Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Laminátová podlaha

Ako namontovať laminátovú podlahu

Hľadáte pokladača na laminátovú podlahu? V tejto kategórii máme 21 605 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako namontovať laminátovú podlahu
Laminátová podlaha

Ako namontovať laminátovú podlahu

Montáž laminátovej podlahy je celkom jednoduchá záležitosť. Po tom, čo sa vám to podarí sa budete diviť, prečo za to niekedy niekto platil profesionálom. Na rozdiel od keramických dlaždíc sa laminátová podlaha montuje na sucho a teda tento proces je jednoduchší. Žiadne použitie škárovanej hmoty, žiadna malta, žiadne lepidlá, ktoré by sa počas vašej práce usadili a robili neplechu.

Na rozdiel od masívnych drevených podláh, ktoré sa musia pribíjať, časti laminátovej podlahy k sebe viete jednoducho zacvaknúť, pomocou zaklapovacieho montážneho systému. Laminátová podlaha sa takto z miesta nepohne a leží na svojom mieste. Keďže plávajúcu podlahu k podkladu nelepíte, pri jej montáži sa budete cítiť ako keby ste zostavovali veľké puzzle. Nech podkladáte laminát kdekoľvek, montáž by vám nemala zabrať viac ako jeden deň. 

Čo budete potrebovať: 

Vybavenie / náradie

Nôž 
Kladivo
Gumová palička
Zvinovací meter
Tyč alebo kladivo na klepanie 
Ceruzka
Kotúčová, alebo elektrická ručná píla
Stolová píla (voliteľné)
Krieda

Materiály 

Laminátová podlaha
Podkladová vrstva s páskou
Drevené rozpery

Inštrukcie 

Odstránenie sokolových líšt

Pred začiatkom inštalácie odstráňte všetky soklové lišty ich odrezaním po obvode miestnosti. Rovnako odstráňte všetky vykurovacie odpory, ako aj kryty používané na vedenie vzduchu, namontované do podlahy. Celú podlahu následne pozametajte alebo povysávajte, aby ste ju očistili od všetkých nečistôt. 

Príprava podkladu 

Na to aby bola montáž vykonaná správne sa musí podklad alebo stará podlahová plocha vyrovnať. Podklad musí byť hladký a očistený od všetkých nečistôt. Laminátová podlaha sa zvyčajne dá položiť aj priamo na starú podlahovú krytinu, napríklad na vinylové fólie za predpokladu, že povrch je samozrejme rovný a vyhladený. Nesmie byť mäkký, ani sa na ňom nesmú nachádzať vystupujúce časti.

Na podklad pod laminátový povrch zvyčajne postačí použiť penovú fóliu. Ak je však povrch podlahy poškodený či nerovný, zrejme ho budete musieť odstrániť. Na podklad pod laminátový povrch zvyčajne postačí použiť penovú fóliu. Ak je však povrch podlahy poškodený či nerovný, zrejme ho budete musieť odstrániť a podklad opracovať. Pred pokládkou laminátovej podlahy na podklad pripevnite pevnú podložku z tenkej preglejky. 

Skúška rozloženia podlahy

Pred začiatkom montáže vyskúšajte, akým spôsobom umiestnite laminátové dosky v miestnosti, aby ste sa uistili, že na povrchu budú ležať správne. Pri malých až stredne veľkých miestnostiach je výhodnejšie a jednoduchšie podlahové dosky rovno do miestnosti poukladať, ako ich premeriavať a prepočítavať.

Do celej miestnosti poukladajte dosky vedľa seba. Aby sa vám dosky nehýbali, zaistite dosky poukladané po stranách miestnosti, alebo jednoducho každú dosku natlačte čo najviac k sebe. Dávajte si ale pozor aby ste dosky po stranách miestnosti k sebe úplne nezacvakli a samozrejme po podlahe nestúpajte.

Dosky ukladajte od najvzdialenejšej časti miestnosti smerom dovnútra, no dosky k sebe neupevňujte. Ak by ste to urobili, dosky by sa zaklapli a uzamkli. V takomto prípade by ste mali problém s ich odpojením a ich hrany by sa mohli poškodiť. Ak ste si rozložením dosiek istý, opäť ich vyberte a poukladajte, no tentoraz do tesnej blízkosti. 

Nezabudnite na podkladovú vrstvu 

Výrobcovia podláh odporúčajú pred pokládkou laminátovej podlahy nezabúdať na podkladovú vrstvu. Tenká, no hustá podkladová vrstva zabezpečí odzvučenie, izoláciu a pomôže vyrovnať menšie medzery a nerovnosti v povrchu. Ak navyše kladiete podlahu na betónový povrch, alebo iný typ povrchu náchylného na vlhkosť, výrobca odporúča použitie podkladovej vrstvy, ktorá túto podlahu pred vlhkosťou dostatočne ochráni a poslúži ako silná bariéra.

Na ochranu proti vlhkosti môžete použiť hrubú plastovú fóliu, ktorú po okrajoch viete utesniť páskou a takto podlahu izolovať. Túto podkladovú vrstvu z plastovej fólie rozložte po povrchu tak, aby sa jednotlivé časti fólie dotýkali, no neprekrývali sa. Okraje zaistite páskou podľa odporúčaní výrobcu. Niektoré podlahové fólie sa dajú na ich koncoch odlepiť a jednotlivé kusy k sebe prilepíte jednoduchšie. Okraje fólie orežte pomocou noža tak, aby nepresahovala hrany steny a dokonalo na jej okrajoch sedela.

Pokládka prvého radu dosiek

Pred pokládkou rozrežte každý kúsok laminátu pomocou noža, stolnej či ručnej píly. Prvý rad začnite pokladať pri druhom konci miestnosti tak, aby boli dosky rovnobežne so stenou, zrezané na správnu veľkosť. Začnite na pravej strane a postupujte doľava. Dosky klaďte k stene tak, aby správne zapadli. Pri veľkosti medzier medzi doskami sa riaďte pokynmi výrobcu.

Pri kladení jednotlivých radov sa medzi doskami vytvoria medzery, kde upevníte drevené rozpery, slúžiace na roztiahnutie materiálu a ponechanie vytvorených medzier. V mieste kde končia hrany prvého radu položeného laminátu, je dobré označiť ho kriedou. Odmerajte si rôzne body steny, v ktorých budú jednotlivé dosky začínať.

Nie všetky steny sú dokonalo rovné, preto sa môže stať, že budete musieť jeden z radov upraviť. Nezabúdajte však dodržiavať odporúčané medzery a dbať na to, aby bol prvý rad položený rovno. Postupujte pokladaním dosiek po celej miestnosti z pravej strany, smerom doľava.

Každý položený kus laminátu zafixujte na mieste poklepaním pomocou kladiva. Koncové škáry podlahy by mali byť položené a upevnené, bez medzier. Niektorí výrobcovia odporúčajú poklepať dosky gumovým kladivkom, ktoré vám pomôže zaistiť koncové škáry. 

Dokončenie prvého radu 

Keď sa dostanete na ľavý koniec prvého radu, pravdepodobne prídete na to, že posledná doska je príliš dlhá. Túto dosku si odmerajte, aby ste si mohli pripraviť dosky rovnakej veľkosti ku každému radu. Nezabudnite však ponechať medzi stenou a doskou dilatačnú medzeru.

Dosky narežte pomocou kotúčovej alebo ručnej píly. Vytvoríte si tak rovnaký kus dosky, ktorý použijete na začiatok pravej strany ďalšieho radu. Posledný koncový spoj, ktorým dosky zaistíte, umiestnite do medzery. Pre pevné zaistenie dosiek na ich mieste je veľmi praktické použiť ťažné tyče a to hlavne pri doskách na konci radov. 

Neplánujte si dopredu rozostavenie radov

Svojím postupným ukladaním dosiek z pravej strany smerom doľava, budete môcť stále využiť časť odrezaného kusu dosky. Prvý rad ukončíte odrezanou časťou, nasledujúci rad zas začínate v pravo, rovnakou odrezanou časťou dosky. Takto postupujete pri pokládke celej miestnosti. Rady laminátovej podlahy by mali byť uložené stupňovito, nie jednotne. Jednotné rozloženie by pôsobilo nevzhľadne a ohrozilo by to štrukturálnu stabilitu podlahy.

Odrezané kusy by mali mať isté rozmery. Najmenšia dĺžka jednej dosky by nemala mať menej ako 15 cm. Ak pracujete s kvalitnou rovnou podlahou, dĺžky odrezaných kusov môžete mať až do dĺžky 30 cm. Ak zistíte, že konečná doska vášho prvého radu bude mať príliš malé rozmery, je vhodnejšie rad prerobiť. V takomto prípade je lepšie ak prvý rad začnete touto menšou odrezanou doskou. Tým dosiahnete prijateľný rozmer poslednej ľavej dosky prvého radu. 

Pokračujte v pokládke ďalších radov

Pokládka dosiek druhého radu a ďalších nasledujúcich radov, môže byť vykonaná aj iným spôsobom. Môžete použiť inú, trocha odlišnejšiu techniku, ako tú ktorou ste začali v prvom rade. Táto forma pokládky sa líši v tom, že každý kus ďalšieho radu ukladáte v 45-stupňovom uhle a do medzery medzi predchádzajúcim a novým radom ukladáte dlhý okraj pera – spojovacej súčiastky. Nasledujúci kus podlahy položíte vedľa spojovacej súčiastky, aby ste zaistili spojenie.

Každý kus poklepte kladivkom, alebo zaistite ťahadlom (všetky kusy, okrem prvého kusu podlahy každého radu). Ak budete mat smolu, tak sa môže stať, že pri finalizácii montáže vašej podlahy budete musieť kusy podlahy príliš orezávať. Ak sa tak stane, dbajte na to, aby bola medzi stenou a podlahou zachovaný dilatačná medzera. Rozmery posledného radu upravujte pomocou kotúčovej, stolovej alebo ručnej píly. Posledný rad zrezaných dosiek montujte rovnakou technikou, spomenutou vyššie, a to pomocou spojovacej súčiastky v medzerách medzi jednotlivými kusmi podlahy.

Pri poslednom rade sa možno trocha zapotíte, proces je náročnejší keďže dosky ukladáte oproti pevnej stene. Avšak aj v stiesnenejších priestoroch, napríklad pod previsom skrinky, by ste mali mať stále dostatok priestoru na správne natočenie dosky. Inštaláciu dokončite odstránením všetkých drevených rozporov. Po obvode miestnosti potom nainštalujte soklové lišty. Medzery medzi stenou a podlahou by mali byť schované pod lištou. 

Tipy – ako rezať laminátovú podlahu 

Pri vyrezávaní laminátovej podlahy sa nemusíte príliš báť zlej techniky výrezu. Laminátová podlaha má totiž tenké jadro z dreveno-vláknitých dosiek, ktoré sa reže veľmi jednoducho. Nemusíte sa báť ani vyčnievajúcich orezaných okrajov dosiek, tie sa schovajú pod soklovou lištu. Dokonalý rez teda nie je nevyhnutnosťou. Ak použijete stolovú pílu s istotou dosiahnete dokonalý rez, no môžete použiť aj kotúčovú, elektrickú či ručnú pílu.

Pri pílach s jemnými zubmi bude rez krajší, s menšími odštiepeniami materiálu. Ak chcete niečo krivolako vyrezávať, vyrezávať vlastné tvary, dobre vám poslúži skladacia píla. Pri kotúčových pílach dokážete prerezať materiál tak, že väčšina triesok ostane v hornej strane píly. Na vyprodukovanie čo najmenšieho množstva odpadu začnite rez v zadnej časti dosky. Pri použití stolovej pílky vyrezávajte dosky lícom nahor. 

 

autor: Lukáš

Jun 1, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 21 605 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Filip K.

Firma
Bratislava
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.)...Zobraziť viac

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

#
#
#
Zadať dopyt

Michal B.

Firma
Kučín
5,0

Montáž, skladanie nábytku

Robím kvalitnú prácu so zmyslom pre detail. Som vyučený stolár síce s kratšou praxou(venujem sa aj inej profesii), ale o...Zobraziť viac

Robím kvalitnú prácu so zmyslom pre detail. Som vyučený stolár síce s kratšou praxou(venujem sa aj inej profesii), ale o to s väčším odhodlaním urobiť pre Vás maximum. Za svojou prácou si stojím a záruka na vykonanú prácu je u mňa samozrejmosťou. Teším sa na spoluprácu.

#
#
#
Zadať dopyt

Jozef K.

Živnostník
Žilinský kraj
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý deň, ponúkame naše služby staviame prerábame burame kopeme stierkujeme prerábame jadrá sadrokartón obkldy dlažby bytové i domove jadrá. Verím...Zobraziť viac

Dobrý deň, ponúkame naše služby staviame prerábame burame kopeme stierkujeme prerábame jadrá sadrokartón obkldy dlažby bytové i domove jadrá. Verím že bude spokojnosť a oboch stranách.

#
#
#
Zadať dopyt

Franistek B.

Firma
Gajary
5,0

Murárske práce, murár

Dobrý deň som murár vise 20 rokov, nie som žiaden fuser, všetko čo zhotovujem zhotovujem na 100% ešte som sa...Zobraziť viac

Dobrý deň som murár vise 20 rokov, nie som žiaden fuser, všetko čo zhotovujem zhotovujem na 100% ešte som sa nestretol z niekim ktorý by nebol spokojný za odvedenie mojej práce, na cene sa viem vzdi dohodnúť, mam slušných zamestnancov a vzornych.

#
#
#
Zadať dopyt

Rastislav B.

Živnostník
Hrabovčík
5,0

Dlažba na terasu

Poradíme a urobíme podľa vašich predstav, cenová ponuka zdarma celé východne Slovensko, čistota a kvalita je pre nás prvoradá Pre našich...Zobraziť viac

Poradíme a urobíme podľa vašich predstav, cenová ponuka zdarma celé východne Slovensko, čistota a kvalita je pre nás prvoradá Pre našich zákazníkov chceme len to najlepšie

#
#
#
Zadať dopyt

Milan Ž.

Živnostník
Námestovo
5,0

Sadrokartón, montáž sadrokartónu

Dobrý deň, vykonávam komplet montáž sadrokartónu (vymeranie a nacenenie zákazky, stavanie stien ci stropov, montované sadrokartónu, spachlovanie, brúsenie, akrylovanie)

#
#
#
Zadať dopyt

Erik B.

Firma
Banská Štiavnica
5,0

Murárske práce, murár

Dobrý deň, sme stavebná spoločnosť ktorý poskytuje vysokú kvalitu a prevedenie svojich služieb. Robíme stavebné práce od vonkajšku po interiér....Zobraziť viac

Dobrý deň, sme stavebná spoločnosť ktorý poskytuje vysokú kvalitu a prevedenie svojich služieb. Robíme stavebné práce od vonkajšku po interiér. Pre bližšie informácie bud na webe alebo telefonicky. Tešíme sa na vás kontakt

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimir G.

Živnostník
Prešov
5,0

Stavba plotu

Zdravim som všestranný murár obkladac a spaľovacie práce betonas zámkovej dlažby atď vaša spokojnosť robievala som aj v zahraničí so...Zobraziť viac

Zdravim som všestranný murár obkladac a spaľovacie práce betonas zámkovej dlažby atď vaša spokojnosť robievala som aj v zahraničí so z Prešova mám aj vlastné náradie

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš H.

Živnostník
Skalica
4,9

Hodinový manžel

Mám 10r skúsenosti s prácou na stavbách. Som vyučený elektrotechnik. Mám paragraf 23- Elektrotechnik na riadenie činnosti.

#
#
#
Zadať dopyt

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9

Pokládka dlažby a obkladov

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som...Zobraziť viac

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Firma
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie...Zobraziť viac

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie bytov, domov,maľovanie a natieranie, špecializácia a certifikáty na štukove omietky (caparol)z dodržiavania všetkých technologických postupov a patričných vyhlášok.Teším sa na vašu spoluprácu

#
#
#
Zadať dopyt

Juraj G.

Firma
Bratislava
4,9

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý Deň. S kolegami, kamarátmi vám veľmi radi pomôžeme s realizáciou vašich plánov a projektov ;) Máme mnoho skúseností s...Zobraziť viac

Dobrý Deň. S kolegami, kamarátmi vám veľmi radi pomôžeme s realizáciou vašich plánov a projektov ;) Máme mnoho skúseností s kompletnými rekonštrukciami bytov, od vodoinštalácie, cez obkladačské práce, až po finalizáciu. Podeľte sa s nami o vašu predstavu a mi vám ju pomôžeme dotiahnuť do úspešného konca. #ProfiRenovácie

#
#
#
Zadať dopyt

Peter M.

Firma
Topoľčany
4,9

Murárske práce, murár

Stavebné práce , rekonštrukcie bytov a domov, tesárske a betonárske práce. Taktiež máme expressed Kurierské služby. Rýchlosť - spoľahlivosť....Zobraziť viac

Stavebné práce , rekonštrukcie bytov a domov, tesárske a betonárske práce. Taktiež máme expressed Kurierské služby. Rýchlosť - spoľahlivosť. Dostupnosť 7/24. Fungujeme cely NR kraj a okolie.

#
#
#
Zadať dopyt

Miroslav S.

Firma
Bratislava
4,9

Interiérové ​​dvere

Ponúkam montáž dverí a okien a pokládku plávajucej podlahy, brúsenie parkiet renováciu dreveného nábytku, servis a montáž okien. Pôsobím v...Zobraziť viac

Ponúkam montáž dverí a okien a pokládku plávajucej podlahy, brúsenie parkiet renováciu dreveného nábytku, servis a montáž okien. Pôsobím v rámci západného Slovenska, po vzájomnej dohode aj v zahraničí.

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš M.

Živnostník
Suchá nad Parnou
4,8

Montáž, skladanie nábytku

Mám skúsenosti s pokladaním plávajucej podlahy, skladaním a úpravou rôzneho nábytku ( kuchynské linky - výrezy na varný panel, drez...Zobraziť viac

Mám skúsenosti s pokladaním plávajucej podlahy, skladaním a úpravou rôzneho nábytku ( kuchynské linky - výrezy na varný panel, drez + zapojenie drezu - voda a aj odpad, obývacie steny a komody, ... ). Mojim hlavným zameraním sú montáže kuchyňských liniek všetkých druhov. Zákazky na wilio robím iba v piatok a cez víkend!

#
#
#
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce, murár

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a...Zobraziť viac

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

#
#
#
Zadať dopyt

Roman B.

Živnostník
Trenčín
4,7

Elektroinštalácia

Dobrý deň sme skupina skúsených remeselníkov . Venujeme sa hlavne elektrickým inštaláciam , 2D a 3D vizualizáciam ,stolárskym prácam ,...Zobraziť viac

Dobrý deň sme skupina skúsených remeselníkov . Venujeme sa hlavne elektrickým inštaláciam , 2D a 3D vizualizáciam ,stolárskym prácam , stavebným , búracím a výkopovým prácam a celkovým rekonštrukciám domov a bytov v interiéry aj exteriéry .

#
#
#
Zadať dopyt

Marek P.

Živnostník
Ružomberok
4,7

Maliarske práce, maliar

Montáž plávajúcich podláh , zárubní , dverí ,výroba a montáž nábytku,maľovanie ,skladanie a montáž IKEA a podobného nábytku, montáž kuchýň...Zobraziť viac

Montáž plávajúcich podláh , zárubní , dverí ,výroba a montáž nábytku,maľovanie ,skladanie a montáž IKEA a podobného nábytku, montáž kuchýň ,maľovanie montáž sanity a sadrokartónu

#
#
#
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Pokládka dlažby a obkladov

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,7

Murárske práce, murár

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako...Zobraziť viac

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Laminátová podlaha

Nízka cena3,50 €/m2
Priemerná cena5,30 €/m2
Vysoká cena9,00 €/m2

Pošlite dopyt 21605 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte pokladača na laminátovú podlahu? V tejto kategórii máme 21 605 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt