Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Oprava žalúzií, roliet

Ako jednoducho opraviť žalúzie - krok po kroku

Hľadáte žaluziara na opravu žalúzií, roliet? V tejto kategórii máme 15 883 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako jednoducho opraviť žalúzie - krok po kroku
Oprava žalúzií, roliet

Ako jednoducho opraviť žalúzie - krok po kroku

Žalúzie sú bežnou súčasťou výbavy našich okien. Bez ohľadu na to, aké kvalitné žalúzie máte, každodenné používanie im dá zabrať. A skôr či neskôr sa môžu prejaviť drobné problémy. Nie vždy je však nutné žalúzie vymeniť a teda investovať do nového. Občas stačia dve šikovné ruky a praktický návod, ako žalúzie opraviť.

Ktoré žalúzie si opravíte aj sami?

V minulosti, keď boli okná z dvoch častí, ktoré sa dali rozmontovať, žalúzie sa implementovalo priamo do okien. V týchto prípadoch bola výmena komponentov komplikovanejšia, nie však nemožná. V súčasnosti sa používajú žalúzia najmä zavesené priamo na plastovom okne. Existuje aj možnosť vnútorného žalúzia, ktoré je vsadené priamo do vzduchoprázdnej časti plastových okien.

Tu je však podmienka, že takéto žalúzie je potrebné si objednať už priamo pri výrobe okien. Nedajú sa mechanicky poškodiť, sú bezúdržbové, ale v prípade poruchy s nimi veľa naozaj neurobíte. V týchto prípadoch bude potrebný zásah odborníka. Ak však využívate klasické žalúzie umiestnené priamo na okne, oprava žalúzia na plastových oknách, ani tých drevených pre vás nebude žiadnym problémom.

Roztrhnutý vodiaci silón

Ide azda o najčastejší problém spojený so žalúziami. Vodiaci silón po oboch stranách slúži na to, aby sa žalúzie nevyklápalo, v prípade, že okno otvárate na vetračku. Ak sa vám vodiaci silón roztrhne na okne, ktoré sa na vetranie ani nedá otvoriť, prakticky ho meniť nemusíte. Funkciu žalúzia to nemení. Avšak ak by ste chceli okno odchýliť, bez vodiaceho silónu žalúzie nedrží na okne a tým stráca svoju tieniacu funkciu. Tovnako je vodiasi silón nesmierne dôležitý aj pri strešných oknách. No vymeniť ho nie je žiadny problém.

Je nutné si zaobstarať klasický silón a kolíčky na žalúzie. Potom je výmena už naozaj jednoduchá. Na vrchnej lište žalúzia odklopíte krytky a žalúzie zložíte. Spodnú čas istiaceho silónu vytiahnete aj so spodnými úchytkami z okna. Z lamiel vyvlečiete starý silón a navlečiete nový. Uchytíte ho presne tak ako to bolo pri silone roztrhnutom.

Potom už stačí len opäť naskrutkovať žalúzie a uchytiť spodnú časť novými kolíčkami. V hornej časti silón napriamite a lištu uzatvoríte okrajovými úchytkami. Hotovo. Z praktických dôvodov je vhodné meniť aj starý nepretrhnutý silón za nový. Pretože silón starne a ak ten starý nevymeníte, je možné, že o pár dní vás bude čakať rovnaký problém na nevymenenej strane. Preto ak už si dáte námahu so skladaním žalúzia, je lepšie vymeniť vodiace silóny naraz.

Nerovnomerné rozvíjanie žalúzia

V bežnom živote sa stáva, že na jednom konci žalúzie už narazí na okraj okna a to druhé ostáva stále vo vzduchu. Nepríjemná situácia, hlavne, ak používate žalúzie na nočné tienenie. Nejde však o problém, ktorý bi ste pomocou šikovných rúk nemohli rýchlo napraviť.

Žalúzie opäť demontujete podobným spôsobom, ako pri výmene vodiaceho silónu. Avšak teraz nebudete nič vymieňať, ale povolíte spodnú časť pásky, alebo uchytny, kde sa uchytáva istiaca textilná šnúrka a narolujete ju o jednu až dve otáčky. Následne koncovku uchytíte a vyskúšate funkčnosť žalúzia. Pásku jemne povoľujte a priťahujte až kým sa na oboch stranách neodvíja rovnako. Potom, ak ste si istý funkčnosťou, môžete žalúzie opäť priskrutkovať na okno. Uchytíte silóny a práca je hotová. Postup si môžete pozrieť aj vo videu.

Výmena textilnej pásky na žaluzí

Nie vždy sa textilná páska len povolí, v niektorých prípadoch môže prísť k jej úplnému roztrhnutiu. Žalúzie bude potrebné opäť demontovať a tentoraz vytiahnuť aj vodiacu lištu v strede vrchnej časti. Vďaka tomu sa dostanete k možnosti vytiahnuť textilnú pásku z celého radu lamiel. Žalúzie majte navinuté v kope.

Vezmite novú pásku, uchyťte ju na hornej strane a prevlečte cez všetky lamely žalúzia. Toto bude najdlhšia časť, pretože iné riešenie ako každú lamelu chytiť a prevliecť ňou pásku prakticky neexistuje. Na konci upevníte pásku rovnakým postupom, ako keď ste ju skracovali.

Následne vyskúšate funkčnosť, či sa odvíja rovnako a žalúzie zavesíte. Pri výmene je veľmi vhodné nechať už zavesené žalúzie úplne rozvinúť, aby dopadlo na hranu okna a následne ešte pásku pritiahnuť a zaistiť. Tak docielite úplne rovnaké rozvinutie žalúzia na oboch stranách.  Aj tu je vhodné vymieňať už obe textilné pásky naraz.

Roztrhnutá retiazka na žaluzí

Predstavuje pomerne častý problém. Aj pri opatrnom bežnom zaobchádzaní sa retiazka na žaluzí môže roztrhnúť. Ak máte napríklad žalúzie v detskej izbe, kde sa obvykle na šetrnosť pri manipulácii až tak nedbá, môžete rátať, že retiazka sa roztrhne počas životnosti okien aj niekoľko ráz. Nejde o nič strašné a netreba si robiť starosti s výmenou.

Všetko potrebné máte doma. Bude stačiť skrutkovač, nožnice a samotná nová retiazka. Tú nie je problém objednať z internetu. Postup práce je jednoduchý. Najprv uvoľníte vodiace silóny, následne z rohov hornej lišty odstránite bočné kryty, vyberiete žalúzie. Položíte ho na rovnú plochu. Potom už len vymeníte retiazku namiesto tej starej, spojíte spojovníkom a žalúzie namontujete. jednoduché a stačí na to základná zručnosť. Viac si pozriete aj vo videu.

Výmena lamely

Ide o značne náročnú procedúru, ktorá sa dokonca nemusí vždy skončiť úspechom. Problém je, že často nemusíte už získať rovnakú lamelu, ako ste na okne mali. Ak sa vám to však podarí, potom je postup jednoduchý. Odmontujete žalúzie a povolíte ako silón, tak aj vodiacu pásku. Následne vyberiete poškodenú lamelu a novú vsuniete opatrne namiesto nej. Je potrebné dbať na to, aby lamela zapadla presne na vyhradené miesto.

Potom už len podobným postupom, ako pri výmene silónu a pásky tieto súčasti opätovne nahodíte a žalúzie opäť namontujete na okno. Občas je možné využiť napríklad staré lamely zo starých okien. Preto ak meníte okná, žalúzie si nechajte. Vždy je dôležitejší rozmer lamely ako to, kde má výrezy na silón a vodiacu pásku. Tie totiž viete do starej lamely vyrezať nanovo. Pretože skracovať dĺžku lamely už nie je celkom vhodná činnosť, ktorú by zvládol aj domáci majster.

Drobné opravy žalúzia

Ak zvládnete všetky uvedené opravy, tak vás určite nezaskočia ani také drobnosti ako je poškodenie spojky alebo prevodovky, prípadne prasknutie spojovníka na retiazke. Všetky tieto problémy vyriešite jednoducho demontážou žalúzia a výmenou o starého poškodeného dielu za nový. Výhodou mechanizmu v žalúzia je, že nemá žiadne elektronické súčiastky.

Ide čisto o mechanický pohon, takže sa dá vymeniť prakticky každá súčiastka. Tie si môžete objednať pohodlne cez internet, alebo bežne kúpiť. Výhodou je, že väčšina žaluzí používa štandardizované komponenty a preto sa vám nestane, že vám jednotlivé diely nebudú do seba zapadať. Je to tak trochu ako skladačka lega. aj vďaka tomu zvládne opravu žalúzia prakticky naozaj každý.

Stavte na prevenciu

Pri žaluzí prichádza k poškodeniu najčastejšie z dvoch dôvodov. Prvým je starnutie materiálu a tým druhým je nesprávna manipulácia. manipulujte teda so žaluzím opatrne, snažte sa vyťahovať ho jemne a neťahať len za retiazku. Pri dlhom žaluzí , napríklad na balkónových dverách, môžete pri úplnom vytiahnutí spolu s ťahom šnúrky žalúzie zdvihnúť aj rukou zo spodnej časti. Zmiernite tak váhu na retiazke a zabránite jej pretrhnutiu.

Rovnako je vhodné na ometanie používať prachovky, ktoré dokážu utrieť prach z lamiel bez toho, aby zasiahli vodiace šnúrky. Pri žaluzí totiž naozaj platí, že ako sa k nemu budete správať, tak vám bude slúžiť.

autor: Marián

Aug 6, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 15 883 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Marek B.

Živnostník
Žilina
4,9

Montáž okien

Znalí servisný technik s dlhoročnou skúsenosťou v servise okien a montáži tieniacej techniky . Tieniacu techniku dodáva Slovenský výrobca z...Zobraziť viac

Znalí servisný technik s dlhoročnou skúsenosťou v servise okien a montáži tieniacej techniky . Tieniacu techniku dodáva Slovenský výrobca z východného Slovenska. Taktiez ponúkame montáž plastových okien značky RAKystav . 3sklo 6-7 komorové z kovanim od značky Sigenia . Možnosť výberu zo 4 modelov podľa

#
#
#
Zadať dopyt

Juraj G.

Firma
Bratislava
4,9

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý Deň. S kolegami, kamarátmi vám veľmi radi pomôžeme s realizáciou vašich plánov a projektov ;) Máme mnoho skúseností s...Zobraziť viac

Dobrý Deň. S kolegami, kamarátmi vám veľmi radi pomôžeme s realizáciou vašich plánov a projektov ;) Máme mnoho skúseností s kompletnými rekonštrukciami bytov, od vodoinštalácie, cez obkladačské práce, až po finalizáciu. Podeľte sa s nami o vašu predstavu a mi vám ju pomôžeme dotiahnuť do úspešného konca. #ProfiRenovácie

#
#
#
Zadať dopyt

Andrej S.

Firma
Trnavský kraj
4,9

Servis okien, oprava okien

Sme firma poskytujúca kvalitné služby v oblasti servisu a údržby plastových a eurokien. Samy si uvedomujeme, že o okná sa...Zobraziť viac

Sme firma poskytujúca kvalitné služby v oblasti servisu a údržby plastových a eurokien. Samy si uvedomujeme, že o okná sa treba pravidelne starať aby sa predĺžila ich životnosť a preto sme tu vždy pre Vás

#
#
#
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Opravár, inštalatér, stavbár, montér nábytku a rôznych iných konštrukcií (drevo,kov) , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy,...Zobraziť viac

Opravár, inštalatér, stavbár, montér nábytku a rôznych iných konštrukcií (drevo,kov) , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava

#
#
#
Zadať dopyt

Peter A.

Firma
Košice
4,7

Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem...Zobraziť viac

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Firma
Bratislava
4,7

Závlahový systém

V stavebníctve sa pohybujem uz priblizne 10rokov, montáži okien a dverí 2 roky. Tieniacu techniku (zaluzie, rolety, sieťky,...) Taktiež...Zobraziť viac

V stavebníctve sa pohybujem uz priblizne 10rokov, montáži okien a dverí 2 roky. Tieniacu techniku (zaluzie, rolety, sieťky,...) Taktiež viac ako 2 roky. Tieniacu techniku nam vyrába SR a ČR výrobca. V subdodávke vieme zabezbečiť certifikovaného elektrikára s pečiatkou na revíznu správu.

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Oprava žalúzií, roliet

Nízka cena45,00 €/úkon
Priemerná cena89,80 €/úkon
Vysoká cena150,00 €/úkon

Pošlite dopyt 15883 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte žaluziara na opravu žalúzií, roliet? V tejto kategórii máme 15 883 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt