Čo je to sadrokartón a prečo ho používať?
Sadrokartón prestavuje stuhnutú zmes sadry a sklených vlákien alebo rozvlákneného papiera, ktorá je zabalená do nehorľavého kartónu.
Sardrokartón ako materiál má mnoho skvelých vlastností. Je nehorľavý, ľahkorecyklovateľný a tiež disponuje nízkou hmotnosťou. Pôsobí ako regulátor vlhkosti v priestoroch, zároveň je ľahko skladovateľný a má nenáročný povrch na údržbu.
Sadrokartónová priečka sa štandardne skladá z konštrukcie a sadrokartónových dosiek.
Druhy sadrokartónových dosiek
- Impregnované stavebné dosky
Impregnované stavebné dosky obsahujú pridané aditíva, ktoré zabezpečujú odolnosť voči vzdušnej vlhkosti.
- Dosky s obsahom sklených vlákien
Dosky, ktoré obsahujú časti sklených vlákien sa vyznačujú lepšou odolnosťou voči vysokým teplotám a ohňu, a teda sú bezpečnejšie v prípade požiaru.
- Impregnované dosky s obsahom sklených vlákien
Tento typ dosiek predstavuje kombináciu sadrokartónu, aditív a sklených vlákien. Sú tak zaručené nielen protipožiarne vlastnosti, ale aj odolnosť voči vlhkosti.
- Dosky s penovým polystyrénom
Dosky s penovým polystyrénom majú skvelé tepelnoizolačné vlastnosti. Vyznačujú sa tiež vysokou pevnosťou, nízkou hmotnosťou a tiež tvoria skvelú zvukovú izoláciu. Takisto sú zdravotne nezávadné.
- Dosky z minerálnych vlákien
Dosky z minerálnych vlákien disponujú takisto tepelnoizolačnými vlastnosťami. Takisto majú skvelé zvukoizolačné vlastnosti a požiarnu odolnosť.
- Sadrovláknité dosky
Sadrovláknité dosky patria k novším trendom a vyznačujú sa tým, že pri výrobe sa do sadry pridáva rozomletý kartónový papier. Tieto dosky sa vyznačujú veľkou mechanickou odolnosťou.
Konštrukcia
- Hranoly
Hranoly alebo laty môžu byť z ihličnatého hranolového reziva, a teda z dreva. Využívajú sa najmä v drevodomoch. Avšak v bytoch či iných obytných priestoroch sa používajú zriedkavejšie.
- Kovové profily
Konštrukcia priečky sa môže skladať z kovových profilov, a to vodorovných UW profilov a zvislých CW profilov. Pozinkované profily sa najčastejšie používajú v hrúbke 0,6 mm.
- Izolácia
Ak chcete, aby bola priečka okrem iného aj zvukotesná, je potrebné použiť vhodnú izoláciu. Najčastejšie používaná na tento účel je minerálna vlna.
- Tmel
Aby jednotlivé dosky vytvorili jednoliaty povrch, je potrebné použiť tmel, ktorý škáry zacelí a dosky k sebe upevní tesnejšie. Je možné použiť práškové sadrové špachtľovacie tmely, lepiacu maltu alebo tmely vo forme pasty, ktoré sú určené na dodatočné úpravy.
- Nátery a stierky
Na to, aby sadrokartón dosiahol určité vlastnosti, ako napríklad nenasiakavosť vodou, je vhodné použiť disperzný náter ešte pred osadením dosiek.
Najvhodnejšie je na sadrokartón použiť sadrové stierky a omietky, ktoré môžete nanášať ručne alebo strojovo.
- Spojovacie materiály
Aby ste vedeli všetko pekne pospájať, je potrebné použiť aj samorezné skrutky, hmoždinky, rozperky a skrutkové kotvy.
Prečo zvoliť práve sadrokartónové priečky?
Šetria priestor
Oproti bežným murovaným priečkam sú sadrokartónové priečky užšie, a tak šetria potrebný priestor a zároveň vytvárajú kvalitný predel priestoru. Sadrokartónová priečka má aj napriek nemasívnej konštrukcii skvelé tepelnoizolačné i protihlukové vlastnosti. Zároveň je vďaka kvalitnému povrchu nehorľavá.
Nízka hmotnosť
Pri prerábke a použití sadrokartónu sa nemusíte zaoberať preťažením pôvodnej konštrukcie, pretože sadrokartón sa vyznačuje veľmi nízkou hmotnosťou.
Suchá a jednoduchá montáž
Stavba sadrokartónovej priečky predstavuje jednoduchý proces. Najskôr sa vytvorí konštrukcia z oceľových profilov alebo hranolov, ktorá sa pripevní k pevnej stene, podlahe a stropu. Sadrokartónové dosky sa následne priskrutkujú na konštrukciu. Vďaka tmelom držia dosky na mieste a škáry medzi doskami vytvoria jednoliaty povrch.
Ľahké vedenie káblov
Vďaka jednoduchej konštrukcii je možné vnútrom steny viesť káble rôzneho druhu bez väčších problémov. Dajú sa uchytiť na konštrukciu a zatmeliť.
Sadrokartónové priečky sa vyznačujú veľkou variabilnosťou a dokážu vám ušetriť nielen priestor, ale aj peňaženku. Už viete kde budete stavať najbližšie?
autor: Lukáš
Dec 7, 2021