Kotle na drevo a odpady z dreva
Kotle na drevo sú jednou z najznámejších možností vykurovania. Okrem bežného kusového dreva je možné využívať na vykurovanie aj výrobky či odpad z dreva, čo prináša so sobou aj nové druhy kotlov a ich kombinácie.
Kotol na kusové drevo predstavuje klasickú techniku získavania tepla pričom sa drevo nakladá do kotla manuálne. Vďaka splynovaniu dreva je tento spôsob veľmi efektívny. A pri využití lokálnych dodávateľov je tento variant aj lacnejší.
Do kotla na kusové drevo sa môžu nakladať aj brikety skladajúce sa najmä zo zvyškov dreva, ktoré sú vysušené a zlisované, čím sú efektívnejšie na vykurovanie ako samotné drevo. Rovnako ako drevo je ich však potrebné nakladať do kotla ručne.
Kotle na pelety predstavujú oveľa ekologickejšiu formu kúrenia, pretože spaľujú pelety, čo sú spracované zvyšky priemyselného dreva, a to najmä piliny. Ich úprava do finálnej podoby a doprava trochu predraží cenu, ale tento fakt vykompenzuje možnosť automatického plnenia kotla. Nezabudnite si na pelety nájsť priestor, kde ich budete skladovať. Nie je však potrebné také veľké množstvo priestoru ako pri dreve, pretože pelety sú pravidelného tvaru a veľmi skladné. Ak naložíte plný kotol, môžete v kuse kúriť aj viac ako tri dni bez toho, aby ste museli zásoby do kotla dopĺňať.
Kotle na štiepku spaľujú priamo štiepku, a teda vysušené a naštiepané odrezky dreva. Keďže táto masa nie je nijako upravovaná, predstavuje vykurovanie štiepkou menšie náklady ako kúrenie peletami. Štiepka má malú nevýhodu v skladovaní, tak ako pri dreve, je potrebné pre ňu viac priestoru ako na pelety.
Kombinované kotle predstavujú kombináciu všetkých troch kotlov a všetkých štyroch možností typu paliva, a teda dreva, peliet, brikiet i štiepky. Je možné ich plniť manuálne, ale aj automaticky. Predstavujú síce drahší variant vykurovania, ale kompenzujú to rozmanitými možnosťami plnenia kotla.
Plynové kotle
Plynové kotle využívajú na výrobu tepla spaľovanie plynu. Tento spôsob výroby tepla je známy už 200 rokov. Časom prešiel mnohými inováciami vďaka čomu sa jeho účinnosť vyšplhala na viac ako 95% akumulovanej energie v palive.
Nainštalovanie plynového kúrenia je vhodné iba ak disponujete prípojkou na plyn alebo zásobníkom plynu. Pre plynový vykurovací systém je možné využiť ako palivo zemný plyn, bioplyn alebo kvapalný plyn.
Plynový kondenzačný kotol je malý a veľmi efektívny, avšak plne závislý na napájaní plynom. Nevýhodou je teda nemožnosť vykurovania pri nedostatku plynu.
Pre vyššiu udržateľnosť vykurovania plynom je vhodná kombinácia kondenzačného kotla so solárnou termikou, vďaka ktorej je možné využiť na vykurovanie aj energiu zo slnka. V prechodných obdobiach tak môže vykurovanie fungovať výhradne na solárnej termike a v chladných mesiacoch na spaľovaní plynu.
Kotle na olej
Vykurovanie olejom je spolu s vykurovaním plynom jednou z najbežnejších foriem vykurovania. Efektivita vykurovania olejom je viac ako 95% využitia akumulovanej energie, čo z neho robí výbornú voľbu. Na vykurovanie olejom môžete takisto využiť kotle na olej.
Kondenzačný kotol na olej predstavuje klasiku v spaľovaní oleja. Je veľmi efektívny, avšak je potrebné v dome nájsť priestor pre zásobníky oleja, ktoré môžu mať objem viac ako 3000 litrov.
Rozhodnutie o využití niektorého typu kotla ide ruka v ruke s rozhodnutím o druhu materiálu, ktorý chcete na vykurovanie používať. Pokiaľ si nie ste celkom istí svojou voľbou, spýtajte sa na radu odborníkov z Wilio, ktorí vám navrhnú riešenie presne podľa vašich požiadaviek.
Feb 2, 2022