Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Kamenárstvo

Aké faktory ovplyvňujú cenu náhrobného kameňa?

Hľadáte kamenára? V tejto kategórii máme 14 181 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Aké faktory ovplyvňujú cenu náhrobného kameňa?
Kamenárstvo

Aké faktory ovplyvňujú cenu náhrobného kameňa?

Ceny za jednotlivé druhy kameňa sa rázne odlišujú. Jeho tvrdosť je hlavným dôvodom rôznorodosti v cene. Čím je tvrdosť kameňa vyššia tým je vyššia aj jeho cena. Tvrdý kameň má množstvo výhod, ako napríklad nižšia vstrebateľnosť vody, nižšia tvorba trhlín a najmä oveľa vyššia trvácnosť.

Výber materiálu – druh kameňa

Najpoužívanejším druhom v pohrebníctve je prírodná žula. Tento kameň je vysoko odolný voči tepelným výkyvom počasia v každom ročnom období a nazýva sa aj večným. Pri cene teda zohráva hlavnú úlohu výber druhu kameňa. Najčastejšími možnosťami sú, ako bolo spomenuté, prevažne žula, prémiová žula, mramor, umelý kameň či travertín. Podľa výberu kameňa a faktorov spomenutých nižšie v článku sa priemerná cena môže pohybovať v rozmedzí od 500€ až 5000€. 

Faktory ovplyvňujúce cenu

Rozmer 

Kamenné náhrobky sú výnimočným produktom, ktorý vie byť navrhnutý podľa vašich predstáv a požiadaviek. Po výbere materiálu je cena úmerná veľkosti kameňa a jeho spracovaniu. Pri výbere veľkosti či tvaru ponúkajú kamenárstva katalógy, z ktorých si jednoducho vyberiete. 

Zložitosť kamenných prvkov

Po výbere materiálu na náhrobný kameň si zvolíte text, ktorý do neho bude osadený. Pri tomto estetickom doplnku sa rozhodujete nad tvarom písma, jeho veľkosťou a umiestnením, ktoré Vám firma alebo kamenár odprezentujú, ako možnosť hodiacu sa k cintorínskej architektúre. Pri výbere sa rozhodujete medzi kovovým alebo pieskovaným textom.

Trh ponúka množstvo možností aj v rámci doplnkových motívov, ako sú kríže či ornamenty. Na náhrobný kameň si môžete vygravírovať aj podobizeň zosnulého, alebo obrázok svätého. Okrem základného textu sú na náhrobný kameň osádzané citáty, ktoré Vám vedia blízkeho pripomenúť, epitafy, alebo úryvky zo svätého písma. 

Výber skúseného kamenára 

Na náhrobný kameň by ste sa mali pozerať ako na dlhodobú investíciu, ktorá Vám bude slúžiť mnoho rokov, až niekoľko generácií a jeho cena časom stúpa. Pri voľbe správneho náhrobného kameňa sa preto zamerajte okrem výberu druhu na spôsob jeho opracovania, zvolený technologický postup a prevedenú montáž.

Váš náhrobný kameň nemusí byť najdrahšou investíciou, no pri výbere by ste sa mali vsadiť na kvalitného kamenára, pri ktorom nedôjde k zlým technologickým postupom a teda ani k neskoršiemu znehodnoteniu náhrobného kameňa. 

Čo je zahrnuté v cene náhrobného kameňa?

Doprava a montáž

Pri výbere kvalitného kamenárstva je samozrejmosťou zahrnutá doprava na cintorín. Kvalitné firmy zahŕňajú do svojich ponúkaných služieb požiadavky zákazníka, od výrobného procesu až po montáž na mieste. Odborníci dohliadajú pri montáži na vysokú bezpečnosť okolitých hrobov. Realizujú celkovú prácu s úctou k prostrediu, v ktorom sa nachádzajú.  

Ako udržať náklady za náhrobný kameň pod kontrolou?    

Čistenie náhrobného kameňa je dôležité najmä, ak chcete jeho stav udržať čo najdlhšiu dobu odolným voči nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia. Pri pravidelnom zanedbávaní ošetrenia kameňa, by sa jeho stav mohol znehodnotiť natoľko, až bude potrebná jeho výmena.

Spôsob akým sa náhrobný kameň čistí je založený na princípe jednoduchosti. Stačí Vám jemná kovová vatička, po ktorej sa kameň leskne a očistí. Ak ide o žulu, môže byť použitý aj jemný saponát s vodou, čistený pomocou handričky. Záleží ale od druhu kameňa. Najvhodnejšou voľbou je poradiť sa so skúseným kamenárom, najmä ak chcete odstrániť väčšie nečistoty a kameň nepoškodiť. 

Na trhu existujú aj impregnačné prostriedky na kameň, takzvaná nanotechnológia. Impregnácia povrchu kameňa je jednorazovým vyšším nákladom, no zaručí odolnosť voči mechanickým poškodeniam a následkom vplyvov vonkajšieho prostredia. Pri výbere a použití nanotechnológie bude kameň odolný až po dobu 15 rokov. 

Náhrobný kameň nie je lacnou záležitosťou. Na cintorínoch sú ohrozované nie len vonkajšími vplyvmi prostredia, ale často aj vandalmi. Pri vzniknutých škodách môžu byť náklady na opravu privysoké a preto by ste si mali svoj majetok vo ochrániť. Poistením sa uisťujete, že suma vytvorená pri škode Vám bude navrátená.  
 

 

autor: Dagmar

Apr 27, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Pošlite dopyt 21872 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte kamenára? V tejto kategórii máme 14 181 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt