Pracovať s farbami a vytvoriť oku lahodiaci interiér, to si vyžaduje trošku estetického cítenia a najmä poznanie tajov kombinovania farieb. Vďaka našim odporúčaniam si hravo vyberiete farebné kombinácie, stvorenú pre vás a jednotlivé miestnosti vašej domácnosti.
Farebné spektrum a ako farby vplývajú na našu psychiku
Vedeli ste, že každá farba má zázračnú schopnosť vplývať na našu psychiku a ovplyvniť náš pocit pohodlia?
- Modrá – inšpiruje a upokojuje, navodí pohodu, pokoj a sústredenosť, čo z nej robí ideálnu farbu do pracovne.
- Žltá – symbolizuje optimizmus a komunikáciu, podporuje hlboké premýšľanie aj dobrú náladu, rozveselí pracovňu aj detskú izbu.
- Hnedá – predstavuje stabilitu a spoľahlivosť, využíva sa najmä na podlahy a nábytok.
- Fialová – ukrýva v sebe spirituálny a slávnostný nádych, podporuje odpočinok, vďaka čomu sa hodí do spálne.
- Oranžová – doplní energiu, zvýši pozornosť i aktivitu, podnecuje kreativitu, vynikne v obývačke, ale aj detskej izbe.
- Zelená – farba prírody, harmónie a pokoja, ideálna do spálne alebo kúpeľne.
- Ružová – vyjadruje city a zmyselnosť, hodí sa do spálne a v jemných tónoch vynikne aj v obývačke.
- Červená – zástupca energie a vášne, podnecuje aktivitu a zvyšuje pozornosť, no v interiéri s ňou treba pracovať premyslene, nakoľko na príliš veľkých plochách môže vzbudzovať agresiu.
- Biela – čistota, elegancia a nevinnosť, ocenia ju najmä milovníci minimalizmu.
- Čierna – v kombinácii s inými farbami tiež vyjadruje luxus, eleganciu, jednoduchosť a prémiovosť, výrazne tu však platí, že menej je viac.
- Sivá – neutrálna, no pôsobí menej sterilne ako biela.
Ako kombinovať farby v byte? Menej je viac.
Pri výbere farieb do interiéru platí staré známe, menej je viac. Nikdy by ste v jednej miestnosti nemali kombinovať viac ako 4 farby, pričom 3 farby, z ktorých jedna je dominantná a 2 doplnkové, možno považovať za optimum.
Ako rýchla pomôcka vám môže slúžiť dizajnérske pravidlo 60:30:10. Hlavná farba v miestnosti by mal byť zastúpená na 60 % plochy, 30 % by malo patriť sekundárnej farbe a zostávajúcich 10 % zvýrazňujúcej farbe.
Ako kombinovať farby na steny - základné pravidlá
- Farby vzájomne sa dopĺňajúce, napríklad modrá a oranžová, žltá a fialová alebo červená a zelená vyvolávajú príjemné pocity.
- Príjemne pôsobí aj kombinácia dvoch farieb rovnakého tónu, ale rôznej sýtosti – svetlozelená so sýtou zelenou, červená s ružovou.
- Vhodná je aj kombinácia neutrálnej a pestrej farby – čierna, šedá alebo biela s modrou, žltou alebo zelenou. Vyvolávajú pokoj a znižujú napätie.
Kombinácie farieb - ako kombinovať, ale neprekombinovať
Základnou otázkou, ktorú je potrebné si pri výbere farieb do interiéru zodpovedať je, či chcete interiér ladiť do tmavých a studenších farieb, alebo uprednostníte teplo a svetlo. Toto rozhodnutie by sa vo veľkej miere malo zakladať na dispozícií priestoru. Tmavé farby priestor opticky zmenšujú a uberajú mu svetlo, naopak svetlé farby priestor opticky zväčšujú.
Hlavným pravidlom, ktoré sa snaží dodržiavať väčšina dizajnérov, je, že v spálni by mali byť farby skôr neutrálnejšie a v ostatných častiach domu je možné aj výraznejšie popustiť uzdu fantázii.
Pri výbere zariadenia interiéru najskôr vyberte farbu vecí, ktoré v budúcnosti už nebudete môcť meniť – podlahy, okná, dvere, zárubne. Ideálne ich zlaďte do neutrálnej farby. Následne sa zamerajte na výber farby stien, nábytku a tie doplňte farebnými doplnkami.
Farebné schémy do interiéru
Kombinovanie farieb nemá svoje presné pravidlá a fantázií sa medze nekladú. Výbornou pomôckou pri výbere farieb je farebné spektrum. Toto farebné koleso vám pomôže zistiť, aké farby sa k sebe hodia. Pri hľadaní ideálnych farebných kombinácií ho môžete použiť 3 spôsobmi:
- Monochromatická schéma – odtiene jednej farby, na kruhu sa nachádzajú na jednej osi.
- Analogická schéma – jedna základná farba, plus farby, v ktorých je použitá. Takéto farby sa na schéme nachádzajú vedľa seba.
- Doplnková schéma – táto schéma je založená na komplementárnych farbách. Ide o farby, ktoré sa vzájomne výborne dopĺňajú. V kruhu stoja oproti sebe.
Ak je vašim favoritom viacero farebných kombinácií, nebojte sa uľahčiť si rozhodovanie pomocou rôznych vzorkovníkov. Takto sa môžete s farbami pohrať a poskladať si tak svoju vysnívanú kombináciu.
Farby, ktoré sa k sebe hodia
Ak sa bojíte experimentov a netrúfate si vytvoriť vlastnú farebnú kombináciu, môžete siahnuť po farebných kombináciách, ktoré sa dizajnérom osvedčili.
Najpoužívanejšie kombinácie farieb na steny:
- hnedá – ružová – biela – šedá,
- olivová – hnedá – krémová,
- modrá – zelená – antracitová.
Z módy taktiež nikdy nevyjde ladenie interiéru tón v tóne a v prírodných farbách. Aj takýto interiér môže mať svoj šmrnc a eleganciu.
Pastelové farby na steny
Pastleové farby vyvolávajú pokoj, oddych až relax, hodia sa preto do obývačky, detskej izby aj kuchyne. Pastelové farby je vhodné použiť na steny a napríklad ich skombinovať s bielym stropom. Odtieň stien je vhodné zopakovať aj pri iných bytových doplnkoch v izbe.
Inšpiráciu na množstvo ďalších farebných kombinácií nájdete aj v rôznych katalógoch. Ak chcete mať doma netradičnú farebnú kombináciu, no sami si na jej výber netrúfate, nebojte sa využiť aj pomoc odborníkov.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti INTERIO STUDIO
Aké sú aktuálne trendy interiérového dizajnu v roku 2021?
Svet bol v roku 2020 ovplyvnený pandémiou. Práve preto sa v roku 2021 snažíme v interiéri vytvoriť prostredie, vďaka čomu sa nám aspoň trošku podarí zabudnúť na strasti minulého roku, obnoviť pokoj, harmóniu a relax.
Veľmi obľúbené sú jemné pastelové farby a prírodné tlmené farby. V kombinácii s prírodnými textíliami, ako ľan ci bavlna nemôžete trafiť vedľa. Každý rok netrpezlivo čakáme, kým popredné firmy s farbami ohlásia tzv. farbu roka. V roku 2021 sú to najmä šedá, žltá a hnedosivá. Favoritom sa však stala farba „Aegean Teal“ - ide o zeleno-modrú farbu s nádychom šedej. Je to vyvážený a pokojný odtieň, ktorý nabáda k zamysleniu sa a spomaleniu mysle.
Aké riešenia interiéru neodporúčate a prečo?
Vo všeobecnosti platí, že nie je dobré interiér zariaďovať prvoplánovo, bez rozmyslu. Nenechať sa strhnúť aktuálnymi trendami, dbať na nadčasovosť, na originálne a kvalitné kúsky, ktoré si zachovajú svoju krásu dlhé roky a ich čaro po pár mesiacoch nevyprchá.
Je potrebné snažiť sa vytvoriť harmonický a vyvážený interiér, kde všetko spolu perfektne ladí a je v súzvuku, aby sa Vám vo Vašom interiéri kvalitne a príjemne bývalo alebo aj pracovalo.
Na čo všetko treba dbať pri navrhovaní interiéru?
To je veľmi dobrá otázka. Komplexná odpoveď na ňu by bola veľmi rozsiahla. Myslím si však, že sa nedá jednoznačne povedať, že sú striktné pravidlá, ktoré by interiérový dizajn definovali.
Predsa len ide o kreatívne remeslo a kreativite sa medze nekladú. Samozrejme, základné pravidlo každého dobrého interiéru je, aby bol funkčný. Je teda potreba brať do úvahy základné ergonomické parametre, kombináciu farieb a materiálov v interiéri, aby celok nepôsobil rušivo. To všetko je už šikovnosť dizajnéra nadobudnutá štúdiom a najmä dlhodobou praxou. Na zariadenie interiéru je preto vhodné osloviť kvalifikovaného a overeného dizajnéra.
Spoločnosť INTERIO STUDIO - špecialisti v oblasti interiérového dizajnu
autor: Lukáš
Aug 10, 2021