Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Brizolit

Ako sa pripravuje brizolit?

Hľadáte omietkára na brizolit? V tejto kategórii máme 18 945 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako sa pripravuje brizolit?
Brizolit

Ako sa pripravuje brizolit?

Ako ktorékoľvek iné odvetvie, i stavebný priemysel sa konštantne mení vplyvom neustáleho toku inovácií. Nové a vylepšené materiály a technológie nám umožňujú stavať rýchlejšie, kvalitnejšie a napĺňať zvyšujúce sa nároky na budovy i život v nich. Stretávame sa však aj s prípadmi, keď sa tradičné, časom overené produkty vyrovnajú, či dokonca predčia svoje najmodernejšie náprotivky. Inak to nie je ani v prípade brizolitových omietok. Tie prvý krát uzreli svetlo sveta už v roku 1912. Produkovať ich začala kaolínka a porcelánka v českom meste Horní Bříza, po ktorom tento typ omietky dodnes nesie meno.

Netrvalo dlho a brizolit sa pre svoje vlastnosti  začal masovo využívať na omietanie fasád najrozličnejších stavieb od rodinných a bytových domov až po stavby občianskej vybavenosti. Vyslúžil si ľudový titul „nesmrteľnej“ omietky  - a skutočne, i dnes sa stretávame s desaťročia starými brizolitovými fasádami v pôvodnom stave, na ktorých sa zub času akoby vôbec nepodpísal.

Najväčšej popularite sa brizolit tešil v 70. a 80. rokoch minulého storočia. V tomto období žiaľ získal aj svoje negatívne konotácie, predovšetkým pre jeho použitie pri „modernizácii“ bohato zdobených fasád historických budov, ktoré v dôsledku necitlivých renovácií strácali svoj originálny charakter a historickú hodnotu. Napriek tomu sa dnes, po vyše storočí od svojho vzniku, brizolit opäť dostáva na výslnie. Čo to vlastne brizolit je a čomu vďačí za svoju dlhoročnú obľúbenosť? I o tom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Čo je to brizolit a prečo sa využíva?

Brizolit, v češtine břízolit alebo březolit, nazývaný pre typický spôsob aplikácie aj minerálna škriabaná omietka, je typ tvrdej jednovrstvovej cementovej jadrovej omietky. Práve vďaka vysokému obsahu cementu sa vyznačuje vlastnosťami, ktorými v mnohých ohľadoch vyniká i nad akrylátovými, silikónovými a inými modernými omietkami. Patrí sem predovšetkým výnimočná pevnosť a mechanická odolnosť, prirodzená odolnosť voči plesniam a riasam, priedušnosť, nehorľavosť, jednoduchá aplikácia, atraktívny vzhľad a v neposlednom rade priaznivá cena.

Vďaka týmto vlastnostiam si nesmrteľný brizolit vyslúžil svoju popularitu a dodnes nachádza uplatnenie ako ideálny materiál na omietanie fasád. Výbornou voľbou je nie len pri rekonštrukciách pamiatkovo chránených funkcionalistických objektov z minulého storočia, kde je neoceniteľný pre zachovanie pôvodného vzhľadu fasád, ale využitie čoraz častejšie nachádza i v prípade novostavieb. Ešte donedávna širšiemu využitiu brizolitu v tomto ohľade stáli v ceste technické nedostatky, a to najmä jeho nezlučiteľnosť so zatepľovacími systémami, ktoré sú dnes už pri novej výstavbe nevyhnutnosťou.

Najnovšie sa však už i tieto problémy podarilo eliminovať a na trhu dnes nájdeme systémy, ktoré umožňujú aplikovať brizolitové omietky i na tepelnú izoláciu. S touto novinkou prichádzajú špičkoví výrobcovia zatepľovacích systémov ako je Weber či Sika a i vďaka tomu minerálne škriabané omietky v súčasnej dobe opäť naberajú na popularite ako plnohodnotná alternatíva spĺňajúca všetky požiadavky pre omietanie moderných fasád.

Ako sa brizolit vyrába a aplikuje?

Ak zvažujete použitie brizolitu na Vašej fasáde, tento priemyselne vyrábaný materiál na trhu nájdete ako hotovú suchú zmes predávanú vo vreciach. V ponuke ho má hneď niekoľko výrobcov – Weber, KVK, Cemix, Hasit a iní. Základom všetkých zmesí je kremičitý piesok frakcie 0 až 6mm, vápenný hydrát a cement – či už obyčajný, alebo biely. Ďalšou tradičnou prímesou je drvená sľuda, ktorej odlesky v kontraste s typicky drsnou štruktúrou brizolitu fasáde dodávajú jedinečnú estetickú kvalitu.

Zmes môže ďalej obsahovať prímesi pre zlepšenie spracovateľnosti a súdržnosti a v neposlednom rade pigmenty. Zatiaľ čo kedysi bola farebnosť brizolitových omietok obmedzená  na odtiene šedej, pieskovej či okrovej a iné odtiene boli k dispozícii len veľmi ojedinele, dnes ich vďaka vývoju moderných pigmentov dokážeme namiešať v širokej farebnej škále podľa priania zákazníka a ani z tohto hľadiska tak nijak nezaostávajú za inými druhmi bežne používaných omietok. 

Hoci je už v súčasnosti možné brizolit aplikovať aj strojovo, naďalej je vo veľkej miere využívaná jeho ručná aplikácia. Postup nanášania škriabanej brizolitovej omietky  je pomerne jednoduchý. Pre dosiahnutie potrebnej konzistencie sa suchá zmes za mieša s vodou v predpísanom pomere za pomoci bubnového miešadla. Zachovanie správneho pomeru je dôležité, keďže zmes už následne nie je možné upravovať. Podkladom pre nanášanie brizolitu je jadrová omietka. Pred aplikáciou je potrebné sa ubezpečiť, že je povrch podkladu čistý a suchý, pevný, rovný, zbavený prachu, plesní, mastnoty či zvyškov starých náterov a iných nečistôt.

Zdrsnením podkladu zabezpečíme lepšiu priľnavosť škriabanej omietky. Pre spevnenie podkladu a zjednotenie jeho nasiakavosti je vhodné aplikovať najskôr penetračný náter a až po jeho úplnom vyschnutí pokračovať aplikáciou omietky. Tú nahadzujeme ručne použitím murárskej lyžice, alebo za pomoci omietacieho zariadenia v hrúbke 10-15mm. Vrstvu následne zarovnáme pomocou late alebo hladidla.

Ďalším spôsobom nanášania brizolitovej omietky je jej striekanie. Striekaný brizolit sa od škriabaného odlišuje povrchovou štruktúrou – vyznačuje sa drsnejším vzhľadom s výraznejšími nerovnosťami a výstupkami. Taktiež v tomto prípade nedochádza k obnaženiu trblietavých častíc sľudy. Tradične sa pri procese striekania omietok používala vlastnoručne vyrobená trstená metlička, ktorá sa namáčala do tekutej zmesi a následne sa zmes údermi o drevenú tyč nanášala na fasádu.

Dnes striekaný brizolit aplikujeme za pomoci ručného mlynčeka, ktorý sa plní zmesou s redšou konzistenciou, než v prípade škriabanej omietky, a otáčaním kľuky sa následne postupne aplikuje na pripravený podklad. Pri tomto spôsobe aplikácie vieme dosiahnuť nižšiu spotrebu materiálu.

Na brizolit sa už obvykle neaplikuje žiadna ďalšia vrstva – ostáva už len dočistiť povrch za pomoci mäkkej kefky a pri správnej a dôslednej aplikácii a údržbe je omietka následne pripravená chrániť a zdobiť fasádu celé dekády.

autor: Lucia

Aug 9, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 18 945 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Filip K.

Firma
Bratislava
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.)...Zobraziť viac

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

#
#
#
Zadať dopyt

Sabína K.

Živnostník
Myjava
5,0

Murárske práce, murár

Sme firma ktorá ma 10 ročnú prax v staubarčine ceny sú po dohode ponuka: omietky rekonštrukcia kupelni...Zobraziť viac

Sme firma ktorá ma 10 ročnú prax v staubarčine ceny sú po dohode ponuka: omietky rekonštrukcia kupelni rekonštrukcia bytového jadra zamkova dlažba upravy terenov okrasne ploty brány zateplenie domu izolácia strecha a.t.d.

#
#
#
Zadať dopyt

Robert J.

Firma
Bratislava
5,0

Povrchové úpravy

Kvalitné práce a zodpovedne, čistota Dlhodobá prax v remesle Rekonštrukcie bytov. Maliarske práce,sadrokartony, stierky, nátery Búracie práce mladý profesionálny chlap zaručenou prácou..........

#
#
#
Zadať dopyt

Roman K.

Firma
Partizánske
5,0

Murárske práce, murár

Profesionalita, spoľahlivosť, diskrétnosť , spokojnosť zákazníkov , ľudia plný energie ktorý chcú pracovať. A spraviť váš domov. Taký ako si....Zobraziť viac

Profesionalita, spoľahlivosť, diskrétnosť , spokojnosť zákazníkov , ľudia plný energie ktorý chcú pracovať. A spraviť váš domov. Taký ako si. Predstavujete a chcete , na mieru , kompletné rekonštrukcie domov bytov , dlhoročné skúsenosti Poradíme ,navrhneme, zrealizujeme ,

#
#
#
Zadať dopyt

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9

Pokládka dlažby a obkladov

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som...Zobraziť viac

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Firma
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie...Zobraziť viac

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie bytov, domov,maľovanie a natieranie, špecializácia a certifikáty na štukove omietky (caparol)z dodržiavania všetkých technologických postupov a patričných vyhlášok.Teším sa na vašu spoluprácu

#
#
#
Zadať dopyt

Tibor P.

Živnostník
Kolta
4,9

Murárske práce, murár

Pracujem v zahraničí ponukam aj prace na slovensku vieme split každé vase źelanie Pobpripade nás mozete kontaktovať nieje projekt ktorý by...Zobraziť viac

Pracujem v zahraničí ponukam aj prace na slovensku vieme split každé vase źelanie Pobpripade nás mozete kontaktovať nieje projekt ktorý by sa nedal realizovat

#
#
#
Zadať dopyt

Peter M.

Firma
Topoľčany
4,9

Murárske práce, murár

Stavebné práce , rekonštrukcie bytov a domov, tesárske a betonárske práce. Taktiež máme expressed Kurierské služby. Rýchlosť - spoľahlivosť....Zobraziť viac

Stavebné práce , rekonštrukcie bytov a domov, tesárske a betonárske práce. Taktiež máme expressed Kurierské služby. Rýchlosť - spoľahlivosť. Dostupnosť 7/24. Fungujeme cely NR kraj a okolie.

#
#
#
Zadať dopyt

Ivan S.

Živnostník
Košice
4,9

Omietky

Komlexne stavebne prace ,drevodomy ,montovane domy , termovizie - zateplovanie , interier - exterier , v partii vodar ...Zobraziť viac

Komlexne stavebne prace ,drevodomy ,montovane domy , termovizie - zateplovanie , interier - exterier , v partii vodar - kurenar , elektrikar , poradenstvo , skoleny zivnostnici .....

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimir D.

Živnostník
Bratislava
4,8

Maliarske práce, maliar

Maliar,restaurator,malovanie na bielo farebne,benatsky stuk,malba interierov kreativna omietka,stierkovanie,tapetovanie

#
#
#
Zadať dopyt

Štefan K.

Živnostník
Bratislava
4,8

Maliarske práce, maliar

Robím kvalitné maliarske práce a drobné murárske práce. Mám 10 ročnú prax. Pracujem čisto a kvalitne. Ponúkam maľovanie,stierkovanie,sieťkovanie a ostatné...Zobraziť viac

Robím kvalitné maliarske práce a drobné murárske práce. Mám 10 ročnú prax. Pracujem čisto a kvalitne. Ponúkam maľovanie,stierkovanie,sieťkovanie a ostatné maliarske práce. Obhliadky robím zdarma .

#
#
#
Zadať dopyt

Attila H.

Firma
Šamorín
4,8

Murárske práce, murár

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás...Zobraziť viac

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás naučili profesionalite. Poskytujeme široké spektrum stavebných služieb, ktoré vykonávame s maximálnou spoľahlivosťou. Od zákazníka nežiadame dopredu zálohy. Špecializujeme sa na: Výstavba domov a záhrad na kľúč Rekonštrukcie domov a bytov Obkladačské, maliarske a sadrokartonárske práce Kompletné elektroinštalačné a vodoinštalačné práce Ploty, zámkovú dlažbu a ostatné exteriérové podlahy Zatepľovanie fasád Záhradné domčeky, altánky, prístrešky, bazény a prekrytia Búracie, terénne a upratovacie služby a iné Našou výhodou oproti konkurencii, je náš novootvorený showroom v Šamoríne. Tu si môžete pozrieť našu prácu, ale zároveň si môžete vybrať materiály a technologické postupy. Portfólio činností sme rozšírili a teraz vieme Váš dom vizuálne spracovať, 3D vymodelovať, vytlačiť na 3D tlačiarni a špeciálne odprezentovať.

#
#
#
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Pokládka dlažby a obkladov

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

#
#
#
Zadať dopyt

Roman L.

Firma
Bratislava
4,7

Maliarske práce, maliar

Som maliar,murar.Viac ako 8rokov skúsenosti. Malovanie,tapetovsnie,uprava stien,murarske murárske práce a velo ineho.Robim aj ine stavebne práce po dohode.

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,7

Murárske práce, murár

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako...Zobraziť viac

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

#
#
#
Zadať dopyt

Martin J.

Živnostník
Košice
4,7

Murárske práce, murár

Poskytujeme komplexné stavebné a rekonštrukčné práce, od 3D vizualizácií, cez poradenstvo až po samotnú realizáciu projektu. Kvalitná práca za prijateľné...Zobraziť viac

Poskytujeme komplexné stavebné a rekonštrukčné práce, od 3D vizualizácií, cez poradenstvo až po samotnú realizáciu projektu. Kvalitná práca za prijateľné ceny je samozrejmosťou.

#
#
#
Zadať dopyt

Stanislav P.

Firma
Dunajská Lužná
4,7

Murárske práce, murár

Dobrý deň, Poskytujeme profesionálne služby v stavebnom odvetvií ako napríklad: stavba rodinných domov na kľúč, kompletná rekonštrukcia bytov , inštalačné prace,...Zobraziť viac

Dobrý deň, Poskytujeme profesionálne služby v stavebnom odvetvií ako napríklad: stavba rodinných domov na kľúč, kompletná rekonštrukcia bytov , inštalačné prace, exteriérové a záhradnícke prace . Týmto prácam sa venujeme vyše 10 rokov so stabilným tímom skúsených majstrov a odborníkov. Velmy radi Vám vieme poskytnúť poradenstvo v stavebnom sektore. Tešíme sa na každú spoluprácu z budúcimi klientami.

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimír P.

Firma
Žilinský kraj
4,7

Murárske práce, murár

Vyučený ako murár, práca s montážou okien, dverí, Fasád, Šalungou, Murárčiny, Maliarské práce. Rôzne výstavby/opravy a rôznych projektov. Sieťky, omietky....Zobraziť viac

Vyučený ako murár, práca s montážou okien, dverí, Fasád, Šalungou, Murárčiny, Maliarské práce. Rôzne výstavby/opravy a rôznych projektov. Sieťky, omietky. Montáž ako aj rovnako demontáž rôznych druhou stav. Prác. Montáž/demontáž/úprava čistenie Klimatizácii do obytných aj neobytných priestorov..

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš C.

Živnostník
Holice
4,5

Maliarske práce, maliar

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj...Zobraziť viac

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

#
#
#
Zadať dopyt

Lukáš M.

Firma
Stupava
4,5

Murárske práce, murár

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio. Ponúkam Vám murárske služby viac info po tel.alebo po osobnej obhliadke. Pri osobnej obhliadke...Zobraziť viac

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio. Ponúkam Vám murárske služby viac info po tel.alebo po osobnej obhliadke. Pri osobnej obhliadke poprosím co najmenej osôb. Z dôvodu covid 19.

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Brizolit

Nízka cena3,30 €/m2
Priemerná cena4,83 €/m2
Vysoká cena6,00 €/m2

Pošlite dopyt 18945 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte omietkára na brizolit? V tejto kategórii máme 18 945 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt