Predstava
Na začiatok je dobré si urobiť ako finančnú, tak aj finálnu predstavu. Navrhnite si podľa vlastných možností finančný strop, aby ste vedeli, od čoho sa odraziť a aký je váš rozpočet. Na základe toho si na papier ceruzkou načrtnite, ako by mal váš byt po rekonštrukcii vyzerať. Kľudne siahnite aj po časopisoch s interiérovým dizajnom alebo sa inšpirujte obrázkami na internete. Majte jasnú predstavu toho, čo chcete.
Technika
Nezabúdajte na to, že aj technika sa rokmi mení. Zrekonštruujte aj elektrické siete a odpady. Aj tu nastupujú stále nové a moderné technológie. Chceli by ste, aby bola vaša domácnosť v budúcnosti inteligentná? Prispôsobte tomu elektroinštaláciu. Buďte stále o krok vpred, nerekonštruujete predsa len na pár rokov.
Interiér
Ak už máte jasnú predstavu toho čo chcete, prichádza čas na prípravu búracích prác, spojenie kuchyne s obývačkou, zväčšenie kúpeľne alebo vybudovanie šatníka. Že si neviete presne predstaviť, ako bude váš byt po rekonštrukcii s vašimi nápadmi vyzerať? Nechajte si poradiť!
Názory skúseného interiérového dizajnéra sa určite hodia, výsledok vás určite prekvapí a vy si poviete, že toto boli správne investované peniaze. Dizajnér vám poradí, ako čo najlepšie využiť priestor a kde sa dá ušetriť, aké materiály použiť a kde umiestniť jedálenský stôl aj keď podľa vášho plánu už nikam nevojde. Verte, že jeho rady a presné oko sú na nezaplatenie.
Výber majstrov
Ako prvé si musíte ujasniť, kedy chcete s rekonštrukciou začať. Na základe toho kontaktujte firmy alebo živnostníkov, aby vám vypracovali cenové ponuky a vy ste si mohli vybrať to najlepšie, čo trh vo vašom okolí ponúka. Určite si budete majstra vyberať práve podľa jeho ceny, no verte, že firma, ktorá ponúka komplexnú rekonštrukciu bude pre vás, ako nezainteresovanú osobu, lepšou voľbou ako živnostníci. Firma zabezpečí ako odborníkov, tak aj materiál, zatiaľ čo živnostníkov budete musieť zháňať každého zvlášť a ich práca nemusí byť vždy uspokojivá.
Náhradné bývanie
Počas rekonštrukcie, ktorá podľa náročnosti trvá 6 týždňov a viac bude potrebné, aby ste pre seba a svoju rodinu našli náhradné bývanie. Určite každému napadne ako prvá rodina alebo blízki priatelia, no myslite na to, že rekonštrukcia sa môže pretiahnuť a vy ostanete na obtiaž.
Zvážte možnosť krátkodobého prenájmu bytu alebo pobyt na chate, prípadne v apartmáne. Najlepšia by bola možnosť takého ubytovania, kde si môžete uskladniť aj veci, ktoré v byte počas rekonštrukcie ostať nemôžu a to verte, že ich nebude málo.
Oznam pre susedov
Ak už máte všetko vymyslené a úradmi potvrdené, tak nezabudnite do spoločných priestorov vyvesiť oznam pre susedov, aby aj oni vedeli, že je vo vašom byte plánovaná rekonštrukcia. Verte, že vŕtanie a búranie stien nie je práve najtichšia záležitosť a susedov to bude otravovať a rušiť. Preto na oznam určite aj presné hodiny, kedy bude rekonštrukcia prebiehať a nezabudnite aj na čas plánovaného ukončenia. Ak by sa tento dátum predĺžil, informujte ich o tom.
Nábytok a interiér
Ak už je hrubá rekonštrukcia hotová, prichádza tá milšia časť – výber nábytku a zariaďovanie. Na základe návrhu dizajnéra už určite viete, čo by ste chceli a je len na vás či si nábytok necháte vyrobiť na zákazku skúseným stolárom, alebo si ho pôjdete nakúpiť do obchodu s nábytkom. Tá radosť z nového bývania vám určite pomôže zabudnúť na všetky strasti a problémy, ktoré so sebou rekonštrukcia priniesla.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti KVAAPRO, s.r.o.
Na čo si pri rekonštrukcii bytu alebo domu treba dávať pozor?
Už teraz plánujete, že sa pustite do rozsiahlej rekonštrukcie bytu? Tak smelo do toho! Prv než sa ale pustíte do rekonštrukcie, máme pre vás niekoľko dobrých rád, ako sa vyhnúť komplikáciám a možným rizikám.
- Všetko dobre naplánujte, akákoľvek dodatočná zmena v priebehu rekonštrukcie bude znamenať vyššie výdavky a časový posun. Nechajte si urobiť nákresy, odhady aj vizualizácie. Ak napríklad rekonštruujete kuchyňu, vizualizáciu vám s veľkou pravdepodobnosťou ponúkne samotný dodávateľ kuchyne. Všetkých odborníkov oslovte vopred, zaistite si písomné súhlasy k vykonaným úkonom a potrebné povolenia.
- Uprednostnite kvalitu, pri výbere sa zamerajte vždy na kvalitné výrobky. Lacné a často nekvalitné výrobky nezaručujú dlhú životnosť. O kvalite materiálu sa vždy poraďte s odborníkom a nepozerajte len na nízku cenu. To ale neznamená, že sa musíte sústrediť len na veľké a známe značky. V týchto prípadoch je zase naopak možné, že platíte skôr za značku, nie za kvalitu.
- Premyslite financie, nikdy nepodceňujte výšku skutočných výdavkov na rekonštrukciu a počítajte s dostatočnou rezervou. Ideálny je samozrejme taký rozpočet, pri ktorom nebudete musieť zľaviť zo svojich predstáv. Aby ste si vedeli urobiť čo najpresnejšiu predstavu o rozpočte, vykonajte si prieskum trhu. Zistite si dôkladne, koľko stojí práca, materiál, zariadenie, odvoz odpadu alebo záverečné upratovanie. Pri kalkulácii ceny za novú podlahu nezabúdajte, že nestačí vynásobiť metre štvorcové cenou v obchode, ale pripočítajte aj cenu za položenie podlahy, líšt, prípadne iné položky. Pri rekonštrukcii stien môžete zistiť, že nestačí samotné vymaľovanie, ale je potrebná aj kompletne nová omietka a tento výdavok vás vo výsledku môže zaskočiť. Preto majte vždy pripravenú aspoň 15% rezervu na nečakané výdavky.
V akom období je vhodné riešiť rekonštrukciu bytu alebo domu?
Ak ste sa rozhodli pre rekonštrukciu domu alebo bytu, zrejme vás k tomu nedonútilo len množstvo voľného času, ale aj ročné obdobie, v ktorom sú pre vykonávanie konkrétnych prác ideálne podmienky.
Na jar a v lete si vyberajte tradičné sezónne a častejšie exteriérové opravy, pri ktorých určite budete potrebovať a využijete vyškové práce. Výhody tohto ročného obdobia sú zrejmé. Dlhší deň a viac prirodzeného svetla. Vonku je teplo, takže máte ideálny čas aj na výmenu starého kúrenia. Okrem toho je veľa stavebných a povrchových materiálov navrhnutých tak, aby sa s nimi dobre pracovalo pri plusových teplotách, musia sa tiež prepravovať a v správnej teplote aj skladovať.
Čo je ideálne robiť v zime? Takmer všetky fázy interiéru. Jediným problémom je výmena radiátorov alebo okien.
Ako treba pri rekonštrukcii postupovať?
Plán rekonštrukcie – už pred začatím samotnej rekonštrukcie musí byť jasný plán teda zámer, ako má rekonštrukcia vo výsledku vyzerať.
Tatický posudok – krok, ktorému sa často nemožno vyhnúť v prípade, že dôjde k búraniu či murovaniu priečok. Statik musí posúdiť, ktoré steny sú nosné a ktoré naopak nie. Predísť tým môžete porušeniu zákonných ustanovení, ale predovšetkým je statický posudok dôležitým z hľadiska bezpečnosti.
Ohlásenie alebo stavebné povolenie – v prípade, že sa jedná iba o drobné úpravy, ktoré nijakým spôsobom nezmenia dispozíciu bytu, postačí ohlásenie o rekonštrukcii na príslušný stavebný úrad a upozornenie susedov v bytovej jednotke. Naopak, ak sa chystáte na rozsiahlu rekonštrukciu, kde sa bude zasahovať do obvodových či nosných stien, je potrebné získať stavebné povolenie.
Búracie práce – so starým treba jednoducho preč. Staré dlažby, obklady, umakartové bytové jadro, zárubne a všetko zbytočné a staré. Nezabudnite si zabezpečiť odvoz stavebného odpadu. Následne byt zbavte nečistôt po búracích prácach, aby sa mohlo začať so samotnou rekonštrukciou.
Elektrické rozvody – rozhodne jedna z najnáročnejších prác. Je potrebné vedieť kadiaľ budeme elektrické rozvody viesť. Nečakajte, že sa vyhnete zasekávaniu či odstráneniu zásuviek a podobne. Elektrikári natiahnu na hrubo elektrickú sieť tak, aby fungovala a mohlo sa pokračovať v ďalších prácach.
Kúrenie – radiátory, ktoré už dávno nepôsobia príliš esteticky sú zvyčajne menené za nové, krajšie a dizajnovo prívetivejšie. Takisto si premyslite, kde chcete mať výhrevné telesá rozmiestnené.
Vodoinštalácia – to isté platí aj o rozvodoch vody.
Obklady a maliarske práce – obkladanie kúpeľne, kuchyne či iných častí domu. Vymaľovanie stien.
Elektroinštalácia – následne príde k dokončeniu začatého. Montáž zásuviek, svietidiel prípadne senzorov a podobne.
Položenie podlahy – následne, možno položiť podlahu. To je znakom, že rekonštrukcia ide dobrým smerom.
Dvere a zárubne – po položení podlahy je tu priestor pre zárubne a dvere v byte (vchodové ešte predtým).
Zariadenie interiéru – nezostáva už nič iné, ako dom zariadiť nábytkom a vhodnými doplnkami, aby bol z nového bytu skutočný domov.
Spoločnosť KVAAPRO, s.r.o. - špecialisti na komplexné služby v oblasti stavebníctva, maliarskych prác, rekonštrukcie bytov či stavieb na kľúč
autor: Natália
Feb 2, 2022