Ako funguje stropné chladenie?
Systém stropného chladenia si môžeme predstaviť podobne ako podlahové kúrenie. Stropné chladenie je tvorené rúrkami s cirkulujúcou studenou vodou, ktoré sú zabudované buď priamo v strope alebo sa inštalujú do podstropovej konštrukcie.
Voda, ktorá prúdi v rúrkach stropného chladenia má približne 16°C. Je to podstatne viac ako v prípade klimatizácie, no tým, že systém stropného chladenia je montovaný po celej ploche obytného priestoru, je schopný vychladiť väčší priestor ako klimatizácia a teplota miestností je rovnomerne vychladená.
Vďaka lepšej tepelnej vodivosti, ktorú voda má oproti bežnej klimatizácii dokáže preniesť rovnaké množstvo tepelnej energie oveľa efektívnejšie ako vzduch a potrebuje na to násobne menej energie. Nevýhodou chladenia vzduchu klimatizáciou je tiež fakt, že vzduch sa pri strete s výrazne chladnejším povrchom kondenzuje a zráža čím sa v miestnosti zvyšuje vlhkosť. Stáva sa to v klimatizačných zariadeniach, kde sa teplý vzduch pri styku skvapalňuje. Tento nežiaduci jav vysušuje vzduch, čo nepriaznivo vplýva na zdravie.
Pri stropnom chladení toto nehrozí, pretože teplota vody v rúrkach nie je oveľa nižšia oproti okolitému priestoru. Pri stropnom chladení zrážanie vlhkosti zo vzduchu nehrozí, teplota chladiacej vody nie je natoľko nízka a rozdiely v teplote vzduchu sú menšie.
Stropné chladenie má tri významné výhody. Jeho najväčšou výhodou je nepochybne technológia, ktorá poskytuje príjemné a prirodzené chladenie bez spôsobeného fúkania a tvorenia prievanu. Tým vás nevystavuje prechladnutiu či seknutiu v krku či krížoch. Je zdravotne nezávadné, pretože nezachytáva a nevíri prach v miestnosti, čo poteší najmä alergikov. Poslednou významnou výhodou, ktorú nemôžeme opomenúť sú jeho nižšie prevádzkové náklady ako klasická klimatizácia.
Typy stropného chladenia
Existujú štyri typy systémov stropného chladenia.
- Dopredu nainštalované v stropnej konštrukcii ako súčasť hrubej stavby. Náklady na ich uloženie sú cenovo nenáročné a neznižujú výšku stropu miestnosti. Chladiace trúbky systému sú uložené len 15 mm od povrchu stropu, čo im umožňuje byť v bezprostrednej blízkosti miestnosti, ktorú treba vychladiť.
- Podomietkové rúrky sa inštalujú už na hotovú hrubú stavbu, prípadne do miestností, kde nie je možné znížiť ich výšku. Rúrky sa zachytia do líšt pripevnených na strope a zaomietnu sa omietkou s hrúbkou 1,5 - 2 cm.
- Stropné chladenie sa dá zabudovať aj v už zariadených interiéroch, a to dokonca dvoma spôsobmi. Rúrky sú buď zabudované v chladiacom sádrokartóne, ktorý sa vo vzhľade nelíši od bežného sádrokartónu.
- Alebo sa použijú chladiace kazety. V tomto prípade sú rúrky zabudované tesne pod povrchom a od miestnosti oddelené len pohľadom.
Zdroje chladu
Hlavnými zdrojmi chladu sú najmä spodná voda a chladič vody. Ekologicky aj ekonomicky výhodnejšie je používanie spodnej vody. Jej prirodzená teplota je okolo 10 - 12 °C, čo znamená, že vodu netreba chladiť. Na to, aby sa spodná voda mohla využiť ako zdroj chladu pri stropnom chladení je potrebná studňa alebo vrt.
Celoročné využitie rúrok
Tie isté rúrky, ktoré v lete chladia sa v zime dajú využiť na vykurovanie. Stačí zmeniť teplotu vody a do chladných miestností bude sálať teplo. Aby toto teplo nebolo pre človeka nepríjemné, povrchová teplota stropu nesmie byť vyššia ako teplota ľudského organizmu a teplota vody prúdiacej do stropu by nemala byť vyššia ako 40 °C.
autor: Jozef
Sep 6, 2021