Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Pergoly cena

Hľadáte strechára na pergoly? V tejto kategórii máme množstvo strechárov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
33 296 profesionálov na Slovensku
89 949 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Pergoly cena

Koľko stoja pergoly? Pri pergolách často poskytujeme tieto služby: návrh pergoly, vymeranie umiestnenia pergoly, výroba pergoly. Ceny tieniacich prístreškov a posedení sa pohybujú okolo 500-2000 eur za kus. Najdrahšou položkou v rámci pergol zväčša býva výroba pergoly na mieru tesárom. Ďalšie náklady môžu predstavovať: drevené hranoly, prestrešenie, oplotenie, ktoré priemerne stoja 100-350 eur. Zadajte dopyt a získajte cenové ponuky od profesionálov. Už nemusíte hľadať: pergoly cena, u nás dostanete najvýhodnejšie ponuky a kvalitnú prácu.

Pozrite tiež:SlužbyRady a tipy
33 296 profesionálov na Slovensku
89 949 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
260 000 + inštalácií aplikácie
Cena za: PergolyPriemerné ceny

Nižšia cena1 744,00 €/ks
Priemerná cena2 957,25 €/ks
Vyššia cena4 738,00 €/ks
Priemerné ceny sú iba orientačné. Finálna cena za službu bude závisieť od veľkosti, obtiažnosti, materiálov, kvality a lokality projektu. Presnú cenu dostanete iba od poskytovateľa služby.
Zadať dopyt
KalkulačkaCenník pergol

Aby ste sa dozvedeli presnú cenu pergol pošlite dopyt našim overeným odborníkom, a tak dostanete viacero ponúk. Pozrite si ceny za jednotlivé služby v kategórii pergoly.

Montáž jednoduchej hliníkovej pergoly do plochy 10 m21 320,00€ / kpl
Montáž jednoduchej hliníkovej pergoly kotvenej do steny, rovná strecha z polykarbonátu do plochy 10 m2.
Spolu
kpl
Zadať dopyt
Montáž jednoduchej hliníkovej pergoly s plochou 21-30 m23 064,00€ / kpl
Montáž jednoduchej hliníkovej pergoly kotvenej do steny, rovná strecha z polykarbonátu plochy 21-30 m2.
Spolu
kpl
Zadať dopyt
Montáž hliníkovej pergoly s plochou 31-40 m26 098,00€ / kpl
Montáž hliníkovej pergoly jednoduchej kotvenej do steny, rovná strecha z polykarbonátu plochy 31-40 m2.
Spolu
kpl
Zadať dopyt
Montáž jednoduchej hliníkovej pergoly s plochou 11-20 m22 632,00€ / kpl
Montáž hliníkovej pergoly jednoduchej kotvenej do steny, rovná strecha z polykarbonátu plochy 11-20 m2.
Spolu
kpl
Zadať dopyt
Súvisiace cenníkyCenníky ďalších služieb
Exteriérové tienenieKoľko stojí exteriérové tienenie? Pri exteriérovom tienení často poskytujeme tieto služby: zameranie,...
Zobraziť viac
Boli pre vás tieto informácie užitočné?
DopytyNajnovšie dopyty od našich zákazníkov
Pergoly

Dobrý deň, potrebujeme navrhnúť, vyrobiť a postaviť neštandardnú pergolu na rekonštruovanú chalupu. Pergola naväzuje na strechu,ale čiastočne bude pripevnená ku kamennému múru.

Tatiana B.
Moravské Lieskové
Pergoly

Dobrý deň, potrebujem opraviť drevenú pergolu cca 40m2 - zateká a je prehnitá strecha na viacerých miestach, vraj treba od polovice vrchné dosky vymeniť a takisto strechu zaizolovať a prekryť krytinou.

Miriama G.
Nitra
Pergoly

Dobry den , Poziadam o ponuku na zhotovenie sezonej zimnej zahrady Rozmery 7x4 m Strecha sklenena Dve strany (4 a7 m)posuvne sklenene dvere Poprosim o zaslanie ponuky a vase existujuce realizacie

Peter S.
Bratislava
Pergoly

Dobrý deň Mal by som záujem o hlikovu pergolu o rozmeroch 5,5x3m, pričom sklon by mal byt čo možno najmenší ….prestresenie s mliečneho polykarbonatu

Martin B.
Rovinka
Pergoly

Mam zaujem o pristresok na terasu. Hlinik alebo ocel. Terasa je betonova rozmer 7x3 m. Tri stlpy a montaz na dom(do venca)farba antracit. Vrch lexan ciry. Poprosim cenove ponuky

Roman S.
Malacky
Pergoly

Dobry den, rada by som na balkon (280x140cm) umiestnila pergolu s otocnymi lamelami, pripadne iny typ pevnej konstrukciu s latkovou strechou napriklad. Vdaka za akekolvek ponuky.

Lenka G.
Trnavský kraj
Pergoly

Prosím o uvedenie predpokladanej ceny bezúdržbovej hliníkovej pergoly na terasu domu hĺbka 4,5m x dĺžka 5,7m s integrovaným odkvapom a polykarbonátovou strechou s odolnosťou proti ÚV lúčom s doporučením, aký polykarbonát použiť. Terasa je pod priamym slnkom do 14tej hod. Ďakujem.

Maria P.
Košický kraj
Pergoly

Chcel by som si dat vyrobit a namontovat pergolu na terasu, ktora bude sluzit ako tienidlo a z jednej strany s vetrolamom. Na terase vie celkom fukat. Treba prist najprv na obhliadku

Ondrej P.
Bratislava
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť
Koľko stojí stavba pergoly?

Ak hľadáte spôsob, ako pridať dominantný prvok, novú štruktúru alebo tieň na balkón, terasu alebo dvor, pergola je skvelý spôsob, ako to urobiť. Pergoly sú v posledných rokoch čoraz populárnejšie. Vďaka novým dizajnom a materiálom sú cenovo dostupnejšie a prispôsobiteľné väčšej škále domov a architektonických štýlov.

Pergoly môžu byť postavené z rôznych materiálov, od dreva a sklenených vlákien až po vinyl a hliníkové jadro. Líšia sa veľkosťou, dizajnom a umiestnením, a to všetko ovplyvňuje celkové náklady na projekt.

Náklady na pergolu podľa materiálu

Veľká časť nákladov na pergolu je tvorená nákladmi na materiály. Niektoré materiály sú nákladnejšie ako iné, pričom špeciálne drevo stojí najviac a súpravy najmenej:

Alumawood
Alumawood je hliník, ktorý bol spracovaný, natretý a vyrezaný do podoby dreva. Je odolnejší voči škodcom ako drevo a je všeobecne lacný. Je však dosť tenký a ľahko sa v ňom vytvoria priehlbiny. Farba Alumawoodu môže tiež časom vyblednúť a zostať kriedová, takže si vyžaduje pravidelné prefarbovanie.

Hliník a vinyl
Tieto dva materiály sa zvyčajne vyskytujú spolu, pretože väčšina vinylových pergol vyžaduje pre pevnosť a stabilitu hliníkové jadro. Takto získate výhodu nenáročnej starostlivosti o vinyl obohatenú o pevnosť a stabilitu kovu. Pergoly vyrobené z týchto materiálov sú postavené v modernom alebo tradičnom štýle a vyžadujú menšiu údržbu ako drevené pergoly.

Borovica
Borovica je pomerne bežné mäkké drevo používané na výrobu pergoly. Toto drevo je pomerne lacné, ale vyžaduje si veľa údržby. Musí byť zafarbené alebo natreté, aby bolo chránené pred poveternostnými vplyvmi. Často je ohrozované činnosťou hmyzu.

Céder
Céder je najčastejšie používané drevo na pergoly. Môže byť natretý alebo morený, ale nie je to potrebné, pretože prirodzene odoláva hnilobe a hmyzu. Môže však prasknúť, čo všeobecne neovplyvní stabilitu konštrukcie, ale môže to ovplyvniť jej vzhľad.

Sekvoja
Sekvoja je v mnohom podobná cédru. Nevyžaduje toľko starostlivosti ako iné dreviny a odoláva činnosti hmyzu a hnilobe. Môže však tiež prasknúť ako céder a ak má byť natretá, musí sa najskôr natrieť základným náterom, aby sa zabránilo vytekaniu. Sekvoje sú tvrdšie a odolnejšie ako céder, takže vydržia dlhšie.

Teak, Ipe a špeciálne dreviny
Ak chcete tvrdé a odolné drevo, ktoré vydrží, investujte do materiálov ako teak, ipe a iné exotické alebo špeciálne dreviny. Tieto typy dreva odolávajú hnilobe a praskaniu a vydržia podstatne dlhšie ako mäkké dreviny ako napríklad céder. Náklady môžu byť v závislosti od druhu dreva a dostupnosti vyššie.

Sklolaminát
Sklolaminát je v súčasnosti pomerne populárny pri výrobe pergol, a to najmä pre majiteľov domov, ktorí chcú materiál s nízkou údržbou a dlhou životnosťou. K dispozícii je menšia úroveň prispôsobenia a voľby farieb sú obmedzené, ale pergoly zo sklenených vlákien vydržia roky.

Klady a zápory pergoly

Pergoly patria k typom dizajnu, ktoré dokážu pridať výraz a štýl vašej záhrade. Rovnako ako všetky projekty, pergoly majú tiež pozitívne a negatívne atribúty, ktoré je potrebné zohľadniť ešte pred stavbou.

Pergoly sú všestranné. Majú mnoho tvarov a konfigurácií a môžu sa pripevniť k budove alebo stáť samostatne. Aby ste dosiahli požadovanú funkciu, môžu mať vstavané tienidlo alebo odnímateľné tienidlo. Dodávajú vonkajším plochám štýl a vytvárajú hranice, takisto sú podstatne lacnejšie ako altánky a iné stavby.

Pergoly sú otvorenejšie ako altánky a iné stavby, takže spravidla poskytujú menšie súkromie a tieň. Pridanie tienidla, elektriny a ďalšieho vybavenia môže podstatne zvýšiť náklady, pretože tieto úpravy vyžadujú oveľa viac materiálov a práce.

Nápady na dizajn pergoly

Pergoly majú veľa tvarov, veľkostí a štýlov. Môžete si vytvoriť vlastný dizajn, ktorý bude vyhovovať konkrétnym potrebám terénnej úpravy alebo použiť jednu z niekoľkých hotových súprav:

Tradičné pergoly

Tradičná pergola je samostatne stojaca a je podporená štyrmi stĺpmi alebo profilmi. V hornej časti sú rovnomerne rozmiestnené nosníky, zvyčajne so zakriveným alebo ozdobným koncom. Tieto nosníky môžu zostať priznané, môžu byť zakryté látkou alebo môžu mať cez seba natiahnuté vinič.

Pergoly so zahnutou strechou

Zakrivená strešná pergola je postavená podobne ako tradičná pergola, ale s klenutým vrchom. Horná časť môže byť vyrobená z materiálov ako sú pletivo alebo drôt, aby sa cez ňu dal natiahnuť vinič a popínavé rastliny. Pergoly so zakrivenou strechou sú zvyčajne samostatne stojace a ako brány do priestoru sa môžu použiť menšie modely.

Freeform pergoly

Freeformové pergoly sú vždy vyrábané na zákazku a zvyčajne sú navrhnuté tak, aby vyhovovali konkrétnym potrebám. Môžu mať sochársky alebo umelecký dizajn a niekedy zahŕňajú látkové tienidlo alebo popínavý vinič.

Moderné pergoly

Moderné pergoly môžu byť pripevnené k budove alebo voľne stojace. Disponujú skôr štíhlymi profilmi ako stĺpmi a trámy cez hornú časť nepresahujú rám. To dáva týmto pergolám čistejší a obsiahlejší vzhľad. Moderné pergoly môžu byť otvorené alebo tieňované s tesne vzdialenými úsekmi. Mnohé majú ultrafialovú (UV) strešnú krytinu a sú vybavené rôznymi doplnkami ako sú ventilátory alebo lavice.

Okrúhle pergoly

Menej časté sú okrúhle pergoly. Líšia sa od altánkov tým, že sú po stranách úplne otvorené a podopierajú menej úplnú, zvyčajne plochú strechu. Okrúhle pergoly sú zvyčajne menšie ako pergoly štvorcové.

Eyebrow pergoly

Eyebrow pergoly sú veľmi malé a pripevnené k budove, a to zvyčajne nad dverami, garážami alebo oknami. Rozprestierajú sa iba na jednu až dve stopy a zvyčajne poskytujú skôr dizajnové detaily ako tieň.

Nastaviteľné a výsuvné pergoly

Nastaviteľné a výsuvné pergoly majú veľa podôb. Môžu mať tienidlo, ktoré sa automaticky vysúva spod rámu, alebo môže na nich byť polohovateľná samotná strecha. Tieto typy bývajú vyrobené na mieru a sú podstatne drahšie ako tradičné pergoly. Spravidla sú tiež pripevnené k domom, a nie voľne stojace.

Došková pergola

Doškové pergoly sú menej časté, ale vyskytujú sa najmä v niektorých tropických oblastiach. Pozostávajú z rámu a slamenej strechy vyrobenej z tradičných materiálov, vrátane slamy. Sú vyrobené na mieru a môžu byť nákladné, pretože je ťažké nájsť dodávateľov, ktorí by vedeli správne doškovať.

Konzolové / pripevnené pergoly

Pergoly postavené na terasách môžu byť konzolové alebo pripevnené k domu. Vyžadujú iba dva stĺpy alebo nohy a ich zostavenie je zvyčajne lacnejšie ako samostatne stojaceho modelu. Poskytujú tieň pre ľudí vstupujúcich a vystupujúcich z domu.

Inštalačný proces

Proces inštalácie pergoly sa značne líši, a to v závislosti od materiálov, dizajnu a toho, či ide o nový model alebo súpravu na mieru. 
Pokiaľ ide o súpravy a najzákladnejšie modely, prvým krokom je vykopanie otvorov pre stĺpy, ktoré sa potom zapustia na miesto a betón sa nechá tuhnúť.

Rám sa potom skonštruuje tak, že sa štyri stĺpiky spoja dokopy, aby sa v hornej časti vytvoril základný otvorený štvorec alebo obdĺžnik. Ako posledné sa inštalujú otvorené lamely alebo strešný materiál. Môžu byť v závislosti od štýlu vrúbkované tak, aby zapadli do rámu, alebo priamo pribité či priskrutkované k rámu.

Náklady na inštalovanie pergoly

Pri inštalácii pergoly narazíte na veľký rozsah nákladov. Materiály, dizajn i to, či si vyberiete vlastnú zostavu alebo súpravu, majú veľký vplyv na náklady. Pridanie ďalších lamiel na strechu pre zabezpečenie zatienenia či zadnej steny pre ochranu súkromia alebo iných úprav takisto zvyšuje náklady.

Pridanie strechy k pergole

Základný dizajn pergoly sa považuje za konštrukciu s otvorenou strechou, čo znamená, že sama o sebe neponúka veľa tieňa ani ochranu pred živlami. Je bežné zaisťovať väčšie množstvo tieňa pomocou látky alebo ťahaním rastlín cez hornú časť konštrukcie.
Niektoré spoločnosti ponúkajú súpravy s lamelami, ktoré sú umiestnené bližšie pri sebe a poskytujú až 90% tieň. Iné ponúkajú možnosť použitia strechy z UV materiálu, ktorá filtruje UV lúče a tiež pomáha blokovať dážď.

K pergole je možné pridať aj kompletnú pevnú strechu. Tento proces však dramaticky zvyšuje náklady na projekt z dôvodu potreby ďalších materiálov a práce. V závislosti na dizajne, veľkosti a materiáli môže pridanie kompletnej strechy k vašej konštrukcii zdvojnásobiť náklady na projekt.

Pripojenie pergoly k existujúcej štruktúre

Pripájané pergoly sú veľmi časté. Hojne sa nachádzajú na palubách, terasách a na iných miestach ako napríklad pri vchode do domu alebo budovy. Poskytujú štýl a tieň danému miestu a ich výstavba je lacnejšia ako samostatne stojacich štruktúr.

Možno budete potrebovať povolenie na jej výstavbu, pretože sa môže považovať za rozšírenie existujúcej budovy. Niektoré spoločenstvá vlastníkov bytov a regulačné úrady môžu dokonca ich použitie zakazovať alebo obmedzovať, takže predtým, ako sa do stavby pustíte, skontrolujte si najskôr podmienky.

Pergola verzus altánok

Pergoly aj altánky sú často stavané z podobných dôvodov - kvôli pridaniu štýlu a zaujímavosti dvoru alebo záhrade. Avšak existuje medzi nimi niekoľko dôležitých rozdielov.

Pergoly sú zvyčajne otvorené a bez látok alebo popínavého viniča poskytujú minimálny tieň. Altánky majú naopak úplne uzavreté strechy a podlahy. Vďaka tomu je altánok viac budovou alebo uzavretou konštrukciou, čo ho tiež predražuje. Ťažšie sa stavajú, proces trvá dlhšie a vyžadujú viac materiálov.

Altánky aj pergoly môžu priniesť veľa výhod do vašej úpravy terénu, avšak pri rozhodovaní medzi nimi, je dôležité zvážiť, čo od projektu skutočne chcete.

Náklady na vybudovanie kutilskej pergoly

Ak si pergolu postavíte svojpomocne, môžete ušetriť na nákladoch. K dispozícii sú súpravy a majitelia domov, ktorým vyhovujú projekty tejto veľkosti, si ich môžu zostaviť sami. Môžete si tiež postaviť drevenú pergolu. Musíte však byť opatrní pri používaní píl potrebných na rezanie dreva pred montážou.

Vlastný návrh

Mnoho ľudí sa pri pergole rozhodne pre vlastný dizajn, ktorý môže vytvárať viac tieňa, môže mať vlastný žiadaný tvar alebo dokonca disponovať zadnou stenou potrebnou pre ochranu súkromia alebo proti nárazom vetra. Takéto návrhy zvyšujú náklady na projekt. Náklady na vlastný dizajn sa zvyšujú v závislosti od materiálov a úrovne prispôsobenia sa vlastným požiadavkám.

Tieň plachty strechy

Je celkom bežné pridávať na strechu pergoly plachtu alebo látku kvôli tieneniu. Existuje veľa možností. Tienidlo môžete pretiahnuť cez existujúce lamely, podľa potreby ho povoliť a utiahnuť, alebo môžete použiť plachtu, ktorá tieň vytvorí.

Zakrivenie hrán

Väčšina pergol je štvorcová alebo obdĺžniková, ale je možné použiť aj rôzne krivky alebo zaoblené hrany. Tieto modely spadajú do kategórie dizajnu na mieru a zvyšuje sa nimi cena projektu.

Štíty

K otvorenej pergole je tiež možné doplniť štíty alebo sedlovú strechu, ktorá vytvára akýsi hybrid pergoly a altánku. Ide o vlastný dizajn, ktorý zvyšuje počiatočné náklady na prácu a materiál.

  • Ak používate drevo, ktoré nie je cédrové alebo sekvojové, musíte vybudovanú pergolu nafarbiť alebo utesniť. Zatiaľ čo céder a sekvoje sú odolné voči hnilobe a hmyzu, iné dreviny nie sú a musia byť chránené pred poveternostnými vplyvmi.
  • Ak staviate pergolu na starú palubu alebo nerovný terén, musíte počítať s ďalšími nákladmi na terénne úpravy.
  • V niektorých oblastiach môžete získať zľavu budovaním pergoly mimo sezónu. Pokiaľ projektu praje počasie, niektorí dodávatelia vám môžu ponúknuť nižšiu cenu, ak majú menej klientov.
  • Ak musíte najskôr vytvoriť základňu pre pergolu, napríklad terasu alebo iný povrch, budete mať oveľa vyššie náklady na projekt. Využitie existujúceho priestoru môže ušetriť peniaze.
  • Zaistite, aby sa vaša pergola zhodovala s dizajnom a štýlom vášho bývania. Je tiež dôležité vziať do úvahy jej veľkosť, pretože niektoré nadrozmerné stavby môžu obmedzovať využitie okolitého priestoru.
  • Aj keď mnohé mestá nevyžadujú pre tento projekt povolenie, niektoré áno. Pre istotu sa predtým, ako budete pokračovať, vždy poraďte s mestom.
Aktualizované dňa: May 15, 2023