Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vzduchotechnika

Ako dosiahnúť ideálnu vlhkosť vzduchu v interéri?

Hľadáte technika na vzduchotechniku? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Ako dosiahnúť ideálnu vlhkosť vzduchu v interéri?
VzduchotechnikaAko dosiahnúť ideálnu vlhkosť vzduchu v interéri?

Prečo je jej optimálna hodnota nasýtenia vzduchu vodnou parou dôležitá nie len pre naše zdravie, ale aj zdravie samotných budov? A ako ju dokážeme optimálne regulovať? Všetkým týmto otázkam sa bude náš článok venovať.

Zabezpečiť vo svojej domácnosti komfortné a zdravé prostredie je bezpochyby cieľom každého z nás. Nie je žiadnym tajomstvom, že kvalita ovzdušia v interiéri je jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich našu pohodu. Výsledky prieskumov dokazujú, že nemálo z nás trávi v interiéri aj 90% svojho času. Dospelý človek pritom za deň spotrebuje okolo 25-tisíc litrov vzduchu. Venujeme však dostatočnú pozornosť jeho kvalite? Na neprimeranú teplotu vzduchu naše telo reaguje okamžite, no ako je to s jeho vlhkosťou? Prečo je jej optimálna hodnota nasýtenia vzduchu vodnou parou dôležitá nie len pre naše zdravie, ale aj zdravie samotných budov? A ako ju dokážeme optimálne regulovať? Všetkým týmto otázkam sa bude náš článok venovať.

Aká je optimálna vlhkosť vzduchu?

Trápi vás dlhodobo kašeľ, škriabanie v hrdle, pálenie očí, nádcha či pocit suchých a podráždených slizníc? K tomu možno problémy so spánkom, suchou a popraskanou pokožkou či celkovo zníženou imunitou a náchylnosťou na choroby? Za všetkými týmito nepríjemnosťami môže stáť nízka vlhkosť vzduchu v interiéri. Prejavuje sa najmä v zimných mesiacoch v dôsledku nadmerného kúrenia – teplý vzduch totiž absorbuje viac vlhkosti.

Suchý vzduch najhoršie ovplyvňuje deti a ľudí so sklonom k alergiám.  Nemenšie komplikácie však spôsobuje druhý extrém – príliš vysoká vlhkosť vzduchu prispieva k množeniu mikroorganizmov a plesní. Tie sa často objavujú v miestach, kde je vlhkosť vzduchu najvyššia a dochádza ku kondenzácii vodných pár – v kúpeľniach, rohoch stien či za nábytkom. Na stenách sa tvoria škvrny a ak sa problém nerieši, dochádza až k olupovaniu náteru a opadávaniu omietky. Následky plesní však nie sú iba nevzhľadné. Do vzduchu sa uvoľňujú spóry, ktorých vdychovanie nezriedka vedie k podráždenosti, alergiám, či dokonca závažným ochoreniam dýchacích ciest vrátane astmy. Nepriaznivo vplývajú tiež na našu pokožku kde môžu v závažných prípadoch viesť až k tvorbe ekzémov.

Aby sme mali o vlhkosti vzduchu v interiéri prehľad, mal by byť súčasťou každej domácnosti vlhkomer. Oplatí sa investícia do teplomeru s funkciou vlhkomeru či domácej meteorologickej stanice. Základné modely sa dajú zakúpiť i za menej než 20€, tie sofistikovanejšie dokážu v každej miestnosti odmerať aj kvalitu vzduchu, tlaku, hladiny oxidu uhličitého či  hluku.

Ako údaje na vlhkomere správne čítať? Relatívna vlhkosť vzduchu sa udáva v percentách, pričom 100% vlhkosť vzduchu znamená vzduch maximálne presýtený vodnou parou – túto hodnotu meriame napríklad v daždivom počasí v exteriéri. V interiéri je odporúčaná vlhkosť vzduchu 45-60%, prípustná hranica je o čosi širšia, 30-70%. Pri prekročení týchto medzí v zásade dochádza k problémom.

Optimálna vlhkosť vzduchu samozrejme nie je nemenná a závisí okrem iného na ročnom období i type miestnosti – vyššia by mala byť v zimných než v letných mesiacoch. Opak je pritom často pravdou, v mnohých slovenských domácnostiach sa priemerná relatívna vlhkosť vzduchu v zime pohybuje iba okolo 20%. V prípade novostavieb nie je výnimkou, že sa prvé roky po dokončení pohybujú  v horných medziach v dôsledku odparovania vody z materiálov, preto je obzvlášť dôležité dôkladné vetranie týchto budov. Vyššiu vlhkosť prirodzene predpokladáme tiež v miestnostiach ktorých prevádzka je spojená s častým odparovaním vody ako sú kúpeľne, kuchyne či práčovne. 

Ako regulovať vlhkosť vzduchu?

Opatrenia ako súčasť projektu

Najlepším základom pre kvalitný vzduch v interiéri je riešenie tejto otázky už od samotného začiatku výstavby či rekonštrukcie výberom správnych materiálov a technológií, konštrukčných postupov či systému vykurovania. Keďže teplota a vlhkosť vzduchu kráčajú ruka v ruke, zabezpečenie stálej vnútornej teploty v interiéri  a zamedzenie potreby nadmerného vykurovania je kritické i pre dosiahnutie  vhodnej vlhkosti. Dopomôžu nám k tomu masívne steny z materiálu s vysokou objemovou hmotnosťou a vhodne zvoleného tepelnoizolačného materiálu, ale aj zatepľovacieho systému.

Nezanedbateľnú rolu pri regulácii vlhkosti v interiéri majú i omietky. Na výber máme funkčné omietky založené na princípoch, ktoré poznali už naši predkovia – minerálne materiály ako je hlina alebo vápno sú vďaka svojim absorpčným schopnostiam ideálne pre udržiavanie primeranej vlhkosti vzduchu. Pri náraste vlhkosti, napríklad v dôsledku sprchovania, varenia či sušenia bielizne, dokážu tieto omietky absorbovať veľké množstvo vodnej pary. V čase, keď je hladina okolitej vlhkosti nižšia, zas túto absorbovanú vlhkosť odovzdávajú späť do prostredia. Vápenné či hlinené omietky dokážu absorbovať dvoj- aj trojnásobne viac vlhkosti než sadrové omietky alebo sadrokartón. 

Domáce riešenia

Samozrejme, nie všetci máme možnosť regulácie vnútornej klímy už od výberu materiálov. Suchý vzduch je chronickým problémom „panelákových“ bytov a v starších domoch, ktorých technický stav už nie je práve ideálny, sa zas často stretávame s vlhnutím stien.  Najefektívnejším spôsobom, ako udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu, je pravidelné vetranie tri až štyrikrát denne a to aj v zimných mesiacoch.

V miestach s vysokou vlhkosťou vzduchu, ako sú kúpeľne, by sa mali využívať ventilátory, cirkulácii vzduchu pomôžeme odsunutím nábytku niekoľko centimetrov od steny. Aj pre problémy so suchým vzduchom poznáme domáce riešenia – vlhké uteráky či nádoby s vodou na radiátoroch, rozprašovače vody, sušenie bielizne v interiéri či varenie bez pokrievky sú bežnými opatreniami, ktoré však žiaľ nie sú dostatočne efektívne pre skutočnú reguláciu vlhkosti vzduchu.

Nové okná a vetranie

Pre dosiahnutie stálej interiérovej teploty je dôležité dôkladné utesnenie všetkých miest v obálke domu, kde by mohlo dochádzať k úniku tepla, čo sa vo veľkej miere týka okenných otvorov. Riešením sú kvalitné okná s izolačným dvoj, troj či dokonca štvorsklom a samozrejme ich bezchybná montáž. Niektorí z nás sa rozhodnú ísť ešte o krok ďalej a v snahe zvýšiť efektivitu týchto okien obmedziť vetranie. V izbe je príjemne, teplo neuniká a účty za kúrenie sú nízke – všetko sa zdá byť dokonalé až do momentu, keď si na stene všimneme prvý náznak plesne. Ako to? Neznamená stála teplota vzduchu zároveň aj vhodnú vlhkosť? V tomto prípade dochádza k istému paradoxu.

Výberom kvalitných, dokonale  tesniacich okien totiž zamedzujeme procesu nazývanému prirodzeným vetraním  – výmene vzduchu cez škáry a netesnosti, ku ktorému prirodzene dochádzalo pri starých oknách. Eliminujeme tak tepelné mosty, no zároveň spôsobujeme zadržiavanie vodných pár v interiéri, čo vedie k nadmerným hodnotám vlhkosti vzduchu a v dôsledku k vzniku všetkých komplikácií, ktoré sme si popísali. Pravidelné vetranie je kritické pre dosiahnutie a udržanie zdravej klímy v interiéri a v nových či rekonštruovaných budovách absolútne kritické - pokiaľ teda nezvažujeme investíciu do efektívnejšieho systému riadeného vetrania, akým je rekuperácia. Tá ovzdušie v interiéri upravuje presne podľa potrieb a zabezpečuje vždy zdravý a čistý vzduch popri nemalej úspore za vykurovanie.

Zvlhčovače, odvlhčovače

Na trhu dnes nájdeme obrovské množstvo produktov, ktoré sľubujú vyriešiť každý problém s vlhkosťou vzduchu. Pohybujú sa v najrôznejších cenových kategóriách a ich funkcie i účinnosť sú rôzne. 

Najjednoduchšie odvlhčovače fungujú na princípe vlhkosť pohlcujúcich tabliet. Predstavujú najnižšiu prvotnú investíciu, no rátať treba s pravidelným dopĺňaním tabliet. Oplatia sa tak iba pri odvlhčovaní malých priestorov, akými sú kúpeľne či skrine. Najviac používaným typom odvlhčovača je potom kondenzačný, ktorý vzduch nasáva a ochladzuje, čím dochádza k jeho skvapalneniu a zadržiavaniu vo vnútri zariadenia, odkiaľ ju je nutné pravidelne vylievať. Najlepšie funguje pri vyššej vlhkosti a jeho prevádzka nie je možná pri extrémne nízkych teplotách. 

Zvlhčovače s prirodzeným odparom využívajú studený odpar vody a sú o čosi pomalšie a hlučnejšie než ultrazvukové, zároveň však veľmi úsporné. Do tejto kategórie spadajú diskové zvlhčovače a zvlhčovače s filtračnými kazetami. Napokon parné zvlhčovače fungujú na podobnom princípe ako rýchlovarná kanvica. Keďže sa voda ohrieva na vysokú teplotu, dochádza aj k jej dezinfekcii a tento typ odvlhčovača tak nepotrebuje žiadne ďalšie filtre. Z uvedených typov má však najvyššiu hlučnosť i spotrebu a horúca para môže predstavovať riziko pre malé deti  a prispievať k ohrievaniu miestnosti. 

V každom prípade je potrebné tieto prístroje pravidelne udržiavať – čistenie, výmena filtrov a v prípade zvlhčovačov taktiež vody za žiadnych okolností nesmie byť zanedbaná, inak hrozí vznik plesní, rias a ďalších mikroorganizmov vo vnútri zariadenia a ich následnému vypúšťanie do ovzdušia, čím môžu zvlhčovače a odvlhčovače spôsobiť viac škody než úžitku.


 

autor: Anna

Apr 27, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 16 697 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Mario E.

Živnostník
Bratislava
5,0
Oprava umývačiek

Momentalne pracujem ako technik blizko Bratislavy ale chodievam aj do Topolcian. Prijmam prilozitostnu pracu medzi Bratislavou a Topolcanmi s 5 rocnymi skusenostami zo Svajciarska a Rakuska.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0
Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Tomas H.

Firma
Šaštín-Stráže
4,9
Elektrikár

Dobrý deň, pred rokom som sa vrátil z Londýna a pomalí sa zapracovavam na domácej pôde. Robil som v zahraničí veľmi podobnú prácu ako ponúka aplikácia Wilio. Údržbár v dáta centre, rôznych budovách, taktiež programátor inteligentného osvetlenia systemov Lutron, Eaton, a Prolojik. Pracoval so. Aj v stolárskej dielni, oprava elektroniky v oblasti osvetlenia, Mam rad všetky remeslá, opravy vodoinštalačné práce, klimatizácie...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8
Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Ľubomír O.

Firma
Bratislava
4,8
Inštalácia / oprava klimatizácie

Inštalácie a servis klimatizačných zariadení, rekuperácií a tepelných čerpadiel. Som certifikovaný chladiar - vystavim protok o vykonaní servisu. Za sebou stovky odservisovaných a inštalovaných klimatizácií.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7
Obklady, dlažby

Viac ako 25 ročné skúseností s rekonštrukciami a úpravou bytov a domov . Terasy, pergoly,sedenia,detské ihriská,domčeky na stromoch Kúpelne ,toalety, obklady a dlažby Podlahy,sdk,omietky,stierky,malovky Poradenstvo Kreatívny prístup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Matúš C.

Firma
Holice
4,5
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Pavol B.

Firma
Bratislava
4,5
Maliar, Maliarske práce

Robíme maliarske práce, sadrokartonarske práce, murárske práce, búracie práce, zatepľovanie, drobné vodoinštalačné práce máme 16r praxe v stavebníctve.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin L.

Firma
Bratislava
4,4
Vodoinštalácia

Dobrý deň. V prípade že máte akýkoľvek problém s vodoinštaláciou, alebo kanalizáciu, kedykoľvek ma kontaktujte. Pracujem vo večerných hodinách,víkendy a sviatky sú samozrejmosťou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Vzduchotechnika

Nižšia cena263,00 €/zariadenie
Priemerná cena404,00 €/zariadenie
Vyššia cena517,00 €/zariadenie
Pošlite dopyt 16697 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte technika na vzduchotechniku? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt