Nemusí to však byť nutne žiadna časová tragédia, skladanie nábytku nepatrí práve medzi činnosti porovnateľné s výskumom v oblasti jadrovej fyziky a zvládne to naozaj každý. Niekomu to bude trvať dlhšie, inému kratšie. Ak sa vám však podarí zložiť prvú skrinku a pochopiť, ako do seba jednotlivé diely skladačky zapadajú, všetko ďalšie vám pôjde čoraz viac od ruky a oveľa rýchlejšie a jednoduchšie.
Postup pri skladaní
Ak ste si kúpili jednu, prípadne dve skrinky, máte to uľahčené hneď od začiatku. Ak však máte niekoľko skriniek, poličiek, zásuviek a ďalšieho zariadenia, dôležité je urobiť si v tom poriadok a podľa označenia všetko roztriediť a porozdeľovať tak, aby sa vám nemiešali časti jednej skrinky s druhou.
Nájdite si návod na skladanie. Zvyčajne býva robený obrázkovou formou s popismi. Súčasťou návodu je i zoznam jednotlivých dielov a zoznam matiek, skrutiek podložiek, priloženého náradia a ďalších nevyhnutných súčastí a komponentov. Pravdou je, že niektoré návody sú pomerne strohé, jednoduché a pre niektorých málo zrozumiteľné, ale s trochou systému sa to dá zvládnuť.
Opäť je dôležité pozorne si prezrieť zoznam všetkých priložených dielikov, od tých najmenších položiek, prerozdeliť si ich podľa čísel uvedených v postupe a ako kontrolu správnosti môžete zrátať ich celkový počet. Tak zistíte, či ste správne odhadli, ktoré sú ktoré a či ich máte toľko, koľko budete na zostavenie nábytku potrebovať. Mýliť sa je ľudské, môže sa stať, že vám bude niečo chýbať, ale stáva sa to iba sporadicky.
Ďalej postupujte podľa návodu. Pri najjednoduchších skrinkách s klasickými poličkami spojte bočné časti so spodkom, vložte do vopred pripravených drážok zadnú časť a upevnite vrchnú časť. Spoje sú väčšinou tvorené navŕtanými dierkami, do ktorých sa gumeným kladivom zatĺkajú drevené kolíčky, na ktoré sa opäť nasadí ďalšia časť nábytku. Namontujte nožičky, skrinku postavte a upevnite do nej poličky.
Ak máte skrinky so zásuvkami, zásuvky zostavte podľa návodu, namontujte koľajničky, pripevnite úchytky a zásuvku umiestnite na vyhradené miesto v skrinke, na ktoré ste predtým namontovali druhú časť koľajničiek, po ktorých sa budú zásuvky pohybovať dnu a von.
Pokiaľ obsahuje váš nábytok i dvierka, teraz môžete do vopred pripravených dvierok namontovať závesy a pánty. Nasaďte dvierka a pomocou nastavovacích skrutiek ich nastavte tak, aby sa plynule zatvárali a boli osadené rovnovážne tak zvisle, ako i vertikálne.
Podobne postupujte pri akomkoľvek ďalšom nábytku, či už ide o kuchynskú linku, alebo len o počítačový stolík.
Náradie potrebné na zostavenie
Finálne zmontovanie nábytku je preto také jednoduché, lebo nevyžaduje žiadne špeciálne náradie. Imbusový kľúč býva väčšinou priložený ako súčasť balenia. Vy si budete musieť zabezpečiť iba krížový skrutkovač požadovanej veľkosti, gumené kladivo, ktorým budete zatĺkať drevené kolíčky do dierok a občas (naozaj iba veľmi sporadicky) vám možno prídu vhod kliešte, prípadne montážne kľúče. Budete ešte potrebovať vodováhu a meter.
Na čo si dať pozor
Pri dovoze sa uistite, že balenie, v ktorom vám nábytok doviezli, je v poriadku a nepoškodené. To isté urobte i po rozbalení nábytku. Skontrolujte, či nie je poškodený povrch, či na ňom nenájdete niečo poškriabané, alebo zlomené. Uistite sa, že vám nechýba žiadna skrutka či kovanie. Ak narazíte na niečo chýbajúce, zvláštne alebo poškodené, ihneď kontaktujte výrobcu. Nábytok nezostavujte, a ak nezrovnalosť zistíte počas zostavovania, prestaňte, až kým problém nevyriešite.
Pri zatĺkaní kolíčkov použite gumené kladivo, nie klasické. Do dier nedávajte lepidlo, to sa používa iba v prípade malých častí, ako sú napríklad dvierka na zásuvkách. Zalepené spoje idú v prípade sťahovania alebo premiestňovania, ktoré vyžaduje opätovné rozloženie, horšie rozoberať.
Na doťahovanie skrutiek sa odporúča použiť ľudskú silu, viete si tak lepšie skontrolovať dotiahnutie. Ak použijete akumulátorovú doťahovačku, môže sa vám stať, že skrutku vrazíte do dreva hlbšie, než je to nutné, a poškodíte tak povrch.
S dvierkami, ktorých súčasťou je sklo, manipulujte mimoriadne opatrne. Pred montážou ich radšej odložte na miesto, kde vám nebudú zavadzať, aby ste sklo pri náhodnej manipulácii nerozbili.
Na skladaní nábytku naozaj nie je nič komplikované, ak si však naozaj netrúfate, prípadne nemáte čas, stále si na Wilio môžete nájsť skúsených ľudí a firmy, ktoré vám s tým za poplatok dokážu pomôcť.
autor: Marián
Apr 11, 2022