Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Prístupová cesta, chodník

Ako postaviť kamenný chodník alebo záhradnú cestu

Hľadáte poskytovateľa na prístupovú cestu, chodník? V tejto kategórii máme 18053 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Prístupová cesta, chodník

Ako postaviť kamenný chodník alebo záhradnú cestu

Kamenný chodník má rustikálne kúzlo, ktoré je ideálne napríklad pre okolie záhradnej chaty. Murovaná cesta sa naopak viac hodí na formálne terénne úpravy. Kamenné cesty sú niekedy poukladané pomocou malty, čo si vyžaduje betónový základ a skúsenosti s kamenným murivom.

Jednoduchá cesta zo zeme a kameňov je oveľa jednoduchšia a zvládne ju každý zručný majster. Pomocou tejto techniky sa kamene jednoducho ukladajú na pieskové podložie, ktoré udržuje kamene stabilné a uľahčuje ich dosadnutie na plánovanú úroveň. Po dokončení môžete medzery medzi kameňmi vyplniť pieskom, štrkom alebo dokonca rastlinami.

Výber kameňa na chodník je väčšinou vecou vkusu, poslúžia akékoľvek široké a ploché kamene. Väčšina chodníkov je vyrobená z kamenných dlaždíc, ktoré napodobňujú skôr tvar než konkrétny druh kameňa. Spravidla je najlepšie zvoliť typ, ktorý je lokálne dostupný, pomôže vám to udržať nízke náklady tak na kameň, ako aj na dodávku.

Uistite sa, že každý použitý kameň má prírodný povrch a je hrubý dosť na to, aby bol pevný (nepoužívajte leštený kameň, ktorý je za mokra veľmi klzký). Ideálna je väčšina dlaždíc s hrúbkou 5 až 7,5 cm. Hrubšie kamene sú pevnejšie a ťažšie ako tenšie kúsky; z dôvodu svojej hmotnosti sú tiež často lacnejšie.

Čo budete potrebovať

Vybavenie/náradie

 • Kolíky a povrázok alebo 2 záhradné hadice
 • Plochý rýľ
 • Lopata
 • Fúrik
 • Ručná podbíjačka
 • Malé kladivo (podľa potreby na lemovanie)
 • Úžitkový nôž
 • Montážna doska 
 • Tesárska úroveň

Materiály

 • Materiál na obrubu (voliteľné)
 • Geotextília a sponky
 • Piesok
 • Veľké, ploché kamene
 • Štrk, zalievacia zmes, rastliny (voliteľné)

Inštrukcie

Naplánujte chodník

Označte cestu pre váš chodník pomocou kolíkov a povrázka (pre rovnú cestu) alebo dvoch záhradných hadíc (pre cestu v oblúku). Ak bude chodník používaný na častú premávku, napríklad na cestu medzi príjazdovou cestou a prednými dverami, uistite sa, že je dostatočne široký, aby okolo seba mohli pohodlne prechádzať dve osoby. Malé záhradné chodníky alebo cesty vedúce do tajných zákutí v krajine môžu byť dimenzované pre jednu osobu. Povrázky alebo hadice natiahnite po obidvoch stranách cesty.

Vykopte chodník

Plochým rýľom alebo sekačkou rozrežte trávu pozdĺž okrajov chodníka a postupujte podľa strún alebo záhradných hadíc. Odstráňte všetku trávu alebo inú vegetáciu (vrátane všetkých koreňov) v oblasti chodníka. Vykopte pôdu do hĺbky 12,5 cm (pre kameň s hrúbkou 7,5 cm), vytvorte rovnú a hladkú základňu. Pôdu pevne utlačte ručnou podbíjačkou alebo jednoducho opakovaným chodením po zemi.

Nainštalujte obrubu (voliteľné)

Ak je to potrebné, podľa pokynov výrobcu nainštalujte obrubovací materiál pozdĺž oboch strán cesty. Môžete použiť veľa rôznych druhov obruby, napríklad pozinkovaný kov, plastové lemovanie tehlových dlaždíc alebo tlakovo upravené drevené trámy. Ak nepoužívate obruby, okraje trávnika alebo pôdy pozdĺž cesty pomôžu udržať kamene na danom mieste.

Položte geotextíliu

Pozdĺž celej cesty položte na pôdu geotextíliu. Snažte sa čo najviac používať súvislé kusy. Ak musíte použiť viac kusov, prekrývajte ich okraje najmenej o 30 cm. Orežte látku po stranách pomocou úžitkového noža a pripevnite ju k pôde sponkami na šírku.

Pridajte vrstvu piesku

Na geotextíliu pridajte dva centimetre piesku. Piesok vyrovnajte tak, aby bol plochý a rovný, pomocou dosky, ktorá je o niečo menšia ako šírka chodníka.

Tip
Skôr ako kamene založíte, piesok nastriekajte vodou, aby ste zabránili koncentrácii a zhutneniu.

Rozložte kamene

Na jednu stranu chodníka položte kamene na vydláždenie, aby ste videli veľkosť a tvar každého kameňa a mohli si pri položení chodníka vybrať najvhodnejšie riešenie.

Nainštalujte kamene

Začnite ukladať kamene do pieskového lôžka chodníka a podľa vášho želania ich spojte dohromady. Ak vyplníte medzery pieskom alebo štrkom, nechajte medzi nimi malé medzery; väčšie medzery (asi 5 cm) nechajte, ak budete medzi skaly sadiť rastliny. Uložte každý kameň tak, aby bol stabilný (nekýval sa) a bol na úrovni okolitých kameňov.

Pomocou tesárskej úrovne skontrolujte pozíciu každého kameňa a pri práci ho vyrovnajte s ostatnými kameňmi. Podľa potreby pod každý kameň pridajte alebo odstráňte piesok, aby ste ho zvýšili alebo znížili. Striedajte veľké a malé kamene, ako aj rôzne tvary a farby, aby ste dosiahli prirodzený náhodný vzhľad.

Vyplňte prázdne miesta

Podľa želania priložte piesok alebo štrk, aby ste vyplnili medzery medzi kameňmi. Piesok rozotrite metlou, chodník postriekajte vodou, aby sa piesok usadil, potom opäť vyplňte medzery a opakujte, kým nie sú plné. Ak na chodníku vysádzate rastliny, vyplňte medzery pôdnou zmesou na zalievanie a potom pridajte „stupňovité“ rastliny, ako napríklad tymian vlnitý, rozchodník sedliacky alebo krušpán.

Tipy na kamenný chodník

Ak je oblasť, kde budete chodník inštalovať, veľmi vlhká alebo je počas silných dažďov náchylná na záplavy, zvážte pod vrstvu terénnej úpravy a piesku aplikáciu vrstvy 10- až 15-centimetrového lôžka z kompaktného štrku. Štrk poskytuje stabilnejšiu základňu ako pôda a ľahko odvádza vodu, čím sa zabráni jej hromadeniu. Môžete tiež nastaviť výšku cesty o niekoľko centimetrov vyššie ako okolitá zem, aby ste ju udržali suchšiu.

Ak použijete veľké kamene, ktoré môžu zachytávať vodu, nakloňte ich na jednu stranu cesty, aby z ich povrchov stekala. Uistite sa, že máte sklon od domu alebo iných štruktúr. Ak je to potrebné, môžete vytvoriť sklon s celým pieskovým lôžkom, ale zvyčajne je jednoduchšie každý kameň skloniť za pochodu pomocou úrovne. Mali by mať sklon asi 3 milimetre na 30 centimetrov. Napríklad ak je kameň široký 60 cm, mal by byť na jednej strane o 6 – 7 mm nižšie ako na druhej. 

autor: Natália

Jun 4, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 18053 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Tomáš V.

Živnostník
Veľké Ripňany
5,0

Elektroinštalácia

Pracujem ako elektrikár, viac ako 5 rokov. Pracujem aj na veľkých projektoch, ale nemám problém ani s menšími domami, alebo...Zobraziť viac

Pracujem ako elektrikár, viac ako 5 rokov. Pracujem aj na veľkých projektoch, ale nemám problém ani s menšími domami, alebo len zo zapojením el. spotrebičov v domácnostiach, prípadne hľadaní chýb a závad, ktoré sa môžu časom vyskytnúť. Mám elektrikársku vyhlášku $23, ktorú si pravidelne aktualizujem. Kurz NIKO HOME CONTROL (inteligentná domácnosť), Jablotron (Zabezpečovacie systémy), skúsenosti z rôznych druhov video-vrátnikov a mnoho ďalšieho... Nieje nič čo by sa nedalo zapojiť, tak aby to splnilo chcený účel..

#
#
#
Zadať dopyt

Emil G.

Firma
Prievidza
5,0

Murárske práce, murár

Stavebné práce Maliarske práce Búračské práce Výkopové práce Sadrokartónové práce Upratovanie domácností a veľkých budov

#
#
#
Zadať dopyt

Ján H.

Živnostník
Banská Bystrica
5,0

Upratovanie

Pekný deň ponúkame rôzne murárske práce, sťahovacie práce, montáž demontáž nábytku, podlahové práce,upratovacie služby.... atď...

#
#
#
Zadať dopyt

Jan M.

Živnostník
Trnava
5,0

Oprava strechy

Dobrý deň robíme murárske práce pokládka obkladu dlažby sietkovanie omietky fasády stavba plotu pokládka zamkovej dlažby výkopové práce úprava terénu,...Zobraziť viac

Dobrý deň robíme murárske práce pokládka obkladu dlažby sietkovanie omietky fasády stavba plotu pokládka zamkovej dlažby výkopové práce úprava terénu, maliarske a natieračské práce oprava strechy hydroizolacie pivníc, stien, striech.

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš K.

Firma
Veľká Lúka
4,9

Pokládka dlažby a obkladov

Sme mladá firma, ktorá zabezpečuje nasledovné práce : - pokládka zámkovej dlažby - pokládka kamennej dlažby - oporné/okrasné múry - ploty(betónové,sekciové,pletivové) - búračské práce

#
#
#
Zadať dopyt

Kubota M.

Živnostník
Mojzesovo
4,9

Stavebné práce

PONÚKAM ZEMNÉ A VÝKOPOVÉ PRÁCE MINIBÁGROM KUBOTA K008-3.ŠÍRKA VÝKOPOVÝCH LYŽÍC JE 20cm,35cm,PLANÍROVACIA JE 70cm.BAGER JE VHODNÝ NA PRÁCU V STIESTNENÝCH...Zobraziť viac

PONÚKAM ZEMNÉ A VÝKOPOVÉ PRÁCE MINIBÁGROM KUBOTA K008-3.ŠÍRKA VÝKOPOVÝCH LYŽÍC JE 20cm,35cm,PLANÍROVACIA JE 70cm.BAGER JE VHODNÝ NA PRÁCU V STIESTNENÝCH PRIESTOROCH,HĹBKA VÝKOPU JE 1,7m (mimoosē kopanie).REALIZUJEM VÝKOPY BAZÉNOV,SEPTIKOV,INŹ.SIETÍ,ELEK.VODA,PLYN,ZÁK LADY PLOTOV,BUDOV,TRATIVODY,OBKOPAVANIE VLHKÝCH BUDOV.....MINIBAGRIK JE NA GUMOVÝCH PÁSOCH TÝM JE ŠETRNÝ TRÁVNIKOM DLAŹBÁM...BÁGRIK JE VHODNÝ AJ NA PRÁCU V INTERIÈRI..cena prace dohodou. LEPŠIE MALÝ BÁGRIK AKO VEĽKÁ LOPATA.

#
#
#
Zadať dopyt

Pavol V.

Firma
Kežmarok
4,9

Murárske práce, murár

 Ponúkam precíznu prácu, som spoľahlivý. Ponúkam kompletné stavebné práce, t. j. omietky, obklady, dlažby, stavby rodinných domov, prerábky domov a...Zobraziť viac

 Ponúkam precíznu prácu, som spoľahlivý. Ponúkam kompletné stavebné práce, t. j. omietky, obklady, dlažby, stavby rodinných domov, prerábky domov a bytov, sadrokartonárskych prác. V stavebníctve mám dlhoročné skúsenosti. Cena práce po dohode. Prešovský kraj.

#
#
#
Zadať dopyt

Jakub T.

Firma
Bratislava
4,9

Pokládka dlažby a obkladov

Dobrý deň robím každý projekt tak aby sme boli spokojné obidve strany čiže ak náhodou pri odhadovani...Zobraziť viac

Dobrý deň robím každý projekt tak aby sme boli spokojné obidve strany čiže ak náhodou pri odhadovani ceny poviem veľkú sumu treba mi to napísať a povedať mi vašu predstavu a určite sa stretneme ...Ja totižto neviem ako vyzerá to o com si píšeme čiže buď je zľa fotka alebo tam nieje žiadna alebo nedáte rozmer....v skratke treba sa ozvať 😉

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Živnostník
Hlohovec
4,9

Murárske práce, murár

Stavebné práce, úpravy stavieb, dokončovanie stavieb, stavebná a projektantská činnosť, strechárske práce - Obklady, pokládky, dlažby, omietky, fasády, malovanie, sádrokartóny, zateplenie...Zobraziť viac

Stavebné práce, úpravy stavieb, dokončovanie stavieb, stavebná a projektantská činnosť, strechárske práce - Obklady, pokládky, dlažby, omietky, fasády, malovanie, sádrokartóny, zateplenie - Montáže, výroba kovových brán, schodísk, nájazdov, zábradlí - Elektroinštalácie, vodárenské a kúrenárske práce. Skúsenosti zo stavieb v Bratislave, Trnave, Hlohovci, Rakúsku, za prijateľné ceny a individuálny prístup.

#
#
#
Zadať dopyt

Maroš O.

Firma
Palota
4,9

Montáž, skladanie nábytku

Ponúkame-montážne, stavebné, vodárenske a kurenárske práce. Oprava odpadov, železné konštrukcie. Pohotovosť pri problémoch s vodovodom, kúrením.

#
#
#
Zadať dopyt

T.P. Green Garden .

Firma
Dubová
4,8

Záhrada a vonkajšie práce

Venujeme sa službám okolo zahradnych prác a vsetkeho príslušenstva, stavebcnictvo , montáže , a technicke služby

#
#
#
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Košice
4,8

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý deň prajem zaoberáme sa stavebnými úpravami, ktoré začínajú vykopovymi prácami a končia finalizaciou interiéru. Radi Vám pomôžeme s Vašimi...Zobraziť viac

Dobrý deň prajem zaoberáme sa stavebnými úpravami, ktoré začínajú vykopovymi prácami a končia finalizaciou interiéru. Radi Vám pomôžeme s Vašimi požiadavkami tak, aby ste boli maximálne spokojní, pričom však na prvom mieste je výber kvalitných materiálov a nie stále jeho cena. Prajem pekný deň.

#
#
#
Zadať dopyt

David K.

Živnostník
Bojná
4,8

Murárske práce, murár

Pokladka obkladov dlazby všeho druhu okrem dreva komplet kupelne srechy zamkova dlažba omietky zateplovanie spolahlivost je na prvom mieste a...Zobraziť viac

Pokladka obkladov dlazby všeho druhu okrem dreva komplet kupelne srechy zamkova dlažba omietky zateplovanie spolahlivost je na prvom mieste a spokojnost zakaznika

#
#
#
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce, murár

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a...Zobraziť viac

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

#
#
#
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Pokládka dlažby a obkladov

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

#
#
#
Zadať dopyt

Ing. Kristián N.

Firma
Vrbové
4,7

Záhrada a vonkajšie práce

Som záhradný architekt a realizátor. Záhrady riešim od kompletného návrhu (pôdorys, vizualizácie, osadzovací, vytyčovací plán) cez kompletnú realizáciu a následnú...Zobraziť viac

Som záhradný architekt a realizátor. Záhrady riešim od kompletného návrhu (pôdorys, vizualizácie, osadzovací, vytyčovací plán) cez kompletnú realizáciu a následnú údržbu. Taktiež sa venujem dokončovacím prácam v exteriéri ( zámková dlažba, obrubníky, terasy, suché múriky)

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš C.

Živnostník
Holice
4,6

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj...Zobraziť viac

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

#
#
#
Zadať dopyt

Otto E.

Živnostník
Veľké Kosihy
4,6

Stavebné práce

Vykopove prace minibagrom ba a okolie Okrem toho este robíme : zámkovú dlažbu ,hrubú stavbu,prípojky voda-kanál

#
#
#
Zadať dopyt

Milan T.

Firma
Slovenský Grob
4,6

Pokládka dlažby a obkladov

Sme profesionáli v oblasti stavieb a rekonštrukcií. Na trhu od roku 2007. Naše služby: Stavba domu, Obkladačské práce, Murárske práce,...Zobraziť viac

Sme profesionáli v oblasti stavieb a rekonštrukcií. Na trhu od roku 2007. Naše služby: Stavba domu, Obkladačské práce, Murárske práce, Vodoinštalácie, Elektroinštalácie, Omietky a stierky, Pokládka podláh, parkiet, Sadrokartónové stropy, Maľovanie a striekanie, Búracie práce, Výmena bytového jadra, Izolácie, Osádzanie zárubní, dverí a okien, Vyrovnanie podláh, Odvoz a likvidácia odpadu.

#
#
#
Zadať dopyt

Ladislav H.

Živnostník
Podolie
4,6

Oprava strechy

Realizácia hydroizolácie, oprava a servis šikmých a plochých striech.Výkopové a zemné práce Rekonštrukcie bytov, jadier, kúpeľní, domov. Maliarske, natieračské, murárske, obkladacie, Pokládka...Zobraziť viac

Realizácia hydroizolácie, oprava a servis šikmých a plochých striech.Výkopové a zemné práce Rekonštrukcie bytov, jadier, kúpeľní, domov. Maliarske, natieračské, murárske, obkladacie, Pokládka zámkovej dlažby.vypratavanie domov bytov pivníc garáží stodol zahrad a iných v rôznych plôch.pre viac informácií ma kontaktujte.

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Prístupová cesta, chodník

Nízka cena25,00 €/m2
Priemerná cena29,60 €/m2
Vysoká cena35,00 €/m2

Pošlite dopyt 18053 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte poskytovateľa na prístupovú cestu, chodník? V tejto kategórii máme 18053 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt