Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Asfaltovanie cena

Hľadáte staviteľa na asfaltovanie? V tejto kategórii máme 13 857 staviteľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt

32 357 profesionálov na Slovensku

85 470 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

252 005 + inštalácií aplikácie

Asfaltovanie cena

Koľko stojí asfaltovanie? Pri asfaltovaní často poskytujeme tieto služby: odstránenie starého povrchu, úprava a vyrovnávanie povrchu, vylievanie asfaltu. Ceny výroby ciest a chodníkov sa pohybujú okolo 10-25 eur za m2. Najdrahšou položkou v rámci asfaltovania zväčša býva prenájom stavebných strojov. Ďalšie náklady môžu predstavovať: materiál, vymeriavacie práce, ktoré priemerne stoja 150-1000 eur. Keď zadáte dopyt tak oslovíme 20 304 poskytovateľov. Už nemusíte hľadať: asfaltovanie cena, u nás dostanete najvýhodnejšie ponuky a kvalitnú prácu.

32 357 profesionálov na Slovensku

85 470 vyriešených projektov

4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov

252 005 + inštalácií aplikácie

Cena za: Asfaltovanie

Priemerné ceny

Nižšia cena9,94 €/m2
Priemerná cena17,69 €/m2
Vyššia cena25,00 €/m2
Priemerné ceny sú iba orientačné. Finálna cena za službu bude závisieť od veľkosti, obtiažnosti, materiálov, kvality a lokality projektu. Presnú cenu dostanete iba od poskytovateľa služby.
Zadať dopyt
Kalkulačka

Cenník asfaltovania

Aby ste sa dozvedeli presnú cenu asfaltovania pošlite dopyt našim overeným špecialistom, a tak dostanete viacero ponúk. Pozrite si ceny za jednotlivé služby v kategórii asfaltovanie.

Podklad alebo podsyp z asfaltového recyklátu 5.0€ / m2
Podklad alebo podsyp z asfaltového recyklátu s rozprestretím, vlhčením a zhutnením, po zhutnení hrúbky 100 - 200 mm
Spolu
m2
Zadať dopyt
Podklad z asfaltového betónu 30.0€ / m2
Podklad z asfaltového betónu AC 16 P s rozprestretím a zhutnením, po zhutnení hrúbky 100 - 150 mm
Spolu
m2
Zadať dopyt
Postrek asfaltový 1.7€ / m2
Postrek asfaltový infiltračný s posypom kamenivom z asfaltu cestného
Spolu
m2
Zadať dopyt
Makadam asfaltový 7.7€ / m2
Makadam asfaltový penetračný s postrekom zhutnený, z kameniva hrubého z asfaltu hrúbky 80 - 100 mm
Spolu
m2
Zadať dopyt
Súvisiace cenníky

Cenníky ďalších služieb

Špecializované stavebné práceKoľko stoja špecializované stavebné práce? Pri špecializovaných stavebných prácach často poskytujeme tieto...
Zobraziť viac

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Dopyty

Najnovšie dopyty od našich zákazníkov

Asfaltovanie

Potrebujem pred garazou vyspravit pristupovu cestu, ktora sa rokmi zacala drobit. Sirka 3 metre, dlzka 5 metrov. Vrecovy asfalt by mohol byt dobrou volbou, pripadne podobne ako to je pred garazou na fotke napravo.

Tomas B.
Dúbravka
Asfaltovanie

Pristupova cesta k rodinnym domom 400 m asfaltovy povrch 1200 m/2 V kysuckom novom meste Zhutneny povrch je ciastocne prichystany

Marcel K.
Kysucké Nové Mesto
Asfaltovanie

Dobrý deň prajem Potrebujeme vyasfaltovat cca 2000m2 Asfalt na parkovisko Pod to rohož na spoje Parkovisko je panelové a má už asfalt a rohoze na spoje panelov 5x4 sú panele Hrúbka asfaltu 6-8 cm medzi obrubníky Prosím cenu a možnosti Adresa : Tovarenska Malacky Vdaka

Spusta S.
Malacky
Asfaltovanie

V areali nasej spolocnosti potrebujeme odfrezovat horizontalne dopravne znacenie ( neplatne ciary ) v dlzke cca.400m + prechody pre chodcov.

Pavol H.
Liptovský Hrádok
Asfaltovanie

Ide o zarovnavajuce vyrezy a doasfaltovanie medzier v uz existujucom asfaltovom chodniku. Ak asfaltovy recyklat nebude postacujuci, poprosime o nacenenie za pouzitia klasickeho asfaltu. Zakazka je 25 m2 s moznostou dalsej zakazky v rozsahu dalsich 85 m2. Poprosime nacenit oba rozmery. Prace by prebiehali v Bratislave nedaleko Slovenskeho rozhlasu a potrebujeme ich vykonat este v predvianocnom obdobi tohto roku. Dakujeme!

Igor K.
Bratislavský kraj
Asfaltovanie

prijazdova cesta s betonovym povrchom lemovana obrubnikmi, plocha cca do 100m2 pozadovana hrubka asfaltu od 4-8cm, pouzivane na prejazd osobnych aut prilezitostne aj mensich nakladnych aut

Miroslav S.
Žilinský kraj
Asfaltovanie

Zdravím mal by som záujem o asfaltovú cestu šírky 3 m dĺžku 150 m vedeli by ste mi spraviť cenovú ponuku alebo to prísť pozrieť Podložie je už natiahnutý starý asvaltKtorý je doprskany dalo by sa na to natiahnut nova vrstva ?

Matej S.
Dolná Lehota
Užitočné informácie

Čo potrebujete vedieť

Asfaltovanie cenník 

Cena asfaltovania bude závisieť od viacerých faktorov a tiež pracovných úkonov, ktoré bude nutné realizovať. Nižšie nájdete výpočet typických prác spolu s cenami za materiál. 

Pre rýchlu predstavu – na vyasfaltovanie plochy 30 m2 (väčšia príjazdová cesta s miestom na parkovanie) budete potrebovať s výkopom, kamenným násypom a použitím jednovrstvového asfaltu približne 1000 €. Nechajte si preto na Wilio vypracovať viacero cenových ponúk a vyberte si tú, ktorá vám vyhovuje najviac.

Ceny jednotlivých úkonov/ materiálov

Výkop

Pod asfaltovou plochou bude treba spraviť výkop  cca 0,5 m do hĺbky. Výkop sa realizuje ručne alebo strojom.  Cena: 5 – 8 € /m2 

Odstránenie starých povrchov
Odstránenie starého asfaltu alebo iného materiálu, ktorý tam bol uložený v minulosti. Odstránenie sa realizuje strojovo, ručne alebo kombináciou oboch. 
Cena: 3- 5€ / m2

Kamenný podklad

Podklad pod asfalt z drveného kameňa alebo štrku frakcie 0 -100 spolu s úpravu a dovozom. 
Cena: 6 – 9 € / m2

Povrchová drť

Pre jemné zarovnanie a finalizáciu pred položením asfaltu. V cene je materiál, dovoz aj úprava.
Cena: 2 – 3 €/ m2

Vyrovnanie povrchu

Vyrovnanie a valcovanie povrchu strojom s presnosťou na 1 cm. 
Cena: 2,5 – 3,5 €/ m2

Asfalt dvojvrstvový

Dodávka a položenie asfaltu AC 22 base B 50/70 A3, hrúbky 5 cm. Asfaltu AC 8 surf B 50/70 A4 hrúbky 3 cm. Použite v  prípade, že plochu budú využívať aj ťažšie – nákladné alebo úžitkové vozidlá. 
Cena: 17 – 23 €/ m2  

Asfalt jednovrstvový 

Dodávka a položenie asfaltu AC 8 surf B 50/70 A4 hrúbky 6cm. Použite v prípade, že budete po asfalte jazdiť iba osobným autom do 3,5 t.
Cena: 13 – 18 €/ m2

Povrchová úprava

Pozor, to ešte nemusí byť všetko – pre dokonalý výsledok, ktorý výrazne predĺži asfaltu jeho životnosť, môžete požiadať o asfaltový náter. 
Cena: 1,5 – 2,5 €/ m2

Záhradné obrubníky

Dovoz a montáž záhradných obrubníkov šedej farby s rozmerom 8x20x100 cm. V cene je  osadenie do betónového základu a vyrovnanie.
Cena: 12 – 17 €/ m2

Cestné obrubníky

Dovoz a montáž cestných obrubníkov šedej farby s rozmerom 12x20x100 cm. V cene je  osadenie do betónového základu a vyrovnanie.
Cena: 14 – 20 €/ m2 

Odtokový kanál asfaltový

Výroba kanálu na mieste. Realizuje sa na okrajoch asfaltovanej plochy kvôli odtoku vody.
Cena: 5 – 9 €/ m2

Odvodňovací vpust

Odvodňovací vpust pojazdový (možný prejazd autom) s liatinovou mrežou alebo podľa dohody. V cene dovoz a montáž.
Cena: 50 – 60 €/ m

Bodový vpust

Dovoz a montáž bodového vpustu štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru s mrežou – podľa dohody.
Cena: 150 – 180 €/ kpl

 

Čo všetko ovplyvní výslednú cenu

Ako je možné vidieť vyššie, výslednú cenu za prácu a materiály ovplyvní množstvo faktorov. Záleží od vašich požiadaviek, možností a najmä rozhodnutí. Na výber máte rôzne spôsoby realizácie s použitím rôznych doplnkov aj materiálov. Vždy sa dá vybrať taká možnosť, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám alebo rozpočtu. Navyše, výsledná cena bude závisieť aj od osobnej dohody priamo na mieste realizácie. 

Ako ušetriť

Ak sa vám ceny za jednotlivé položky a ich následný sumár zdajú privysoké, nevešajte hlavu. Máme pre vás pár tipov, ako ušetriť a asfaltovanie realizovať aj pre menšom rozpočte.

1.    Vykonajte si prípravné práce svojpomocne. 

Veľkú časť rozpočtu pri asfaltovaní pohltia náklady za prenájom strojov. Majte na pamäti, že ťažké a drahé stroje sa najprv musia k vám dopraviť, splniť si svoju úlohu a zas musia byť odvezené. To isté sa týka aj materiálov, ktoré sa použijú a aj osôb, ktoré budú prácu vykonávať. 

Pri snahe ušetriť značné prostriedky sa môžete zapojiť najmä v prípravnej fáze a vykopať dieru na podklad  do hĺbky cca 0,5 m vlastnoručne a s použitím bežných nástrojov, ktoré máte doma. 

2.    Odstráňte starý povrch svojpomocne

Rovnako, ako pri výkope, aj pri odstraňovaní starých povrchov si môžete pomôcť náradím, ktoré máte doma. Rozbite starý asfalt alebo betón svojpomocne – pri menších výmerách to určite nebude nad vaše sily.

3.    Zabezpečte si materiál sami

Pri realizácii podkladu sa nemusíte spoliehať na dodávky štrku, kamennej drte alebo štrkopiesku na firmu, ktorú ste si vybrali. Samozrejme, je pohodlnejšie, nechať to všetko na profesionálov. Ak ale máte možnosť získať materiál lacnejšie, určite to využite – náklady opäť klesnú smerom nadol.

4.    Dohodnite sa so susedmi
Výborným spôsobom, ako výrazne ušetriť pri asfaltovaní je dohoda viacerých majiteľov domov, bytov alebo chát. Stroje a materiál sa dovezie vo väčšom množstve, vykoná sa väčší objem prác a bez zbytočných presunov. Majiteľ asfaltovacej firmy sa vám určite odmení výrazne nižšou cenou – výhody to má pre obidve strany.  

Otázky a odpovede

Všetko čo potrebujete vedieť o asfaltovaní

Čo sa dáva pod asfalt?

Pod asfaltovú príjazdovú cestu sa zvyčajne inštaluje štrkové lôžko s hĺbkou 15 až 20cm. Ak sa asfalt naleje skôr, ako sa usadí štrk, príjazdová cesta bude praskať a štiepiť sa, pretože kamene pod ňou sa usadzujú a posúvajú.

Čo je drahší betón alebo cement?

Pokiaľ ide o náklady na inštaláciu a náklady na betón, liaty betón je technicky najdostupnejší na štvorcový meter. Avšak aj keď sú počiatočné náklady na dlaždice vyššie, betónové dlaždice ponúkajú vyššiu hodnotu a trvanlivosť ako liaty betón a lisovaný betón.

Ako často je potrebné asfalt utesniť?

Asfaltové príjazdové cesty by mali byť pretesnené približne raz za tri roky, aby si zachovali svoj vzhľad a boli chránené pred prasklinami a poškodením olejom. Rovnako ako pri betóne dokončite opravy, nechajte čas na vytvrdnutie a pred tmelením vyčistite. Asfaltový tmel sa dodáva v sudoch.

Je betón lacnejší ako asfalt?

Asfalt je vo všeobecnosti oveľa lacnejší na inštaláciu ako betón. V priemere budú náklady na štvorcový meter pre asfalt podstatne lacnejšie ako betón. Cenové výkyvy v dôsledku ceny ropy však môžu ovplyvniť cenu asfaltovej príjazdovej cesty.

Môžete dať asfalt na hlinu?

Asfalt je stále jedným z najbežnejších prekrytí príjazdových ciest. Aj keď si zvyčajne vyžaduje profesionálnu inštaláciu, poskytuje odolný a rovný povrch príjazdovej cesty, a to aj na svahoch. Na rozdiel od štrku sa nedá položiť priamo na hlinové povrchy.

Čo je to čadičová príjazdová cesta?

Čadič sa niekedy používa na príjazdové cesty vo forme drveného kameňa alebo dlažby. Odolná a hustá, jej tmavá sýta farba poskytuje nápadne atraktívnu príjazdovú cestu - ale tiež to znamená, že burina vyčnieva celkom ostro oproti tmavej skale.

Prečo ľudia používajú čadič na príjazdové cesty?

Čadič sa zvyčajne používa pre príjazdové cesty, parkoviská, ihriská a iné oblasti, ktoré nemajú takú intenzitu dopravy ako hlavné cesty. Je to preto, že zmes čadiču, hoci je účinná, nie je taká odolná ako povrchy pre komerčné diaľnice.

Čo môžete dať na asfalt?

Áno, asfalt môžete zaliať betónom.
Pokrytie asfaltovej príjazdovej cesty betónom sa nazýva „biela vrstva“. Je to bežný a cenovo výhodný spôsob obnovy opotrebovaného asfaltového povrchu.
V porovnaní s obnovou povrchu novou asfaltovou vrstvou môže ušetriť až 50 % nákladov.

Aký typ príjazdovej cesty vydrží najdlhšie?

Betónové príjazdové cesty zvyčajne vydržia dlhšie ako asfalt.

Vo všeobecnosti, ak je správne nainštalovaná a pravidelne udržiavaná, vaša betónová príjazdová cesta by mala vydržať 30 až 40 rokov, zatiaľ čo asfaltová príjazdová cesta vám vo všeobecnosti vydrží 20 až 30 rokov.

Je na príjazdovú cestu lepší betón alebo asfalt?

Betón je odolnejší ako asfalt. Keďže ide o menej pružný materiál, pri mrazoch praská a veľa ľudí siaha po výrobkoch na záplatovanie betónu. Betón ponúka 50+ rokov používania. Jedinou potrebnou údržbou je občasné odmastenie.

Mám utesniť svoju asfaltovú príjazdovú cestu?

Asfalt by sa mal utesniť raz za tri roky. Najlepšie je to urobiť v lete alebo začiatkom jesene, pretože asfalt je pružnejší a ľahšie sa s ním manipuluje pri vyšších teplotách. Betónové príjazdové cesty by sa naopak mali utesniť každé štyri až päť rokov

Sú dlažby vhodné na príjazdové cesty?

Tvoria dlažby dobrú príjazdovú cestu?

Jednoducho povedané, áno z viacerých dôvodov. Na príjazdovú cestu by ste mali určite použiť dlažbu namiesto betónu, pretože: Môžu byť výrazne pevnejšie ako betón, pretože sú menej náchylné na praskanie

Aká je najlepšia príjazdová cesta?

Druhy odolného povrchu pre príjazdové cesty:

  • Asfalt - najlepšia možnosť ochrany vašej investície do nehnuteľnosti by mala poskytovať estetické,
  • bezpečnostné a dlhodobé výhody
  • Betón - medzi najodolnejšie možnosti na trhu patrí betónový povrch príjazdovej cesty
  • Štrk
  • Dlaždiec
Aký je najlacnejší kameň na príjazdové cesty?

Štrk je jedným z najlacnejších materiálov pre príjazdové cesty. Zvyčajne sa predáva buď v kubických metroch (miera objemu) alebo v tonách (miera hmotnosti). 

Ako dlho vydrží asfaltová príjazdová cesta?

Kvalitná asfaltová vozovka môže pri správnej starostlivosti a údržbe vydržať v priemere 15 až 20 rokov. Cykly zmrazovania a rozmrazovania oblasti spolu s typom pôdy pod základným kameňom sú hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi životnosti dlažby.

Akú hrúbku by mala mať asfaltová vrstva?

Aká hrubá by mala byť asfaltová vrstva? Bežná asfaltová vrstva má hrúbku aspoň 5 cm. To sa však bude líšiť v závislosti od poškodenia existujúceho asfaltového povrchu. Čím väčšie je poškodenie existujúceho asfaltu, tým hrubšie bude potrebné prekrytie.

Ako nazývate dlhú príjazdovú cestu?

Ak je od prednej brány k domu dlhý úsek cesty, často to nazývame „privátna cesta“.

Je tehlová príjazdová cesta lacnejšia ako betónová?

Z dlhodobého hľadiska sú príjazdové cesty z tehlál  nákladovo efektívnejšie ako betónové príjazdové cesty. Tieto alternatívne povrchy príjazdových ciest sa ľahšie udržiavajú, sú bezpečnejšie vo vlhkých podmienkach a ich oprava je oveľa jednoduchšia a lacnejšia.

Môžete položiť asfalt na betón?

Je bezpečné položiť asfalt na betón. Betón je skvelý základný materiál, pretože je stabilný a umožňuje vynikajúce zhutnenie asfaltu vyššie. V skutočnosti je každoročne mnoho kilometrov betónových ciest vydláždených asfaltom.

Čo je lacnejšie tehly alebo dlaždice?

Menej drahé: Betónové dlaždice sú lacnejšie ako tehly kvôli nižším nákladom na suroviny.
Viac možností: Betón ponúka oveľa viac možností dizajnu a farieb ako tehla. Ak si to viete predstaviť, dokážete to zrealizovať pomocou betónových dlaždíc.

Aká je najlepšia bezúdržbová príjazdová cesta?

Možnosti nízkoúdržbovej príjazdovej cesty:

Dlažobné kocky (je známe, že dlažobné kocky, ak sú správne položené, vydržia až celé storočie)
Betónové zatrávňovacie dlaždice (pre vašu príjazdovú cestu môže byť alternatívou vyrobená zámková betónová zatrávňovacia dlažba)
Plastové priepustné dlaždice

Dokážem si vydláždiť príjazdovú cestu sami?

Stavbou vlastnej asfaltovej príjazdovej cesty je náročná práca a nie je to práca pre jedného človeka. Ak máte priateľov, ktorí vám pomôžu, je možné ušetriť veľa peňazí vytvorením vlastnej príjazdovej cesty, a to aj po započítaní nákladov na prenájom vybavenia.

Aký je najlacnejší typ príjazdovej cesty?

Zo štyroch materiálov na dlažbu príjazdových ciest je kamenivo (štrk) najlacnejšie, po ňom nasleduje asfalt, betón a dlažobné kocky. Ak inštalujete príjazdovú cestu s obmedzeným rozpočtom, štrk je vašou najlepšou voľbou.

Akú hrúbku by mal mať asfalt nad betónom?

Pre súkromné príjazdové cesty zvyčajne používajú 5 až 8 cm asfaltu, pričom 8 cm je vhodné pre príležitostné veľké nákladné autá alebo ťažké zariadenia. Pod asfaltom by ste mali mať 15 až 20 cm zrnitého základného kameniva.

Ako dlho vydržia tehlové príjazdové cesty?

The average lifespan of brick paver driveways is around 25 years when properly maintained. This is similar to asphalt but not as long-lasting as concrete.

Aký je rozdiel medzi asfaltom a betónom?

Priemerná životnosť príjazdových ciest z tehlovej dlažby je pri správnej údržbe približne 25 rokov. Je to podobné ako asfalt, ale nie také dlhotrvajúce ako betón.
Primárny rozdiel medzi nimi je v tom, že asfalt sa vyrába zmiešaním kameniva s bitúmenom, lepkavým čiernym uhľovodíkom, ktorý sa získava z prírodných ložísk alebo ropy. Betón sa vyrába zmiešaním kameniva s cementovým spojivom a následným vytvrdnutím zmesi, čím vznikne hmota podobná hornine.

Ako zaručím, aby moja príjazdová cesta vyzerala pekne?

Existuje niekoľko spôsobov, ako urobiť vašu príjazdovú cestu príťažlivejšou:

  • Tlakové umývanie
  • Oprava rozbitých dlaždíc alebo tehly, vyplnenie všetkých prasklín
  • Obrubníky
  • Osvetlenie
  • Dekoratívna poštová schránka
Ako udržiavate asfalt?

Ak chcete, aby asfaltová príjazdová cesta mala čo najdlhšiu životnosť a najlepší vzhľad, vyčistite príjazdovú cestu aspoň dvakrát do roka. Na odstránenie všetkých nečistôt a nečistôt použite pevnú metlu a tlakové čistenie. Asfalt natierajte tesniacim dechtom každé dva až päť rokov, aby ste zabezpečili atraktívny, vode odolný povrch.

Vytvrdí voda nový asfalt?

V horúcich dňoch zalejte príjazdovú cestu alebo parkovisko vodou, aby ste schladili a dočasne spevnili asfalt. Asfalt mäkne a tvrdne, keď teploty stúpajú a klesajú. Zalievanie je užitočné, ale nie povinné.

Prečo dávajú asfalt na betón?

Keď na to príde, odporúčame asfaltové príjazdové cesty nad betónom z troch hlavných dôvodov: Má rýchlejšiu inštaláciu. Má lepšiu odolnosť voči poveternostným vplyvom. Je to cenovo výhodnejšie.

Ublíži dážď novej asfaltovej príjazdovej ceste?

Prečo nemôžete inštalovať asfalt v daždi? Vo všeobecnosti platí, že asfalt nemožno inštalovať, keď prší. Asfaltové zmesi totiž obsahujú olej a olej a voda pri kontakte reagujú v tomto prípade negatívne

Viete asfaltovať po štrku?

Áno, štrkovú príjazdovú cestu je možné vydláždiť asfaltom. Tento proces vyžaduje niekoľko primerane jednoduchých krokov, ktoré je potrebné vykonať na dokončenie projektu. Môžete asfaltom dláždiť rovno na štrk alebo štrk odhrnúť a položiť nový podľa situácie.

Môžem si postaviť vlastnú príjazdovú cestu?

Atraktívnu betónovú príjazdovú cestu si môžete postaviť aj sami, je však potrebné starostlivé plánovanie a príprava. Uistite sa, že nalievate všetok betón naraz. Zostavte a nainštalujte formy a uistite sa, že sú vodorovné a správne odstupňované pre odvodnenie.

Môžete vyliať betónovú príjazdovú cestu na asfalt?

Asfalt môžete zaliať betónom za predpokladu, že asfaltový podklad je stabilný a bez defektov spôsobených mrazom alebo iným posunom. Ak je asfaltový povrch stále štrukturálne pevný alebo zostal celé roky neporušený, je prijateľné použiť ho ako základ pre betónovú podlahu garáže alebo príjazdovej cesty.

Môžete naliať asfalt na trávu?

Nikdy by ste nemali nanášať asfalt priamo na trávu. Ak tak urobíte, váš asfaltový povrch bude zničený v rekordnom čase. Pôda by sa mala vždy zoškrabať a vykopať, aby sa umožnila inštalácia správneho základu.