Vnútorná alebo vonkajšia montáž?
Pozrite sa na okno a rozhodnite sa, či chcete žalúzie namontovať z vnútornej strany okenného rámu, zvonku, alebo nad rám okna. Vnútorné žalúzie pôsobia elegantne a upravene, a to je dôvod, pre ktorý si ich vyberá čoraz viac ľudí.
Vonkajšie namontované žalúzie zakrývajú časť rámu. Jedným z presvedčivých dôvodov, prečo ísť cestou vonkajšej montáže, je, že okenný rám je príliš plytký na to, aby bolo možné namontovať vnútornú žalúziu. Výhodné je to aj v prípade, ak máte staršie okná a v rámoch otvory, prípadne poškodenia, ktoré potrebujete prekryť.
Robte dobré rozhodnutia
Väčšina žalúzií je vyrobená z vinylu alebo hliníka. Drevené alebo umelé s imitáciou dreva sú k dispozícii za vyššiu cenu. Dodávajú sa buď so šnúrou (na spúšťanie a zdvíhanie lamiel), alebo bez šnúry (lamely sa zdvíhajú a spúšťajú pohybom spodnej lišty nahor alebo nadol.) So šnúrami sú ľahko dostupné a je možné si ich špeciálne objednať. Šnúry predstavujú pre malé deti nebezpečenstvo, preto ak máte deti, vyberte si bezpečnejšiu bezšnúrovú voľbu. Ak s vami žijú starí rodičia alebo iní seniori, prečítajte si týchto niekoľko užitočných tipov, vďaka ktorým bude váš domov bezpečnejší i pre starších ľudí.
Zmerajte a kúpte
Ak ste sa rozhodli namontovať žalúzie z vnútornej strany, zmerajte šírku okenného priestoru. Vyberte roletu so šírkou, ktorá sa zmestí do priestoru okna. Merajte presne, aby ste žalúzie nemali ani príliš úzke, lebo by nepokryli celý priestor okna a prenikalo by vám do domu až príliš veľa nechceného svetla, čím by sa narušilo vaše súkromie.
Pri vonkajšej montáži zmerajte šírku, ktorú chcete prekryť, a vyberte žalúziu s touto šírkou. Väčšina žalúzií má štandardnú šírku, aby boli vhodné na rozmery bežných okien. Niektoré žalúzie na okná veľkých či špeciálnych rozmerov je možné vyrobiť na mieru podľa vašich predstáv tvarov a rozmerov.
Otvorte balík, pozrite si návod na montáž a skontrolujte, čo má obsahovať balenie. Skôr ako urobíte čokoľvek, uistite sa, že máte všetko. Tiež sa presvedčte, že máte vŕtačku, AKU skrutkovač alebo klasický skrutkovač, ceruzku na označenie umiestnenia otvorov a ďalšie potrebné náradie.
Označte otvory na montáž rolety. Držiak držte na mieste, aby ste označili otvory. Približne 2,5 cm od okraja je zvyčajne bezpečné miesto na vnútorné prichytenie, avšak pre istotu sa pozrite na rolety a uistite sa, že konzola nebude prekážať vnútorným mechanizmom rolety. Ak bola roleta dodaná so šablónou pre otvory v konzole, pomocou tejto šablóny ich označte.
Predvŕtajte otvory, aby ste uľahčili inštaláciu skrutiek, ktoré držia konzoly. Držte okenné rolety na mieste, zarovnajte ich s otvormi a namontujte skrutky. Ak nemáte vŕtačku či AKU skrutkovač, môžete ich namontovať pomocou klasického skrutkovača, ale trvá to dlhšie a môže to byť trošku zložitejšie. Ak to nedokážete, okenný rám je v tom prípade vyrobený z tvrdého dreva alebo kovu.
Koncové krytky nasaďte na hornú lištu žalúzií a potom vložte hornú lištu do konzol. Vyskúšajte rolety, aby ste sa uistili, či sú funkčné a posúvajú sa hore a dole bez akýchkoľvek ťažkostí. Vyskúšajte funkčnosť lamiel a zistite, či sa nakláňajú nahor a nadol.
Súčasťou balenia bývajú i plastové háčiky. Nainštalujte ich a po vytiahnutí žalúzií môžete omotať okolo nich šnúru od žalúzií.
Namontovať okenné žalúzie nie je v zásade nič zložité, ale treba pamätať na to, že všetky kroky sú nesmierne dôležité – od prvotného merania cez predvŕtanie otvorov až po konečné zavesenie vrchnej lišty. Zručný majster si túto prácu dokáže urobiť bez problémov sám, avšak na trhu existuje veľa výrobcov a dodávateľov takýchto žalúzií, ktorí disponujú svojimi vlastnými technikmi. Tí sa o vás postarajú od zamerania až po montáž. Je možné, že táto druhá voľba bude pre vás oveľa výhodnejšia. Z časového, ale i z finančného hľadiska.
autor: Martin
Jun 24, 2021