Ak venujete pozornosť dôkladnému plánovaniu, výsledkom môže byť dokonalá kuchyňa presne podľa Vašich predstáv, ktorá Vám bude robiť radosť po praktickej i estetickej stránke mnoho rokov. Premýšľate, ako začať? S tým Vám pomôže tento článok.
Na čo myslieť?
Veľká, priestranná kuchyňa je snom mnohých z nás. No množstvo priestoru a najmodernejšie elektrospotrebiče ešte nerobia dobrú kuchyňu. Hádam najdôležitejším kritériom je funkčné usporiadanie. Pri plánovaní s funkčnosťou na prvom mieste dokážeme aj z tej najmenšej kuchyne vyťažiť maximum. Neexistuje však samozrejme jednotná formula na navrhnutie dokonalej kuchyne. Najlepším spôsobom, ako začať, je ujasniť si svoje potreby a očakávania.
Umiestnenie kuchyne
Ak ste ešte nezačali s výstavbou a stále premýšľate nad dispozíciou Vášho vysneného domova, je ideálny čas zamyslieť sa nad pozíciou kuchyne. Orientáciou na juh či západ ľahko môže dôjsť k nepríjemnému prehriatiu priestorov kuchyne, kde býva teplota prirodzene vyššia než v iných častiach domácnosti. Ideálna je preto orientácia na severnú či východnú stranu, pričom je však dôležité dbať na dostatok denného svetla. Dôležitou otázkou je tiež napojenie kuchyne na ďalšie miestnosti ako je jedáleň, obývačka či komora.
Individuálne potreby
Na uvedomenie si, čo od novej kuchyne očakávate, je najlepšie zamyslieť sa najskôr nad svojimi osobnými zvykmi a predstavami. Odpovede na niekoľko jednoduchých otázok Vám môžu pomôcť vyriešiť zásadné body návrhu kuchyne ako je usporiadanie a výšky pracovných plôch či množstvo úložného priestoru.
Ako často varíte? Koľko ľudí sa vo Vašej domácnosti bežne stravuje a pripravuje jedlo? Stolujete priamo v kuchyni, alebo máte vyhradenú jedáleň? Ako často nakupujete potraviny? Ak máte vo zvyku nakupovať do zásoby, alebo radi zavárate, myslite na dostatok odkladacieho priestoru, v ideálnom prípade i komoru. Pokiaľ ste zástancami častejších a menších nákupov, postačí Vám aj potravinová skriňa.
Funkčné zónovanie
Pohyb a práca v kuchyni by mala byť jednoduchá a intuitívna. Ak sa príprave jedál venujete často, určite viete, aký dôležitý je pre efektívne fungovanie plynulý tok. Ten vieme docieliť rozdelením kuchyne na určité funkčné zóny a ich logickým usporiadaním. Základnými zónami v kuchyni sú pracovná zóna obsahujúca priestor na umývanie a prípravu potravín, zóna varenia a odkladacia zóna vrátane chladničky.
Tieto zóny by mali na seba plynule naväzovať v pomyselnom trojuholníku, kde by súčet vzdialeností medzi chladničkou, drezom a sporákom nemal presiahnuť 7 metrov. Obzvlášť dôležitá je ergonómia a s tou spojené výšky jednotlivých zón – tie by sa mali odvíjať od výšky Vašej postavy. Ak v kuchyni pracuje viac než jedna osoba, riadime sa obvykle priemernou výškou.
Materiálové riešenie
Pravdepodobne máte predstavu o tom, ako by mala Vaša kuchyňa snov vyzerať. Okrem estetickej stránky je však nevyhnutné myslieť aj na výber takých materiálov, ktoré Vám prácu v kuchyni uľahčia. Ide predovšetkým o jednoduché čistenie a údržbu. Pri výbere materiálov dbajte predovšetkým na kvalitu. Aj drevotrieskové či MDF dosky sa vyrábajú v rozličných triedach – nechcete, aby sa hrany dvierok začali olupovať už po pár mesiacoch pravidelného používania.Dôležitý je výber materiálu pracovnej dosky a zásteny. Populárnymi riešeniami sú drevo, kameň i keramika, medzi netradičné a moderné možnosti patrí i kovolaminát alebo sklo. A keby ste sa predsa nemohli rozhodnúť, stačí sa obrátiť na skúseného odborníka v kuchynskom štúdiu, ktorý Vám ochotne odpovie na akékoľvek otázky týkajúce sa plánovania Vašej kuchyne.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka Mateja Kemka zo spoločnosti SPIŠ INTERIÉR
Aké časté chyby nastávajú pri renovácii?
Jednou z chýb pri rekonštrukcii je nedostatočne naplánovaný rozpočet. Dôležité je spraviť si na začiatku prieskum trhu, či už ide o cenu práce ale aj materiálu. Často sa zabúda aj na menšie položky, pri ktorých sa vie cena vyšplhať na niekoľko stoviek eur, ako napríklad svietidlá, vypínače a podobne. Pri rekonštrukcii sa musí počítať s finančnou rezervou 10 až 15% na neočakávané výdavky a prípadné skryté vady.
Na čo si pri renovácii dať pozor?
Prvým a dôležitým krokom je správny výber stavebnej spoločnosti. Odporúčam vybrať spoločnosť na základe ich realizovaných projektov, recenzií alebo odporúčaní od známych. V dnešnej dobe nájdeme kopec rôznych firiem zaoberajúcich sa rekonštrukciami, no podstatné je v tomto prípade venovať dostatok času práve výberu. Ešte pred začatím rekonštrukcie netreba zabúdať aj na vytvorenie zmluvy, kde je uvedená cena, rozsah prác a záruka.
Na čom sa pri renovácii dá ušetriť a kde by sa naopak šetriť nemalo?
Pri renovácii sa dá ušetriť tak, že prípravné práce urobíte svojpomocne. Či už ide o odstránenie starého nábytku a zariadenia ako napríklad odstránenie starých náterov zo stien prípadne odstránenie podlahy a podobne. Určite však neodporúčam svojpomocne vykonávať odborné alebo búracie práce, pretože opravy nedostatkov sú niekedy finančne náročnejšie ako práca odborníka. Naopak šetriť by sa nemalo pri výbere stavebných materiálov, obkladačiek alebo podláh. Preto neodporúčam nakupovanie lacných, nekvalitných a neoverených produktov. Pri nesprávnom výbere môže dôjsť k rôznym nečakaným komplikáciám, kde cena opráv zbytočne navyšuje rozpočet.
Spoločnosť SPIŠ INTERIÉR - špecialisti na kompletné rekonštrukcie a stolárstvo
autor: Katarína
Jul 30, 2021