Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vzduchotechnika

Ako dosiahnúť ideálnu vlhkosť vzduchu v interéri?

Hľadáte technika na vzduchotechniku? V tejto kategórii máme 13 590 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako dosiahnúť ideálnu vlhkosť vzduchu v interéri?
Vzduchotechnika

Ako dosiahnúť ideálnu vlhkosť vzduchu v interéri?

Prečo je jej optimálna hodnota nasýtenia vzduchu vodnou parou dôležitá nie len pre naše zdravie, ale aj zdravie samotných budov? A ako ju dokážeme optimálne regulovať? Všetkým týmto otázkam sa bude náš článok venovať.

Zabezpečiť vo svojej domácnosti komfortné a zdravé prostredie je bezpochyby cieľom každého z nás. Nie je žiadnym tajomstvom, že kvalita ovzdušia v interiéri je jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich našu pohodu. Výsledky prieskumov dokazujú, že nemálo z nás trávi v interiéri aj 90% svojho času. Dospelý človek pritom za deň spotrebuje okolo 25-tisíc litrov vzduchu. Venujeme však dostatočnú pozornosť jeho kvalite? Na neprimeranú teplotu vzduchu naše telo reaguje okamžite, no ako je to s jeho vlhkosťou? Prečo je jej optimálna hodnota nasýtenia vzduchu vodnou parou dôležitá nie len pre naše zdravie, ale aj zdravie samotných budov? A ako ju dokážeme optimálne regulovať? Všetkým týmto otázkam sa bude náš článok venovať.

Aká je optimálna vlhkosť vzduchu?

Trápi vás dlhodobo kašeľ, škriabanie v hrdle, pálenie očí, nádcha či pocit suchých a podráždených slizníc? K tomu možno problémy so spánkom, suchou a popraskanou pokožkou či celkovo zníženou imunitou a náchylnosťou na choroby? Za všetkými týmito nepríjemnosťami môže stáť nízka vlhkosť vzduchu v interiéri. Prejavuje sa najmä v zimných mesiacoch v dôsledku nadmerného kúrenia – teplý vzduch totiž absorbuje viac vlhkosti.

Suchý vzduch najhoršie ovplyvňuje deti a ľudí so sklonom k alergiám.  Nemenšie komplikácie však spôsobuje druhý extrém – príliš vysoká vlhkosť vzduchu prispieva k množeniu mikroorganizmov a plesní. Tie sa často objavujú v miestach, kde je vlhkosť vzduchu najvyššia a dochádza ku kondenzácii vodných pár – v kúpeľniach, rohoch stien či za nábytkom. Na stenách sa tvoria škvrny a ak sa problém nerieši, dochádza až k olupovaniu náteru a opadávaniu omietky. Následky plesní však nie sú iba nevzhľadné. Do vzduchu sa uvoľňujú spóry, ktorých vdychovanie nezriedka vedie k podráždenosti, alergiám, či dokonca závažným ochoreniam dýchacích ciest vrátane astmy. Nepriaznivo vplývajú tiež na našu pokožku kde môžu v závažných prípadoch viesť až k tvorbe ekzémov.

Aby sme mali o vlhkosti vzduchu v interiéri prehľad, mal by byť súčasťou každej domácnosti vlhkomer. Oplatí sa investícia do teplomeru s funkciou vlhkomeru či domácej meteorologickej stanice. Základné modely sa dajú zakúpiť i za menej než 20€, tie sofistikovanejšie dokážu v každej miestnosti odmerať aj kvalitu vzduchu, tlaku, hladiny oxidu uhličitého či  hluku.

Ako údaje na vlhkomere správne čítať? Relatívna vlhkosť vzduchu sa udáva v percentách, pričom 100% vlhkosť vzduchu znamená vzduch maximálne presýtený vodnou parou – túto hodnotu meriame napríklad v daždivom počasí v exteriéri. V interiéri je odporúčaná vlhkosť vzduchu 45-60%, prípustná hranica je o čosi širšia, 30-70%. Pri prekročení týchto medzí v zásade dochádza k problémom.

Optimálna vlhkosť vzduchu samozrejme nie je nemenná a závisí okrem iného na ročnom období i type miestnosti – vyššia by mala byť v zimných než v letných mesiacoch. Opak je pritom často pravdou, v mnohých slovenských domácnostiach sa priemerná relatívna vlhkosť vzduchu v zime pohybuje iba okolo 20%. V prípade novostavieb nie je výnimkou, že sa prvé roky po dokončení pohybujú  v horných medziach v dôsledku odparovania vody z materiálov, preto je obzvlášť dôležité dôkladné vetranie týchto budov. Vyššiu vlhkosť prirodzene predpokladáme tiež v miestnostiach ktorých prevádzka je spojená s častým odparovaním vody ako sú kúpeľne, kuchyne či práčovne. 

Ako regulovať vlhkosť vzduchu?

Opatrenia ako súčasť projektu

Najlepším základom pre kvalitný vzduch v interiéri je riešenie tejto otázky už od samotného začiatku výstavby či rekonštrukcie výberom správnych materiálov a technológií, konštrukčných postupov či systému vykurovania. Keďže teplota a vlhkosť vzduchu kráčajú ruka v ruke, zabezpečenie stálej vnútornej teploty v interiéri  a zamedzenie potreby nadmerného vykurovania je kritické i pre dosiahnutie  vhodnej vlhkosti. Dopomôžu nám k tomu masívne steny z materiálu s vysokou objemovou hmotnosťou a vhodne zvoleného tepelnoizolačného materiálu, ale aj zatepľovacieho systému.

Nezanedbateľnú rolu pri regulácii vlhkosti v interiéri majú i omietky. Na výber máme funkčné omietky založené na princípoch, ktoré poznali už naši predkovia – minerálne materiály ako je hlina alebo vápno sú vďaka svojim absorpčným schopnostiam ideálne pre udržiavanie primeranej vlhkosti vzduchu. Pri náraste vlhkosti, napríklad v dôsledku sprchovania, varenia či sušenia bielizne, dokážu tieto omietky absorbovať veľké množstvo vodnej pary. V čase, keď je hladina okolitej vlhkosti nižšia, zas túto absorbovanú vlhkosť odovzdávajú späť do prostredia. Vápenné či hlinené omietky dokážu absorbovať dvoj- aj trojnásobne viac vlhkosti než sadrové omietky alebo sadrokartón. 

Domáce riešenia

Samozrejme, nie všetci máme možnosť regulácie vnútornej klímy už od výberu materiálov. Suchý vzduch je chronickým problémom „panelákových“ bytov a v starších domoch, ktorých technický stav už nie je práve ideálny, sa zas často stretávame s vlhnutím stien.  Najefektívnejším spôsobom, ako udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu, je pravidelné vetranie tri až štyrikrát denne a to aj v zimných mesiacoch.

V miestach s vysokou vlhkosťou vzduchu, ako sú kúpeľne, by sa mali využívať ventilátory, cirkulácii vzduchu pomôžeme odsunutím nábytku niekoľko centimetrov od steny. Aj pre problémy so suchým vzduchom poznáme domáce riešenia – vlhké uteráky či nádoby s vodou na radiátoroch, rozprašovače vody, sušenie bielizne v interiéri či varenie bez pokrievky sú bežnými opatreniami, ktoré však žiaľ nie sú dostatočne efektívne pre skutočnú reguláciu vlhkosti vzduchu.

Nové okná a vetranie

Pre dosiahnutie stálej interiérovej teploty je dôležité dôkladné utesnenie všetkých miest v obálke domu, kde by mohlo dochádzať k úniku tepla, čo sa vo veľkej miere týka okenných otvorov. Riešením sú kvalitné okná s izolačným dvoj, troj či dokonca štvorsklom a samozrejme ich bezchybná montáž. Niektorí z nás sa rozhodnú ísť ešte o krok ďalej a v snahe zvýšiť efektivitu týchto okien obmedziť vetranie. V izbe je príjemne, teplo neuniká a účty za kúrenie sú nízke – všetko sa zdá byť dokonalé až do momentu, keď si na stene všimneme prvý náznak plesne. Ako to? Neznamená stála teplota vzduchu zároveň aj vhodnú vlhkosť? V tomto prípade dochádza k istému paradoxu.

Výberom kvalitných, dokonale  tesniacich okien totiž zamedzujeme procesu nazývanému prirodzeným vetraním  – výmene vzduchu cez škáry a netesnosti, ku ktorému prirodzene dochádzalo pri starých oknách. Eliminujeme tak tepelné mosty, no zároveň spôsobujeme zadržiavanie vodných pár v interiéri, čo vedie k nadmerným hodnotám vlhkosti vzduchu a v dôsledku k vzniku všetkých komplikácií, ktoré sme si popísali. Pravidelné vetranie je kritické pre dosiahnutie a udržanie zdravej klímy v interiéri a v nových či rekonštruovaných budovách absolútne kritické - pokiaľ teda nezvažujeme investíciu do efektívnejšieho systému riadeného vetrania, akým je rekuperácia. Tá ovzdušie v interiéri upravuje presne podľa potrieb a zabezpečuje vždy zdravý a čistý vzduch popri nemalej úspore za vykurovanie.

Zvlhčovače, odvlhčovače

Na trhu dnes nájdeme obrovské množstvo produktov, ktoré sľubujú vyriešiť každý problém s vlhkosťou vzduchu. Pohybujú sa v najrôznejších cenových kategóriách a ich funkcie i účinnosť sú rôzne. 

Najjednoduchšie odvlhčovače fungujú na princípe vlhkosť pohlcujúcich tabliet. Predstavujú najnižšiu prvotnú investíciu, no rátať treba s pravidelným dopĺňaním tabliet. Oplatia sa tak iba pri odvlhčovaní malých priestorov, akými sú kúpeľne či skrine. Najviac používaným typom odvlhčovača je potom kondenzačný, ktorý vzduch nasáva a ochladzuje, čím dochádza k jeho skvapalneniu a zadržiavaniu vo vnútri zariadenia, odkiaľ ju je nutné pravidelne vylievať. Najlepšie funguje pri vyššej vlhkosti a jeho prevádzka nie je možná pri extrémne nízkych teplotách. 

Zvlhčovače s prirodzeným odparom využívajú studený odpar vody a sú o čosi pomalšie a hlučnejšie než ultrazvukové, zároveň však veľmi úsporné. Do tejto kategórie spadajú diskové zvlhčovače a zvlhčovače s filtračnými kazetami. Napokon parné zvlhčovače fungujú na podobnom princípe ako rýchlovarná kanvica. Keďže sa voda ohrieva na vysokú teplotu, dochádza aj k jej dezinfekcii a tento typ odvlhčovača tak nepotrebuje žiadne ďalšie filtre. Z uvedených typov má však najvyššiu hlučnosť i spotrebu a horúca para môže predstavovať riziko pre malé deti  a prispievať k ohrievaniu miestnosti. 

V každom prípade je potrebné tieto prístroje pravidelne udržiavať – čistenie, výmena filtrov a v prípade zvlhčovačov taktiež vody za žiadnych okolností nesmie byť zanedbaná, inak hrozí vznik plesní, rias a ďalších mikroorganizmov vo vnútri zariadenia a ich následnému vypúšťanie do ovzdušia, čím môžu zvlhčovače a odvlhčovače spôsobiť viac škody než úžitku.


 

autor: Anna

Apr 27, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 16 629 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0

Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomas H.

Firma
Šaštín-Stráže
4,9

Elektrikár

Dobrý deň, pred rokom som sa vrátil z Londýna a pomalí sa zapracovavam na domácej pôde. Robil som v zahraničí veľmi podobnú prácu ako ponúka aplikácia Wilio. Údržbár v dáta centre, rôznych budovách, taktiež programátor inteligentného osvetlenia systemov Lutron, Eaton, a Prolojik. Pracoval so. Aj v stolárskej dielni, oprava elektroniky v oblasti osvetlenia, Mam rad všetky remeslá, opravy vodoinštalačné práce, klimatizácie...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ľubomír O.

Firma
Bratislava
4,8

Inštalácia / oprava klimatizácie

Inštalácie a servis klimatizačných zariadení, rekuperácií a tepelných čerpadiel. Som certifikovaný chladiar - vystavim protok o vykonaní servisu. Za sebou stovky odservisovaných a inštalovaných klimatizácií.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš C.

Firma
Holice
4,5

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin L.

Firma
Bratislava
4,4

Vodoinštalácia

Dobrý deň. V prípade že máte akýkoľvek problém s vodoinštaláciou, alebo kanalizáciu, kedykoľvek ma kontaktujte. Pracujem vo večerných hodinách,víkendy a sviatky sú samozrejmosťou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Vzduchotechnika

Nižšia cena263,00 €/zariadenie
Priemerná cena404,00 €/zariadenie
Vyššia cena517,00 €/zariadenie

Pošlite dopyt 16629 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte technika na vzduchotechniku? V tejto kategórii máme 13 590 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt