Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa

Výrub stromu cena

Hľadáte drevorubača na výrub, pílenie stromov? V tejto kategórii máme 8 119 drevorubačov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt
32 531 profesionálov na Slovensku
86 967 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
252 005 + inštalácií aplikácie
Potrebujete poradiť pri zadávaní dopytu? Neváhajte a zavolajte nám na +421 232 111 030
Výrub stromu cena

Koľko stojí výrub, pílenie stromov? Pri výrube a pílení stromov často poskytujeme tieto služby: obhliadka objektu, rizikové orezávanie a pílenie stromov, spiľovanie vetiev. Ceny orezu a likvidácie stromov sa pohybujú okolo 65-140 eur za strom. Najdrahšou položkou v rámci výrubu a pílenia stromov zväčša býva spiľovanie stromov v rizikovom a nedostupnom teréne. Ďalšie náklady môžu predstavovať: zabezpečenie posudku vnútorného stavu kmeňa, náklady na odvoz orezaných drevín, ktoré priemerne stoja 40-100 eur. Keď zadáte dopyt tak oslovíme 10 480 poskytovateľov. Už nemusíte hľadať: výrub, pílenie stromov cena, u nás dostanete najvýhodnejšie ponuky a kvalitnú prácu.

Pozrite tiež:SlužbyRady a tipy
32 531 profesionálov na Slovensku
86 967 vyriešených projektov
4,8 z 5 priemerné hodnotenie našich odborníkov
252 005 + inštalácií aplikácie
Cena za: Výrub stromuPriemerné ceny

Nižšia cena20,00 €/úkon
Priemerná cena64,00 €/úkon
Vyššia cena110,00 €/úkon
Priemerné ceny sú iba orientačné. Finálna cena za službu bude závisieť od veľkosti, obtiažnosti, materiálov, kvality a lokality projektu. Presnú cenu dostanete iba od poskytovateľa služby.
Zadať dopyt
KalkulačkaCenník výrubu a pílenia stromov

Aby ste sa dozvedeli presnú cenu výrubu a pílenia stromov pošlite dopyt našim overeným odborníkom, a tak dostanete viacero ponúk. Pozrite si ceny za jednotlivé služby v kategórii výrub, pílenie stromov.

Rúbanie listnatých stromov priemeru kmeňa nad 100 do 300 mm7.0€ / ks
Rúbanie listnatých stromov priemeru kmeňa nad 100 do 300 mm s odrezaním kmeňa a s odvetvením s prípadne nutným odprataním na vzdialenosť do 50 m alebo s naložením na dopravný prostriedok.
Spolu
ks
Zadať dopyt
Rúbanie ihličnatých stromov 4.0€ / ks
Rúbanie ihličnatých stromov priemeru kmeňa nad 100 do 300 mm s odrezaním kmeňa a s odvetvením s prípadne nutným odprataním na vzdialenosť do 50 m alebo s naložením na dopravný prostriedok.
Spolu
ks
Zadať dopyt
Odstránenie pňov priemeru nad 100 do 300 mm8.5€ / ks
Odstránenie pňov s ich vykopaním, vytrhaním alebo odstrelením, s presekaním koreňov a s prípadným nutným premiestnením pňov na hromady na vzdialenosť do 50 m alebo s naložením na dopravný prostriedok.
Spolu
ks
Zadať dopyt
Odsekanie pňov priemeru nad 100 do 300 mm5.2€ / ks
Odrezávanie alebo odsekanie pňov v úrovni priľahlého územia s vykopávkou potrebného pracovného priestoru a s jeho zahrnutím výkopkom, pre všetky sklony územia.
Spolu
ks
Zadať dopyt
Súvisiace cenníkyCenníky ďalších služieb
Záhrada, záhradníkKoľko stojí záhrada, záhradník? Pri záhrade a záhradníkovi často poskytujeme tieto služby:...
Zobraziť viac
Boli pre vás tieto informácie užitočné?
DopytyNajnovšie dopyty od našich zákazníkov
Výrub stromu

V Bratislave v Ružinove potrebujem v záhrade vykopať aj s koreňmi 20 ks zhruba 2,5m tují. Tie vykopané tuje by som chcela orezať, aby veľké drevo ostalo na kúrenie, zvyšok potrebujem odniesť preč. Vchod do záhrady je len cez bytové schodisko, takže veľké mechanizmy sa do záhrady nedostanú. Termín ideálne túto jeseň.

Lucia T.
Bratislava
Výrub stromu

Skratenie tuji o cca 1 m. Tuje su v dĺzke cca 40m a maju vyšku cca 4m. Treba ich skratit o cca 1 meter. Niektore tuje su dost siroke, mozno treba plošinu...

Beata C.
Ivanka pri Dunaji
Výrub stromu

Prosím si ponuku na vypílenie cca 19 ročnej jedle už skrátenej na 4 - 5 metrov, odvezenie materiálu, najradšej aj odstránenie pna. Dakujem.

Daniel K.
Bratislava
Výrub stromu

Dopytujem výrub a odvoz stromov včítane haluzí. Konkrétne sa jedná o nasledovné druhy a ich počty - v zátvorke uvedený obvod kmeňa vo výške 130cm: - orech 5ks (55, 58, 58, 80, 110), - višňa 1ks (50), - marhuľa 2ks (110, 110), - slivka 4ks (40, 50, 80, 110), - mirabelka 1ks ( 50). K tomu je aj smrek 1ks, obvod 90cm - už zrezaný -treba odniest

Richard T.
Trnavský kraj
Výrub stromu

Potrebujeme bezpečne obrezať po obvode a skrátiť strieborny smrek v predzahradke rodinneho domu, výška stromu odhadom okolo 7-8 m.

Mária R.
Bratislavský kraj
Výrub stromu

Chcem vypíliť starý orech v záhrade domu,je veľký,starý asi 50 rokov v blízkosti domu,aj s odvozom Hlohovec.Trochu mu schnu konáre.

profile image
Iveta V.
Hlohovec
Výrub stromu

Bytový dom si chce dať odborne upraviť / orezať (nie spíliť) niekoľko stromov popri plote. Za rozumnú cenu. Skúsenosti a znalosti sú nutné (arborista ideál). Cenová ponuka po obhliadke. Nutný bloček alebo faktúra.

Peter N.
Bratislava
Výrub stromu

Potrebujem vyrúbať 2 jedle ( vyššie ako dvojposchodový rodinný dom), sú pár metrov od seba. Obec Svinia ( cca 9 km od Prešova ) Poprosím cenovú ponuku. Ďakujem

Veronika P.
Svinia
Výrub stromu

V záhrade v Banskej Bystrici by som potrebovala úplne vypíliť vyššiu čerešňu, a omladiť dve slivky. Prosím o pomoc.

Ivona P.
Banská Bystrica
Výrub stromu

Hladam niekoho na vypilenie a zlikvidovanie tisu, vyska cca 10 metrov. Nachadza sa v zahrade rodinneho domu blizko ulice.

Petra K.
Bratislava
Výrub stromu

Potrebujeme orezať vysoké stromy 4 ks, na pozemku odstraniť náletové dreviny , odpad odviesť do neďalekej kompostárne.

Jana V.
Nitra
Výrub stromu

chceli by sme dat spíliť mohutnú korunu orecha, ktorý nam prečnieva do susedného dvora a výškovo spíliť vysoké ihličnany.

Veronika A.
Žilina
Výrub stromu

Na základe súhlasu kompetentných úradov potrebujem vyrúbať päť ks smrekov s priemerom kmeňa od 98 - 120 cm, výška cca 14 m v Zariadení pre seniorov Náruč, Veselá 1, Prešov.

Jozef D.
Prešovský kraj
Výrub stromu

V zadnej časti pozemku máme 2 veľké orechy, ktoré chceme zachovať, ale potrebujeme odpíliť suché konáre, niektoré siahajú až po zem a k susedom. Chceme, aby sa naše deti mohli pod nimi bezpečne hrať.

Timea L.
Nitriansky kraj
Výrub stromu

Potreboval by som do konaca mesiaca vyrezat 2 borovice (priemer kmena cca 30 cm) v obci Kuchyna ktore pri silnejsom vetre ohorozuju prilahlu stavbu.

Rado V.
Kuchyňa
Výrub stromu

Dobry den, potreboval by som zabezpecit vyrub 12 ovocnych stromov na sukromnom pozemku v mestskej casti Kosice - peres. Potreboval by som ale aj poradit/zabezpecit potrebovnu dokumentaciu k tomuto vyrubu.

Robert V.
Košický kraj
Výrub stromu

Hľadám niekoho na vyrezanie a odvoz nadzemných častí starého živého plota... cca 7 m dlhý, výška 2-3m

Jana P.
Smolenice
Výrub stromu

Dobrý deň hľadám spoľahlivú firmu alebo živnostníka na vyrúbanie krovín stromov väčší rozsah práce Žilina okolie

nicolas s.
Žilina
Výrub stromu

Potrebujeme Skrátiť platan, jeho vrchol asi tri metre plus 5 bočných vetiev. Cely strom ma výšku asi 20 metrov a je zasadený vo dvore tesne medzi domom a záhradným domčekom.

Jana P.
Nitriansky kraj
Výrub stromu

Dobrý deň, v obci Kraliky, okr. BB, v mesiaci október potrebujem opíliť orech (horolezeckou technikou), hrušku a ešte jeden strom. Plus odvoz konárov na určené miesto v obci Králiky. Prístupová cesta je široká cca 2,30 m.

Peter B.
Králiky
Užitočné informácieČo potrebujete vedieť

Náklady na orezávanie stromov

Orezanie stromu stojí v priemere 200 eur, väčšina ľudí utratí medzi 150 a 240 eur. Za stromy do 10 m zaplatíte spravidla okolo 30 eur. V prípade stromov strednej veľkosti (10 až 20 m) môže vyšplhať až na 200 eur. Informujte sa takisto, či ceny zahŕňajú náklady na vypratanie, inak k sume budete musieť pripočítať 40 až 200 eur. 

Zastrihávanie stromov cieli na estetický vzhľad, preriedenie konárov za účelom tvarovania rastliny. Prerezávanie stromov sa namiesto toho zameriava na zdravie rastliny. Zastrihnutie dokáže vykonať každý profesionál v oblasti stromov, na prerezanie však vyhľadajte profesionálneho arboristu. Prerezať môžete akýkoľvek strom či ker, v prípade niektorých hustých kríkov ako napríklad živé ploty je to však strata času a v týchto prípadoch stačí upraviť tvar. Orezanie sa zvyčajne ponechá stromom a kríkom, ktorým sa odstránia mŕtve vetvy, aby sa podporil rast, zdravie a tvar rastliny. 

Ceny orezávania stromov 

Ceny za orezávanie stromov sa pohybujú od 30 do 500 eur v závislosti od výšky stromu, dostupnosti, polohy a zložitosti práce. Ceny obvykle môžete odhadnúť na základe výšky. 

Výška stromu: 

1 - 10 m 15 - 100 eur 
10 - 20 m 70 - 120 eur
viac ako 20 m od 110 eur

Kontaktujte miestnych odborníkov na Wilio a zistite náklady na orezávanie.

Náklady na orezávanie ovocných stromov 

Orezávanie ovocných stromov stojí v priemere 15 až 50 eur, pretože málo z nich presahuje 10 metrov. Ak však pestujete ovocný strom kvôli jeho plodom, nielen kvôli vzhľadu, kontaktujte odborníka na arboristiku alebo záhradníctvo. Je nutné orezávať ovocné stromy opatrne, pre udržanie zdravia rastliny.

Náklady na orezanie krovitých drevín

Cena za orezanie kríkov sa pohybuje od 1 do 3 eur za m2. Rôzne druhy dorastajú do výšky 2 až 10 m, v prípade vyšších kríkov je nutné kalkulovať s možnými príplatkami za zložitejšie kmeňové štruktúry.

Náklady na orezanie veľkého stromu 

Orezanie veľkých stromov vysokých viac ako 20 metrov od 150 eur. S väčším počtom konárov, ktoré sú hrubšie a v zložitejších tvaroch, sa jedná o viac práce a je nutné previesť viac vybavenia na rezanie a strihanie, takisto prácu vo výškach. Za extrémne vysoké stromy vyššie ako 30 metrov si taktiež priplatíte. Odporúčame porovnať viacero cenových ponúk od rôznych arboristov na Wilio, aby ste našli tú najvýhodnejšiu.

Náklady na údržbu sa pohybujú od 60 do 150 eur, v závislosti od typu stromu, požadovanej údržby a úrovne znalostí vášho odborníka. Než budete pokračovať v práci, vždy požiadajte o cenovú ponuku. 

K dispozícii je niekoľko služieb, vďaka ktorým budú vaše stromy zdravé a váš dvor krásny: 

Inšpekcia stromov: Obhliadky sú zvyčajne bezplatné a spojené s kalkuláciou cenovej ponuky. Profesionál skontroluje stav vašich stromov a vyhodnotí, či je potrebné vykonať akýkoľvek druh práce na zlepšenie jeho zdravia. 

Hnojenie stromov: 1-2 eur/m2 + cena hnojiva

Ochrana pred škodcami: okolo 3eur/m2 + cena postreku 

Rovnako ako ľudia, aj stromy môžu ochorieť alebo sa môžu nakaziť parazitmi. Certifikovaní arboristi identifikujú choroby a navrhnú liečbu. 

Náklady na dekapitáciu stromov

Dekapitácia stromov stojí rovnako ako akákoľvek iná metóda prerezávania, čiže od 70 do 250 eur. Odstránenie hlavného kmeňa stromu bez dostatočne pevnej nosnej konštrukcie môže však viesť k chorobe, rozpadu a môže strom priamo zabiť. Jediná situácia, v ktorej kvalifikovaný odborník alebo arborista odporučí dekapitáciu je ak ho plánujete neskôr úplne odstrániť. Odstránenie stromu stojí okolo 400 eur, len o niečo viac ako prerezávanie. Vynechajte preto tento krok a náklady a strom úplne odstráňte. 

Náklady na prerezávanie vetiev stromu 

Služby orezávania stromov sa neúčtujú za hodinu. V cenových ponukách sa však uvádzajú náklady od 15 až 50 eur za hodinu na pracovníka. Paušálne poplatky za kompenzáciu cestovania, režijných poplatkov, licenčných a poistných poplatkov a používania vybavenia by mali byť taktiež špecifikované v cenovej ponuke a mali by ste sa uistiť, či sú v cene zahrnuté.

Náklady na zastrihávanie stromov 

Zastrihávanie stromov stojí rovnako ako orezávanie, čo je v priemere 30 až 250 eur. Ak si najmete certifikovaného arboristu, môžete zaplatiť o niečo viac. Aj keď sa tieto služby často zamieňajú, prerezávanie sa zameriava na udržanie zdravej rastliny pre optimálny rast a zastrihávanie má iba estetickú funkciu.

Faktory ceny orezávania
  • Cenové rozpätie závisí od mnohých faktorov, vrátane: 
  • Výška a veľkosť stromu 
  • Umiestnenie stromu 
  • Typ stromu 
  • Zdravie stromu 
  • Čas 

Je možné, že uprostred sezóny budú technickí pracovníci účtovať príplatok.. Odborníci odporúčajú rezať strom, keď je v pokoji, alebo keď strom aktívne nerastie a rôzne stromy majú rôzne obdobia rastu. Jedinou výnimkou z tohto pravidla je, keď strom predstavuje bezpečnostné riziko.

Vhodný čas na orezanie vašich stromov závisí od niekoľkých faktorov, napríklad: 

Estetika: Orezávanie pomáha udržiavať váš strom krásny, nesnažte sa mu však dať neprirodzený tvar alebo veľkosť. 

Bezpečnosť: Stromy môžu nebezpečne rásť v blízkosti inžinierskych sietí alebo brániť rozhľadu na ceste. Suché alebo zlomené vetvy môžu kedykoľvek spadnúť a sú tak bezpečnostným rizikom pre vás i vašu rodinu.

Zdravie: Mnoho problémov so zdravím stromov možno vyriešiť tzv. výchovným rezom. Ten je vhodný napríklad na prevenciu chorôb, alebo ich potlačenie, ak sa zachytia dostatočne skoro.

Výška a veľkosť stromu

Rôzne stromy dorastajú do rozličnej výšky a v závislosti od toho môže byť rozdiel v cene i 100 eur. 

Počet stromov 

Firmy často dávajú množstevné zľavy za orezanie viac kusov stromov počas jedného výjazdu. Tieto ceny sa budú líšiť v závislosti od miesta a konkrétneho profesionála. Vyššia cena za jeden stromček odráža režijné náklady a ďalšie fixné výdavky, ktoré vzniknú pri vykonávaní práce, ako sú napríklad náklady na benzín, licencie, dane, režijné náklady a poistenie. 

Zdravie 

Zdravie vášho stromu určuje, ako rozsiahle sú práce potrebné na jeho záchranu. Môže to znamenať testovanie pôdy, rez koreňov, hnojenie a postrek škodcov. Všetky tieto ďalšie služby vám môžu značne navýšiť celkovú cenu práce.

Poškodenie zdravia stromu môže byť spôsobené rôznymi faktormi: 

Abiotické poškodenie: Spôsobené silným vetrom, krupobitím, mrazom alebo suchom, viditeľnými znakmi sú sušené listy a prasknuté alebo zlomené konáre. Toto poškodenie je nutné rýchlo vyriešiť, aby ste sa vyhli parazitickým chorobám a napadnutiu škodcami. 

Huby: Huby ničiace drevo znižujú štrukturálnu stabilitu, vyčerpávajú stromy a oberajú ich o dôležité živiny. 

Vlhká trhlina: Vlhká trhlina v kmeni stromu signalizuje vnútorný rozpad. Je nutné vyhodnotiť situáciu a zistiť, či je možné strom zachrániť. 

Škodcovia 

Stromy poskytujú domov rôznemu neškodnému, alebo dokonca prospešnému hmyzu a iným zvieratám, ale niektorí škodcovia poškodzujú a ohrozujú vaše stromy. Tento druh napadnutia môže viesť k chorobám na strome, napríklad k hnilobe alebo rastu plesní. Medzi bežných škodcov patria: 

Mravce: Ak na svojom strome vidíte mravce, pozorne ich sledujte, pretože ich prítomnosť môže naznačovať poškodenie hnilobou. Ak si všimnete výskyt mravcov v spodnej časti kmeňa stromu, spolu s pilinami, ktoré vychádzajú z kmeňa, vyhľadajte odborníka. 

Roztoče: Aj keď sú malé, napadnutie roztočmi môže oslabiť listy a púčiky stromu.

Pavši: Poškodenie pavší si všimnete podľa lepkavých štítov, ktoré vytvárajú na kôre stromu voskovitými sekrétmi a tie v nej potom spôsobujú zadržiavanie vlhkosti. Niekedy napádajú aj listy stromov. Extrémne prípady si budú vyžadovať pozornosť odborníka. 

Ďalší hmyz, ktorý ničí drevo: rôzne druhy hmyzu využívajú drevo v rámci rozmnožovacieho cyklu, ich larvy poškodzujú kôru stromu a jadro a uľahčujú šírenie húb. 

Ďatle: Ďatle vás budú trápiť viac. Hľadajú obydlia v hnilobných stromoch ak sa na vašom strome usadil ďateľ, okamžite vyhľadajte odborníka. Pred riešením poškodenia stromov bude pravdepodobne potrebné kontaktovať miestneho špecialistu na boj proti škodcom, ktorý vám pomôže s riešením tohto problému. Často je nutná dôkladná inšpekcia koruny stromu buď pomocou nákladného vozidla s plošinou, alebo ak nie je k dispozícii dostatočný priestor pre vozidlo, arborista vylezie na vrchol, aby získal prístup ku konárom. To však vedie k vyšším nákladom.

Ak zvažujete, že si stromy orežete svojpomocne, odporúčam sa zariadiť podľa typu projektu. V prípade mimoriadne veľkých stromov (nad 20m) odporúčame určite spolupracovať s profesionálom. I v prípade, že si neublížite, prenájom zariadenia na deň sa môže predražiť a nesprávne orezávanie môže poškodiť vaše stromy. Firmy zaoberajúce sa orezávaním stromov majú vlastné vybavenie a zaobstarajú kompletnú realizáciu. Pokiaľ ste v minulosti stromy nerezali, váš výlet do železiarstva sa môže predražiť. 

Ručné záhradnícke nožnice a nožnice: 30 eur
Záhradná pílka: 30 eur
Prenájom krovinorezu: 20 eur na deň
Rebrík: 200 eur

Riziká 

Najmä pri práci s väčšími stromami nastávajú významné bezpečnostné riziká. Ak musíte liezť, bez správneho bezpečnostného postroja riskujete pád a zranenie. Ostré strihače používajte opatrne, z dôvodu vlastnej bezpečnosti aj bezpečnosti okolia. Nie vždy môžete ovplyvniť pád vetiev a konárov. Štúdie ukazujú, že hlavnou príčinou poranenia súvisiaceho s orezávaním stromov boli vetvy a konáre padajúce nečakaným smerom. Ak sa strom nachádza v blízkosti elektrického vedenia, určite ho neopravujte svojpomocne. 

Časté otázky 

Ako často by sa mali orezávať stromy? Kvôli optimálnemu zdraviu upravujte svoje stromy každé 3 roky. Z estetických dôvodov ich zrejme budete chcieť každý rok orezávať. 

Kedy je najlepší čas na orezanie alebo strihanie stromu? Najlepší čas na orezanie alebo strihanie stromu je jeseň alebo skorá jar, predtým ako strom vyjde z vegetačného kľudu.

Stav. Aj keď rôzne stromy vstupujú do vegetačného kľudu v rôznych fázach, existuje všeobecný sezónny vzorec, ktorým sa môžete pri všeobecnej starostlivosti o stromy riadiť. 

Jar: Počas jari zaštiepte a polievajte vaše stromy. 
Leto: Obdobie kľudu.
Jeseň: Realizujte akékoľvek väčšie orezanie, či zastrihnutie, aby ste strom pripravili na budúci rok po období kľudu.
Zima: Obdobie kľudu.

Ako orezávať ovocné stromy? 

Najlepším spôsobom ako orezávať ovocný strom je začať od malička. Pomôcť vám s tým môže profesionálny arborista, alebo záhradník. Napríklad jablká, citróny, slivky, čerešne, figy a broskyne potrebujú pravidelný rez, aby každý rok vypestovali lahodné ovocie. Ponechanie odumretých alebo chorých konárov na týchto stromoch by mohlo ohroziť kvalitu a množstvo ovocia. 

Jablone: Neskorá jar alebo skorá zima. Orežte spodné vetvy, aby ste zvýšili jej základňu, a potom odstráňte všetky stonky, ktoré nerastú smerom nahor. 

Citrónovníky: Hneď potom, ako skončia plodiacu sezónu. Začnite odrezaním odumretých alebo chorých konárov. Potom odstráňte stonky, ktoré sú tenšie ako ceruzka, tie, ktoré sa dotýkajú zeme a konárov, ktoré križujú iné vetvy. 

Slivky: Počas leta, medzi júnom a augustom, na prevenciu plesňových infekcií, ktoré môžu vzniknúť pri vlhkom počasí. Rovnako ako v prípade každého ovocného stromu, odstráňte spodné konáre a uistite sa, že slnečné svetlo zvládne všetky ovocné stonky. 

Čerešňové stromy: Skorá jeseň, vtedy keď vstupujú do obdobia vegetačného pokoja. Odstráňte nové výrastky na úrovni zeme, vyvarujte sa rezaniu konárov, ktoré sa dotýkajú kmeňa stromu. 

Figovník: Prvú zimu niekoľkokrát prerezávajte. Postupom času prerežte tak, aby mu rástli nízke vodorovné konáre. Vyberte 4 - 6 hlavných konárov na uchytenie ovocia. Odstráňte výrastky na úrovni zeme.

Často kladené otázky:
Musím si najať certifikovaného arboristu? 

Nemusíte si najať certifikovaného arboristu, ale ak sa jedná o starší strom s historickou hodnotou, mali by ste sa s ním radšej poradiť o správnej starostlivosti. 

Aký je rozdiel medzi prerezaním a strihaním? 

Aj keď sa tieto výrazy často zamieňajú, majú rôzne významy. Strihanie sa zvyčajne vykonáva kvôli estetike a pohodliu, ak nehrozí riziko chorôb, škodcov, alebo iných problémov. Prerezávanie zahŕňa selektívne odstránenie častí stromu alebo rastliny, ako sú púčiky, korene a konáre, aby bol strom zdravý alebo podporil rast. 

Ako orezávať strom? 

Orezávanie stromu vyžaduje určitú zručnosť, špeciálne vybavenie a skúsenosti, aby ste nepoškodili váš dvor. Aj keď je zvyčajne najlepšie nechať to na profesionálov, niektoré jednoduchšie úkony je možné realizovať aj svojpomocne.

Ako ušetriť peniaze za orezávanie? 

Najatie profesionálneho tímu, ktorý vám vyjde a oreže vaše stromy, stojí viac ako keď to urobíte sami, ale je to najbezpečnejšia možnosť. 

Existuje niekoľko spôsobov, ako ušetriť peniaze za službu orezávania stromov: 

Elektrické vedenia: Spoločnosti poskytujúce verejné služby zvyčajne vyjdú a orežú stromy v blízkosti elektrického vedenia zadarmo, pretože sa jedná o otázku bezpečnosti. 

Pravidelná údržba: Každoročným orezávaním stromov predídete chorobám a škodcom, ktoré si môžu neskôr vyžadovať intenzívnejšie a nákladnejšie opravy, ak nebudú včas ošetrené. 

Rýchla akcia: Nečakajte na zhoršenie problému než ho začnete riešiť. Obráťte sa na Wilio.