Kúpeľňa patrí k dôležitej súčasti nášho domu, v ktorej vykonávame každodennú hygienu. Práve preto jej venujeme veľkú pozornosť pri zariaďovaní, pričom hlavnú časť našej energie vkladáme do výberu najvhodnejšej dlažby a obkladov. Musíme dávať pozor na to, aby materiál spĺňal všetky kritériá, ktoré si vyžaduje prostredie s vysokou vlhkosťou.
Na aký povrch sa môžu lepiť obklady?
Pred začatím každej práce musíte vyhodnotiť kvalitu podkladu. Obklady môžete lepiť iba na suché povrchy, ktoré sú zbavené všetkých nečistôt, mastnoty či prachu. Veľký pozor dávajte na steny v starých domoch, ktoré môžu byť napadnuté plesňami, takže ich treba pred lepením ošetriť. Ak máte nový dom a na stene máte iba tenkovrstvé omietky, zvážte nalepenie sieťok, ktoré pomôžu nielen s vyrovnaním povrchu, ale dokážu zamedziť aj budúcim prasklinám v dôsledku pohybu stavby.
Obklady s matným a lesklým povrchom
Väčšina majiteľov domov kladie pri výbere obkladov dôraz na celkový vzhľad. Dôležité je však uvedomiť si výhody a nevýhody rôznych typov obkladov. Ak si želáte mať kúpeľňu v teplých odtieňoch, zvoliť môžete obklad s matným povrchom, na ktorom nie je vidno nečistoty. Takýto typ obkladu je vhodný najmä do väčších kúpeľní.
Obklad s lesklým povrchom sa na rozdiel od matného obkladu ľahšie udržiava a lepšie čistí. Je vhodnejší najmä do menších kúpeľní, ktoré vďaka nemu pôsobia priestrannejšie. Nečistoty sú na lesklom obklade však oveľa viditeľnejšie, preto sa musí častejšie umývať. Veľa majiteľov sa preto rozhoduje pre kombináciu matných a lesklých obkladov v kúpeľni.
Veľkosť obkladov
Z priestorového hľadiska máme na výber veľké alebo malé tvary obkladov a dlažieb. Ak sa rozhodnete pre malé obklady, musíte rátať s tým, že sa opticky zmenší vnútorný priestor kúpeľne. Takisto vznikne problém s väčším množstvom špár, ktoré sa ťažšie čistia.
Pri menších kúpeľniach odporúčame využiť veľké obklady. Opticky zväčšujú priestor kúpeľne a ľahšie sa čistia. V prípade potreby môžete zvoliť aj kombináciu väčších a menších obkladov, samozrejme všetko s mierou.
Materiály používané na obklady
Na trhu v súčasnosti existuje obrovské množstvo materiálov, ktoré sa používajú pri výrobe obkladov. Medzi najpoužívanejšie patrí keramika, porcelán, prírodný kameň, sklo, mramor či žula. Každý z týchto materiálov sa odlišuje svojimi absorpčnými vlastnosťami, tvrdosťou, fyzikálnou a chemickou odolnosťou. Pri výbere materiálu pre dlažbu je dôležité všímať si protišmykové vlastnosti.
Náradie používané pri lepení obkladov
Každý správny majster by mal mať pripravenú špachtľu, štetec alebo valček, vŕtačku s miešacím nadstavcom a frézovacím nadstavcom, murársku lyžicu, zúbkovanú špachtľu, vodováhu, rezačku a kliešte na obklady, dierkovacie kliešte, gumové kladivko, gumené hladítko na škáry a utierku na obklady.
Správny postup pri kladení obkladov
Výpočet obkladovej plochy
Venujte dostatočný čas výberu najvhodnejšiemu typu obkladov a zmerajte celkovú plochu, ktorú potrebujete obložiť. Len čo zistíte, na koľkých metroch štvorcových budete klásť obklady, pripočítajte si k celkovej ploche ešte aspoň 10%. Pri práci sa vám môže viacero obkladačiek zlomiť alebo budete mať odrezky, ktoré nebudete mať ako využiť. Takisto je správnou voľbou ponechať si určitú rezervu do budúcnosti. Obklady navyše starostlivo uschovajte a v prípade potreby ich dokážete kedykoľvek využiť.
Výber lepidla
Aké lepidlo je najvhodnejšie pre obklad v kúpeľniach? Najbežnejšie sa používajú cementové lepidlá, ktoré sú vhodné betónový povrch alebo cementový poter. Na podkladovú plochu s vysokým zaťažením teplom a vlhkosťou sa používajú lepidlá s prísadami umelohmotných látok. Na hladkú omietku či sadrokartón využijete disperzné lepidlo. V závislosti od použitého typu lepidla sa spravidla vyberá aj základný náter a škárovacia malta. Najlepšie je, ak sú od rovnakého výrobcu.
Výhody cementovej malty spočívajú v jej nízkej cene, ale na jej správnu prípravu sa kladú vyššie požiadavky. Musíte ju namiešať v správnom pomere s vodou, aby ste získali ten najlepší adhézny účinok. Počas prípravy na mieste musíte dávať pozor, aby sa vám do namiešanej zmesi nedostával prach. Lepidlá na dlaždice sa vyznačujú oveľa vyššou cenou, ale samotný proces prípravy a nanášania je rýchlejší a jednoduchší. Vyznačujú sa konzistentnosťou a stabilnou priľnavosťou. Keďže sa však nanášajú v tenkej vrstve, môže byť potrebné pred samotnou aplikáciou steny vyrovnať.
Príprava povrchového podkladu
Pred samotným kladením obkladov na stenu venujte pozornosť podkladu. Musí byť čistý, suchý, bez prítomnosti prachu. Skontrolujte, či sa na ňom nenachádzajú nerovnosti, ktoré je treba v prípade potreby vyrovnať, takisto aj malé trhlinky. Použiť na ne môžete náterový tmel. Po preschnutí opäť prezrite celú plochu a v prípade potreby ju opäť vyčistite. Následne môžete na plochu naniesť hĺbkový penetračný náter, vďaka ktorému sa zlepší priľnavosť podkladu. Tento náter je odporúčaný pri cementových poteroch, sadrokartónoch či cementových stierkach (jedná sa o savé podklady). Pri betónovom či inom hladkom podklade stačí naniesť adhézny náter. Ten sa dá nanášať štetcom či maliarskym valčekom a nechá sa úplne vyschnúť.
Nanesenie lepidla na podkladovú vrstvu
Ak máte podkladovú plochu pripravenú, môžete sa pustiť do nanášania lepidla. Postupujte vždy podľa odporúčaní výrobcu. Pri použití lepidla na báze cementu dávajte pozor na to, aby vám pri miešaní s vodou nevznikali hrudky. Stačí presne dodržať stanovený pomer vody a lepidla. Pri miešaní sa odporúča použiť vŕtačka s nadstavcom na miešanie, vďaka ktorému podstatne skrátite čas potrebný na prípravu lepidla. Pri použití disperzného lepidla nemusíte riešiť prípravu, môžete hneď začať s nanášaním.
Lepidlo nanášajte na podkladovú vrstvu murárskou lyžicou. Rozotierať ho môžete zúbkovanou špachtľou, pričom si dávajte pozor na veľkosť zubov – pri výraznejšom profilovaní zadnej strane obkladu sa používa špachtľa s väčšou veľkosťou zubov. Nikdy nenanášajte lepidlo na celý podklad naraz, ale po úsekoch – namiešajte si vždy iba taký objem lepidla, aký ste schopní spracovať za 30 minút. Nanesená vrstva lepidla by mala mať hrúbku približne 5 mm.
Úprava a rezanie obkladačiek
Na úpravu obkladov je najvhodnejšie použiť rezačku na obklady, vďaka ktorej získate čisté a rovné hrany. Obklad narežete na zvolenom mieste na glazúrovanej strane a prelomíte ho cez rovnú hranu. V prípade potreby môžete využiť aj lámacie kliešte na obklady. Obkladačky, cez ktoré potrebujete urobiť priechod pre rúrky, narežete pomocou dierkovacích klieští alebo použijete vŕtačku s dierkovacím nadstavcom.
Kladenie obkladových dlaždíc
Keď máte na podkladovej ploche nanesenú vrstvu lepidla, priložíte naň obkladačku pod ľahkým tlakom a vyrovnáte ju. S gumovým kladivkom jemne na ňu poklepte. Uistite sa, že sa na zadnej strane obkladu nachádza dostatočné množstvo lepidla a pomocou vodováhy kontrolujte, či sa obklad nachádza v rovine. Pre čo najpresnejšie obkladanie odporúčame využiť dištančné krížiky z plastu – získate presné a rovnomerné škáry. Po uschnutí lepidla ich pred samotným škárovaním jednoducho odstránite.
Škárovanie obkladu
Škáry medzi obkladmi sa vypĺňajú škárovacou maltou. Tú si vyberajte v závislosti od základného náteru a lepidla (najlepšie od rovnakého výrobcu). Pred škárovaním odstráňte nečistoty zo samotných škár. Samotný proces škárovania obkladov vykonávajte vždy až po vytvrdnutí lepidla na obklady (počkajte minimálne 24 hodín). Dĺžka tuhnutia lepidla záleží od údajov výrobcu, nezačínajte s prácou skôr, než je dôkladne vyschnuté. Cementové lepidlá, na rozdiel od disperzných lepidiel, vyschnú oveľa rýchlejšie.
Utesnenie rohových škár obkladov
Na škárovanie rohových, dilatačných a zakončovacích škár sa využíva silikón, ktorý sa vyznačuje vysokou elasticitou a pomáha zamedziť výskytu plesní. Okraje škár sa oblepia maliarskou páskou, potom ich môžete ošetriť základným náterom. Po ňom prichádza na rad samotné vypĺňanie silikónom. Dávajte si pozor, aby bol silikón nanášaný rovnomerne a prebytočnú tesniacu hmotu odstráňte škárovacím hladítkom, s ktorým získate aj hladký povrch silikónu. Po skončení práce odstráňte lepiacu pásku. Pri práci sa vždy riaďte odporúčaniami výrobcov a prečítajte si informácie k všetkým materiálom.
Apr 27, 2021