Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Pokládka dlažby

Ako postaviť kamenný chodník alebo záhradnú cestu

Hľadáte obkladača na pokládku dlažby? V tejto kategórii máme 22 434 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako postaviť kamenný chodník alebo záhradnú cestu
Pokládka dlažby

Ako postaviť kamenný chodník alebo záhradnú cestu

Kamenný chodník má rustikálne kúzlo, ktoré je ideálne napríklad pre okolie záhradnej chaty. Murovaná cesta sa naopak viac hodí na formálne terénne úpravy. Kamenné cesty sú niekedy poukladané pomocou malty, čo si vyžaduje betónový základ a skúsenosti s kamenným murivom.

Jednoduchá cesta zo zeme a kameňov je oveľa jednoduchšia a zvládne ju každý zručný majster. Pomocou tejto techniky sa kamene jednoducho ukladajú na pieskové podložie, ktoré udržuje kamene stabilné a uľahčuje ich dosadnutie na plánovanú úroveň. Po dokončení môžete medzery medzi kameňmi vyplniť pieskom, štrkom alebo dokonca rastlinami.

Výber kameňa na chodník je väčšinou vecou vkusu, poslúžia akékoľvek široké a ploché kamene. Väčšina chodníkov je vyrobená z kamenných dlaždíc, ktoré napodobňujú skôr tvar než konkrétny druh kameňa. Spravidla je najlepšie zvoliť typ, ktorý je lokálne dostupný, pomôže vám to udržať nízke náklady tak na kameň, ako aj na dodávku.

Uistite sa, že každý použitý kameň má prírodný povrch a je hrubý dosť na to, aby bol pevný (nepoužívajte leštený kameň, ktorý je za mokra veľmi klzký). Ideálna je väčšina dlaždíc s hrúbkou 5 až 7,5 cm. Hrubšie kamene sú pevnejšie a ťažšie ako tenšie kúsky; z dôvodu svojej hmotnosti sú tiež často lacnejšie.

Čo budete potrebovať

Vybavenie/náradie

 • Kolíky a povrázok alebo 2 záhradné hadice
 • Plochý rýľ
 • Lopata
 • Fúrik
 • Ručná podbíjačka
 • Malé kladivo (podľa potreby na lemovanie)
 • Úžitkový nôž
 • Montážna doska 

Materiály

 • Materiál na obrubu (voliteľné)
 • Geotextília a sponky
 • Piesok
 • Veľké, ploché kamene
 • Štrk, zalievacia zmes, rastliny (voliteľné)

Inštrukcie

Naplánujte chodník

Označte cestu pre váš chodník pomocou kolíkov a povrázka (pre rovnú cestu) alebo dvoch záhradných hadíc (pre cestu v oblúku). Ak bude chodník používaný často a premávka na ňom bude vysoká, napríklad na cestu medzi príjazdovou cestou a prednými dverami, uistite sa, že je dostatočne široký, aby okolo seba mohli pohodlne prechádzať dve osoby. Malé záhradné chodníky alebo cesty vedúce do menej frekventovaných častí záhrady môžu byť dimenzované pre jednu osobu. Povrázky alebo hadice natiahnite po obidvoch stranách cesty.

Vykopte chodník

Plochým rýľom alebo sekačkou rozrežte trávu pozdĺž okrajov chodníka a postupujte podľa tvaru, ktorý ste si dopredu zamerali. Odstráňte všetku trávu alebo inú vegetáciu (vrátane všetkých koreňov) v oblasti chodníka. Vykopte pôdu do hĺbky 12,5 cm (pre kameň s hrúbkou 7,5 cm), vytvorte rovnú a hladkú základňu. Pôdu pevne utlačte ručnou podbíjačkou alebo jednoducho opakovaným chodením po zemi.

Nainštalujte obrubu (voliteľné)

Ak je to potrebné, podľa pokynov výrobcu nainštalujte obrubovací materiál pozdĺž oboch strán cesty. Môžete použiť veľa rôznych druhov obruby, napríklad pozinkovaný kov, plastové lemovanie tehlových dlaždíc alebo tlakovo upravené drevené trámy. Ak nepoužívate obruby, okraje trávnika alebo pôdy pozdĺž cesty pomôžu udržať kamene na danom mieste.

Položte geotextíliu

Pozdĺž celej cesty položte na pôdu geotextíliu. Snažte sa čo najviac používať súvislé kusy. Ak musíte použiť viac kusov, prekrývajte ich okraje najmenej o 30 cm. Orežte látku po stranách pomocou úžitkového noža a pripevnite ju k pôde sponkami na šírku.

Pridajte vrstvu piesku

Na geotextíliu pridajte dva centimetre piesku. Piesok vyrovnajte tak, aby bol plochý a rovný, pomocou dosky, ktorá je o niečo menšia ako šírka chodníka.

Tip
Skôr ako kamene založíte, piesok nastriekajte vodou, aby ste zabránili koncentrácii a zhutneniu.

Rozložte kamene

Na jednu stranu chodníka položte kamene na vydláždenie, aby ste videli veľkosť a tvar každého kameňa a mohli si pri položení chodníka vybrať najvhodnejšie riešenie.

Nainštalujte kamene

Začnite ukladať kamene do pieskového lôžka chodníka a podľa vášho želania ich spojte dohromady. Ak vyplníte medzery pieskom alebo štrkom, nechajte medzi nimi malé medzery; väčšie medzery (asi 5 cm) nechajte, ak budete medzi skaly sadiť rastliny. Uložte každý kameň tak, aby bol stabilný, nekýval sa a bol na úrovni okolitých kameňov.

Skontrolujte pozíciu každého kameňa a pri práci ho vyrovnajte s ostatnými kameňmi. Podľa potreby pod každý kameň pridajte alebo odstráňte piesok, aby ste ho zvýšili alebo znížili. Striedajte veľké a malé kamene, ako aj rôzne tvary a farby, aby ste dosiahli prirodzený náhodný vzhľad.

Vyplňte prázdne miesta

Podľa želania priložte piesok alebo štrk, aby ste vyplnili medzery medzi kameňmi. Piesok rozotrite metlou, chodník postriekajte vodou, aby sa piesok usadil, potom opäť vyplňte medzery a opakujte, kým nie sú plné. Ak na chodníku vysádzate rastliny, vyplňte medzery pôdnou zmesou na zalievanie a potom pridajte „stupňovité“ rastliny.

Tipy na kamenný chodník

Ak je oblasť, kde budete chodník inštalovať, veľmi vlhká alebo je počas silných dažďov náchylná na záplavy, zvážte pod vrstvu terénnej úpravy a piesku aplikáciu vrstvy 10- až 15-centimetrového lôžka z kompaktného štrku. Štrk poskytuje stabilnejšiu základňu ako pôda a ľahko odvádza vodu, čím sa zabráni jej hromadeniu. Môžete tiež nastaviť výšku cesty o niekoľko centimetrov vyššie ako okolitá zem, aby ste ju udržali suchšiu.

Ak použijete veľké kamene, ktoré môžu zachytávať vodu, nakloňte ich na jednu stranu cesty, aby z ich povrchov stekala. Uistite sa, že máte sklon od domu alebo iných štruktúr. Ak je to potrebné, môžete vytvoriť sklon s celým pieskovým lôžkom, ale zvyčajne je jednoduchšie každý kameň skloniť za pochodu pomocou úrovne. Mali by mať sklon asi 3 milimetre na 30 centimetrov. Napríklad ak je kameň široký 60 cm, mal by byť na jednej strane o 6 – 7 mm nižšie ako na druhej.


 

autor: Natália

Jun 4, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 22 434 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Filip K.

Firma
Bratislava
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.)...Zobraziť viac

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

#
#
#
Zadať dopyt

Karol J.

Živnostník
Košice
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Zdravím, mám 31 rokov a ponúkam rôzne stavebné práce. Omietky,sieťky, práca so sadrokartonom, znížené stropy, podlahy, obklad dlažba kúpeľňa wc,...Zobraziť viac

Zdravím, mám 31 rokov a ponúkam rôzne stavebné práce. Omietky,sieťky, práca so sadrokartonom, znížené stropy, podlahy, obklad dlažba kúpeľňa wc, a mnoho ďalšieho. V prípade ak by ste mali záujem po telefonickom alebo mailovom dohovore viem prísť pozrieť vami zadanú prácu, pripraviť zdarma cenovú ponuku.

#
#
#
Zadať dopyt

Patrik P.

Firma
Šaľa
5,0

Tesár

Ponúkame výrobu drevostavieb na mieru,altánky, pergoly,prístrešky,strechy,krovy. Cenovu ponuku vam vypocitame na mieru. Prístrešky na kľúč, nemusíte sa o nič starať, všetko...Zobraziť viac

Ponúkame výrobu drevostavieb na mieru,altánky, pergoly,prístrešky,strechy,krovy. Cenovu ponuku vam vypocitame na mieru. Prístrešky na kľúč, nemusíte sa o nič starať, všetko vybavíme za Vás

#
#
#
Zadať dopyt

Erik B.

Firma
Banská Štiavnica
5,0

Murárske práce, murár

Dobrý deň, sme stavebná spoločnosť ktorý poskytuje vysokú kvalitu a prevedenie svojich služieb. Robíme stavebné práce od vonkajšku po interiér....Zobraziť viac

Dobrý deň, sme stavebná spoločnosť ktorý poskytuje vysokú kvalitu a prevedenie svojich služieb. Robíme stavebné práce od vonkajšku po interiér. Pre bližšie informácie bud na webe alebo telefonicky. Tešíme sa na vás kontakt

#
#
#
Zadať dopyt

Ján B.

Firma
Kežmarok
5,0

Murárske práce, murár

Sme partia stavbárov. Realizujeme hrubé stavby, vonkajšie dokončovacie (ploty, zámkové dlažby, obrubníky) a vnútorné dokončovacie práce (sadrokartón, oblady, maľovanie, stierkovanie)

#
#
#
Zadať dopyt

Rastislav B.

Živnostník
Hrabovčík
5,0

Dlažba na terasu

Poradíme a urobíme podľa vašich predstav, cenová ponuka zdarma celé východne Slovensko, čistota a kvalita je pre nás prvoradá Pre našich...Zobraziť viac

Poradíme a urobíme podľa vašich predstav, cenová ponuka zdarma celé východne Slovensko, čistota a kvalita je pre nás prvoradá Pre našich zákazníkov chceme len to najlepšie

#
#
#
Zadať dopyt

Dušan L.

Firma
Vyšný Kazimír
5,0

Výroba nábytku

Som spoľahlivý zákazníkom vychádzam v ústrety. Ešte som nemal zákazníka ktorý by nebol spokojný či z cenou alebo kvalitou...Zobraziť viac

Som spoľahlivý zákazníkom vychádzam v ústrety. Ešte som nemal zákazníka ktorý by nebol spokojný či z cenou alebo kvalitou vykonanej práce...............

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimir G.

Živnostník
Prešov
5,0

Stavba plotu

Zdravim som všestranný murár obkladac a spaľovacie práce betonas zámkovej dlažby atď vaša spokojnosť robievala som aj v zahraničí so...Zobraziť viac

Zdravim som všestranný murár obkladac a spaľovacie práce betonas zámkovej dlažby atď vaša spokojnosť robievala som aj v zahraničí so z Prešova mám aj vlastné náradie

#
#
#
Zadať dopyt

Jan S.

Firma
Košice
5,0

Murárske práce, murár

Mam vyse 15 rokou prax v vstavebnictve, zaoberam sa vecsinou pracev interiery, pracujeme v dvojici, nasim cielom je splnit zakazku...Zobraziť viac

Mam vyse 15 rokou prax v vstavebnictve, zaoberam sa vecsinou pracev interiery, pracujeme v dvojici, nasim cielom je splnit zakazku zakaznikom co najlepsie a kvalitne

#
#
#
Zadať dopyt

Milan D.

Firma
Šaštín - Stráže
5,0

Zámková dlažba

Som živnostník robím všetky murarske práce vykopové práce buracie zamkove dlažby úprava terénov upratovacie práce aj maliarske mám...Zobraziť viac

Som živnostník robím všetky murarske práce vykopové práce buracie zamkove dlažby úprava terénov upratovacie práce aj maliarske mám partiu je nas 5 robíme za dobré ceny určite sa dohodneme

#
#
#
Zadať dopyt

Alexandra P.

Živnostník
Bratislava
5,0

Maliarske práce, maliar

Radi Vám pomôžeme v realizácií Vašich projektov v priestore, od A po Z, všetky práce realizujeme k Vašej spokojnosti z...Zobraziť viac

Radi Vám pomôžeme v realizácií Vašich projektov v priestore, od A po Z, všetky práce realizujeme k Vašej spokojnosti z úplným a dôkladným vysvetlením pracovnych postup,použitých materiálov a výslednej cenovej kalkulácie🌐

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš H.

Živnostník
Skalica
4,9

Hodinový manžel

Mám 10r skúsenosti s prácou na stavbách. Som vyučený elektrotechnik. Mám paragraf 23- Elektrotechnik na riadenie činnosti.

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Firma
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie...Zobraziť viac

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie bytov, domov,maľovanie a natieranie, špecializácia a certifikáty na štukove omietky (caparol)z dodržiavania všetkých technologických postupov a patričných vyhlášok.Teším sa na vašu spoluprácu

#
#
#
Zadať dopyt

Tibor P.

Živnostník
Kolta
4,9

Murárske práce, murár

Pracujem v zahraničí ponukam aj prace na slovensku vieme split každé vase źelanie Pobpripade nás mozete kontaktovať nieje projekt ktorý by...Zobraziť viac

Pracujem v zahraničí ponukam aj prace na slovensku vieme split každé vase źelanie Pobpripade nás mozete kontaktovať nieje projekt ktorý by sa nedal realizovat

#
#
#
Zadať dopyt

Martin T.

Firma
Lužianky
4,9

Zateplenie, izolácia

Sme firma z Nitry ktorá sa zaoberá stavebnými prácami od roku 1997. Vykonávame zateplenie budov, rekonštrukcie bytových priestorov, sadrokartonárske práce,...Zobraziť viac

Sme firma z Nitry ktorá sa zaoberá stavebnými prácami od roku 1997. Vykonávame zateplenie budov, rekonštrukcie bytových priestorov, sadrokartonárske práce, obklady, dlažby veľa iných stavebných prác. Roky praxe nás naučili lojálnemu prístupu k zákazníkovi a kvalitne odvedenej práce a preto nás neváhajte kontaktovať a nechať si vypracovať nezáveznú cenovú ponuku. Ak potrebujete poradiť, ponúkame naše dlhoročné skúsenosti.

#
#
#
Zadať dopyt

Tamara H.

Firma
Bratislava
4,8

Maliarske práce, maliar

Sme rodinná firma s dlhoročnými skúsenosťami, sme tím ktorý si svoju prácu robí kvalitne a spoľahlivo. Na prvom mieste je...Zobraziť viac

Sme rodinná firma s dlhoročnými skúsenosťami, sme tím ktorý si svoju prácu robí kvalitne a spoľahlivo. Na prvom mieste je kvalitná práca, aby naši zákazníci dostali službu čo najskôr a za prijateľnú cenu. Našim cieľom je spokojný zákazník !!! Vaša spokojnosť je na našom prvom mieste !!! Tešíme sa na spoluprácu.

#
#
#
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Prešov
4,8

Pokládka dlažby a obkladov

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na...Zobraziť viac

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na kľúč v štandarde ako aj z vyšším štandardom. Ponúkame omietky,poter, pokladku nivelacej podlahy,murovanie odvodového muriva , priečok ,zatepľovacie prace, izolácie , sadrokartony, fasády, obklady a dlažby,pokladka plávajúcich podláh.... Tiež sa zaoberáme terennými úpravami strojovo.Výkopové prace a presun zeminy a všetkeho sypkého materiálu kolesovym nakladačom Lokust 753 Týmto by som Vás chcel osloviť a ponúknuť spoluprácu Ak by ste maly záujem tuna je na mna kontakt

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,7

Murárske práce, murár

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako...Zobraziť viac

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

#
#
#
Zadať dopyt

Ján K.

Živnostník
Malacky
4,7

Klampiar, strechár

stavebné práce exteriér aj interiér. Zamkova dlažba Altánky Záhradné domčeky Strechy Terasy Ploty Orezavanie stromov Asvaltovanie Malovanie

#
#
#
Zadať dopyt

Martin J.

Živnostník
Košice
4,7

Murárske práce, murár

Poskytujeme komplexné stavebné a rekonštrukčné práce, od 3D vizualizácií, cez poradenstvo až po samotnú realizáciu projektu. Kvalitná práca za prijateľné...Zobraziť viac

Poskytujeme komplexné stavebné a rekonštrukčné práce, od 3D vizualizácií, cez poradenstvo až po samotnú realizáciu projektu. Kvalitná práca za prijateľné ceny je samozrejmosťou.

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Pokládka dlažby

Nízka cena11,00 €/m2
Priemerná cena15,02 €/m2
Vysoká cena20,00 €/m2

Pošlite dopyt 22434 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte obkladača na pokládku dlažby? V tejto kategórii máme 22 434 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt