Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Pokládka dlažby

Ako postaviť kamenný chodník alebo záhradnú cestu

Hľadáte obkladača na pokládku dlažby? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Ako postaviť kamenný chodník alebo záhradnú cestu
Pokládka dlažbyAko postaviť kamenný chodník alebo záhradnú cestu

Kamenný chodník má rustikálne kúzlo, ktoré je ideálne napríklad pre okolie záhradnej chaty. Murovaná cesta sa naopak viac hodí na formálne terénne úpravy. Kamenné cesty sú niekedy poukladané pomocou malty, čo si vyžaduje betónový základ a skúsenosti s kamenným murivom.

Jednoduchá cesta zo zeme a kameňov je oveľa jednoduchšia a zvládne ju každý zručný majster. Pomocou tejto techniky sa kamene jednoducho ukladajú na pieskové podložie, ktoré udržuje kamene stabilné a uľahčuje ich dosadnutie na plánovanú úroveň. Po dokončení môžete medzery medzi kameňmi vyplniť pieskom, štrkom alebo dokonca rastlinami.

Výber kameňa na chodník je väčšinou vecou vkusu, poslúžia akékoľvek široké a ploché kamene. Väčšina chodníkov je vyrobená z kamenných dlaždíc, ktoré napodobňujú skôr tvar než konkrétny druh kameňa. Spravidla je najlepšie zvoliť typ, ktorý je lokálne dostupný, pomôže vám to udržať nízke náklady tak na kameň, ako aj na dodávku.

Uistite sa, že každý použitý kameň má prírodný povrch a je hrubý dosť na to, aby bol pevný (nepoužívajte leštený kameň, ktorý je za mokra veľmi klzký). Ideálna je väčšina dlaždíc s hrúbkou 5 až 7,5 cm. Hrubšie kamene sú pevnejšie a ťažšie ako tenšie kúsky; z dôvodu svojej hmotnosti sú tiež často lacnejšie.

Čo budete potrebovať

Vybavenie/náradie

 • Kolíky a povrázok alebo 2 záhradné hadice
 • Plochý rýľ
 • Lopata
 • Fúrik
 • Ručná podbíjačka
 • Malé kladivo (podľa potreby na lemovanie)
 • Úžitkový nôž
 • Montážna doska 

Materiály

 • Materiál na obrubu (voliteľné)
 • Geotextília a sponky
 • Piesok
 • Veľké, ploché kamene
 • Štrk, zalievacia zmes, rastliny (voliteľné)

Inštrukcie

Naplánujte chodník

Označte cestu pre váš chodník pomocou kolíkov a povrázka (pre rovnú cestu) alebo dvoch záhradných hadíc (pre cestu v oblúku). Ak bude chodník používaný často a premávka na ňom bude vysoká, napríklad na cestu medzi príjazdovou cestou a prednými dverami, uistite sa, že je dostatočne široký, aby okolo seba mohli pohodlne prechádzať dve osoby. Malé záhradné chodníky alebo cesty vedúce do menej frekventovaných častí záhrady môžu byť dimenzované pre jednu osobu. Povrázky alebo hadice natiahnite po obidvoch stranách cesty.

Vykopte chodník

Plochým rýľom alebo sekačkou rozrežte trávu pozdĺž okrajov chodníka a postupujte podľa tvaru, ktorý ste si dopredu zamerali. Odstráňte všetku trávu alebo inú vegetáciu (vrátane všetkých koreňov) v oblasti chodníka. Vykopte pôdu do hĺbky 12,5 cm (pre kameň s hrúbkou 7,5 cm), vytvorte rovnú a hladkú základňu. Pôdu pevne utlačte ručnou podbíjačkou alebo jednoducho opakovaným chodením po zemi.

Nainštalujte obrubu (voliteľné)

Ak je to potrebné, podľa pokynov výrobcu nainštalujte obrubovací materiál pozdĺž oboch strán cesty. Môžete použiť veľa rôznych druhov obruby, napríklad pozinkovaný kov, plastové lemovanie tehlových dlaždíc alebo tlakovo upravené drevené trámy. Ak nepoužívate obruby, okraje trávnika alebo pôdy pozdĺž cesty pomôžu udržať kamene na danom mieste.

Položte geotextíliu

Pozdĺž celej cesty položte na pôdu geotextíliu. Snažte sa čo najviac používať súvislé kusy. Ak musíte použiť viac kusov, prekrývajte ich okraje najmenej o 30 cm. Orežte látku po stranách pomocou úžitkového noža a pripevnite ju k pôde sponkami na šírku.

Pridajte vrstvu piesku

Na geotextíliu pridajte dva centimetre piesku. Piesok vyrovnajte tak, aby bol plochý a rovný, pomocou dosky, ktorá je o niečo menšia ako šírka chodníka.

Tip
Skôr ako kamene založíte, piesok nastriekajte vodou, aby ste zabránili koncentrácii a zhutneniu.

Rozložte kamene

Na jednu stranu chodníka položte kamene na vydláždenie, aby ste videli veľkosť a tvar každého kameňa a mohli si pri položení chodníka vybrať najvhodnejšie riešenie.

Nainštalujte kamene

Začnite ukladať kamene do pieskového lôžka chodníka a podľa vášho želania ich spojte dohromady. Ak vyplníte medzery pieskom alebo štrkom, nechajte medzi nimi malé medzery; väčšie medzery (asi 5 cm) nechajte, ak budete medzi skaly sadiť rastliny. Uložte každý kameň tak, aby bol stabilný, nekýval sa a bol na úrovni okolitých kameňov.

Skontrolujte pozíciu každého kameňa a pri práci ho vyrovnajte s ostatnými kameňmi. Podľa potreby pod každý kameň pridajte alebo odstráňte piesok, aby ste ho zvýšili alebo znížili. Striedajte veľké a malé kamene, ako aj rôzne tvary a farby, aby ste dosiahli prirodzený náhodný vzhľad.

Vyplňte prázdne miesta

Podľa želania priložte piesok alebo štrk, aby ste vyplnili medzery medzi kameňmi. Piesok rozotrite metlou, chodník postriekajte vodou, aby sa piesok usadil, potom opäť vyplňte medzery a opakujte, kým nie sú plné. Ak na chodníku vysádzate rastliny, vyplňte medzery pôdnou zmesou na zalievanie a potom pridajte „stupňovité“ rastliny.

Tipy na kamenný chodník

Ak je oblasť, kde budete chodník inštalovať, veľmi vlhká alebo je počas silných dažďov náchylná na záplavy, zvážte pod vrstvu terénnej úpravy a piesku aplikáciu vrstvy 10- až 15-centimetrového lôžka z kompaktného štrku. Štrk poskytuje stabilnejšiu základňu ako pôda a ľahko odvádza vodu, čím sa zabráni jej hromadeniu. Môžete tiež nastaviť výšku cesty o niekoľko centimetrov vyššie ako okolitá zem, aby ste ju udržali suchšiu.

Ak použijete veľké kamene, ktoré môžu zachytávať vodu, nakloňte ich na jednu stranu cesty, aby z ich povrchov stekala. Uistite sa, že máte sklon od domu alebo iných štruktúr. Ak je to potrebné, môžete vytvoriť sklon s celým pieskovým lôžkom, ale zvyčajne je jednoduchšie každý kameň skloniť za pochodu pomocou úrovne. Mali by mať sklon asi 3 milimetre na 30 centimetrov. Napríklad ak je kameň široký 60 cm, mal by byť na jednej strane o 6 – 7 mm nižšie ako na druhej.


 

autor: Natália

Jun 4, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 26 613 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Marek G.

Firma
Dunajská Lužná
5,0
Pokládka dlažby

Dobrý deň, záleží nám hlavne na dobre odvedenej práci a spokojnosti zákazníka. V prípade potreby či, otázok nás neváhajte kontaktovať. Stavebnej činnosti sa venujeme viac než 10 rokov. POKLADANIE LAM.PODLÁH A PARKETY MONTÁŽ VNÚTORNÝCH(interiérových)DVERÍ Dovoz-odvoz Elektroinštalácie Drobné búracie práce Hodinový majster Vypratavanie priestorov Záhradnícke práce Vizualizácie záhrad, bytov, domov (aj 3D) A mnoho ďalších….:)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Adam Š.

Živnostník
Dunajská Lužná
5,0
Obklady, dlažby

Ponúkam rôzne stavebné práce - rekonštrukcie bytov, realizácie kúpeľní, vodoinštalčné práce, lepenie obkladov a dlažieb. Montáž sadrokartónových stropov, maliarske práce, elektroinštalačné práce, montáž zárubní, pokládka plávajúcej podlahy a iné…

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Erik B.

Firma
Banská Štiavnica
5,0
Murárske práce

Dobrý deň, sme stavebná spoločnosť ktorý poskytuje vysokú kvalitu a prevedenie svojich služieb. Robíme stavebné práce od vonkajšku po interiér. Pre bližšie informácie bud na webe alebo telefonicky. Tešíme sa na vás kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jan S.

Firma
Košice
5,0
Murárske práce

Mam vyse 15 rokou prax v vstavebnictve, zaoberam sa vecsinou pracev interiery, pracujeme v dvojici, nasim cielom je splnit zakazku zakaznikom co najlepsie a kvalitne

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Ján B.

Firma
Kežmarok
5,0
Murárske práce

Sme partia stavbárov. Realizujeme hrubé stavby, vonkajšie dokončovacie (ploty, zámkové dlažby, obrubníky) a vnútorné dokončovacie práce (sadrokartón, oblady, maľovanie, stierkovanie)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Milan D.

Firma
Šaštín - Stráže
5,0
Záhrada a vonkajšie práce

Som živnostník robím všetky murarske práce vykopové práce buracie zamkove dlažby úprava terénov upratovacie práce aj maliarske mám partiu je nas 5 robíme za dobré ceny určite sa dohodneme

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Roman U.

Živnostník
Bratislava
4,9
Hodinový manžel

Dobry den Mam všestranné skúsenosti v prácach všetkého druhu viac ako 12r Vodoinstalacia. Kurenie. Sadrokarton. Montaz nábytku. Montaz kuchinske linky. Vsetko co vás napadne. Co neviem urobyt na 100% taku pracu racej odmietnem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Miroslav S.

Firma
Bratislava
4,9
Laminátová podlaha

Ponúkam montáž dverí a okien a pokládku plávajucej podlahy, brúsenie parkiet renováciu dreveného nábytku, servis a montáž okien. Pôsobím v rámci západného Slovenska, po vzájomnej dohode aj v zahraničí.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9
Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 17 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Serhii R.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Pomôžem vám dať všetko do poriadku.Dokoncovanie holodomov a holo bytov, Prerabky,Rekonstrukcie bytov. Ponúkam svoje služby ako majster, ktorý dokaže opravovať, inštalovať, premiestňovať, & byte a najmä za spravodlivé ceny. . Iné interiérové práce > montáž políc, vešiakov, regálov > upevnenie obrazov > montáž záclonových tyčí > tmelenie sprchovacích kútov a vaní > výmena zámkov a kovaní dverí > montáž zrkadiel > oprava zásuviek (šuplíkov) > Výmena WC klasické a moderné . > Upchaté WC, vymena a prerobenie renovovať . > Výmena vodovodnej batérie (drez, umývadlo, vaňa, sprcha) . > Výmena sifonov . > Výmena ventilu práčky, umývačky . > Montáž, rekonštrukcia a výmena rozvodov vody . > maľovanie stien > natieranie radiátorov a zábradlí > Pripoejenie práčky, umývačky riadu, elektrický sporák, digestor, indukčný > Vodoinštalatérske > zavesenia zrkadlá do vaničky , svetelne a t.d

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír G.

Živnostník
Drienovská Nová Ves
4,9
Elektrikár

Viac informácií sa dozviete v osobnej komunikácii. Som zručný chlap - pochádzam z domu, kde je potreba ovládať všetky práce. Mám papiere na revízie elektrických zariadení ako aj zdvíhacích zariadení.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Igor T.

Firma
Modra
4,9
Maliar, Maliarske práce

Maliar-natierač. Maľovanie interiérov a exteriérov, stierkovanie, dekoratívne úpravy. Obklady, dlažby. Sadrokarton. Profesionálny prístup, spoľahlivosť. Možnosť prác aj typu " hodinový manžel", práce drobných opráv.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jan H.

Firma
Bratislava
4,9
Rekonštrukcia kúpeľne

Radi Vám pomôžem s Vaším projektom, pripravím kompletnú cenovú ponuku a okrem realizácie zabezpečím potrebný materiál. Úzko spolupracujeme s Wilio a patríme medzi ich Wilio TOP poskytovateľov. Práce, ktorým sa venujeme: - všetky druhy rekonštrukčných prác - elektrina a elektroinštalácia - voda a vodoinštalácia - obklady, pokladanie, podlahy - maľovanie - sadrokartón - murárske práce - klampiarske práce, strecha - hodinový manžel Reagujeme okamžite, tešíme sa na nové projekty a spokojných zákazníkov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Karol J.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Zdravím, mám 31 rokov a ponúkam rôzne stavebné práce. Omietky,sieťky, práca so sadrokartonom, znížené stropy, podlahy, obklad dlažba kúpeľňa wc, a mnoho ďalšieho. V prípade ak by ste mali záujem po telefonickom alebo mailovom dohovore viem prísť pozrieť vami zadanú prácu, pripraviť zdarma cenovú ponuku.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Dušan L.

Firma
Vyšný Kazimír
4,9
Nábytok

Som spoľahlivý zákazníkom vychádzam v ústrety. Ešte som nemal zákazníka ktorý by nebol spokojný či z cenou alebo kvalitou vykonanej práce...............

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Michal P.

Živnostník
Trnava
4,9
Stavebné práce

Hodinovy manzel Po viacerych rokoch som sa vypracoval a nabral skusenosti v stavebnictve. V poslednych rokoch som zacal fungovat viac ako hodinovy manzel. Praca ma bavi a naplna. Som detailista a mam rad, ked vidim za sebou kvalitnu robotu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimir F.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň všem budoucím zákazníkům. Provádím zednické (Murarske)tesařské zateplovací práce malířské a sádrokartonarske práce. Každý zákazník je pro mne jiný a tak i také přistupují k práci. Vzdy velmi rád poskytnu reference

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Marek K.

Živnostník
Brezno
4,9
Montáž, skladanie nábytku

Vítam vás na mojom profile. Som chalan SZČO zo stredného Slovenska, ktorého baví ručná práca a nebojí sa nových skúseností. Aktívne sa pohybujem v oblasti stavebných prác a rekonštrukcií a posledné 3 roky pracujem ako profesionálny podlahár. Pred tým som pracoval pod skúseným majstrom a spolu sme rekonštruovali kúpeľne, izby a rôzne interiérové práce.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

daniel g.

Firma
Žilinský kraj
4,9
Zámková dlažba

Profesionálne čistenie fasád od plesní,zateplovanie fasád,výstavba plotov,pokladka dlažieb,výškové práce. Zakladanie stavieb. Výkopové práce,rekonštrukcie bytov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Pokládka dlažby

Nižšia cena11,00 €/m2
Priemerná cena15,02 €/m2
Vyššia cena20,00 €/m2
Pošlite dopyt 26613 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte obkladača na pokládku dlažby? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt