Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Novostavba

5 najväčších nákladov na stavbu domu

Hľadáte staviteľa na novostavbu? V tejto kategórii máme 20180 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

5 najväčších nákladov na stavbu domu
Novostavba

5 najväčších nákladov na stavbu domu

Pri stavbe vášho budúceho domu je dobré pochopiť rozdelenie nákladov a vytýčiť si niektoré z najdrahších častí stavby domu. Kľúč, ako zostať v rámci svojho rozpočtu a pritom mať stále všetko, čo chcete, spočíva v múdrom rozhodovaní. Majte na pamäti týchto päť najväčších a zároveň najdôležitejších výdavkov, pokiaľ ide o náklady na stavbu domu.

1. Konštrukcia stavby

Konštrukcia je najdrahšia časť stavby domu. Aj keď presné náklady na konštrukciu môžu byť niekedy zložité predvídať, existujú všeobecné predpoklady, ktoré vám pomôžu pochopiť, čo bude zvyšovať náklady.

  • Veľkosť. Čím je dom väčší, tým drahšia bude aj jeho konštrukcia.
  • Typ. Najbežnejšia a najmenej nákladná je konštrukcia pomocou tyčí. Rámovanie dreva je špeciálny typ rámovania, pri ktorom sa na upevnenie rámu používajú skôr tesárske techniky ako klince. 
  • Materiály a pracovné sily. Cena reziva zohráva veľkú úlohu v celkových nákladoch. Cena práce zohráva menšiu úlohu ako cena materiálu, treba ju však stále brať do úvahy.

Ak chcete získať seriózny, presný a podrobný odhad nákladov, je dôležité, aby ste si vybrali vyškoleného a dôveryhodného odborníka.

2. Základy

Pre stanovenie ceny základov stavby sú dva kľúčové determinanty:

  • Umiestnenie domu. Náklady na materiál vzhľadom na miesto ovplyvňujú cenu základov rovnako ako zručnosti miestnych robotníkov. V niektorých oblastiach sa dodávatelia špecializujú na budovanie jedného typu základov – čím sa stávajú vysoko kvalifikovanými a kompetentnými v stavaní daného typu základov, ale nie v iných druhoch. Zákazník môže očakávať vyššie ceny, keď si vyberie typ základov, ktorý miestni dodávatelia zvyčajne nestavajú.
  • Typ základov. Doskový základ je najjednoduchší a najlacnejší typ základov. Obvodové základy a úplné základy suterénu vyžadujú viac materiálu a práce a tiež sú nákladnejšie.

Základ je to, na čom bude postavený celý váš dom. Nájsť niekoho, komu dôverujete natoľko, že mu zveríte, aby postavil základy vášho domu, je dôležité nielen pre úsporu nákladov, ale aj pre pokoj v duši.

3. Inštalatérske práce

Jednou zo zložitejších úloh pri stavbe domu je zavedenie vodoinštalácie. Pretože inštalatérske práce vyžadujú špecifické zručnosti a vedomosti, dopyt je často vysoký, čo môže zvýšiť náklady. Medzi ďalšie dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú celkové náklady na inštaláciu, patria:

  • Počet poschodí. Dvojpodlažné domy stoja samozrejme viac.
  • Výkopové práce. Pri výkopových prácach je potrebné použiť ťažké mechanizmy a špeciálne zručnosti. Inštalatérske práce, ktoré si vyžadujú veľa náročných výkopov, môžu byť drahé.
  • Materiály. Veľkosť a typ rúr a tvaroviek sa môže líšiť.

4. Strešná krytina

Veľkosť strechy a typ použitého materiálu určujú výšku nákladov na strešnú krytinu. Na strechu domu je možné použiť veľa rôznych druhov šindľov (každý s inými nákladmi). Najbežnejším typom šindľov je asfalt. Pretože sú tieto šindle ľahké a jednoducho sa inštalujú, sú aj najlacnejšie. Medzi drahšie možnosti šindľov patria šindle z materiálov ako štiepané drevo, dlaždica, bridlica či kov.

Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody. Pri výbere typu šindľa je dôležité, aby ste presne vedeli, čo si vyberáte a prečo si to vyberáte. Výber je najlepšie konzultovať s profesionálnym pokrývačom striech.

5. Podlaha

Veľkosť domu a typ materiálu zohrávajú významnú úlohu v nákladoch spojených s pokladaním podlahy. Medzi najbežnejšie typy podláh patria koberce, tvrdé drevo, dlaždice, bambus, laminát, vinyl a linoleum.

Každý z typov podláh má výhody, nevýhody a typickú cenu. Pretože na rozhodovanie pri výbere podlahy vplýva veľa faktorov (deti, domáce zvieratá, typické lokálne počasie), je pri rozhodovaní dôležité diskutovať s odborníkmi na podlahy. Je potrebné poznamenať, že v niektorých prípadoch môžu náklady spojené s pokladaním podlahy veľmi navýšiť celkové náklady na podlahu. 

Stavba nového domu by nemala úplne vyčerpať všetky vaše financie. Aby sa tak nestalo, je vhodné úzko spolupracovať s odborníkmi a nechať si poradiť. Vieme, že stavba vlastného domu sa môže javiť ako náročná úloha. Pre tých, ktorí týmto procesom nikdy neprešli, sa nová výstavba domu môže javiť ako nepredstaviteľná úloha plná neznámych. Väčšina ľudí sa obáva, aby cena ich nového projektu a výstavby domu zostala v rámci ich rozpočtu.

Cena stavby domu nemusí byť premrštená, stačí k tomu veľa plánovania a vedomostí. Keď si kúpite starší dom, jeho cena je známa vopred. Vy dáte predávajúcim toľko peňazí, koľko požadujú a oni vám odovzdajú dokončený dom. Ak si však nedávate pozor pri plánovaní výstavby nového domu, náklady sa môžu ešte zvýšiť počas samotnej stavby domu. Vedieť, ako spravovať potenciálne nástrahy rozpočtu, vám môže pomôcť udržať nízke náklady a celý projekt v rámci vášho rozpočtu.

Udržujte svoj vlastný domáci rozpočet pod kontrolou

Spolupracujte s architektom, ktorý pozná a rozumie vašim potrebám a preferenciám a pomôže vám navrhnúť cenovo dostupný dom a zároveň uspokojiť požiadavky vašej rodiny. Váš architekt by mal poznať váš rozpočet a môže vám pomôcť udržať váš novostavaný dom v rámci cenovej hladiny, ktorú si zvolíte. Otvorene komunikujte s architektom o tom, koľko plánujete minúť, ako aj o vašich prioritách v celkovom dizajne vášho domu.

Architekt vám môže navrhnúť využiť otvorený priestor, ktorý dokáže udržať požadovanú veľkosť vášho domu a zároveň maximalizuje využitie priestoru. Napríklad kuchyňa nemusí byť gigantická, aby mala všetko, čo potrebujete. Stačí jej správny dizajn, aby ste umiestnili to, čo potrebujete tam, kam potrebujete. Správny architekt vám pomôže dosiahnuť veľké sny v malých priestoroch.

Ak máte vedomosti a zručnosti (alebo máte priateľov a rodinu, ktorí to robia a sú ochotní pomôcť), porozprávajte sa so svojím stavbyvedúcim o tom, že by ste si časť z novostavby mohli urobiť sami. Môžete sa dokonca rozhodnúť, že niektoré veci zo zmluvy so staviteľom úplne vylúčite a po dokončení domu ich urobíte sami.

Vešanie skriniek, dokončovacie práce na podlahách, maľovanie a zavesenie dverí, to sú všetko veci, ktoré sú si mnohí majitelia domov schopní urobiť sami, a to vám môže výrazne ušetriť na nákladoch. Ak však nemáte dostatočné vedomosti, nevyberajte sa touto cestou, pretože chyby by vás mohli neskôr stáť oveľa viac ako profesionálne práce.

Zrátané a podčiarknuté 

Z dlhodobého hľadiska chcete, aby váš domov dlho vydržal bez potrebných opráv, slúžil vašim potrebám a aby ste neminuli všetky peniaze. Všetky tieto tri podmienky je možné mať splnené. Profesionálni a renomovaní architekti a dodávatelia dokážu postaviť dom, ktorý chcete a ktorý vám umožní zostať v rámci vášho rozpočtu, stačí si len múdro vybrať.
  

autor: Jozef

Jun 23, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 20180 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Filip K.

Firma
Bratislava
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.)...Zobraziť viac

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

#
#
#
Zadať dopyt

Patrik P.

Firma
Zborov nad Bystricou
5,0

Dom na kľúč

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na...Zobraziť viac

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na Slovenskom a Českom trhu. Spolupracujeme tiež s významnou nemeckou spoločnosťou Wallpen, ktorá si patentovala revolučnú metódu tlačenia na vertikálne povrchy. Držíme prvensto na domácom a Českom trhu, kde sme prvá a jediná spoločnosť realizujúca vertikálnu tlač. Naším cieľom je poskytovať kvalitne odvedenú prácu za použitia najlepších matárialov a pracovných postupov. Máme viacero referenčných objektov, kde sa budúci zákazník môže osobne presvedčiť o našich kvalitách a výsledneho dojmu zrealizovaného diela.

#
#
#
Zadať dopyt

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0

Maliarske práce, maliar

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Firma
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie...Zobraziť viac

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie bytov, domov,maľovanie a natieranie, špecializácia a certifikáty na štukove omietky (caparol)z dodržiavania všetkých technologických postupov a patričných vyhlášok.Teším sa na vašu spoluprácu

#
#
#
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Košice
4,8

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý deň prajem zaoberáme sa stavebnými úpravami, ktoré začínajú vykopovymi prácami a končia finalizaciou interiéru. Radi Vám pomôžeme s Vašimi...Zobraziť viac

Dobrý deň prajem zaoberáme sa stavebnými úpravami, ktoré začínajú vykopovymi prácami a končia finalizaciou interiéru. Radi Vám pomôžeme s Vašimi požiadavkami tak, aby ste boli maximálne spokojní, pričom však na prvom mieste je výber kvalitných materiálov a nie stále jeho cena. Prajem pekný deň.

#
#
#
Zadať dopyt

Henrich R.

Firma
Nová Dedinka
4,6

Rekonštrukcia kúpeľne

Sme partia remeselníkov ako murár, obkladač, maliar, sadrokartónista, vodár, kúrenár, elektrikár. Robíme kompletné rekonštrukcie bytov, bytových jadier, elektroinštalačné a vodoinstalačné...Zobraziť viac

Sme partia remeselníkov ako murár, obkladač, maliar, sadrokartónista, vodár, kúrenár, elektrikár. Robíme kompletné rekonštrukcie bytov, bytových jadier, elektroinštalačné a vodoinstalačné práce. Montujeme alarmy, kamerové systémy, elektrické kúrenia, fotovoltaické panely. Robíme kompletné kúrenárske a vodoinstalačné práce, montujeme bojlery, solárne panely, montujeme plynové kotly. Všetok elektroinštalačný a vodoinstalačný materiál vrátane kotlov a vyhrievaných telies a panely na solár a fotovoltaiku vieme dodať. Maľujeme, stierkujeme, robíme sádrokartóny, murujeme, obkladáme a dlaždíme, robíme nivelačky a potery. Pokladáme parkety, montujeme zárubne a dvere. Zabezpečujeme kompletný dovoz materiálu a vývoz stavebného odpadu. PS: kompletná rekonštrukcia bytov a rodinných domov "na kľúč", upratovanie s našou upratovačku máte Grátis.

#
#
#
Zadať dopyt

Jaroslav M.

Firma
Kežmarok
4,5

Murárske práce, murár

Mám pet členu partiu ovládané murárske práce obklady dlažby omietky fasády montáž demontáž okien,betonarske práce maľovanie bytov sadrokarton podlahy.Pracovali sme...Zobraziť viac

Mám pet členu partiu ovládané murárske práce obklady dlažby omietky fasády montáž demontáž okien,betonarske práce maľovanie bytov sadrokarton podlahy.Pracovali sme 5roky v Nemecku ovládam stavebné plány a moja prax je 23 rokov.

#
#
#
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Pokládka dlažby a obkladov

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás...Zobraziť viac

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

#
#
#
Zadať dopyt

Miroslav T.

Firma
Prešov
4,3

Murárske práce, murár

Ponúkame kvalitné služby v stavebníctve: vystavba domov, zakladove dosky, murovanie, rekonštrukcie bytov, zateplovanie. Cenova ponuka po obhliadke, alebo...Zobraziť viac

Ponúkame kvalitné služby v stavebníctve: vystavba domov, zakladove dosky, murovanie, rekonštrukcie bytov, zateplovanie. Cenova ponuka po obhliadke, alebo zaslani projektu.

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimír Š.

Firma
Nitra
4,2

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Sme Stavebno obchodna spoločnosť zaoberajuca sa komplexnymi službami pre byvanie.Vykonavame stavby a rekonstrukcie na kluč ale aj jednotlive služby samostatne...Zobraziť viac

Sme Stavebno obchodna spoločnosť zaoberajuca sa komplexnymi službami pre byvanie.Vykonavame stavby a rekonstrukcie na kluč ale aj jednotlive služby samostatne ale vzdy na kluc (dodanie služby od zadania az po odovzdanie vratane vsetkych potrebnych ukonov a komponentov pre kompletne zrealizovanie) zadajte nam požiadavku a my sa postarame o všetko.

#
#
#
Zadať dopyt

Patrik B.

Firma
Košice
4,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Sme profesionálna spoločnosť zaoberajúca sa kompletnou realizáciou interiérov od dizajnového návrhu cez stavebné prace až po kompletné zariadenie priestoru. Firma...Zobraziť viac

Sme profesionálna spoločnosť zaoberajúca sa kompletnou realizáciou interiérov od dizajnového návrhu cez stavebné prace až po kompletné zariadenie priestoru. Firma funguje druhý rok, ale profesijne máme 8-10 ročné skúsenosti. Mame vlastnú dizajnérku, stavebný tím a aj zazmluvnenú stolársku výrobu. Venujeme sa tiež predaju materiálov - podlahy, koberce, dvere, tapety, sanita, obklady, nábytok. Výhodou je náš showroom v Košiciach a Bratislave, kde si viete materiál vybrať to vzorkovníkov a náš personál Vám veľmi rád poradí s výberom. Našim mottom je kvalita, zdravie a estetika priestoru.

#
#
#
Zadať dopyt

Ivan Č.

Živnostník
Malacky
4,0

Rekonštrukcia kúpeľne

Ponúkame prácu v oblasti obklady dlažby rekonštrukcie kúpeľní a bytového jadra terasy cena za M2 podľa formátu dohodou, dlhodobé skúsenosti...Zobraziť viac

Ponúkame prácu v oblasti obklady dlažby rekonštrukcie kúpeľní a bytového jadra terasy cena za M2 podľa formátu dohodou, dlhodobé skúsenosti v oblasti

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Novostavba

Nízka cena45 787,00 €/ks
Priemerná cena63 352,80 €/ks
Vysoká cena87 890,00 €/ks

Pošlite dopyt 20180 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte staviteľa na novostavbu? V tejto kategórii máme 20180 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt