Čo potrebujete vedieť pred položením dlaždíc na betón
Aj keď medzi betón a dlaždicu netreba inštalovať podložku, musíte základ pred položením dlaždice pripraviť. Koniec koncov, praskliny a nerovnosti v betóne môžu spôsobiť poškodenie dlaždice a nekontrolovaná vlhkosť v betóne môže maltu zničiť a obkladačky uvoľniť. Ak si nájdete čas na prípravu betónovej podlahy, budete mať väčšiu šancu na vytvorenie rovnomerného dizajnu dlaždíc, ktorý vyzerá skvele a je vyrobený tak, aby vydržal. Zoznámte sa teraz s najbežnejšími možnosťami prípravy betónovej podlahy.
Nainštalujte dlaždice priamo na betónovú podlahu
V mnohých prípadoch môžete dlaždice položiť priamo na betónový povrch, ktorý je prirodzene tvrdý a odolný. Táto možnosť funguje najlepšie s betónovou podlahou v dobrom stave, postupujte preto podľa všetkých krokov uvedených nižšie, aby ste opravili praskliny, vyplnili priehlbiny a skontrolovali, či je podlaha vyrovnaná. Veľké keramické podlahové dlaždice pri nadmernom zaťažení prasknú, ak sa položia na nerovnú podlahu.
Nainštalujte medzi betón a dlaždice rozpojovaciu vrstvu
Aj keď je vaša betónová podlaha teraz v skvelom stave, nevydrží v ňom večne. V betónových podlahách môžu ľahko vzniknúť praskliny, keď sa podklad posunie. A s aspoň malými posunmi sa časom stretne takmer každý podklad. Môžete predpokladať, že nakoniec praskne aj vaša betónová podlaha.
Aby ste zabránili prenosu týchto pohybov na dlaždice, zvážte inštaláciu rozpojovacej vrstvy medzi povrch betónu a dlaždice. Táto flexibilná polyetylénová vrstva sa jednoducho inštaluje a môže dlaždice chrániť pred praskaním a vlhkosťou.
Ako pripraviť betónovú podlahu na dlaždice
Po oboznámení sa s preventívnymi opatreniami, ktoré by ste mali urobiť pred položením dlaždíc, a výbere možnosti inštalácie, ktorá najlepšie vyhovuje vašej podlahe, ste pripravení začať. Počas siedmich krokov uvedených nižšie dospejete k svojej betónovej podlahe v skvelom stave.
1. Pripravte si zásoby
Predtým, ako sa pustíte do práce, nájdite si čas na zhromaždenie potrebného materiálu a náradia. Na dosah ruky by sa vám mohli zísť tieto veci:
- ventilátor (voliteľný)
- metla
- betónová opravná zmes
- lepidlo na betón
- čistiaci prostriedok na odmasťovanie
- lopatka na prach
- vedro s objemom 15 litrov
- valček s predĺženou rukoväťou
- čistiaca kefa
- uteráky alebo handričky
- stierka
- rozpojovacia vrstva (voliteľné)
2. Pozametajte podlahu
Bez ohľadu na to, aká špinavá alebo čistá sa betónová podlaha zdá byť, začnite jej pozametaním. Pomocou metly a lopatky na prach dôkladne očistite celý povrch a skontrolujte, či ste odstránili všetky nahromadené nečistoty, prach a úlomky.
3. Podlahu vydrhnite
Po zametaní podlahu poriadne vydrhnite, aby ste odstránili všetky odolné nečistoty či pretrvávajúce škvrny. Nalejte do vedra niekoľko lyžíc odmasťovacieho prostriedku a pridajte asi 2,5 litra teplej vody, aby ste vytvorili čistiaci roztok. Pomocou neho a kefy na čistenie podlahy dôkladne vyčistite. Aj keď budete potrebovať odstrániť všetky škvrny, mali by ste najviac času venovať vyčisteniu mastných oblastí.
Nie ste si istí, ktoré odmasťovacie čistiace prostriedky fungujú najlepšie? Vyberte si štandardný saponát na umývanie riadu alebo zmes s fosforečnanom sodným.
4. Opláchnite podlahu
Keď ste podlahu vydrhli, opláchnite ju teplou vodou. Zamerajte sa vždy na jeden izolovaný úsek a každú časť vysušte pomocou utierok.
Keďže budete potrebovať, aby podlaha bola úplne suchá skôr ako prejdete k ďalšiemu kroku, nechajte ju schnúť až jeden deň. Ak je úroveň vlhkosti relatívne vysoká alebo ak oblasť nie je dostatočne prirodzene vetraná, použite ventilátor na zvýšenie cirkulácie vzduchu a rýchlejšie vysychanie podlahy.
5. Opravte všetky praskliny
Po dôkladnom vyčistení budete musieť v betónovej podlahe opraviť trhliny, pretože sa môžu roztiahnuť a spôsobiť posunutie alebo zlomenie dlaždíc vyššie. Na miesto každej trhliny nanášajte pomocou stierky betónovú opravnú zmes.
Trhliny by ste mali vyplniť, treba sa však uistiť, že na povrchu podlahy nezostane žiadna zmes navyše. Plochým okrajom stierky vyhlaďte každú vypuklinu a zaistite, aby podlaha zostala vodorovná. Majte na pamäti, že nerovnosti a hrče na betónovej podlahe môžu po inštalácii spôsobiť rozbitie alebo praskanie dlaždíc.
6. Vyplňte všetky priehlbiny
Ak má betónová podlaha nejaké priehlbiny alebo chyby z pôvodnej inštalácie či neskoršie poškodenia, musíte ich tiež opraviť. Pomocou betónovej opravnej zmesi vyplňte všetky priehlbiny a dbajte na to, aby bol povrch podlahy rovný. Nechajte povrch podlahy zaschnúť najmenej 12 hodín a predtým, ako postúpite ďalej, sa uistite, že je podlaha úplne suchá.
7. Naneste tmel
Po vyčistení, úpravách a opravách betónovej podlahy budete pripravení ju utesniť. Výsledkom tohto procesu bude ochranná vrstva, ktorá zabráni presakovaniu vlhkosti cez betón a do dlaždice.
Na nanášanie betónového tmelu použite valček s predĺženou rukoväťou. Nezabudnite pokryť celú podlahu, aby ste vytvorili účinnú ochrannú vrstvu. Dbajte na to, aby bol povrch neustále zarovnaný a aby nevznikali nerovnomerné vrstvy tmelu. Nechajte tmel úplne vyschnúť.
8. Položte rozpojovaciu vrstvu
Ak ste sa rozhodli medzi betónovú podlahu a dlažbu dať rozpojovaciu membránu, môžete ju po nanesení tmela položiť na miesto. Podľa pokynov výrobcu ju rovnomerne rozložte po betónovej podlahe.
Oprava a utesnenie betónovej podlahy si vyžaduje viac času a úsilia, ale tieto základné kroky zabezpečia, že na dobre pripravenom podklade budú dlaždice držať veľa rokov. Po príprave podlahy budete pripravení položiť dlažbu a vytvoriť svoj ideálny dizajn.
Jun 23, 2021