Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Čistenie strechy a odkvapov

Ako odstrániť mach zo strechy

Hľadáte profesionála na čistenie strechy a odkvapov? V tejto kategórii máme 15 764 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako odstrániť mach zo strechy
Čistenie strechy a odkvapov

Ako odstrániť mach zo strechy

Vrstva zeleného machu môže na vašom dome pôsobiť pekne a rustikálne, ale pre vašu strechu to nie je dobré. Postupujte podľa týchto troch krokov k vyčisteniu všetkého machu a zároveň zabráňte tomu, aby sa znovu vytvoril.

Zelená strecha pokrytá machom vás môže preniesť do predstavy, že ste sa zatúlali do rozprávky s malebnou drevenou chalúpkou. Ale v skutočnosti je mach skôr nočnou morou ako príjemnou fantáziou. Neupravená zeleň, ktorá nie je ošetrená, môže poškodzovať prakticky každý strešný materiál - najčastejšie drevo a asfalt, ale tiež kov, hlinu a betón - a tým pádom významne skracovať jeho životnosť.

Mach začína ako tenká zelená vrstva na šindľoch a medzi nimi, ale postupne, keď rastie, tieto šindle zdvíha a umožňuje vode presakovať pod strechu. Drevo začne hniť. Odstraňovanie machu je našťastie pomerne jednoduchá práca, ktorú môžete vykonávať sezónne alebo podľa potreby, aby bola vaša strecha stále odolná a vyzerala dobre. 

Postupujte podľa týchto pokynov na odstránenie machu zo strechy:

KROK 1: 

Hadicou očistite a uvoľnite všetok mach zo strešných šindľov. Umiestnite rebrík do blízkosti oblasti, kde rastie mach a dajte si protišmykovú obuv, staré oblečenie, gumené rukavice a ochranu očí. (Možno sa budete chcieť zaistiť aj bezpečnostným lanom.)
Opláchnite oblasť čistou vodou a rozprašujte pod uhlom smerom nadol.

Potom pomocou štetca s mäkkými štetinami s dlhou rukoväťou odstráňte mach zo strechy. Čistenie vykonávajte zhora nadol, aby sa zabránilo zdvíhaniu šindľov. Pokračujte jemným trením - neškriabajte, nešúchajte ani nebúchajte po streche - a pracujte po malých úsekoch, aby ste sa vyhli trhaniu, praskaniu alebo lámaniu šindľov.

Poznámka: Na strechu nepoužívajte tlakový čistič. Vysokovýkonné vodné trysky môžu poškodiť šindle a odstrániť šindľové granule, ktoré chránia strechu.

KROK 2: 

Na mach naneste čistiaci roztok na odstraňovanie machu. Ak si mach vyžaduje viac ako len jednoduché vydrhnutie, existuje široká škála čistiacich procesov a služieb, ktoré potrebnú prácu urobia. Čisteniu sa venujte radšej počas zamračeného počasia, aby sa prostriedok neodparoval príliš rýchlo. Zároveň pamätajte, že zakúpené aj domáce čistiace prostriedky a spreje môžu poškodiť citlivé rastliny a odfarbiť obklady alebo krytinu, takže skôr ako začnete, môžete pod svoju pracovnú plochu rozložiť plastové fólie.

Medzi osvedčené čistiace prostriedky patria produkty v spreji na odstraňovanie machu a plesní, draselné mydlo mastných kyselín a inertných prísad, ktoré zmiešate s vodou a potom nastriekate, prášok na báze síranu zinočnatého, ktorý je možné nanášať za sucha alebo zmiešať s vodou.
Podľa toho, čo si vyberiete, postupujte podľa pokynov výrobcu pre aplikáciu prostriedku. Niektoré čistiace prostriedky by sa mali po použití opláchnuť, zatiaľ čo iné sa nechajú pôsobiť.

Môžete si tiež vyrobiť svoj vlastný odstraňovač machu do veľkej fľaše s rozprašovačom pomocu niektorého z týchto štyroch receptov:

  • 230 g saponátu na riad + 2 litre vody
  • 400 g práškového kyslíkového bielidla + 2 litre vody
  • 1½ až 3½ šálky chlórového bielidla + 2 litre vody
  • 1½ až 3½ šálky bieleho destilovaného octu + 2 litre vody

Pri ktorejkoľvek z týchto domácich možností strechu najprv navlhčite čistou vodou, potom použite čistiaci prostriedok a nechajte ho 20 až 45 minút pôsobiť. Jemne vydrhnite štetcom s mäkkými štetinami a potom opláchnite vodou.

KROK 3: 

Zabráňte ďalšiemu rastu machu nanesením zinku alebo medi na strechu, prípadne aplikáciou pásov z pozinkovaného alebo medeného plechu tesne pod horný hrebeň na oboch stranách strechy. Meď je toxickejšia pre mach a riasy, ale zinok je cenovo dostupnejší. Môžete si kúpiť plech v rolkách a narezať ho na pásy o veľkosti 5 až 10 cm. Pripevnite pásy na strechu pomocou strešných klincov alebo skrutiek s gumovou podložkou.

Za úvahu stojí i orezanie všetkých konárov stromov, ktoré prevyšujú strechu - prirodzené slnečné svetlo je účinným preventívnym prostriedkom proti vzniku machu.

autor: Dagmar

Jun 1, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 15 764 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Jakub K.

Firma
Košice
5,0

Záhrada a vonkajšie práce

Podnikám v komunálnych službách od roku 2016. Pomôžeme Vám s údržou vašej záhrady prípadne s čistiacimi a upratovacími službami. Zakladáme...Zobraziť viac

Podnikám v komunálnych službách od roku 2016. Pomôžeme Vám s údržou vašej záhrady prípadne s čistiacimi a upratovacími službami. Zakladáme si na dochvíľnosti a kvalite práce. K práci používame celý rad profesionálneho vybavenia od spoločností STIHL, Husqvarna, Kärcher a Bosch.

#
#
#
Zadať dopyt

Rudolf O.

Firma
Prešov
4,9

Upratovanie

Ponúkame pravidelné a jednorázové upratovanie rodinných domov, bytových komplexov a firiem. Poskytujeme ozónové čistenie vzduchu, dezinfekciu a odstraňovanie zápachov, plesní,...Zobraziť viac

Ponúkame pravidelné a jednorázové upratovanie rodinných domov, bytových komplexov a firiem. Poskytujeme ozónové čistenie vzduchu, dezinfekciu a odstraňovanie zápachov, plesní, vírusov a ďalších alergénov.

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš B.

Firma
Bratislava
4,8

Vodár, inštalatér

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov...Zobraziť viac

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov a budovaní dôveryhodnej firmi, ktoru chcem odovzdať synovi.

#
#
#
Zadať dopyt

Ján K.

Živnostník
Malacky
4,7

Klampiar, strechár

stavebné práce exteriér aj interiér. Zamkova dlažba Altánky Záhradné domčeky Strechy Terasy Ploty Orezavanie stromov Asvaltovanie Malovanie

#
#
#
Zadať dopyt

Roman M.

Živnostník
Sládkovičovo
4,7

Oprava strechy

Vykonávam prácu ako klampiar pokryvac,izolácie plochých striech a cistenie striech.a vela dalších prác ktorým rozumieme alebo vieme poradiť dalších majstrov...Zobraziť viac

Vykonávam prácu ako klampiar pokryvac,izolácie plochých striech a cistenie striech.a vela dalších prác ktorým rozumieme alebo vieme poradiť dalších majstrov nato určených,tieto prace vykonávam od strednej školy ako som sa učil remeslo.Robím kvalitnú prácu a pomôžem zo všetkým co potrebujete .

#
#
#
Zadať dopyt

Martin K.

Firma
Košice
4,6

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Stavebne prace od A po Z. Kvalitna praca + rozumna cena .Rekonstrukcie byt.jadra,rodinneho domu,kupelne,pokladka pl.podlah,obkladov,dlazieb,zamkove dlazby,sadrokarton,osadenie okien,dveri vonkajsich aj vnutornych,voda,elektrina,malby,stierky,tapety.napiste...Zobraziť viac

Stavebne prace od A po Z. Kvalitna praca + rozumna cena .Rekonstrukcie byt.jadra,rodinneho domu,kupelne,pokladka pl.podlah,obkladov,dlazieb,zamkove dlazby,sadrokarton,osadenie okien,dveri vonkajsich aj vnutornych,voda,elektrina,malby,stierky,tapety.napiste nam urobime cenovu ponuku k vasej spokojnosti.

#
#
#
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Pokládka dlažby a obkladov

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás...Zobraziť viac

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Čistenie strechy a odkvapov

Nízka cena1,80 €/m2
Priemerná cena2,48 €/m2
Vysoká cena3,40 €/m2

Pošlite dopyt 15764 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte profesionála na čistenie strechy a odkvapov? V tejto kategórii máme 15 764 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt