Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Laminátová podlaha

Ako namontovať laminátovú podlahu

Hľadáte pokladača na laminátovú podlahu? V tejto kategórii máme 16 624 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako namontovať laminátovú podlahu
Laminátová podlaha

Ako namontovať laminátovú podlahu

Montáž laminátovej podlahy je celkom jednoduchá záležitosť. Po tom, čo sa vám to podarí sa budete diviť, prečo za to niekedy niekto platil profesionálom. Na rozdiel od keramických dlaždíc sa laminátová podlaha montuje na sucho a teda tento proces je jednoduchší. Žiadne použitie škárovanej hmoty, žiadna malta, žiadne lepidlá, ktoré by sa počas vašej práce usadili a robili neplechu.

banner

Na rozdiel od masívnych drevených podláh, ktoré sa musia pribíjať, časti laminátovej podlahy k sebe viete jednoducho zacvaknúť, pomocou zaklapovacieho montážneho systému. Laminátová podlaha sa takto z miesta nepohne a leží na svojom mieste. Keďže plávajúcu podlahu k podkladu nelepíte, pri jej montáži sa budete cítiť ako keby ste zostavovali veľké puzzle. Nech podkladáte laminát kdekoľvek, montáž by vám nemala zabrať viac ako jeden deň. 

Čo budete potrebovať: 

Vybavenie / náradie

Nôž 
Kladivo
Gumová palička
Zvinovací meter
Tyč alebo kladivo na klepanie 
Ceruzka
Kotúčová, alebo elektrická ručná píla
Stolová píla (voliteľné)
Krieda

Materiály 

Laminátová podlaha
Podkladová vrstva s páskou
Drevené rozpery

Inštrukcie 

Odstránenie sokolových líšt

Pred začiatkom inštalácie odstráňte všetky soklové lišty ich odrezaním po obvode miestnosti. Rovnako odstráňte všetky vykurovacie odpory, ako aj kryty používané na vedenie vzduchu, namontované do podlahy. Celú podlahu následne pozametajte alebo povysávajte, aby ste ju očistili od všetkých nečistôt. 

Príprava podkladu 

Na to aby bola montáž vykonaná správne sa musí podklad alebo stará podlahová plocha vyrovnať. Podklad musí byť hladký a očistený od všetkých nečistôt. Laminátová podlaha sa zvyčajne dá položiť aj priamo na starú podlahovú krytinu, napríklad na vinylové fólie za predpokladu, že povrch je samozrejme rovný a vyhladený. Nesmie byť mäkký, ani sa na ňom nesmú nachádzať vystupujúce časti.

Na podklad pod laminátový povrch zvyčajne postačí použiť penovú fóliu. Ak je však povrch podlahy poškodený či nerovný, zrejme ho budete musieť odstrániť. Na podklad pod laminátový povrch zvyčajne postačí použiť penovú fóliu. Ak je však povrch podlahy poškodený či nerovný, zrejme ho budete musieť odstrániť a podklad opracovať. Pred pokládkou laminátovej podlahy na podklad pripevnite pevnú podložku z tenkej preglejky. 

Skúška rozloženia podlahy

Pred začiatkom montáže vyskúšajte, akým spôsobom umiestnite laminátové dosky v miestnosti, aby ste sa uistili, že na povrchu budú ležať správne. Pri malých až stredne veľkých miestnostiach je výhodnejšie a jednoduchšie podlahové dosky rovno do miestnosti poukladať, ako ich premeriavať a prepočítavať.

Do celej miestnosti poukladajte dosky vedľa seba. Aby sa vám dosky nehýbali, zaistite dosky poukladané po stranách miestnosti, alebo jednoducho každú dosku natlačte čo najviac k sebe. Dávajte si ale pozor aby ste dosky po stranách miestnosti k sebe úplne nezacvakli a samozrejme po podlahe nestúpajte.

Dosky ukladajte od najvzdialenejšej časti miestnosti smerom dovnútra, no dosky k sebe neupevňujte. Ak by ste to urobili, dosky by sa zaklapli a uzamkli. V takomto prípade by ste mali problém s ich odpojením a ich hrany by sa mohli poškodiť. Ak ste si rozložením dosiek istý, opäť ich vyberte a poukladajte, no tentoraz do tesnej blízkosti. 

Nezabudnite na podkladovú vrstvu 

Výrobcovia podláh odporúčajú pred pokládkou laminátovej podlahy nezabúdať na podkladovú vrstvu. Tenká, no hustá podkladová vrstva zabezpečí odzvučenie, izoláciu a pomôže vyrovnať menšie medzery a nerovnosti v povrchu. Ak navyše kladiete podlahu na betónový povrch, alebo iný typ povrchu náchylného na vlhkosť, výrobca odporúča použitie podkladovej vrstvy, ktorá túto podlahu pred vlhkosťou dostatočne ochráni a poslúži ako silná bariéra.

Na ochranu proti vlhkosti môžete použiť hrubú plastovú fóliu, ktorú po okrajoch viete utesniť páskou a takto podlahu izolovať. Túto podkladovú vrstvu z plastovej fólie rozložte po povrchu tak, aby sa jednotlivé časti fólie dotýkali, no neprekrývali sa. Okraje zaistite páskou podľa odporúčaní výrobcu. Niektoré podlahové fólie sa dajú na ich koncoch odlepiť a jednotlivé kusy k sebe prilepíte jednoduchšie. Okraje fólie orežte pomocou noža tak, aby nepresahovala hrany steny a dokonalo na jej okrajoch sedela.

Pokládka prvého radu dosiek

Pred pokládkou rozrežte každý kúsok laminátu pomocou noža, stolnej či ručnej píly. Prvý rad začnite pokladať pri druhom konci miestnosti tak, aby boli dosky rovnobežne so stenou, zrezané na správnu veľkosť. Začnite na pravej strane a postupujte doľava. Dosky klaďte k stene tak, aby správne zapadli. Pri veľkosti medzier medzi doskami sa riaďte pokynmi výrobcu.

Pri kladení jednotlivých radov sa medzi doskami vytvoria medzery, kde upevníte drevené rozpery, slúžiace na roztiahnutie materiálu a ponechanie vytvorených medzier. V mieste kde končia hrany prvého radu položeného laminátu, je dobré označiť ho kriedou. Odmerajte si rôzne body steny, v ktorých budú jednotlivé dosky začínať.

Nie všetky steny sú dokonalo rovné, preto sa môže stať, že budete musieť jeden z radov upraviť. Nezabúdajte však dodržiavať odporúčané medzery a dbať na to, aby bol prvý rad položený rovno. Postupujte pokladaním dosiek po celej miestnosti z pravej strany, smerom doľava.

Každý položený kus laminátu zafixujte na mieste poklepaním pomocou kladiva. Koncové škáry podlahy by mali byť položené a upevnené, bez medzier. Niektorí výrobcovia odporúčajú poklepať dosky gumovým kladivkom, ktoré vám pomôže zaistiť koncové škáry. 

Dokončenie prvého radu 

Keď sa dostanete na ľavý koniec prvého radu, pravdepodobne prídete na to, že posledná doska je príliš dlhá. Túto dosku si odmerajte, aby ste si mohli pripraviť dosky rovnakej veľkosti ku každému radu. Nezabudnite však ponechať medzi stenou a doskou dilatačnú medzeru.

Dosky narežte pomocou kotúčovej alebo ručnej píly. Vytvoríte si tak rovnaký kus dosky, ktorý použijete na začiatok pravej strany ďalšieho radu. Posledný koncový spoj, ktorým dosky zaistíte, umiestnite do medzery. Pre pevné zaistenie dosiek na ich mieste je veľmi praktické použiť ťažné tyče a to hlavne pri doskách na konci radov. 

Neplánujte si dopredu rozostavenie radov

Svojím postupným ukladaním dosiek z pravej strany smerom doľava, budete môcť stále využiť časť odrezaného kusu dosky. Prvý rad ukončíte odrezanou časťou, nasledujúci rad zas začínate v pravo, rovnakou odrezanou časťou dosky. Takto postupujete pri pokládke celej miestnosti. Rady laminátovej podlahy by mali byť uložené stupňovito, nie jednotne. Jednotné rozloženie by pôsobilo nevzhľadne a ohrozilo by to štrukturálnu stabilitu podlahy.

Odrezané kusy by mali mať isté rozmery. Najmenšia dĺžka jednej dosky by nemala mať menej ako 15 cm. Ak pracujete s kvalitnou rovnou podlahou, dĺžky odrezaných kusov môžete mať až do dĺžky 30 cm. Ak zistíte, že konečná doska vášho prvého radu bude mať príliš malé rozmery, je vhodnejšie rad prerobiť. V takomto prípade je lepšie ak prvý rad začnete touto menšou odrezanou doskou. Tým dosiahnete prijateľný rozmer poslednej ľavej dosky prvého radu. 

Pokračujte v pokládke ďalších radov

Pokládka dosiek druhého radu a ďalších nasledujúcich radov, môže byť vykonaná aj iným spôsobom. Môžete použiť inú, trocha odlišnejšiu techniku, ako tú ktorou ste začali v prvom rade. Táto forma pokládky sa líši v tom, že každý kus ďalšieho radu ukladáte v 45-stupňovom uhle a do medzery medzi predchádzajúcim a novým radom ukladáte dlhý okraj pera – spojovacej súčiastky. Nasledujúci kus podlahy položíte vedľa spojovacej súčiastky, aby ste zaistili spojenie.

Každý kus poklepte kladivkom, alebo zaistite ťahadlom (všetky kusy, okrem prvého kusu podlahy každého radu). Ak budete mat smolu, tak sa môže stať, že pri finalizácii montáže vašej podlahy budete musieť kusy podlahy príliš orezávať. Ak sa tak stane, dbajte na to, aby bola medzi stenou a podlahou zachovaný dilatačná medzera. Rozmery posledného radu upravujte pomocou kotúčovej, stolovej alebo ručnej píly. Posledný rad zrezaných dosiek montujte rovnakou technikou, spomenutou vyššie, a to pomocou spojovacej súčiastky v medzerách medzi jednotlivými kusmi podlahy.

Pri poslednom rade sa možno trocha zapotíte, proces je náročnejší keďže dosky ukladáte oproti pevnej stene. Avšak aj v stiesnenejších priestoroch, napríklad pod previsom skrinky, by ste mali mať stále dostatok priestoru na správne natočenie dosky. Inštaláciu dokončite odstránením všetkých drevených rozporov. Po obvode miestnosti potom nainštalujte soklové lišty. Medzery medzi stenou a podlahou by mali byť schované pod lištou. 

Tipy – ako rezať laminátovú podlahu 

Pri vyrezávaní laminátovej podlahy sa nemusíte príliš báť zlej techniky výrezu. Laminátová podlaha má totiž tenké jadro z dreveno-vláknitých dosiek, ktoré sa reže veľmi jednoducho. Nemusíte sa báť ani vyčnievajúcich orezaných okrajov dosiek, tie sa schovajú pod soklovou lištu. Dokonalý rez teda nie je nevyhnutnosťou. Ak použijete stolovú pílu s istotou dosiahnete dokonalý rez, no môžete použiť aj kotúčovú, elektrickú či ručnú pílu.

Pri pílach s jemnými zubmi bude rez krajší, s menšími odštiepeniami materiálu. Ak chcete niečo krivolako vyrezávať, vyrezávať vlastné tvary, dobre vám poslúži skladacia píla. Pri kotúčových pílach dokážete prerezať materiál tak, že väčšina triesok ostane v hornej strane píly. Na vyprodukovanie čo najmenšieho množstva odpadu začnite rez v zadnej časti dosky. Pri použití stolovej pílky vyrezávajte dosky lícom nahor. 

 

autor: Lukáš

Jun 1, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 25 663 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Miroslav S.

Firma
Bratislava
4,9

Laminátová podlaha

Ponúkam montáž dverí a okien a pokládku plávajucej podlahy, brúsenie parkiet renováciu dreveného nábytku, servis a montáž okien. Pôsobím v rámci západného Slovenska, po vzájomnej dohode aj v zahraničí.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír F.

Firma
Bratislava
5,0

Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek G.

Firma
Dunajská Lužná
5,0

Pokládka dlažby

Dobrý deň, záleží nám hlavne na dobre odvedenej práci a spokojnosti zákazníka. V prípade potreby či, otázok nás neváhajte kontaktovať. Stavebnej činnosti sa venujeme viac než 10 rokov. POKLADANIE LAM.PODLÁH A PARKETY MONTÁŽ VNÚTORNÝCH(interiérových)DVERÍ Dovoz-odvoz Elektroinštalácie Drobné búracie práce Hodinový majster Vypratavanie priestorov Záhradnícke práce Vizualizácie záhrad, bytov, domov (aj 3D) A mnoho ďalších….:)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Erik B.

Firma
Banská Štiavnica
5,0

Murárske práce

Dobrý deň, sme stavebná spoločnosť ktorý poskytuje vysokú kvalitu a prevedenie svojich služieb. Robíme stavebné práce od vonkajšku po interiér. Pre bližšie informácie bud na webe alebo telefonicky. Tešíme sa na vás kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Slavomír Š.

Živnostník
Košice
5,0

Výrub stromu

Pekný deň, poskytujem rôzne služby. V prípade záujmu stačí napísať a dohodneme sa na podmienkach. Problemom niesú ani väčšie projekty alebo vzdialenosť nakoľko zákazky beriem nielen na slovensku ale aj mimo SR.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9

Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Július Š.

Živnostník
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Skúsenosti : stavebná prax , rodinné domy, rekonštrukcie bytových priestorov od A po Z, likvidácia stavebných materiálov + upratovanie od hrubej špiny + hĺbkové upratovanie, projekty, návrhy, riešenia, vysvetlenie stavebných postupov a použitých materiálov +férové cenové kalkulácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukas B.

Živnostník
Bratislava
4,9

Hodinový manžel

Som domáci kutil ktorý má za sebou neobmedzené veľa prác viem vám vymeniť zásuvky ,lampy, batériu , vyčistiť odtok, zaplátať v sadrokatrone dieru , zapojiť varnu dosku či wc a milión domácich malickosti

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9

Obklady, dlažby

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Michal B.

Firma
Kučín
4,9

Stolárstvo

Robím kvalitnú prácu so zmyslom pre detail. Som vyučený stolár síce s kratšou praxou(venujem sa aj inej profesii), ale o to s väčším odhodlaním urobiť pre Vás maximum. Za svojou prácou si stojím a záruka na vykonanú prácu je u mňa samozrejmosťou. Teším sa na spoluprácu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Mario S.

Živnostník
Sereď
4,9

Montáž svietidiel

Vyštudovaný elektrikár v Trnave komenskeho 1. Skusenosti 10tky domov a bytov, zásuvky, vypínače, podlahové kúrenie elektrické, stropné svetlá, lustre, LED pásy vonkajšie vnútorné, zapojenie spotrebičov, bodové svetlá,pohybove senzorové svetlá,stropné ventilátory, bleskozvody - revízie Obklady, dlažby,parkety,vinyl, sadrokartóny Dom na kľúč :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Juraj G.

Firma
Bratislava
4,9

Rekonštrukcia bytu

Dobrý Deň. S kolegami, kamarátmi vám veľmi radi pomôžeme s realizáciou vašich plánov a projektov ;) Máme mnoho skúseností s kompletnými rekonštrukciami bytov, od vodoinštalácie, cez obkladačské práce, až po finalizáciu. Podeľte sa s nami o vašu predstavu a mi vám ju pomôžeme dotiahnuť do úspešného konca. #ProfiRenovácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin L.

Živnostník
Prešov
4,9

Elektrikár

Elektrikárske práce - zapájanie zásuviek, svetiel, rozvádzačov, spotrebičov, termostatov. Pokládka plávajúcej podlahy, pokládka elektrického kúrenia.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jakub J.

Živnostník
Bratislava
4,9

Kuchyne

Ponúkam prácu. Veci čo sa týkajú stavby,prepravy, výroba nábytku na mieru,prístrešky,sadrokartón pokládka zámkovej dlažby výroba hliníkových okien. Betónovanie atď.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9

Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Miroslava B.

Živnostník
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, naša stavebná firma Vám ponúka svoje komplexné služby v oblasti stavebníctva. Našou hlavnou činnosťou sú výstavby domov na kľúč, rekonštrukcie starých domov, bytov a bytových jadier. Poskytujeme Vám viac ako 10 ročné skúsenosti!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter P.

Firma
Senec
4,8

Montáž, skladanie nábytku

Mam skúsenosti z mnohých oborov .Rád vám pomôžem.Prax stavebné práce vodoinstalacne prace komplet prerabky bytov kupelky montáž zarubni pokladka podlahy montaz kuchyn montaz nabytkov montaz svietidiel zasuviek vypinacov led pasov.Robim Kvalitne Rychlo a Cisto.Bavi ma to .Rad vam pomozem pripadne poradim

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek P.

Živnostník
Ružomberok
4,8

Montáž, skladanie nábytku

Montáž plávajúcich podláh , zárubní , dverí ,výroba a montáž nábytku,maľovanie ,skladanie a montáž IKEA a podobného nábytku, montáž kuchýň ,maľovanie montáž sanity a sadrokartónu

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8

Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
banner
Priemerné ceny

Cena za: Laminátová podlaha

Nižšia cena3,50 €/m2
Priemerná cena5,30 €/m2
Vyššia cena9,00 €/m2

Pošlite dopyt 25663 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte pokladača na laminátovú podlahu? V tejto kategórii máme 16 624 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt