1. Pripravte pôdu
Prvým a najdôležitejším krokom k tomu, aby vaša záhrada vyzerala ukážkovo je pripraviť pôdu. Ak totiž trpí a nemá optimálne podmienky, môžete urobiť čokoľvek, s výsledkom nebudete spokojný. Dôležitú úlohu zohráva kyslosť pôdy, na zvýšenie pH možno použiť vápno, síra pH zníži. Myslite na to, že záhony potrebujú pôdu s hodnotou pH medzi 5,0 a 7,0, hodnota pH trávnika by mala byť 6,0 až 7,0.
2. Vyhláste vojnu burine
Ak chcete, aby vaše rastliny a trávnik vyzerali ako rajská záhrada, nedajte burine šancu. Zasiahnite včas, pretože tento nevítaný spoločník súťaží s ostatnými ratlinami o živiny, vodu aj slnečné lúče. Burinu trhajte vždy s koreňom, medzi dlaždicami si pomôžte najskôr horúcou vodou alebo ekologickými herbicídmi. Chcete si vyrobiť domáci prostriedok na ničenie buriny? Zmiešajte pohár soli s 1 l octu, pre silnejší účinok môžete pridať trochu tekutého mydla, citrusového alebo klinčekového oleja.
3. Nezabudnite hnojiť
Hnojivá poskytujú rastlinám živiny a pomáhajú im rásť a bujnieť. Hlavne v extrémne teplých a suchých letných mesiacoch sa bude trávniku dariť za pomoci kvalitného ekologického hnojiva. Ak si nie ste istý intenzitou a množstvom hnojiva, nechajte si poradiť od odborníkov.
4. Správne polievajte
Bez dostatku vlahy nebudú stromy, kríky, rastliny ani trávnik prosperovať. Avšak, aj polievanie si vyžaduje isté pravidlá. Aby ste minimalizovali odparovanie, polievajte skoro ráno predtým, ako sa pôda vplyvom slnka prehreje. Alebo naopak, neskoro večer. V opačnom prípade záhrade skôr uškodíte.
5. Dokonalý trávnik?
Premýšľali ste niekedy nad tým, kde sa ukrýva tajomstvo dokonalých trávnikov na golfových ihriskách? Životnosť stebla trávy je zhruba 45-60 dní. O trávnik sa treba starať nielen pravidelným polievaním, hnojením, kosením, vertikutáciou ale aj dosievaním. A práve dosievanie je jedným z kľúčov, ako udržať trávnik v perfektnej kondícii.
6. V záhrade mulčujte
Mulčovanie spočíva v pridaní vrchnej vrstvy, ktorá poskytuje ochranu, pomáha pôde zadržiavať vlhkosť a tiež podporuje osídlenie dážďoviek. Zároveň je mulčovanie vynikajúci spôsob recyklácie odpadu z dvora. Nastrúhaná kôra, borovicové ihličie, listy, odrezky trávnika a drevná štiepka, to všetko pôda v záhrade uvíta.
7. Prerezávajte a strihajte
Bez týchto dvoch činností to naozaj nepôjde. Sezóna strihania sa líši pre rôzne druhy rastlín, spravidla však strihajte po odkvitnutí. V lete orežte rastliny, ktoré kvitnú na jar, v zime tie, ktoré kvitnú v lete. Na dosiahnutie najlepších výsledkov používajte správne nástroje, akými sú rôzne druhy záhradných nožníc či píly, ktoré oceníte pri väčších rastlinách či konároch stromov.
autor: Miroslava
Jul 2, 2021