude mať za následok kontamináciu. 

3. Hliníková plniaca tyč od jedného výrobcu môže mať odlišné vlastnosti ako tyč od iného výrobcu. Zvárač (ak to aplikácia umožňuje) bude možno musieť zodpovedajúcim spôsobom upraviť značku plniva. Tyč môže byť tiež chybná (príliš veľa určitej prísady). Zvárač môže mať dokonca nesprávny typ plniacej tyče. Pred zváraním vždy skontrolujte druh prídavného kovu a odstráňte z povrchu všetok tuk, olej a vlhkosť, aby ste zabránili kontaminácii. 

4. Nedostatok fúzie v koreni. Nedostatok spojenia pri koreni T-spoja alebo kútového zvaru môže byť spôsobený viacerými faktormi: nesprávnym osadením, držaním horáka príliš ďaleko od spoja (zväčšenie dĺžky oblúka) a nesprávnym napájaním plniacej tyče. Tento problém je možné pozorovať častejšie pri strojoch na báze transformátorov, pretože oblúk má tendenciu blúdiť medzi dvoma stranami spoja, keď sa hľadá cesta najmenšieho odporu. V takom prípade zníženie dĺžky oblúka zabezpečí lepšiu smerovú kontrolu a pomôže zvýšiť penetráciu. Je tiež dôležité, aby ste spoj nevyplnili alebo nezvarili príliš rýchlo. Pamätajte, že invertorové stroje (najmä tie s pokročilými výstupnými ovládacími prvkami, ako je nastaviteľná frekvencia a pulzné ovládanie) poskytujú väčšiu kontrolu nad oblúkom. Tieto ovládacie prvky vytvárajú užší a zameranejší oblúkový kužeľ, ktorý poskytuje lepšiu smerovú kontrolu nad kalužou zvaru a hlbší prienik (a často pri vyšších rýchlostiach). 

5. Krátery. Zvyčajne sa vyskytujú na konci zvaru a často vedú k praskaniu. Medzi príčiny patrí okamžité zníženie zváracieho výkonu (čo spôsobí, že sa kaluž ochladí príliš rýchlo) a príliš rýchle odstránenie plniacej tyče na konci zvaru. Problémy s praskaním krátera môžete ľahko vyriešiť pokračovaním v podávaní plniacej tyče pri pomalom znižovaní prúdu na konci zvaru. Upozorňujeme, že niektoré zváračky TIG majú funkciu riadenia kráterov, ktorá automaticky znižuje prúd na konci zvaru. Výsledkom je dobre vyzerajúci zvarový lem.

6. Špinavý základ a/alebo výplňový kov. Jednou z prvých vecí, ktoré by ste sa mali o zváraní dozvedieť, je, že čistenie materiálov pred zváraním je nutnosť. Je potrebné vyčistiť všetky základné a prídavné kovy, či už je znečisťujúcou látkou vodný kameň, oxid na hliníku, alebo nečistoty a mastnota na prídavných kovoch. Všetky potenciálne nečistoty rozbite, vykefujte a utrite. Na čistenie hliníka použite kefu z nehrdzavejúcej ocele, aby ste zabránili kontaminácii inými kovmi. 

7. Zlá farba na nehrdzavejúcej oceli. Je spôsobená prehriatím a nielenže ovplyvňuje farbu materiálu, ale tiež zhoršuje jeho koróznu odolnosť a mechanické vlastnosti. Hneď ako sa táto chyba vyskytne, bohužiaľ, už nie je možné urobiť nič na jej odstránenie, okrem zrušenia súčasti a opätovného začatia. Aby ste zabránili prehriatiu, znížte intenzitu prúdu, mierne zvýšte rýchlosť zvárania alebo skráťte dĺžku oblúka. Ak je vaše zváracie zariadenie vybavené impulzným zváraním, teraz je ten správny čas naučiť sa, ako ho používať. Pulzovanie znižuje prívod tepla a ponúka vynikajúcu kontrolu nad zvarovou kalužou. 

8. Oxidácia na nehrdzavejúcej oceli. Vyskytuje sa okolo zvaru, keď je vystavený kyslíku vo vzduchu. Najlepším spôsobom, ako tomu zabrániť, je spätné prečistenie zvaru ochranným plynom argónom alebo zníženie intenzity zvárania. 

9. Príliš veľa prúdu na hliníku. Vytvára sa širší profil, nedefinovaná perlička a môže to potenciálne viesť k prepáleniu. Tento problém vyriešite znížením intenzity prúdu alebo zvýšením rýchlosti zvárania. 

10. Správne riadenie dĺžky oblúka. Zmena farby v strede tejto hliníkovej zvarovej húsenice je výsledkom zväčšenia dĺžky oblúka. Dĺžka oblúka, čo je vzdialenosť medzi elektródou a základným kovom, určuje zváracie napätie TIG. Príliš dlhé držanie oblúka zvyšuje celkový tepelný príkon a možnosť deformácie, rozširuje zvarový lem a zároveň znižuje penetráciu a ovplyvňuje vzhľad zvarového zvaru. Precvičte držanie konštantnej dĺžky oblúka, aby ste zlepšili riadenie prívodu tepla a kvalitu zvarových guľôčok.