1. Konštrukcia stavby
Konštrukcia je najdrahšia časť stavby domu. Aj keď presné náklady na konštrukciu môžu byť niekedy zložité predvídať, existujú všeobecné predpoklady, ktoré vám pomôžu pochopiť, čo bude zvyšovať náklady.
- Veľkosť. Čím je dom väčší, tým drahšia bude aj jeho konštrukcia.
- Typ. Najbežnejšia a najmenej nákladná je konštrukcia pomocou tyčí. Rámovanie dreva je špeciálny typ rámovania, pri ktorom sa na upevnenie rámu používajú skôr tesárske techniky ako klince.
- Materiály a pracovné sily. Cena reziva zohráva veľkú úlohu v celkových nákladoch. Cena práce zohráva menšiu úlohu ako cena materiálu, treba ju však stále brať do úvahy.
Ak chcete získať seriózny, presný a podrobný odhad nákladov, je dôležité, aby ste si vybrali vyškoleného a dôveryhodného odborníka.
2. Základy
Pre stanovenie ceny základov stavby sú dva kľúčové determinanty:
- Umiestnenie domu. Náklady na materiál vzhľadom na miesto ovplyvňujú cenu základov rovnako ako zručnosti miestnych robotníkov. V niektorých oblastiach sa dodávatelia špecializujú na budovanie jedného typu základov – čím sa stávajú vysoko kvalifikovanými a kompetentnými v stavaní daného typu základov, ale nie v iných druhoch. Zákazník môže očakávať vyššie ceny, keď si vyberie typ základov, ktorý miestni dodávatelia zvyčajne nestavajú.
- Typ základov. Doskový základ je najjednoduchší a najlacnejší typ základov. Obvodové základy a úplné základy suterénu vyžadujú viac materiálu a práce a tiež sú nákladnejšie.
Základ je to, na čom bude postavený celý váš dom. Nájsť niekoho, komu dôverujete natoľko, že mu zveríte, aby postavil základy vášho domu, je dôležité nielen pre úsporu nákladov, ale aj pre pokoj v duši.
3. Inštalatérske práce
Jednou zo zložitejších úloh pri stavbe domu je zavedenie vodoinštalácie. Pretože inštalatérske práce vyžadujú špecifické zručnosti a vedomosti, dopyt je často vysoký, čo môže zvýšiť náklady. Medzi ďalšie dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú celkové náklady na inštaláciu, patria:
- Počet poschodí. Dvojpodlažné domy stoja samozrejme viac.
- Výkopové práce. Pri výkopových prácach je potrebné použiť ťažké mechanizmy a špeciálne zručnosti. Inštalatérske práce, ktoré si vyžadujú veľa náročných výkopov, môžu byť drahé.
- Materiály. Veľkosť a typ rúr a tvaroviek sa môže líšiť.
4. Strešná krytina
Veľkosť strechy a typ použitého materiálu určujú výšku nákladov na strešnú krytinu. Na strechu domu je možné použiť veľa rôznych druhov šindľov (každý s inými nákladmi). Najbežnejším typom šindľov je asfalt. Pretože sú tieto šindle ľahké a jednoducho sa inštalujú, sú aj najlacnejšie. Medzi drahšie možnosti šindľov patria šindle z materiálov ako štiepané drevo, dlaždica, bridlica či kov.
Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody. Pri výbere typu šindľa je dôležité, aby ste presne vedeli, čo si vyberáte a prečo si to vyberáte. Výber je najlepšie konzultovať s profesionálnym pokrývačom striech.
5. Podlaha
Veľkosť domu a typ materiálu zohrávajú významnú úlohu v nákladoch spojených s pokladaním podlahy. Medzi najbežnejšie typy podláh patria koberce, tvrdé drevo, dlaždice, bambus, laminát, vinyl a linoleum.
Každý z typov podláh má výhody, nevýhody a typickú cenu. Pretože na rozhodovanie pri výbere podlahy vplýva veľa faktorov (deti, domáce zvieratá, typické lokálne počasie), je pri rozhodovaní dôležité diskutovať s odborníkmi na podlahy. Je potrebné poznamenať, že v niektorých prípadoch môžu náklady spojené s pokladaním podlahy veľmi navýšiť celkové náklady na podlahu.
Stavba nového domu by nemala úplne vyčerpať všetky vaše financie. Aby sa tak nestalo, je vhodné úzko spolupracovať s odborníkmi a nechať si poradiť. Vieme, že stavba vlastného domu sa môže javiť ako náročná úloha. Pre tých, ktorí týmto procesom nikdy neprešli, sa nová výstavba domu môže javiť ako nepredstaviteľná úloha plná neznámych. Väčšina ľudí sa obáva, aby cena ich nového projektu a výstavby domu zostala v rámci ich rozpočtu.
Cena stavby domu nemusí byť premrštená, stačí k tomu veľa plánovania a vedomostí. Keď si kúpite starší dom, jeho cena je známa vopred. Vy dáte predávajúcim toľko peňazí, koľko požadujú a oni vám odovzdajú dokončený dom. Ak si však nedávate pozor pri plánovaní výstavby nového domu, náklady sa môžu ešte zvýšiť počas samotnej stavby domu. Vedieť, ako spravovať potenciálne nástrahy rozpočtu, vám môže pomôcť udržať nízke náklady a celý projekt v rámci vášho rozpočtu.
Udržujte svoj vlastný domáci rozpočet pod kontrolou
Spolupracujte s architektom, ktorý pozná a rozumie vašim potrebám a preferenciám a pomôže vám navrhnúť cenovo dostupný dom a zároveň uspokojiť požiadavky vašej rodiny. Váš architekt by mal poznať váš rozpočet a môže vám pomôcť udržať váš novostavaný dom v rámci cenovej hladiny, ktorú si zvolíte. Otvorene komunikujte s architektom o tom, koľko plánujete minúť, ako aj o vašich prioritách v celkovom dizajne vášho domu.
Architekt vám môže navrhnúť využiť otvorený priestor, ktorý dokáže udržať požadovanú veľkosť vášho domu a zároveň maximalizuje využitie priestoru. Napríklad kuchyňa nemusí byť gigantická, aby mala všetko, čo potrebujete. Stačí jej správny dizajn, aby ste umiestnili to, čo potrebujete tam, kam potrebujete. Správny architekt vám pomôže dosiahnuť veľké sny v malých priestoroch.
Ak máte vedomosti a zručnosti (alebo máte priateľov a rodinu, ktorí to robia a sú ochotní pomôcť), porozprávajte sa so svojím stavbyvedúcim o tom, že by ste si časť z novostavby mohli urobiť sami. Môžete sa dokonca rozhodnúť, že niektoré veci zo zmluvy so staviteľom úplne vylúčite a po dokončení domu ich urobíte sami.
Vešanie skriniek, dokončovacie práce na podlahách, maľovanie a zavesenie dverí, to sú všetko veci, ktoré sú si mnohí majitelia domov schopní urobiť sami, a to vám môže výrazne ušetriť na nákladoch. Ak však nemáte dostatočné vedomosti, nevyberajte sa touto cestou, pretože chyby by vás mohli neskôr stáť oveľa viac ako profesionálne práce.
Zrátané a podčiarknuté
Z dlhodobého hľadiska chcete, aby váš domov dlho vydržal bez potrebných opráv, slúžil vašim potrebám a aby ste neminuli všetky peniaze. Všetky tieto tri podmienky je možné mať splnené. Profesionálni a renomovaní architekti a dodávatelia dokážu postaviť dom, ktorý chcete a ktorý vám umožní zostať v rámci vášho rozpočtu, stačí si len múdro vybrať.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti abývame s.r.o.
Kedy je vhodné riešiť domy na úzky pozemok?
- Jednoznačne vtedy, keď už úzky pozemok vlastním. Po Slovensku je ich veľa a často sa stáva, že sa ľudia veľmi netešia takémuto dedičstvu. Ďalej vtedy, keď nemám finančné prostriedky na kúpu rozľahlého pozemku.
- Keď v mnou žiadanej lokalite nie sú mne dostupné väčšie pozemky alebo vôbec nie sú pozemky, len úzke. Keď mám príležitosť výhodnej kúpy úzkeho pozemku a vidím v ňom potenciál.
- Keď túžim po romantickom bývaní na pokojnom vidieku.
Samozrejme, že na úzkom pozemku postavíte úzky dom. Ale úzky dom neznamená, že je to dom malý alebo nebodaj neplnohodnotný. V úzkych domoch nájdete miestnosti tak priestranné, že veľakrát ani vo veľkých domoch také nie sú.
Aké sú najväčšie výhody domov na úzky pozemok?
Klientom bývajúcim v úzkom dome sme položili otázku: „Bývate v úzkom dome. Je to pohoda alebo pohroma?“ Tu je jedna z odpovedí: „Určite je to pohoda. Nemenili by sme za širší dom a pozemok. Máme to tu útulné. Sme zástancami minimalizmu. Neskladujeme zbytočnosti a nepotrebujeme sa pýšiť obrovskou vilou. My si život užívame." Úzke domy sú útulné, kompaktné, romantické.
Nemusia byť len klasické, navrhujeme aj moderné. Postupne ich pridávame do nášho portfólia. Úzke domy obľubuje čoraz viac ľudí pre ich moderný minimalizmus. Sú vhodné aj pre viacpočetné rodiny so zachovaním súkromia každého jej člena.
Vo veľkých domoch je síce viac miestností, ale stáva sa, že sú často menšie než miestnosti v úzkom dome. Opäť použijem slová jednej našej klientky, ktorá povedala:“... keď ste vo vnútri môjho úzkeho domu, necítite, že ste v úzkom dome...“ Jediný rozdiel je v tom, ako sú miestnosti v dome usporiadané, ale veľkosťou sú veru veľkorysé.
Úzky dom postavíte hocikde (i keď najlepšie vynikne na úzkom pozemku, samozrejme), ale na rozľahlý dom potrebujete veľký pozemok, a tých je čím ďalej tým menej a cenovo sú často nedostupné.
Ďalšou veľkou výhodou je ich jednoduchosť, čo zaručuje priaznivú cenu. Máte menej priestoru na vymýšľanie atypických prvkov, ktoré sú zbytočne drahé a nepraktické. Je to len na chvíľu pre oči, pre pocit.
Prečo je vhodné kúpiť si úzky pozemok?
- Pretože rozľahlých pozemkov je čím ďalej tým menej a sú čím ďalej tým drahšie.
- Pretože úzkych pozemkov je stále dostatok a môžete si vyberať.
- Pretože ceny za úzke pozemky sú ešte stále priaznivé.
Myslíte si, že kúpa úzkeho pozemku bude veľký kompromis, lebo na ňom nepostavíte rozložitý dom? Žiaden pozemok nie je ideálny, ale vy si ho ideálny urobíte. S priestorom sa dá doslova čarovať. A verte, že architekti sú tvoriví a vedia vám navrhnúť dom ako uliaty na váš úzky pozemok.
Zákazníkom vieme poskytnúť množstvo už zrealizovaných projektov ako inšpiráciu. Ich vysnívaný dom však navrhneme na mieru ich možnostiam a požiadavkám.
Spoločnosť abývame s.r.o. - špecialisti na výstavbu rodinných domov na úzkych pozemkoch
autor: Jozef
Jun 23, 2021