Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Stenové, stropné vykurovanie a chladenie

Aké sú výhody stenového a stropného vykurovania?

Hľadáte kúrenára na stenové a stropné vykurovanie? V tejto kategórii máme 14 825 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Aké sú výhody stenového a stropného vykurovania?
Stenové, stropné vykurovanie a chladenie

Aké sú výhody stenového a stropného vykurovania?

Ako v každej oblasti nášho života, aj trendy v sfére vykurovania podliehajú zmenám. Kedysi najštandardnejšie ústredné vykurovanie za pomoci radiátorov čoraz častejšie podáva štafetu moderným veľkoplošným sálavým systémom. Najbežnejším typom, s ktorým sa už stretol každý z nás, je podlahové vykurovanie. Podlahy však ani zďaleka nie sú jedinými plochami v domácnosti, ktoré sa dajú na vykurovanie využiť. Viete, aké sú vlastnosti a výhody stenového a stropného vykurovania?

Prečo sálavé vykurovanie?

Sálavý spôsob vykurovania nie je žiadnou novinkou. Už naši predkovia ho poznali v podobe tradičných kachlí a pecí. Tento spôsob vykurovania sa šíri pomocou priameho postupného ohrievania pevných plôch a predmetov, v ktorých sa teplo akumuluje. Na rozdiel od kúrenia radiátormi, kde je teplota vzduchu citeľne vyššia v okolí vykurovacieho telesa, sa v prípade sálavého vykurovania teplo uvoľňuje rovnomerne a nedochádza k vysokým stratám.

Príjemnú pocitovú teplotu tak dokážeme dosiahnuť už pri nižších hodnotách na teplomeri a sálavé vykurovanie nám tak môže pomôcť k výraznej úspore energie. Nedochádza navyše k vysušovaniu vzduchu, ani jeho víreniu, vďaka čomu je tento spôsob vykurovania čistý a bezprašný a výnimočne vhodný aj pre alergikov.

Pokiaľ sa nenecháte odradiť vyššími investičnými nákladmi, sálavé vykurovacie systémy Vás potešia úspornou, bezúdržbovou prevádzkou a vysokou životnosťou. V súčasnosti sú obľúbené predovšetkým veľkoplošné sálavé systémy ako je podlahové, stenové či stropné vykurovanie. Tieto moderné spôsoby vykurovania sú výbornou voľbou v kombinácii so solárnymi kolektormi či tepelným čerpadlom.

Stenové vykurovanie

Pokiaľ máte vo svojej domácnosti veľké plochy nezastavaných stien, určite sa oplatí zvážiť inštaláciu stenového vykurovania. Ako jeden z najmodernejších spôsobov vykurovania prináša stenový systém rovnaké výhody, ako podlahové vykurovanie a práve kombináciou týchto systémov môžeme dosiahnuť najefektívnejšie výsledky. Samozrejme, stenové vykurovanie sa dá inštalovať aj samostatne a je výbornou alternatívou, pokiaľ plánujete montáž drevených podláh, ktoré s podlahovým vykurovaním nie sú dobre kompatibilné, alebo by ste sa chceli podlahovému vykurovaniu vyhnúť z akéhokoľvek iného dôvodu.

Stenové vykurovanie Vám poskytne dokonalú tepelnú pohodu pri pomerne nízkych teplotách – maximálna povrchová teplota stien by nemala prevýšiť 35°C. Jedinou podmienkou je, že pre správne fungovanie stenového vykurovania by vyhrievané plochy nemal prekrývať žiaden ťažký nábytok – ešte pred inštaláciou vykurovacieho systému si preto musíte umiestnenie zariadenia či obrazov dôkladne naplánovať. Dôležitý je ďalej výber správnej omietky, ktorá dobre odoláva vyšším teplotám a tepelným zmenám. Vhodné sú napríklad vápenno-cementové omietky, určite sa vyhnite tepelnoizolačným omietkam.

Keď príde na samotnú inštaláciu, rovnako ako pri podlahovom systéme máme na výber medzi teplovodným alebo elektrickým spôsobom vykurovania. Náklady na elektrický typ sú o niečo vyššie, vyznačuje sa však veľmi jednoduchou a čistou inštaláciou v podobe podomietkových rohoží a nižším časom potrebným na vyhriatie miestnosti, ako aj úplne bezúdržbovou prevádzkou.

V prípade teplovodného vykurovania prúdi zohriata voda plastovými alebo medenými rúrkami. Je len na Vás, či sa rozhodnete pre cenovo dostupnejší, no technicky náročnejší mokrý systém výstavby, alebo suchý systém pozostávajúci z prefabrikovaných sadrokartónových panelov ideálny do montovaných stavieb.

Tento systém rýchlo naberá na popularite aj vďaka faktu, že ho využijete i v letných mesiacoch – stačí v rúrkach nechať kolovať studenú vodu a získate efektívne a lacné chladenie bez prievanu. Teplovodné stenové vykurovanie si vyžaduje údržbu v podobe troj- až päťročných revízií, ktoré sú ale jednoduché a zvládnete ich aj sami.

Stropné vykurovanie

Tento najzriedkavejší spôsob veľkoplošného sálavého vykurovania má svoje opodstatnenie v priestoroch so sadrokartónovým podhľadom. Stropné kúrenie funguje podobne, ako slnečné žiarenie a výhodou je, že obvykle dokážeme využiť celú plochu stropu, zatiaľ čo pri podlahovom i stenovom vykurovaní sa plocha zmenšuje v dôsledku umiestnenia nábytku a iných predmetov.

Hoci by sa stropné vykurovanie mohlo zdať neefektívne, keďže teplý vzduch má tendenciu stúpať nahor, stále tu hovoríme o sálavom vykurovaní, ktorého podstatou nie je zohrievať vzduch, ale okolité plochy a predmety. Pocitovo sa ale stropné vykurovanie od podlahového či stenového výrazne odlišuje a u nás tento systém nepatrí medzi často využívané spôsoby vykurovania. 

autor: Natália

Sep 27, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 21 935 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Termo T.

Firma
Košice
5,0

Kúrenie

Team odborníkov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Poradia a vyriešia všetko od vykurovania po klimatizáciu. Sú tu pre vás dostupní vždy, či sa vám pokazí kotol na Vianoce alebo počas vrcholu sezóny klimatizácií. Riešenia na mieru bez starostí Postaráme sa o príjemné teplo a chlad vo vašom domove. Poradíme vám, aké zariadenia sú najvhodnejšie do vašej domácnosti. Zabezpečíme kompletnú montáž a prípadne aj likvidáciu starého zariadenia. Na produkty od nás nemusíte dlho čakať a šetriť. Dodanie celého riešenia sa snažíme realizovať do 7 dní a v prípade potreby aj so splácaním postupne. Montážou sa naša starostlivosť nekončí a ku všetkým produktom patrí aj následný servis. Našou úlohou je prevziať všetky vaše starosti na seba, aby ste si vy mohli užívať príjemnú teplotu vo vašom dome.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0

Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin L.

Živnostník
Prešov
4,9

Elektrikár

Elektrikárske práce - zapájanie zásuviek, svetiel, rozvádzačov, spotrebičov, termostatov. Pokládka plávajúcej podlahy, pokládka elektrického kúrenia.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš B.

Firma
Bratislava
4,8

Vodár

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov a budovaní dôveryhodnej firmi, ktoru chcem odovzdať synovi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter A.

Firma
Košice
4,7

Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Myroslav L.

Firma
Bratislava
4,5

Vodár

Dobrý deň alebo večer drahé zákazníci, som vodo-instalater z 13 ročnou praxou. Prácu som zdedil po otcovi. Mám momentálne 34 rokov rád vám pomôžem z vašimi problémami, a rešim všetko v krátkom čase. Z pozdravom váš vodár Miroslav Lovha.🙂 Ešte mozeme vam spravit rozne obklady, dlažby a kompleknu rekonstrukciý kupelne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Stenové, stropné vykurovanie a chladenie

Nižšia cena28,00 €/m2
Priemerná cena36,00 €/m2
Vyššia cena45,00 €/m2

Pošlite dopyt 21935 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte kúrenára na stenové a stropné vykurovanie? V tejto kategórii máme 14 825 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt