Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Obklady do kúpeľne

Ako nalepiť obklady v kúpeľni dôkladne

Hľadáte obkladača na obklady do kúpeľne? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Ako nalepiť obklady v kúpeľni dôkladne
Obklady do kúpeľneAko nalepiť obklady v kúpeľni dôkladne

Pri troche šikovnosti a trpezlivosti dokážete spraviť obklad a položiť dlažbu v kúpeľni aj vlastnoručne. Predtým však odporúčame naštudovať si problematiku a zistiť výhody a nevýhody jednotlivých materiálov a odporúčania pri lepení obkladov. Pri samotnej práci musíte dbať najmä na dodržiavanie osvedčených technologických postupov. V našom článku sa dozviete viac o lepení obkladov v kúpeľniach a správnom postupe. 

Kúpeľňa patrí k dôležitej súčasti nášho domu, v ktorej vykonávame každodennú hygienu. Práve preto jej venujeme veľkú pozornosť pri zariaďovaní, pričom hlavnú časť našej energie vkladáme do výberu najvhodnejšej dlažby a obkladov. Musíme dávať pozor na to, aby materiál spĺňal všetky kritériá, ktoré si vyžaduje prostredie s vysokou vlhkosťou.  

Na aký povrch sa môžu lepiť obklady?

Pred začatím každej práce musíte vyhodnotiť kvalitu podkladu. Obklady môžete lepiť iba na suché povrchy, ktoré sú zbavené všetkých nečistôt, mastnoty či prachu. Veľký pozor dávajte na steny v starých domoch, ktoré môžu byť napadnuté plesňami, takže ich treba pred lepením ošetriť. Ak máte nový dom a na stene máte iba tenkovrstvé omietky, zvážte nalepenie sieťok, ktoré pomôžu nielen s vyrovnaním povrchu, ale dokážu zamedziť aj budúcim prasklinám v dôsledku pohybu stavby.

Obklady s matným a lesklým povrchom

Väčšina majiteľov domov kladie pri výbere obkladov dôraz na celkový vzhľad. Dôležité je však uvedomiť si výhody a nevýhody rôznych typov obkladov. Ak si želáte mať kúpeľňu v teplých odtieňoch, zvoliť môžete obklad s matným povrchom, na ktorom nie je vidno nečistoty. Takýto typ obkladu je vhodný najmä do väčších kúpeľní. 

Obklad s lesklým povrchom sa na rozdiel od matného obkladu ľahšie udržiava a lepšie čistí. Je vhodnejší najmä do menších kúpeľní, ktoré vďaka nemu pôsobia priestrannejšie. Nečistoty sú na lesklom obklade však oveľa viditeľnejšie, preto sa musí častejšie umývať. Veľa majiteľov sa preto rozhoduje pre kombináciu matných a lesklých obkladov v kúpeľni.

 

Veľkosť obkladov

Z priestorového hľadiska máme na výber veľké alebo malé tvary obkladov a dlažieb. Ak sa rozhodnete pre malé obklady, musíte rátať s tým, že sa opticky zmenší vnútorný priestor kúpeľne. Takisto vznikne problém s väčším množstvom špár, ktoré sa ťažšie čistia. 
Pri menších kúpeľniach odporúčame využiť veľké obklady. Opticky zväčšujú priestor kúpeľne a ľahšie sa čistia. V prípade potreby môžete zvoliť aj kombináciu väčších a menších obkladov, samozrejme všetko s mierou. 

Materiály používané na obklady

Na trhu v súčasnosti existuje obrovské množstvo materiálov, ktoré sa používajú pri výrobe obkladov. Medzi najpoužívanejšie patrí keramika, porcelán, prírodný kameň, sklo, mramor či žula. Každý z týchto materiálov sa odlišuje svojimi absorpčnými vlastnosťami, tvrdosťou, fyzikálnou a chemickou odolnosťou. Pri výbere materiálu pre dlažbu je dôležité všímať si protišmykové vlastnosti. 

Náradie používané pri lepení obkladov

Každý správny majster by mal mať pripravenú špachtľu, štetec alebo valček, vŕtačku s miešacím nadstavcom a frézovacím nadstavcom, murársku lyžicu, zúbkovanú špachtľu, vodováhu, rezačku a kliešte na obklady, dierkovacie kliešte, gumové kladivko, gumené hladítko na škáry a utierku na obklady. 

Správny postup pri kladení obkladov

Výpočet obkladovej plochy

Venujte dostatočný čas výberu najvhodnejšiemu typu obkladov a zmerajte celkovú plochu, ktorú potrebujete obložiť. Len čo zistíte, na koľkých metroch štvorcových budete klásť obklady, pripočítajte si k celkovej ploche ešte aspoň 10%. Pri práci sa vám môže viacero obkladačiek zlomiť alebo budete mať odrezky, ktoré nebudete mať ako využiť. Takisto je správnou voľbou ponechať si určitú rezervu do budúcnosti. Obklady navyše starostlivo uschovajte a v prípade potreby ich dokážete kedykoľvek využiť. 

Výber lepidla

Aké lepidlo je najvhodnejšie pre obklad v kúpeľniach? Najbežnejšie sa používajú cementové lepidlá, ktoré sú vhodné betónový povrch alebo cementový poter. Na podkladovú plochu s vysokým zaťažením teplom a vlhkosťou sa používajú lepidlá s prísadami umelohmotných látok. Na hladkú omietku či sadrokartón využijete disperzné lepidlo. V závislosti od použitého typu lepidla sa spravidla vyberá aj základný náter a škárovacia malta. Najlepšie je, ak sú od rovnakého výrobcu.

Výhody cementovej malty spočívajú v jej nízkej cene, ale na jej správnu prípravu sa kladú vyššie požiadavky. Musíte ju namiešať v správnom pomere s vodou, aby ste získali ten najlepší adhézny účinok. Počas prípravy na mieste musíte dávať pozor, aby sa vám do namiešanej zmesi nedostával prach. Lepidlá na dlaždice sa vyznačujú oveľa vyššou cenou, ale samotný proces prípravy a nanášania je rýchlejší a jednoduchší. Vyznačujú sa konzistentnosťou a stabilnou priľnavosťou. Keďže sa však nanášajú v tenkej vrstve, môže byť potrebné pred samotnou aplikáciou steny vyrovnať.  

Príprava povrchového podkladu

Pred samotným kladením obkladov na stenu venujte pozornosť podkladu. Musí byť čistý, suchý, bez prítomnosti prachu. Skontrolujte, či sa na ňom nenachádzajú nerovnosti, ktoré je treba v prípade potreby vyrovnať, takisto aj malé trhlinky. Použiť na ne môžete náterový tmel. Po preschnutí opäť prezrite celú plochu a v prípade potreby ju opäť vyčistite. Následne môžete na plochu naniesť hĺbkový penetračný náter, vďaka ktorému sa zlepší priľnavosť podkladu. Tento náter je odporúčaný pri cementových poteroch, sadrokartónoch či cementových stierkach (jedná sa o savé podklady). Pri betónovom či inom hladkom podklade stačí naniesť adhézny náter. Ten sa dá nanášať štetcom či maliarskym valčekom a nechá sa úplne vyschnúť.

Nanesenie lepidla na podkladovú vrstvu

Ak máte podkladovú plochu pripravenú, môžete sa pustiť do nanášania lepidla. Postupujte vždy podľa odporúčaní výrobcu. Pri použití lepidla na báze cementu dávajte pozor na to, aby vám pri miešaní s vodou nevznikali hrudky. Stačí presne dodržať stanovený pomer vody a lepidla. Pri miešaní sa odporúča použiť vŕtačka s nadstavcom na miešanie, vďaka ktorému podstatne skrátite čas potrebný na prípravu lepidla. Pri použití disperzného lepidla nemusíte riešiť prípravu, môžete hneď začať s nanášaním.

Lepidlo nanášajte na podkladovú vrstvu murárskou lyžicou. Rozotierať ho môžete zúbkovanou špachtľou, pričom si dávajte pozor na veľkosť zubov – pri výraznejšom profilovaní zadnej strane obkladu sa používa špachtľa s väčšou veľkosťou zubov. Nikdy nenanášajte lepidlo na celý podklad naraz, ale po úsekoch – namiešajte si vždy iba taký objem lepidla, aký ste schopní spracovať za 30 minút. Nanesená vrstva lepidla by mala mať hrúbku približne 5 mm

Úprava a rezanie obkladačiek

Na úpravu obkladov je najvhodnejšie použiť rezačku na obklady, vďaka ktorej získate čisté a rovné hrany. Obklad narežete na zvolenom mieste na glazúrovanej strane a prelomíte ho cez rovnú hranu. V prípade potreby môžete využiť aj lámacie kliešte na obklady. Obkladačky, cez ktoré potrebujete urobiť priechod pre rúrky, narežete pomocou dierkovacích klieští alebo použijete vŕtačku s dierkovacím nadstavcom.  

Kladenie obkladových dlaždíc

Keď máte na podkladovej ploche nanesenú vrstvu lepidla, priložíte naň obkladačku pod ľahkým tlakom a vyrovnáte ju. S gumovým kladivkom jemne na ňu poklepte. Uistite sa, že sa na zadnej strane obkladu nachádza dostatočné množstvo lepidla a pomocou vodováhy kontrolujte, či sa obklad nachádza v rovine. Pre čo najpresnejšie obkladanie odporúčame využiť dištančné krížiky z plastu – získate presné a rovnomerné škáry. Po uschnutí lepidla ich pred samotným škárovaním jednoducho odstránite.

Škárovanie obkladu

Škáry medzi obkladmi sa vypĺňajú škárovacou maltou. Tú si vyberajte v závislosti od základného náteru a lepidla (najlepšie od rovnakého výrobcu). Pred škárovaním odstráňte nečistoty zo samotných škár. Samotný proces škárovania obkladov vykonávajte vždy až po vytvrdnutí lepidla na obklady (počkajte minimálne 24 hodín). Dĺžka tuhnutia lepidla záleží od údajov výrobcu, nezačínajte s prácou skôr, než je dôkladne vyschnuté. Cementové lepidlá, na rozdiel od disperzných lepidiel, vyschnú oveľa rýchlejšie.

Utesnenie rohových škár obkladov

Na škárovanie rohových, dilatačných a zakončovacích škár sa využíva silikón, ktorý sa vyznačuje vysokou elasticitou a pomáha zamedziť výskytu plesní. Okraje škár sa oblepia maliarskou páskou, potom ich môžete ošetriť základným náterom. Po ňom prichádza na rad samotné vypĺňanie silikónom. Dávajte si pozor, aby bol silikón nanášaný rovnomerne a prebytočnú tesniacu hmotu odstráňte škárovacím hladítkom, s ktorým získate aj hladký povrch silikónu. Po skončení práce odstráňte lepiacu pásku. Pri práci sa vždy riaďte odporúčaniami výrobcov a prečítajte si informácie k všetkým materiálom. 

autor: Jakub

Apr 27, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 25 481 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Jan H.

Firma
Bratislava
5,0
Maliar, Maliarske práce

Radi Vám pomôžem s Vaším projektom, pripravím kompletnú cenovú ponuku a okrem realizácie zabezpečím potrebný materiál. Úzko spolupracujeme s Wilio a patríme medzi ich Wilio TOP poskytovateľov. Práce, ktorým sa venujeme: - všetky druhy rekonštrukčných prác - elektrina a elektroinštalácia - voda a vodoinštalácia - obklady, pokladanie, podlahy - maľovanie - sadrokartón - murárske práce - klampiarske práce, strecha - hodinový manžel Reagujeme okamžite, tešíme sa na nové projekty a spokojných zákazníkov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Serhii D.

Živnostník
Trnava
5,0
Hodinový manžel

My sme malá firma zo skúsenostu 15 rokov. Robím všetko čo sa týka stavebných prác (novostavba, prerábky , opravy bytov a rodinných domov pod kľúč)LEN KVALITNO A ZÁRUKA NA VŠETKY TYPY PRÁCE OD 10 ROKOV

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Milan D.

Firma
Šaštín - Stráže
5,0
Záhrada a vonkajšie práce

Som živnostník robím všetky murarske práce vykopové práce buracie zamkove dlažby úprava terénov upratovacie práce aj maliarske mám partiu je nas 5 robíme za dobré ceny určite sa dohodneme

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomáš L.

Firma
Trnava
5,0
Rekonštrukcia kúpeľne

Mala živnostenska firma Zaoberáme sa pokladkou dlažby zamkova dlažba kazetové stropy sadrokartony rovné strechy Sme 3 s vlastným náradím a chuťou pracovať

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Filip R.

Firma
Macov
5,0
Montáž, skladanie nábytku

15 ročné skúsenosti s rekonštrukciami rôzneho charakteru, aj na kľúč(nacenenie, vypracovanie projektu, úradne náležitosti, jednoducho všetko). Prerábky bytov, domov, garáži, predajni, skladov, strojov, aút, výrobných liniek Flexibilita a prispôsobovanie sa požiadavkám zákazníka. Bežne rady sú zdarma. Nie na všetko viem odpoved, ale vzdy hľadám riešenia u odborníkov, ktorých som za tu dobu spoznal. slova typu, neviem, nedá sa, nepoužívam. Pri návštevách zákazníkov, používam špeciálne zariadenie na likvidáciu patogenov, ktoré sa využíva v slovenských laboratóriách na ochranu zdravia výskumných pracovníkov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

David K.

Živnostník
Bernolákovo
5,0
Oprava strechy

Som člen partie, ktorá prerába byty, kúpeľne, domy a fasády na kľúč. Šéf je školený murár a ja zas šikovný obkladač, kde spolu dokážeme za rýchly čas veľa toho spraviť. Základ je dať si záležať na robote. Ja osobitne najradšej prerábam kúpeľne, ale viem vám ponúknuť aj menšie murárske práce, skladanie skriniek, prácu so sadrokartónom, zámkovú dlažbu a v podstate, hoci, čo okrem zložitých elektrikárskych prác a vody. Som zo Srbska, takže komu to vadí nech sa mi nehlási :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Roman K.

Firma
Partizánske
5,0
Murárske práce

Profesionalita, spoľahlivosť, diskrétnosť , spokojnosť zákazníkov , ľudia plný energie ktorý chcú pracovať. A spraviť váš domov. Taký ako si. Predstavujete a chcete , na mieru , kompletné rekonštrukcie domov bytov , dlhoročné skúsenosti Poradíme ,navrhneme, zrealizujeme ,

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Emil G.

Firma
Prievidza
5,0
Murárske práce

Stavebné práce Maliarske práce Búračské práce Výkopové práce Sadrokartónové práce Upratovanie domácností a veľkých budov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Erik K.

Živnostník
Slovenský Grob
4,9
Hodinový manžel

Poskytujeme komplet stavebné práce. Od maličkosti až po väčšie stavebné prace v interiéri ako aj v exteriéri .Rôzne opravy , montáže , zabezpečenie a dovoz materialu , maliarske prace , sadrokartony , obklady a dlazby, parkety , odvoz odpadu a ďalšie iné prace. Nasim cielom je spokojny zakaznik .

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Roman U.

Živnostník
Bratislava
4,9
Hodinový manžel

Dobry den Mam všestranné skúsenosti v prácach všetkého druhu viac ako 12r Vodoinstalacia. Kurenie. Sadrokarton. Montaz nábytku. Montaz kuchinske linky. Vsetko co vás napadne. Co neviem urobyt na 100% taku pracu racej odmietnem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9
Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 17 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Branislav V.

Firma
Bratislava
4,9
Obklady, dlažby

Sme ambiciózny mladý tím s 10 ročnou skúsenosťou v odbore rôznych stavebných činnosti. Prevažne sa zaoberáme realizaciou nových kúpeľni alebo rekonštrukciu starých. Dôkladnosť a profesiálny prístup je na prvom mieste.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9
Obklady, dlažby

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimír G.

Živnostník
Drienovská Nová Ves
4,9
Elektrikár

Viac informácií sa dozviete v osobnej komunikácii. Som zručný chlap - pochádzam z domu, kde je potreba ovládať všetky práce. Mám papiere na revízie elektrických zariadení ako aj zdvíhacích zariadení.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Lukas P.

Firma
Bratislava
4,9
Vodár

Zaoberame sa rekonstrukciami ako aj zariadivanim holobytov a vykonavanim s tym suvisiacich prac. Niekolkorocne skusenosti a vysledny efekt v najvyssej kvalite.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Dušan K.

Firma
Bratislava
4,9
Murárske práce

Profesionálny murár s 25-ročnou praxou v stavebníctve. Robíme kompletné rekonštrukcie bytov, vrátane búrania jadra, omietok, maľovky, sádrokartón, obklady, dlažby, pokládka podláh a elektroinštalácie. Profesionálne a kvalitne odvedená práca.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Igor T.

Firma
Modra
4,9
Maliar, Maliarske práce

Maliar-natierač. Maľovanie interiérov a exteriérov, stierkovanie, dekoratívne úpravy. Obklady, dlažby. Sadrokarton. Profesionálny prístup, spoľahlivosť. Možnosť prác aj typu " hodinový manžel", práce drobných opráv.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Viacheslav K.

Firma
Ružinov
4,9
Obklady, dlažby

Robím obkladačské práce. Cena dohodou po obhliadke.Mám viac ako 20 rokov prax v stavebníctve. Posledných päť rokov robím len obklady a dlažby.Zodpovedný prístup a profesionálny nástroj.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Dušan L.

Firma
Vyšný Kazimír
4,9
Nábytok

Som spoľahlivý zákazníkom vychádzam v ústrety. Ešte som nemal zákazníka ktorý by nebol spokojný či z cenou alebo kvalitou vykonanej práce...............

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt