Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Nízkoenergetické domy

5 tipov pri stavbe nízkoenergetického domu

Hľadáte staviteľa na nízkoenergetické domy? V tejto kategórii máme 19064 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

5 tipov pri stavbe nízkoenergetického domu
Nízkoenergetické domy

5 tipov pri stavbe nízkoenergetického domu

Nízkoenergetické domy sú čoraz populárnejšie, pretože ich majitelia chcú ušetriť na zbytočných výdavkoch. Uvádzame 5 kľúčových tipov, ako si takéto domy postaviť.

Všetkým nám záleží na tom, aby sme ušetrili peniaze. Pozreli ste sa zblízka na to, kde žijete? Viete, že výberom inteligentnej konštrukcie budete môcť ušetriť milióny? Možno sa práve chystáte postaviť svoj vysnívaný dom. Existuje veľa vecí, na ktoré treba dbať pred dosiahnutím konečného cieľa, a spotreba energie by mala byť na celkom prvom mieste.

Ste pripravení znížiť svoju spotrebu energie? Nasleduje päť užitočných tipov na stavbu nízkoenergetického domu.  

1. Plánujte dopredu

Dobre navrhnutý dom výrazne prispeje k dosiahnutiu vašich energetických cieľov. Uistite sa, že vaši architekti a stavitelia sú si vedomí toho, že energetická účinnosť je pre vás dôležitá. Plánovaním tohto cieľa od začiatku sa vyhnete neskorším zbytočným zmenám, ktoré môžu byť nákladné a časovo náročné. V rámci procesu plánovania sa snažte uvedomiť si, ako môže slnko v zime zohriať váš dom, ale vyhýbajte sa prílišnému prehrievaniu domu v lete. 

2. Zabezpečte správnu izoláciu

S vhodne zvoleným izolačným materiálom váš dom v lete absorbuje menej tepla a v zime ho naopak menej stratí. To znamená, že celoročne budete potrebovať menej energie z vášho vykurovacieho/chladiaceho systému. Mnoho ľudí zvykne zabúdať na svoje podkrovie, ale ak ho máte, skontrolujte, či je správne izolované. V opačnom prípade budú vaše účty za elektrinu naďalej vysoké. Existuje veľa kvalitných izolačných materiálov a výrobkov. Váš dodávateľ bude mať dosť vedomostí a skúseností na to, aby vám pomohol zvoliť tie najlepšie pre váš dom. 

3. Okná sú pre nízkoenergetický dom dôležité

Výmena alebo výber energeticky efektívnych okien je často prvou vecou, ​​ktorú ľudia majú na mysli, keď pracujú na dome s nízkou spotrebou energie. Pásy tesnenia môžu pomôcť starým oknám, ktoré sú netesné alebo prievanové. Používanie búrkových okien takisto môže pomôcť zvýšiť energetickú efektívnosť vášho domu. V iných prípadoch je najlepšie vymeniť celé okno. Môžete tak zvýšiť hodnotu vášho domu. 

4. Zvoľte si možnosť inteligentného osvetlenia

Neberte na ľahkú váhu vplyv osvetlenia vo vašej domácnosti. Ak používate bežné žiarovky, pri použití elektrickej energie niekedy zaplatíte desaťnásobok kúpnej ceny. Fluorescenčné osvetlenie je bežné, LED osvetlenie sa však pre energeticky uvedomelých ľudí stáva preferovanou voľbou. Prechod naň vám môže ušetriť stovky eur. Ide o jeden z najrýchlejších spôsobov, ako ovplyvniť vašu spotrebu energie. 

5. Solárna energia

Bez ohľadu na to, ako veľmi znížite svoju spotrebu energie, stále za ňu platíte. Jednou z možností, ako sa plateniu vyhnúť, je využitie solárnej energie. Používanie solárnych panelov pre potreby domácnosti znamená, že pri búrkach alebo výpadkoch prúdu nezostanete bez energie. Solárne panely sú prospešné aj pre životné prostredie, pretože predstavujú čistý zdroj energie. Na nainštalovanie panelov vyhľadajte renomovaných odborníkov. Aj pre šikovných majiteľov domov to totiž môže byť ťažká práca.


Projekt nízkoenergetického domu 

Začnite s inteligentným dizajnom

Nákladovo efektívne domácnosti s nulovou čistou energiou sa odrážajú od inteligentného dizajnu. Dizajnéri a architekti, ako aj stavitelia domov a ľudia, ktorí si domy kupujú, by mali byť oboznámení so všetkými krokmi energetickej efektívnosti spojenými s výstavbou domu s nulovou čistou hodnotou.

Dom by mal byť navrhnutý tak, aby stavitelia a subdodávatelia mohli tieto kroky realizovať čo najhospodárnejšie. Existuje niekoľko dizajnových parametrov, ktorým treba venovať osobitnú pozornosť, o čo by mali stavitelia požiadať dizajnérov hneď na začiatku. Podrobná komunikácia medzi staviteľom a dizajnérom zaistí, aby nedošlo k opomenutiu týchto kritických detailov. 

Použite slnko na solárne temperovanie

Využitie slnka na kúrenie cez južne orientované okná znižuje náklady na vykurovanie v zime. Tienenie tých istých okien v lete znižuje náklady na ochladzovanie. Cieľom solárneho temperovania je optimalizovať toto pasívne využitie slnečného tepla bez toho, aby vznikali dodatočné náklady na objem tepla potrebný na dosiahnutie maximálneho pasívneho solárneho ohrevu. Solárne temperovanie by sa malo riešiť vo fáze projektovania. 

Optimalizujte pomocou energetického modelovania

Spotrebu energie v domácnosti je vhodné odhadnúť počas fázy návrhu pomocou softvéru na modelovanie energie, aby sa zabezpečilo, že sa dá dosiahnuť cieľ nízkej spotreby pri súčasnom udržaní nízkych nákladov. Na základe výsledkov je možné vykonať alebo upraviť výber návrhu, aby sa výkon budovy a náklady na výstavbu dostali do rovnováhy.  

Dokonale utesnite obal budovy

Úplné utesnenie obvodového plášťa budovy je jediným nákladovo najefektívnejším opatrením, ktoré môžu stavitelia prijať s cieľom zlepšenia energetickej účinnosti domu s nulovou energiou. Existuje niekoľko overených vzduchotesných prístupov. Vyberte si ten, ktorý zodpovedá klimatickému pásmu, kde žijete, schopnostiam a rozpočtu. 

Superizolujte obal budovy

Po zabezpečení vzduchotesnosti domu môže byť jeho superzateplenie druhou cenovo najefektívnejšou stratégiou na vytvorenie domu s nulovou energiou. Ako je uvedené vyššie, energetické modelovanie vám môže pomôcť optimalizovať úrovne izolácie stropu, stien a podláh. Vyberte stratégie rámovania, ktoré uľahčujú izoláciu obvodového plášťa budovy a minimalizujú tepelné premostenie. 

Používajte vysoko izolované okná a dvere

Okná a dvere predstavujú veľké energeticky náročné otvory v dobre izolovanom, vzduchotesnom obale budovy a sú treťou najhospodárnejšou príležitosťou na zvýšenie energetickej účinnosti domu. Ovládajte tepelné straty a zisk okien a dverí výberom vhodných výrobkov, ich dôkladným umiestnením a optimalizáciou ich veľkosti a orientácie. 

Postarajte sa o energeticky efektívny prívod čerstvého vzduchu

Keďže sú domy s nulovou energiou také vzduchotesné, je pre jeho úspech rozhodujúci nepretržitý zdroj čerstvého filtrovaného vzduchu a vlhkosti. Táto potreba vetrania prináša špeciálny bonus – domy s nulovou spotrebou energie sú zdravšie a pohodlnejšie ako tie štandardné. Vysoko energeticky účinné ventilačné systémy, známe ako ventilačné systémy s rekuperáciou tepla (HRV), alebo ventilačné systémy s rekuperáciou energie (ERV), vylučujú zatuchnutý vzduch, pričom spätne získavajú svoje teplo a rovnaké teplo vracajú do čerstvého vzduchu. 

Vyberte energeticky efektívny systém vykurovania a chladenia

Vysoko funkčné a nákladovo efektívne vykurovacie a chladiace systémy sú nevyhnutné pre splnenie cieľa čistej nulovej energie. Jednou z dobrých volieb je bezvzduchové tepelné čerpadlo so vzduchovým zdrojom. Tieto systémy sú vysoko energeticky účinné a netrpia nedostatkami centrálnych systémov s núteným obehom vzduchu ani vysokými nákladmi na tepelné čerpadlá. 

Zabezpečte inteligentné ohrievanie vody

Ohrev vody je po vykurovaní a ochladzovaní často najväčším výdajom energie v domácnosti. Je preto dôležité, aby architekti a stavitelia spolu s ďalšími opatreniami na minimalizáciu použitia teplej vody vybrali a inštalovali efektívnu technológiu jej ohrevu. 

Nainštalujte energeticky efektívne osvetlenie

Minimalizácia spotreby energie na osvetlenie domu a zároveň optimalizácia osvetlenia pre jeho obyvateľov je dôležitou vlastnosťou domov s nulovou spotrebou energie. LED svetlá sa na tieto úlohy dokonale hodia. Sú energeticky efektívnejšie ako CFL, vydržia o mnoho rokov dlhšie a neobsahujú ortuť. Okrem toho môžu vyhovieť rôznym potrebám osvetlenia – od veľmi jasného bieleho svetla po jemné, teplé svetlo. Výber správnych LED svetiel pre danú úlohu, strategické umiestnenie svetiel a čo najefektívnejšie využitie prirodzeného svetla môžu výrazne znížiť spotrebu energie v domácnosti.  

Vyberte energeticky efektívne spotrebiče a elektroniku 

Keďže domy s nulovou energiou disponujú vysoko energeticky účinnými plášťami budov a používajú vysoko účinné HVAC a ohrievače vody, ďalšia kategória, spotrebiče a elektronika, sa stáva najvýznamnejším zdrojom výdaja energie v domácnostiach s nulovou energiou. Vo výsledku sa výber vysokoúčinných spotrebičov a elektroniky stáva záverečným krokom potrebným na minimalizáciu spotreby energie v domácnosti. 

Používajte obnoviteľnú energiu zo slnka

Solárne fotovoltaické panely (PV) viazané na sieť v súčasnosti poskytujú najhospodárnejšiu formu obnoviteľnej energie pre domácnosť s nulovou energiou. Môžu pokrývať všetky energetické potreby domu vrátane osvetlenia, vykurovania a ochladzovania, zabezpečenia fungovania spotrebičov a ohrev teplej vody. V domácnosti s nulovou spotrebou energie sú však najdrahšou súčasťou a je potrebné zohľadniť stratégie na zníženie alebo zmiernenie týchto nákladov.


 

autor: Martin

Apr 27, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 19064 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Patrik P.

Firma
Zborov nad Bystricou
5,0

Dom na kľúč

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na...Zobraziť viac

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na Slovenskom a Českom trhu. Spolupracujeme tiež s významnou nemeckou spoločnosťou Wallpen, ktorá si patentovala revolučnú metódu tlačenia na vertikálne povrchy. Držíme prvensto na domácom a Českom trhu, kde sme prvá a jediná spoločnosť realizujúca vertikálnu tlač. Naším cieľom je poskytovať kvalitne odvedenú prácu za použitia najlepších matárialov a pracovných postupov. Máme viacero referenčných objektov, kde sa budúci zákazník môže osobne presvedčiť o našich kvalitách a výsledneho dojmu zrealizovaného diela.

#
#
#
Zadať dopyt

Peter M.

Firma
Banská Bystrica
5,0

Murárske práce, murár

Som stavebný technik,20 ročná skúsenosť. Stavby na kľúč, hrubé stavby,práca s drevom ,krovy, altánky, drevené prístrešky pre autá, zemné a...Zobraziť viac

Som stavebný technik,20 ročná skúsenosť. Stavby na kľúč, hrubé stavby,práca s drevom ,krovy, altánky, drevené prístrešky pre autá, zemné a výkopové práce, zámkove dlažby, Stavby z liateho betónu, oporné múry.

#
#
#
Zadať dopyt

Michal O.

Živnostník
Vranov nad Topľou
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý deň...Ponúkame naše služby v oblasti rekonštrukčných a stavebných prác...Zateplenie,Fasáda,Sadrokarton,Stierky,Murovanie,Obklady a Dlažby,Maľovanie,Zámkova dlažba a mnohé ďalšie...Práce sa plánujú na určitý...Zobraziť viac

Dobrý deň...Ponúkame naše služby v oblasti rekonštrukčných a stavebných prác...Zateplenie,Fasáda,Sadrokarton,Stierky,Murovanie,Obklady a Dlažby,Maľovanie,Zámkova dlažba a mnohé ďalšie...Práce sa plánujú na určitý čas dopredu,tak vás prosíme volať aj mesiace skôr,ak niečo chcete, plánujete robiť ;) Pracujeme Len s kvalitným materiálom a každý jeden technologicky a pracovný postup sa dokumentuje! Poctivá práca je naša reklama... Tešíme sa na spoluprácu :)

#
#
#
Zadať dopyt

Ján M.

Firma
Zlaté Moravce
5,0

Murárske práce, murár

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio, v oblasti stavebníctva .poskytujem služby ako hrube stavby, stavby do holodomu ,základy a...Zobraziť viac

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio, v oblasti stavebníctva .poskytujem služby ako hrube stavby, stavby do holodomu ,základy a zakladove dosky ,krovy, sadrokartóny, betónové ploty, výmena striech a iné

#
#
#
Zadať dopyt

Matej B.

Živnostník
Žilina
4,9

Elektroinštalácia

Pracujem ako samostatný projektant elektroinštalácií. Okrem projekčných služieb poskytujem aj realizáciu a revíziu elektroinštalácie. Práca na kľuč podľa požiadaviek zákazníka. V...Zobraziť viac

Pracujem ako samostatný projektant elektroinštalácií. Okrem projekčných služieb poskytujem aj realizáciu a revíziu elektroinštalácie. Práca na kľuč podľa požiadaviek zákazníka. V prípade, že potrebujete navrhnúť elektroinštaláciu vo vašej novostavbe tzv. Realizačný projekt alebo potrebujete kolaudovať stavbu a potrebujete Skutkovy stav ELI a revíziu, tak hľadáte práve mňa.

#
#
#
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Košice
4,8

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý deň prajem zaoberáme sa stavebnými úpravami, ktoré začínajú vykopovymi prácami a končia finalizaciou interiéru. Radi Vám pomôžeme s Vašimi...Zobraziť viac

Dobrý deň prajem zaoberáme sa stavebnými úpravami, ktoré začínajú vykopovymi prácami a končia finalizaciou interiéru. Radi Vám pomôžeme s Vašimi požiadavkami tak, aby ste boli maximálne spokojní, pričom však na prvom mieste je výber kvalitných materiálov a nie stále jeho cena. Prajem pekný deň.

#
#
#
Zadať dopyt

Ladislav G.

Živnostník
Bratislava
4,7

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Všetko pre spokojnost zákazníka. Pracovity svedomity pracujem 20 rokov zo zakaznikom sa vzdy viem dohodnut. Venujem sa prevazne murarskym pracam malovaniu stirkovaniu.

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš C.

Živnostník
Holice
4,6

Maliarske práce, maliar

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj...Zobraziť viac

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

#
#
#
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Pokládka dlažby a obkladov

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás...Zobraziť viac

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

#
#
#
Zadať dopyt

Miroslav T.

Firma
Prešov
4,3

Murárske práce, murár

Ponúkame kvalitné služby v stavebníctve: vystavba domov, zakladove dosky, murovanie, rekonštrukcie bytov, zateplovanie. Cenova ponuka po obhliadke, alebo...Zobraziť viac

Ponúkame kvalitné služby v stavebníctve: vystavba domov, zakladove dosky, murovanie, rekonštrukcie bytov, zateplovanie. Cenova ponuka po obhliadke, alebo zaslani projektu.

#
#
#
Zadať dopyt

Patrik B.

Firma
Košice
4,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Sme profesionálna spoločnosť zaoberajúca sa kompletnou realizáciou interiérov od dizajnového návrhu cez stavebné prace až po kompletné zariadenie priestoru. Firma...Zobraziť viac

Sme profesionálna spoločnosť zaoberajúca sa kompletnou realizáciou interiérov od dizajnového návrhu cez stavebné prace až po kompletné zariadenie priestoru. Firma funguje druhý rok, ale profesijne máme 8-10 ročné skúsenosti. Mame vlastnú dizajnérku, stavebný tím a aj zazmluvnenú stolársku výrobu. Venujeme sa tiež predaju materiálov - podlahy, koberce, dvere, tapety, sanita, obklady, nábytok. Výhodou je náš showroom v Košiciach a Bratislave, kde si viete materiál vybrať to vzorkovníkov a náš personál Vám veľmi rád poradí s výberom. Našim mottom je kvalita, zdravie a estetika priestoru.

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac

Pošlite dopyt 19064 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte staviteľa na nízkoenergetické domy? V tejto kategórii máme 19064 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt