Postupujte podľa týchto siedmich stratégií a pri prestavbe vašej kuchyne dosiahnete maximálnu spokojnosť a finančnú návratnosť.
Majte plán
Plánovanie vašej prestavby kuchyne by malo trvať dlhšie ako samotná výstavba. Pri dobrom plánovaní sa minimalizuje čas, kedy vám prekáža stavebný chaos. Navyše je pravdepodobnejšie, že sa vám podarí dodržať rozpočet.
Koľko času by ste mali plánovaniu venovať? Odboríci na kuchyne a kúpeľne odporúčajú najmenej šesť mesiacov. Takto vás nebude lákať zmena názoru počas výstavby a vydávanie príkazov na zmeny, ktoré zvýšia náklady na prestavbu a znížia návratnosť investícií.
Niekoľko tipov na plánovanie:
- Preštudujte si vašu kuchyňu
Aký široký je vchod do nej? Častou chybou mnohých majiteľov domov je, že si kúpia mimoriadne veľkú chladničku a potom zistia, že ju nemôžu dostať cez dvere. Aby ste sa takýmto chybám vyhli, urobte si výkres svojej kuchyne s mierami pre dvere, zariadenie, pracovné uličky, pulty atď. Nezabudnite ani na výšku.
- Premýšľajte o pohybe v kuchyni
Pracovné uličky by mali mať šírku minimálne 105 cm a v prípade domácnosti s viacerými obyvateľmi šírku najmenej 120 cm.
- Dizajn s ohľadom na ergonómiu
Zásuvky alebo výsuvné police v spodných skrinkách; výšky pultu, ktoré sa dajú nastaviť vyššie alebo nižšie; vstavaná rúra, to sú všetko prvky, vďaka ktorým je kuchyňa prístupná každému a je radosť v nej pracovať.
- Plán pre nepredvídateľné okolnosti
Hoci ste počítali so všetkým, čo budete pri svojej prestavbe potrebovať, očakávajte neočakávané. Na dokončenie prestavby si naplánujte časovú rezervu.
- Pred začatím prác si vyberte všetky zariadenia a materiál
Dodávatelia budú môcť spraviť presnejšie ponuky a znížite tak aj riziko oneskorenia kvôli dodatočným objednávkam.
- Nebojte sa vyhľadať pomoc
Profesionálny dizajnér môže prestavbu vašej kuchyne zjednodušiť. Profesionáli pomáhajú pri rozhodovaní o štýle, predvídaní potenciálnych problémov a plánovaní dodávateľov. Počítajte, že taký skúsený dizajnér si vypýta 5 % až 15 % z celkových nákladov na projekt.
Dôkladne sa informujte o zariadeniach
Pri plánovaní novej kuchyne sa dá ľahko uniesť. Propagovaný najnovší sporák so šiestimi horákmi a chladnička luxusnej značky môžu byť síce atraktívne, nemusia však zodpovedať vašim kuchárskym potrebám alebo životnému štýlu. Spotrebiče sú v podstate nástroje používané na varenie a skladovanie potravín. Vaša prestavba by nemala byť o náradí a vybavení, ale o dizajne a funkčnosti kuchyne ako celku. Pokiaľ teda nie ste dom kuchárom na plný úväzok, ktorý veľa varí, vynaložte svoje financie na dlhodobo využiteľné veci, ktoré zvyšujú hodnotu, ako sú skrinky a podlaha.
Potom vyberte spotrebiče od dôveryhodných výrobcov, ktoré majú vysoké hodnotenie v online recenziách a správach spotrebiteľov.
Držte sa pôvodného rozvrhnutia
Nič nezvýši náklady na prestavbu viac ako zmena umiestnenia vodovodných potrubí a elektrických zásuviek či búranie pôvodných stien. Práve na týchto miestach sa vyskytujú nepredvídateľné problémy.
Pokiaľ je to možné, ponechajte elektroinštaláciu, vodovodné zariadenia a steny na pôvodnom mieste. Nielenže ušetríte na demoláciách a nákladoch na rekonštrukciu, takisto znížite množstvo prachu a nečistôt.
Nepodceňujte silu osvetlenia
Osvetlenie dokáže v kuchyni zmeniť celkový vzhľad. Môže napomôcť tomu, že vyzerá väčšie a jasnejšie. A pomôže vám pracovať bezpečne a efektívne. V kuchyni by ste mali mať dva rôzne typy osvetlenia:
- Osvetlenie pracovných oblastí
Osvetlenie kredenca by malo byť na vašom zozname úloh, pretože v jeho skrinkách vznikajú tmavé pracovné oblasti. A keďže prerábate, je to najlepší čas na trvalé zapojenie svetiel. Pre pracovnú oblasť si naplánujte minimálne dve svietidlá. Závesné svetlá sú dobré pre kuchynské ostrovčeky a iné pulty bez nízkych skriniek. Zapustené svetlá a svetlá nad kuchynskými skrinkami fungujú dobre nad drezom a nad prípravnými priestormi bez skriniek nad hlavou.
- Okolité osvetlenie
Podhľadové stropné svietidlá, nástenné svietniky a koľajové svetlá vytvárajú celkové osvetlenie vašej kuchyne. Na ovládanie intenzity a nálady do projektu zahrňte prepínače stmievania.
Majte na pamäti kvalitu
Funkčnosť a životnosť by pri prestavovaní kuchyne mali byť najvyššou prioritou. Odolajte ponuke výhodných nákupov nízkej kvality a vyberte si výrobky, ktoré kombinujú nízke nároky na údržbu a dlhú záručnú dobu. Napríklad dosky s pevným povrchom môžu byť o niečo drahšie, ale pri správnej starostlivosti budú dlho vyzerať skvele. A ak sa plánujete čoskoro presťahovať, predajnou výhodou sú produkty s dlhými záručnými dobami.
Pridajte úložný priestor
Kuchynské skrinky nikdy nevyjdú z módy. Tu je niekoľko nápadov, ako pridať ďalšie:
Nainštalujte skrinky, ktoré budú siahať až k stropu. Môžu stáť viac a možno budete potrebovať aj rebrík, získate však cenný úložný priestor na vianočné podnosy a ďalšie predmety používané raz ročne. Navyše nebudete musieť utierať prach z vrchných častí skriniek.
Na nepoužívané plochy stien a vnútorné dvere skrinky namontujte malé poličky; veľké hrnce a panvice zaveste na stojan pripevnený na strop; a na zadnú stranu dverí skrinky pridajte háčiky na zástery, metly a mopy.
Jasne komunikujte so svojimi remeselníkmi
Na udržanie rozpočtu je nevyhnutné vytvoriť si dobrý vzťah so svojím projektovým manažérom alebo stavebným tímom. Ak chcete vo svojom projekte zabezpečiť bezproblémovú realizáciu, zaujímajte sa o priebeh prác. Vaša prítomnosť vysiela váš záväzok ku kvalite. Pravidelne a priebežne komunikujte s remeselníkmi o tom ako napreduje projekt, o nutných zmenách v priebehu prác či navýšení rozpočtu.
autor: Jozef
Jun 22, 2021