Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Hydroizolácia základov

Ako izolovať základy domu – materiály, postup a tipy

Hľadáte staviteľa na hydroizoláciu základov? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Ako izolovať základy domu – materiály, postup a tipy
Hydroizolácia základovAko izolovať základy domu – materiály, postup a tipy

Viete, aké sú najčastejšie nočné mory majiteľov rozostavaných domov? Vidia sa v ich krásnom novom bývaní, keď zrazu zbadajú vlhké múry a opadávajúcu omietku. V šoku zistia, že na niekoľkých stenách sa dokonca začala usádzať pleseň. Rozhodnú sa zbehnúť do pivnice pre čistiace prostriedky, kde ich čaká to najhoršie prekvapenie – zaplavená pivnica. 

Izolácia základov 

Ak si aj vy práve staviate vysnívaný rodinný dom a chcete sa podobným nepríjemným situáciám vyhnúť, nesmiete podceniť dôležitú časť výstavby, akou je izolácia základov. Správne navrhnuté a izolované základy domu sú dôležitým faktorom pre správnu funkčnosť aj budúcnosť vášho budúceho domčeka. Vyhnete s tak aj finančne náročnej a komplikovanej sanácii.

Izolácia základov pozostáva z dvoch dôležitých častí. Prvou je izolácia proti spodnej vode a zemnej vlhkosti nazývaná hydroizolácia. Druhou časťou je tepelná izolácia základov, ktorá je dôležitá pre udržanie teplého domova a tiež šetrenie na energiách. 

V tomto článku si bližšie predstavíme tieto typy izolácií, popíšeme dostupné materiály, postup samotnej izolácie a prezradíme tipy, vďaka ktorým sa vyhnete zbytočným komplikáciám. Poďme na to.

Vhodné podmienky, drenáž a materiály na hydroizoláciu

Bezproblémové bývanie musíte začať plánovať ihneď po kúpe stavebného pozemku. Skúsený geológ vám pomôže s analýzou hydrogeologických pomerov, teda zhodnotí úroveň spodnej vody, stupeň vlhkosti zeminy a zloženie vody. Môže napríklad zistiť, že úroveň spodnej vody nie je ideálna pre podpivničenie a bude na vás, či sa rozhodnete od plánu s pivnicou upustiť alebo pivnicu špeciálnym spôsobom hydroizolovať.

Na základe týchto informácií projektant posúdi, či je vhodné a vôbec možné realizovať stavbu základov podľa vašich predstáv. Správnou analýzou a zhodnotením možností sa vyhnete prácnym a finančne náročným stavebným prácam a nepríjemnostiam, ktoré v budúcnosti môžu nastať.

Ak už máte projekt pre domček hotový a na pozemku stoja základy, môžete prejsť na samotnú izoláciu. Prvým krokom by mala byť tzv. drenáž, teda nastavenie odvádzania vody od základov, najmä ak geológ zhodnotí, že pôda na pozemku môže mať s odvádzaním vody problém. 

Okolo základov preto musíte vykopať jamu, ktorá bude približne v hĺbke, od ktorej chcete neskôr aplikovať samotnú hydroizoláciu. Po vykopaní jamy okolo domu do nej vložíte drenážnu rúru ktorú obalíte vo filtračnej tkanine a na ňu nasypete vhodnú zeminu a štrk – najčastejšie drvený kameň veľkosti 8-16 mm a 16-32 mm. Drenáž v určitých prípadoch, kedy je pôda dobre odvodnená, nie je nutná. 

Ak máte drenáž hotovú, je čas pustiť sa do výberu vhodného materiálu na hydroizoláciu. Nižšie nájdete popis najbežnejších materiálov používaných pri hydroizolácii.

Povlaková hydroizolácia

Najčastejšie používanou hydroizoláciou je povlaková hydroizolácia. Tá môže byť realizovaná dvoma technologickými spôsobmi. Môžete použiť striekanú hydroizolačnú hmotu resp. náterovú stierkovú hydroizolačnú hmotu alebo nastaviteľné hydroizolačné pásy. Hydroizolačné pásy majú formu asfaltových pásov alebo plastových fólií. 

Asfaltové pásy

Najčastejšie používanou hydroizoláciou spodnej stavby sú práve oxidované asfaltové pásy so životnosťou je 10 až 15 rokov. Naproti tomu modifikované asfaltové pásy majú životnosť 30 až 35 rokov,  ktorú ovplyvňuje aj ich hrúbka – čím hrubší asfaltový pás, tým dlhšia životnosť.

Polyetylénové fólie 

Z plastových fólií sa na hydroizoláciu najčastejšie používajú polyetylénové HDPE fólie a nopové fólie. Nopové fólie sú špeciálne tvarované fólie, ktoré slúžia ako súčasť systému ochrany hydroizolácie spodnej stavby. Sú určené pre základové práce a jednoduché drenáže a slúžia na odvetranie vlhkého muriva.

Nevýhodou takýchto fóliových izolácii je náchylnosť na mechanické poškodenie počas stavby. Oproti asfaltovým pásom, ktoré sa aplikujú plošne, je pri fóliovej hydroizolácii poškodenie ťažšie lokalizovateľné.

Tepelná izolácia a vhodný materiál

V dnešných dňoch je pre budúcich majiteľov domov hneď po bezpečnosti dôležitá nízka nákladovosť energií čo vidno aj na stále populárnejšom trende výstavby nízkoenergetických domov. Spôsobov, ako si môžete mesačné výdavky na energie vo vašom domčeku znížiť je viacero a jedným z nich je aj tepelná izolácia. 

Pred samotným tepelným izolovaním je dôležité vybrať správny materiál. Mal by spĺňať niekoľko kritérií, ktoré sa neoplatí podceňovať: 
-    odolnosť voči tlaku

Materiál na tepelnú izoláciu musí byť dostatočne odolný voči zaťaženiu a tlaku. Samozrejme musíte zohľadniť konkrétnu stavbu, iné nároky sú kladené napríklad na menší rodinný dom a iné napríklad na garážový dom. Taktiež je dôležité, či sa bude tepelne izolovať aj základová doska. V tom prípade musia byť nároky na odolnosť tlaku ešte vyššie.
-    odolnosť voči vlhkosti

Okrem odolnosti voči tlaku musí materiál dlhodobo odolávať vlhkosti. Je to preto, že v niektorých miestach bude materiál v kontakte s pôdou, ktorá je stálym zdrojom vlhkosti. Nikdy netreba zabúdať na fakt, že kvalita tepelnej izolácie závisí aj od rúk majstra, ktorému túto prácu zveríte.

Materiály

Najčastejším materiálom, ktorý sa využíva na tepelnú izoláciu sú dosky extrudovaného polystyrénu XPS. Tie sú vhodné najmä pre svoju vynikajúcu odolnosť voči tlaku a vlhkosti a výhodou je, že sú k dispozícii rôzne druhy dosiek, ktoré je možné pospájať do kompletného izolačného systému.

Izolačné dosky, ktorými vytvárame izoláciu by mali mať hrúbku minimálne 100 mm a na spájanie jednotlivých prvkov sa odporúča používať presne tvarované uholníky. Takýto typ tepelnej izolácia je veľmi častý aj pri už spomínaných nízkoenergetických domoch. 

Postup izolácie pri výstavbe základov

Ak už máte vybraný materiál a viete ako sa správa pôda na mieste vášho pozemku, môžete prejsť k samotnej izolácii základov. Postup sme zhrnuli do niekoľkých krokov, ktoré vám uľahčia a urýchlia výstavbu a izoláciu nových základov vysnívaného domčeka.

  • Prvým krokom je samozrejme vyliatie základových pásov. Tie by sa mali vyliať do výšky terénu. Následne použijeme debniace tvarovky, ktoré nám zabezpečia rovnú vonkajšiu hranu základov.
  • V ďalšom kroku je vhodné nalepiť na vonkajšiu stranu debniacich tvárnic tepelnú izoláciu z extrudovaného polystyrénu XPS. Ak sa rozhodnete nalepiť tieto tvárnice v tomto kroku, umožní vám to využiť samotný polystyrén ako debnenie budúcej základovej dosky.
  • Ako sme spomínali vyššie, hrúbka tepelnej izolácie by mala byť približne 100 mm
  • Finálnym krokom je hydroizolácia domu. Najčastejšie používanou hydroizoláciou sú vyššie spomenuté asfaltové pásy. Tie je vhodné naniesť iba pod budúce nosné murivo.
  • Ešte pred samotným nanesením musíte aplikovať asfaltový penetračný náter, čím zabezpečíme lepšiu priľnavosť samotného pásu, čo je veľmi dôležité pre celkov kvalitu hydroizolácie.
  • Taktiež nesmiete zabúdať na minimálnu styčnú šírku samotných hydroizolačných pásov. Prakticky ide o časť hydroizolácie, ktorá by mala vyčnievať spod muriva, aby sa dala prelepiť smerom dovnútra aj von. Odporúčaná styčná šírka je minimálne 100 mm.

Tipy, na čo si pri izolácii základov dať najväčší pozor

Dbajte na presný odhad hydrofyzikálneho namáhania

Miera hydrofyzikálneho namáhania je možno najdôležitejším kritériom pri návrhu vhodnej hydroizolácie spodnej stavby. Podceňuje sa najčastejšie, pokiaľ ide o mieru namáhania zemnou vlhkosťou, voľne stekajúcou vodou či tlakovou vodou. Výsledkom bývajú zatopené pivnice a vlhké múry.

Ak bude potrebné ochrániť spodnú stavbu len voči zemnej vlhkosti, postačí vám aplikácia jednej vrstvy hydroizolácie. Avšak budete potrebovať ochrániť spodnú stavbu aj voči tlakovej a stekajúcej vode, musíte počítať s dvomi vrstvami.

Nevyberajte najlacnejšiu alternatívu

Dajte si veľký pozor na aplikovanie asfaltových pásov, ktoré nie sú vhodné na izolovanie spodnej stavby. Projektant by mal navrhovať izoláciu správne, no ľudia sa však často snažia na materiáloch ušetriť. Myslite na to, že si staviate dom, v ktorom možno prežijete celý svoj život, preto na materiáli nešetrite.

Nepodceňujte zaťaženie hydroizolácie

Napätie vznikajúce v konštrukcii sa prenáša aj na hydroizoláciu a môže byť príčinou jej mechanického poškodenia. Presakovanie vlhkosti môže byť spôsobené aj následkom poškodenia a natrhnutia asfaltových pásov počas stavebných prác. Hydroizolácia sa tiež môže poškodiť aj pre nepriaznivé počasie – vtedy môže spodná voda stavbu dvihnúť a hneď ako vody opadnú, začne stavba sadať. Vaša hydroizolácia musí byť odolná aj voči takýmto situáciám.

Dbajte na kvalitu natavenia

Na zhotovenie kvalitných zvislých aj vodorovných izolácií základových konštrukcií musíte používať asfaltové pásy s garantovanou hrúbkou a spodnou stranou s hrebeňovým profilom, vďaka ktorému rýchlejšie a rovnomernejšie natavíte asfaltový pás na podklad. Spotrebujete pri tom oveľa menej plynu ako pri pásoch s hladkým povrchom.

Pozor však treba dávať aj na správnu aplikáciu asfaltových pásov, poradiť sa pred tým so známym, ktorý už má skúsenosti alebo prácu zveriť profesionálom, ktorí zaručia, že sa vo vašom novom domove budete cítiť nie len pohodlne, ale aj bezpečne.autor: Maroš

Aug 6, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 23 883 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimir F.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň všem budoucím zákazníkům. Provádím zednické (Murarske)tesařské zateplovací práce malířské a sádrokartonarske práce. Každý zákazník je pro mne jiný a tak i také přistupují k práci. Vzdy velmi rád poskytnu reference

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Július Š.

Živnostník
Bratislava
4,8
Maliar, Maliarske práce

Skúsenosti : stavebná prax , rodinné domy, rekonštrukcie bytových priestorov od A po Z, likvidácia stavebných materiálov + upratovanie od hrubej špiny + hĺbkové upratovanie, projekty, návrhy, riešenia, vysvetlenie stavebných postupov a použitých materiálov +férové cenové kalkulácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimír F.

Firma
Bratislava
4,8
Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8
Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Radoslav Z.

Živnostník
Žilinský kraj
4,8
Zateplenie, izolácia

Robím murárske práce ako: -Bytove jadrá -Buranie priečok -Murovanie priečok -Znizovanie stropu sadrokartonom -Omietky vnútorné aj vonkajšie -Obklady a dlažby -Malovanie -Plavajuce podlahy. Robím stavebné práce ako: -Vyhotovenie zakladovej platné pre rodinne domy -Vyhotovenie terasy k rodinným domom -Odvodnenie a izolácia pre rodinne domy -Rozne oplotenia všetkého druhu -Murovanie obvodových múrov -Murovanie priečok -Pokladka obrubnikov -Pokladka zámkovej dlažby -Asfaltujem v jazdy do rodinných domov. Robím stavebné práce ako: -Vykopove práce bagrom -Buram rodinné domy -Buram staré oplotenia -Buram hospodárske budovy -Zabezpecim odvoz stavebnej sute -Terenne úpravy pozemku. To všetko robím v okolí: PP,LM,RK,DK,BB,MT,ZA

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4
Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt