Správny postup práce pri montáži zabráni vytvoreniu nadbytočných financií a montáž bude bezpečná. Každá výstavba komína musí spĺňať oficiálne legislatívne normy o jeho návrhu, výstavbe, montáži a o prevádzkovaní. Komíny musia podľa legislatívy ďalej spĺňať technické podmienky pre požiarnu bezpečnosť, ako aj pravidelné kontroly a čistenia. Pri stavbe treba zohľadniť o aký typ komína ide, z akého materiálu komín montujeme, umiestnenie kozuba, veľkosť objektu a mnoho ďalšieho.
Základné typy komínov
Jednovrstvové
Tento typ je tvorený komínovým plášťom, ktorý je aj prieduchom. Využívané sú prevažne pri rekonštrukciách murovaných komínov, kde ich priemer možno upraviť. Namontovať sa môžu okrem rekonštruovaných stavieb aj do nových.
Viacvrstvové
Trojvrstvový komín je zložený z vnútornej vrstvy pozostávajúcej z komínovej vložky, ktorá odoláva chemickým či mechanickým vplyvom. Ďalšia je stredná vrstva, ktorá izoluje teplo a finálna je vonkajšia vrstva. Vonkajšia vrstva sa nazýva aj obvodovým plášťom, ktorý chráni predchádzajúce vrstvy. Finálna vrstva robí konštrukciu staticky pevnou.
Nerezové
Nerezové komíny sú využiteľnou voľbou nielen v domácnostiach, ale aj v priemysle. Majú nízku hmotnosť, čo znamená, že na ich montáž nie je potrebný betónový základ. Jednoducho sa ukotvia k stene. Ich možnosť umiestnenia vo vnútornom alebo vonkajšom objekte poskytuje zákazníkovi alternatívy použitia komínového systému, a to nie len ako komín montovaný pri novostavbe, ale aj ako náhrada pri rekonštrukcii starého komína. Pre možnosť rozhodnutia o jeho mieste montáže, je práca na tomto type komína jednoduchšia a rýchlejšia. Nerezové komíny odolávajú vyššiemu tlaku aj teplote, preto sú vhodne využívané v priemysle.
Keramické
Keramické komíny sú vhodne použiteľné pre každý druh paliva a rôzne druhy spotrebičov. Sú charakteristické pre svoju dlhú životnosť. Zvyčajne sú keramické komíny dvojvrstvové s vnútornou izoláciou.
Ako určiť priemer prieduchu
Komínový prieduch slúži na odvod splodín do vonkajšieho prostredia a nachádza sa v dutine konštrukcie dymovodu. Pre správnu funkčnosť a nezávadnosť konštrukcie je dôležité vedieť určiť presný priemer prieduchu. Priemer prieduchu je totiž určovaný podľa typu pripojeného spotrebiča. Ak priemer nie je prispôsobený typu spotrebiča, účinnosť spotrebiča sa znižuje a náklady za vykurovanie sa zvyšujú. Pri rodinnom dome by mal byť priemer prieduchu 140 mm, pri odvode spaliny z kozubovej vložky má byť priemer 160 – 200 mm. Pri kachľovej peci to je 180 – 200 mm a pri otvorenom kozube 200 – 300 mm. Výpočet priemeru je však prácou projektanta.
Ako určiť výšku komína
To aký budú mať komínové prieduchy priemer je ovplyvňované výškou komína a výkonom určitého typu pripojeného spotrebiča. Čo sa týka výšky, tá je určovaná normou v legislatíve, ktorá by sa mala dodržiavať a projekt by sa mal od nej odvíjať. Výška komína by nemala byť v úrovni strešných okien a dvierok. Ak sa komín nachádza v kratšej vzdialenosti ako 1,5 m od okna, jeho výška by mala byť nad 1 m od horného rámu okna. Pri komínoch, ktoré sú montované na šikmú plochu strechy musí byť výška najmenej 500 mm. Pri komínoch montovaných na rovnej ploche strechy, by mala výška komína presahovať strechu o 1000 mm. Tieto normy platia pri plynnom palive, ak je využívané iné palivo, výška komína na plochej streche musí prečnievať o 1500 mm.
Z akých častí sa komín skladá
Komín je konštrukciou, ktorá slúži na odvádzanie splodín. Je to konštrukcia, ktorá sa skladá z:
- Komínový prieduch – je to dutina v konštrukcii komínového dymovodu. Jeho funkciou je odvod splodín do vonkajšieho priestoru. Veľkosť prieduchu závisí hlavne od množstva odvádzaných splodín, od rýchlosti vetra a toho aká je výška komínového prieduchu. Komíny sa navrhujú prevažne s priebežnými prieduchmi, iný typ prieduchu je volený iba ak to nedovoľuje dispozícia, alebo statika.
- Komínový plášť – má ochrannú aj estetickú funkciu. Je súčasťou nosnej časti komína a má odolávať efektu unikania splodín. Preto je komínový plášť z nehorľavého materiálu a okrem ochrany pred splodinami, je odolný aj voči mrazu. Súčasťou komínového plášťa sú otvory na vymetanie alebo vyberanie a sopúchy, slúžiace na zaústenie vykurovacích telies.
- Sopúch – je otvorom nachádzajúcim sa v komínovom plášti a jeho funkciou je prepájať dymovod s komínovým prieduchom. Dĺžka sopúcha, ktorý prepája spotrebič ku komínovému prieduchu by mala byť čo najkratšia.
- Krycia hlava – krycia hlava alebo komínový nadstavec slúžia na zabezpečenie proti zlým poveternostným podmienkam a nepriaznivou pôsobnosťou odvádzaných splodín.
Postup výstavby komína
Ak ste sa rozhodli pre svojpomocnú výstavbu komína, nesmiete zabúdať, že precíznosť a splnené technologické postupy sú zásadným faktorom funkčnosti bezpečného a odolného komína. Postup výstavby je podmienený typom daného komína. Každá komínová zostava obsahuje montážny návod a originálne prvky stavebnej zostavy, pomocou ktorých je možné postupovať realizačnými krokmi stavby.
Príprava pred stavbou
Na stavbu komína nesmieme zabúdať už pri stavbe základov budovy. Komín má samostatné zaťaženie, pri stavbe základov budovy by sa komínu mala zhotoviť základová pätka s hydroizaláciou. Pri použití nerezového komína, vytvorenie základu nie je potrebné.
Komínová konštrukcia
Bežne používaným typom komínovej konštrukcie sú vložkové komíny. Jednotlivé typy komínov obsahujú konkrétne návody od výrobcov ako pri stavbe postupovať. Ďalším krokom je zväčša vytvorenie betónovej pätky, ktorá má rovnaké pôdorysné rozmery ako samotný komín, alebo je o niekoľko centimetrov širšia. Výška by ale mala siahať nad výšku budúcej podlahy. Od výšky podlahy sa totiž ukladajú tvárnice, ktoré slúžia na odvod vody z komína.
Stavba komína
Každý komín je dodávaný pre konkrétne potreby zákazníka, k čomu sú uspôsobené aj jeho časti. Pri vložkovom komíne sú jeho časti zložené z tvárnice, izolácie a vložky. Stavať sa začína osádzaním tvárnice, do ktorej sa umiestňuje vložka. Pri prvej tvárnici sa vytvára otvor na odvod vody, tzv. kondenzačná vložka. Ďalej sa už pokračuje osádzaním tvárnic a vložiek, medzi ktoré sa vkladá aj tepelná izolácia. Tá však musí byť v mieste prieduchu, alebo čistiaceho otvoru vyrezaná. Najjednoduchší variant výstavby komína je v prípade, ak je komínová konštrukcia vystavaná ešte pred dokončením výstavby objektu.
Ako ochrániť komín
Pri stavbe komína musíme počítať s možnosťou nepriaznivých poveternostných podmienok, zmenou počasia či znečistením spojeným s výstavbou. Ak je komín pri výstavbe vystavený dažďu, nie je sa čoho báť, keďže voda vytečie cez odvod von. Aby sa však do komína pri výstavbe nedostal stavebný prach, sutina, alebo iná špina, vnútro je potrebné chrániť napríklad aplikáciou prefabrikovaného komínového plášťa. Komín môžete ochrániť aj pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, a to tak, že pri stavbe použijete nehorľavú tepelnú izoláciu, na ktorú napokon použijete finálny obklad alebo fasádu.
Aké sú najčastejšie poruchy komínových systémov
Časté dažde, silný vietor, mrazivé či veľmi slnečné počasie, to všetko zapríčiňuje časté zmeny stavu komínov. Poveternostné podmienky a vplyv spalín patria medzi najčastejšie príčiny porúch. Na vplyv nepriaznivých poveternostných podmienok je najviac citlivé komínové teleso nad strechou, ktoré sa rozpadá, prípadne je napadnuté koróziou. Rozpadajúce sa teleso môže ohrozovať bezpečnosť svojimi odlučujúcimi sa časťami. V tomto prípade je riešením poškodené murivo rozobrať a postúpiť k opätovnému murovaniu komína.
Spaliny majú takisto negatívny efekt na komínové teleso. Tie sa môžu prejaviť dechtovými škvrnami na omietke. Nesprávna údržba tento problém iba znásobuje. Medzi ďalšie príčiny môže patriť porucha stability v základoch či v konštrukcii komína. Každý komín je jedinečný, preto netreba zabúdať na rady odborníkov a dodržiavať odporúčané špecifiká prisluhujúce k vášmu komínu.
Revízia
Každý kolaudovaný komín musí podstúpiť revíznu kontrolu. Táto kontrola sa opakovane obnovuje. Je potrebná pre zaistenie bezpečnosti, ochrany a zabezpečení technickej funkčnosti. Revíziou sa takisto testuje odolnosť komína a jeho tesnenie, pri ktorej sa vykonáva dymová skúška. Zapojenie plynového spotrebiča ku komínu je možné až po vykonaní revízie a vystavení testu od odborníka. Odborník pri revízii kontroluje aj počet spalín a teda či výlučky oxidu uhoľnatého sú v norme, alebo ich treba regulovať.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti Dom Komfort s.r.o.
Ako často je nutné vykonávať revíziu komínov a kedy je vhodné strojové čistenie komínov?
Na otázku existujú 2 odpovede:
1) Názov ,,revízia komína” je technicky nesprávny názov – správny názov je ,,čistenie a kontrola” komína. V zmysle § 20 ods.2 Zákona č. 401/2007 Z.z v znení neskorších predpisov na uvedené kontroly sú určené nasledovné lehoty:
Komín sa musí počas prevádzky čistiť a kontrolovať najmenej v týchto lehotách
ak ide o spotrebič s výkonom do 50 kW, raz za:
- 4 mesiace
spotrebiče na tuhé palivá
alebo spotrebiče na kvapalné palivá
- 6 mesiacov
spotrebiče na plynné palivá
a ak ide o komín bez vložky
- 12 mesiacov
spotrebiče na plynné palivá
a ak ide o komín s vložkou
ak ide o spotrebič s výkonom nad 50 kW, raz za:
- 2 mesiace
spotrebiče na tuhé palivá
alebo spotrebiče na kvapalné palivá
- 6 mesiacov
spotrebiče na plynné palivá
2) Strojové čistenie komínov sa používa pri veľmi silno zadechtovanom komíne, kde už nestačí klasické čistenie a pred renováciou komínov pomocou vymazávania. Čistenie vykonávame pomocou výkonnej vŕtačky Hilty, ohybnej hriadele s hlavou, na ktorú je možné upevniť kefy pre rôzne priemery prieduchov alebo hlavicu s retiazkami.
Aké sú výhody komínových striešok a hlavíc?
- Zlepšuje ťah komína pri akomkoľvek vánku, alebo vetre
- Zabraňuje nalietavaniu vtákov do komína
- Zrýchľuje ohrev komína pre lepší ťah
- Jednoduchá montáž bez odborníka
- Estetický vzhľad komína, ale aj celej strechy vášho domu
Na čo slúži frézovanie komínov, kedy je potrebné a aké má výhody?
Výhody frézovania a vložkovania starých komínov
- Netreba stavať nový komín
- Netreba búrať starý komín
- Za 1 deň je zo starého komína nový
- Veľmi dlhá životnosť komína
- Ak to vyžaduje nový pripojený spotrebič (pec, krb a pod.)
- Ak má komín nízku účinnosť a treba zväčšiť priemer
- Ak chcete použiť komín pre ventiláciu – vzduchotechniku budovy
- Ak je komín zadechtovaný a nechcete ho už viac čistiť a vypaľovať
- Ak máte iný problém, ktorý frézovanie a vložkovanie komína vyrieši
- Odstránenie moknutia a zápachu vnútorných stien budovy
Frézovanie komínov je potrebné vykonať ak:
- Potrebujete zväčšiť prieduch kvôli novému spotrebiču
- Rozsah zadechtovania je taký silný, že nie je možné komín vyčistiť
- Chcete zväčšiť ťah komína, keď má zlý ťah
- V miestnosti je cítiť zápach spalín
- Pôvodná vložka už neplní svoj účel
- Netreba riešiť sanáciu starého komína a výstavbu nového
- Potrebujete komín vyvložkovať na napojenie kondenzačného kotla
Spoločnosť Dom Komfort s.r.o. - špecialisti na revízie, kontroly a čistenie komínov
autor: Marián
Apr 27, 2021