Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Tepelné čerpadlo

Aké sú typy tepelných čerpadiel a ktorý z nich je pre vás ten najvhodnejší?

Hľadáte kúrenára na tepelné čerpadlo? V tejto kategórii máme 14 853 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Aké sú typy tepelných čerpadiel a ktorý z nich je pre vás ten najvhodnejší?
Tepelné čerpadlo

Aké sú typy tepelných čerpadiel a ktorý z nich je pre vás ten najvhodnejší?

Pokiaľ bývate v nízkoenergetickom dome, alebo sa chystáte takúto stavbu realizovať, určite ste sa už s otázkou tepelných čerpadiel stretli. Tieto zariadenia so sebou prinášajú množstvo výhod a určite nejde o riešenie vhodné výhradne do nízkoenergetických stavieb – ich využitie sa oplatí zvážiť pri akejkoľvek novostavbe a uplatnenie si nájdu aj v starších domoch.

 Ich najväčšie výhody oproti iným spôsobom vykurovania sú nízke prevádzkové náklady (ide o jeden z najúspornejších typov vykurovania), ekologickosť, a v neposlednom rade spoľahlivá a komfortná prevádzka, ktorá si z Vašej strany nevyžaduje takmer žiadne úsilie.

K nevýhodám síce patria vyššie investičné náklady, tepelné čerpadlá sa však vyznačujú vysokou návratnosťou a vzhľadom na ich šetrnosť k životnému prostrediu sa na ne vzťahujú i viaceré dotácie.

Vďaka tepelnému čerpadlu môžete zabudnúť na starosti spojené s rastúcimi cenami palív a spoľahnúť sa na energiu prirodzene akumulovanú v prírodnom prostredí. Tú dokážu niektoré moderné čerpadlá premeniť nielen na teplo na vykurovanie počas zimných mesiacov, ale vďaka spätnému chodu aj na efektívne chladenie priestorov v horúcom počasí.

Aké sú typy tepelných čerpadiel a ktorý z nich je ten najvhodnejší pre Vás?

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré dokáže odvádzať teplo z prostredia s nižšou teplotou do prostredia s vyššou teplotou. Skladá sa z niekoľkých dôležitých komponentov – výparníka, kompresoru, kondenzátoru a ventilu, ktoré sú navzájom prepojené v uzatvorenom cykle.

Teplonosné médium prúdiace v cykle v dôsledku zmien tlaku mení svoje skupenstvo. Znížením tlaku najskôr dôjde k odpareniu látky, pričom dochádza k akumulácii energie. Následné zvýšenie tlaku spôsobí kondenzáciu a s ňou spojené odovzdanie akumulovaného tepla. Celý proces sa následne opakuje.

Druhy tepelných čerpadiel

Hlavné kritérium, ktorým sa od seba tepelné čerpadlá odlišujú, je typ ochladzovaného a otepľovaného priestoru. Medzi najčastejšie využívané kombinácie patria vzduch-voda, vzduch-vzduch, voda-voda a zem-voda. Druhy tepelných čerpadiel sa môžu navzájom odlišovať cenou, efektivitou, životnosťou a všetky so sebou prinášajú svoje pozitíva i negatíva.

Tepelné čerpadlá vzduch – voda 

Ako navráva názov, tieto čerpadlá odoberajú energiu priamo z okolitého vzduchu a využívajú ju na ohrev vody vo vykurovacom systéme alebo v zásobníku. Vďaka ich flexibilite, výhodnej cene a jednoduchej inštalácii ide o najvyužívanejší typ tepelných čerpadiel.

Na rozdiel od väčšiny iných typov čerpadiel si nevyžadujú žiadne zásahy do pozemku či zložité stavebné práce. Hodia sa predovšetkým do mierneho podnebného pásma, so stúpajúcou nadmorskou výškou a klesajúcou teplotou vzduchu v exteriéri sa ich efektivita znižuje. Práve z tohto dôvodu sa odporúča rátať aj so záložným spôsobom vykurovania, napríklad elektrickým kotlom či krbom.

Tepelné čerpadlá vzduch – vzduch

Tento typ tepelných čerpadiel priamo ohrieva vzduch v interiéri. Individuálne nie sú dostatočne efektívne pre vykurovanie rodinného domu, ide ale o ideálny doplnok pre zníženie nákladov na elektrinu. Hodia sa taktiež do bytov, podkrovných priestorov či kancelárií.

V porovnaní s inými typmi sa vyznačujú najnižšími investičnými nákladmi a väčšina zariadení tohto typu dnes okrem ohrievania ponúka aj chladenie, čistenie či odvlhčovanie vzduchu. Tepelné čerpadlá tohto typu však nie je možné použiť na ohrev teplej vody a problémom môže byť ich vyššia hlučnosť.

Tepelné čerpadlá zem – voda

Keďže teplota pôdy od istej hĺbky ostáva stabilná počas celého roku, tepelné čerpadlá odoberajúce teplo zo zeme sú výnimočne efektívne. Oproti zariadeniam typu vzduch - voda tu môžeme rátať až s o 30% vyššou úsporou energie. Navyše sa vyznačujú dlhou životnosťou a tichou, bezúdržbovou prevádzkou, čo z nich robí jeden z najpopulárnejších typov čerpadiel predovšetkým pre novostavby.

Pokiaľ disponujete veľkou záhradou, čerpadlo s plošnými kolektormi je ideálnou voľbou. V prípade menších pozemkov, alebo oblastí, kde typ zeminy rozsiahle výkopy neumožňuje, ostáva možnosť vertikálneho kolektora – sondy, ktorá sa do zeme zapustí pomocou vrtu. Tento spôsob síce znižuje nároky na priestor, nevýhodou sú však vyššie investičné náklady a potreba stavebného povolenia na uskutočnenie vrtu.

Tepelné čerpadlá voda – voda

Pokiaľ Váš pozemok leží v blízkosti vodnej plochy a máte možnosť získať povolenie na jeho realizáciu, tepelné čerpadlo typu voda – voda Vás poteší nízkymi investičnými nákladmi a vysokou efektivitou. Alternatívou je uloženie kolektora do studne, využívajúc podzemnú vodu.

Takéto čerpadlo je ale plne závislé na výdatnosti vodného zdroja. Oproti iným typom tepelných čerpadiel, ktoré sú takmer bezúdržbové, si navyše čerpadlá typu voda – voda vyžadujú pravidelný servis, ktorý pozostáva z kontrol a príležitostnej výmeny filtrov a ďalších komponentov. S ich využitím sa preto v prípade rodinných domov stretávame len príležitostne.  

autor: Lucia

Sep 20, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 21 940 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Termo T.

Firma
Košice
5,0

Kúrenie

Team odborníkov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Poradia a vyriešia všetko od vykurovania po klimatizáciu. Sú tu pre vás dostupní vždy, či sa vám pokazí kotol na Vianoce alebo počas vrcholu sezóny klimatizácií. Riešenia na mieru bez starostí Postaráme sa o príjemné teplo a chlad vo vašom domove. Poradíme vám, aké zariadenia sú najvhodnejšie do vašej domácnosti. Zabezpečíme kompletnú montáž a prípadne aj likvidáciu starého zariadenia. Na produkty od nás nemusíte dlho čakať a šetriť. Dodanie celého riešenia sa snažíme realizovať do 7 dní a v prípade potreby aj so splácaním postupne. Montážou sa naša starostlivosť nekončí a ku všetkým produktom patrí aj následný servis. Našou úlohou je prevziať všetky vaše starosti na seba, aby ste si vy mohli užívať príjemnú teplotu vo vašom dome.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0

Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Maroš K.

Firma
Bratislava
4,9

Vodoinštalácia

Volám sa Maroš, mám 26 rokov, som vyučený inštalatér a mám viac ako 8 rokov skúseností v oblasti inštalatérskych prác ako doma tak aj v zahraničí. Nieje problém urobiť kompletnú vodoinštaláciu rodinného domu, od odpadov, rozvodov TUV, podlahového kúrenia či úpravne vody. Rád Vám pomôžem s čím bude treba. Na vybrané produkty ponúkam zľavy + predĺženú záruku od výrobcu. V mojej cenovej ponuke je zahrnutá predovšetkým kvalita a záruka na vykonané práce. Teším sa na spoluprácu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš B.

Firma
Bratislava
4,8

Vodár

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov a budovaní dôveryhodnej firmi, ktoru chcem odovzdať synovi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš S.

Firma
Jelka
4,7

Kúrenie

-servisak kotlov Buderus, Junkers -čistenie vykurovacieho systému -kopletná montáž voda, uk, plyn novostavby aj rekonštrukcie -momtáž kotolní -montáž solárnych systémov a tepelných čerpadiel

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Robo H.

Firma
Bratislava
4,5

Vodár

Realizujem vodoinštalačne prace a kurenarske prace, vymena radiatorov, vymena baterii, rozvodov vody a odpadu, montaz kotla montaz podlahoveho kurenia, podomietkovych systemov, prerabky kupelni

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš S.

Firma
Dubnica nad Váhom
4,0

Rekonštrukcia bytu

po 20 rokoch skúseností v zahraničí som založil firmu na Slovensku s individuálnou orientáciou na zákazníka, cenovo dostupnými službami a odbornosťou. ponúkame realizáciu projektov: stavebníctvo, vodoinštalatérstvo kúrenárstvo, elektromontáže, obnoviteľné zdroje, kamerové systémy, alarmy,havarijná služba, servis pre byty,domy a bytové domy

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Tepelné čerpadlo

Nižšia cena6 100,00 €/ks
Priemerná cena8 870,00 €/ks
Vyššia cena11 200,00 €/ks

Pošlite dopyt 21940 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte kúrenára na tepelné čerpadlo? V tejto kategórii máme 14 853 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt