Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Brizolit

Ako sa pripravuje brizolit?

Hľadáte omietkára na brizolit? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Ako sa pripravuje brizolit?
BrizolitAko sa pripravuje brizolit?

Ako ktorékoľvek iné odvetvie, i stavebný priemysel sa konštantne mení vplyvom neustáleho toku inovácií. Nové a vylepšené materiály a technológie nám umožňujú stavať rýchlejšie, kvalitnejšie a napĺňať zvyšujúce sa nároky na budovy i život v nich. Stretávame sa však aj s prípadmi, keď sa tradičné, časom overené produkty vyrovnajú, či dokonca predčia svoje najmodernejšie náprotivky. Inak to nie je ani v prípade brizolitových omietok. Tie prvý krát uzreli svetlo sveta už v roku 1912. Produkovať ich začala kaolínka a porcelánka v českom meste Horní Bříza, po ktorom tento typ omietky dodnes nesie meno.

Netrvalo dlho a brizolit sa pre svoje vlastnosti  začal masovo využívať na omietanie fasád najrozličnejších stavieb od rodinných a bytových domov až po stavby občianskej vybavenosti. Vyslúžil si ľudový titul „nesmrteľnej“ omietky  - a skutočne, i dnes sa stretávame s desaťročia starými brizolitovými fasádami v pôvodnom stave, na ktorých sa zub času akoby vôbec nepodpísal.

Najväčšej popularite sa brizolit tešil v 70. a 80. rokoch minulého storočia. V tomto období žiaľ získal aj svoje negatívne konotácie, predovšetkým pre jeho použitie pri „modernizácii“ bohato zdobených fasád historických budov, ktoré v dôsledku necitlivých renovácií strácali svoj originálny charakter a historickú hodnotu. Napriek tomu sa dnes, po vyše storočí od svojho vzniku, brizolit opäť dostáva na výslnie. Čo to vlastne brizolit je a čomu vďačí za svoju dlhoročnú obľúbenosť? I o tom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Čo je to brizolit a prečo sa využíva?

Brizolit, v češtine břízolit alebo březolit, nazývaný pre typický spôsob aplikácie aj minerálna škriabaná omietka, je typ tvrdej jednovrstvovej cementovej jadrovej omietky. Práve vďaka vysokému obsahu cementu sa vyznačuje vlastnosťami, ktorými v mnohých ohľadoch vyniká i nad akrylátovými, silikónovými a inými modernými omietkami. Patrí sem predovšetkým výnimočná pevnosť a mechanická odolnosť, prirodzená odolnosť voči plesniam a riasam, priedušnosť, nehorľavosť, jednoduchá aplikácia, atraktívny vzhľad a v neposlednom rade priaznivá cena.

Vďaka týmto vlastnostiam si nesmrteľný brizolit vyslúžil svoju popularitu a dodnes nachádza uplatnenie ako ideálny materiál na omietanie fasád. Výbornou voľbou je nie len pri rekonštrukciách pamiatkovo chránených funkcionalistických objektov z minulého storočia, kde je neoceniteľný pre zachovanie pôvodného vzhľadu fasád, ale využitie čoraz častejšie nachádza i v prípade novostavieb. Ešte donedávna širšiemu využitiu brizolitu v tomto ohľade stáli v ceste technické nedostatky, a to najmä jeho nezlučiteľnosť so zatepľovacími systémami, ktoré sú dnes už pri novej výstavbe nevyhnutnosťou.

Najnovšie sa však už i tieto problémy podarilo eliminovať a na trhu dnes nájdeme systémy, ktoré umožňujú aplikovať brizolitové omietky i na tepelnú izoláciu. S touto novinkou prichádzajú špičkoví výrobcovia zatepľovacích systémov ako je Weber či Sika a i vďaka tomu minerálne škriabané omietky v súčasnej dobe opäť naberajú na popularite ako plnohodnotná alternatíva spĺňajúca všetky požiadavky pre omietanie moderných fasád.

Ako sa brizolit vyrába a aplikuje?

Ak zvažujete použitie brizolitu na Vašej fasáde, tento priemyselne vyrábaný materiál na trhu nájdete ako hotovú suchú zmes predávanú vo vreciach. V ponuke ho má hneď niekoľko výrobcov – Weber, KVK, Cemix, Hasit a iní. Základom všetkých zmesí je kremičitý piesok frakcie 0 až 6mm, vápenný hydrát a cement – či už obyčajný, alebo biely. Ďalšou tradičnou prímesou je drvená sľuda, ktorej odlesky v kontraste s typicky drsnou štruktúrou brizolitu fasáde dodávajú jedinečnú estetickú kvalitu.

Zmes môže ďalej obsahovať prímesi pre zlepšenie spracovateľnosti a súdržnosti a v neposlednom rade pigmenty. Zatiaľ čo kedysi bola farebnosť brizolitových omietok obmedzená  na odtiene šedej, pieskovej či okrovej a iné odtiene boli k dispozícii len veľmi ojedinele, dnes ich vďaka vývoju moderných pigmentov dokážeme namiešať v širokej farebnej škále podľa priania zákazníka a ani z tohto hľadiska tak nijak nezaostávajú za inými druhmi bežne používaných omietok. 

Hoci je už v súčasnosti možné brizolit aplikovať aj strojovo, naďalej je vo veľkej miere využívaná jeho ručná aplikácia. Postup nanášania škriabanej brizolitovej omietky  je pomerne jednoduchý. Pre dosiahnutie potrebnej konzistencie sa suchá zmes za mieša s vodou v predpísanom pomere za pomoci bubnového miešadla. Zachovanie správneho pomeru je dôležité, keďže zmes už následne nie je možné upravovať. Podkladom pre nanášanie brizolitu je jadrová omietka. Pred aplikáciou je potrebné sa ubezpečiť, že je povrch podkladu čistý a suchý, pevný, rovný, zbavený prachu, plesní, mastnoty či zvyškov starých náterov a iných nečistôt.

Zdrsnením podkladu zabezpečíme lepšiu priľnavosť škriabanej omietky. Pre spevnenie podkladu a zjednotenie jeho nasiakavosti je vhodné aplikovať najskôr penetračný náter a až po jeho úplnom vyschnutí pokračovať aplikáciou omietky. Tú nahadzujeme ručne použitím murárskej lyžice, alebo za pomoci omietacieho zariadenia v hrúbke 10-15mm. Vrstvu následne zarovnáme pomocou late alebo hladidla.

Ďalším spôsobom nanášania brizolitovej omietky je jej striekanie. Striekaný brizolit sa od škriabaného odlišuje povrchovou štruktúrou – vyznačuje sa drsnejším vzhľadom s výraznejšími nerovnosťami a výstupkami. Taktiež v tomto prípade nedochádza k obnaženiu trblietavých častíc sľudy. Tradične sa pri procese striekania omietok používala vlastnoručne vyrobená trstená metlička, ktorá sa namáčala do tekutej zmesi a následne sa zmes údermi o drevenú tyč nanášala na fasádu.

Dnes striekaný brizolit aplikujeme za pomoci ručného mlynčeka, ktorý sa plní zmesou s redšou konzistenciou, než v prípade škriabanej omietky, a otáčaním kľuky sa následne postupne aplikuje na pripravený podklad. Pri tomto spôsobe aplikácie vieme dosiahnuť nižšiu spotrebu materiálu.

Na brizolit sa už obvykle neaplikuje žiadna ďalšia vrstva – ostáva už len dočistiť povrch za pomoci mäkkej kefky a pri správnej a dôslednej aplikácii a údržbe je omietka následne pripravená chrániť a zdobiť fasádu celé dekády.

autor: Lucia

Aug 9, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 22 932 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Jan H.

Firma
Bratislava
5,0
Maliar, Maliarske práce

Radi Vám pomôžem s Vaším projektom, pripravím kompletnú cenovú ponuku a okrem realizácie zabezpečím potrebný materiál. Úzko spolupracujeme s Wilio a patríme medzi ich Wilio TOP poskytovateľov. Práce, ktorým sa venujeme: - všetky druhy rekonštrukčných prác - elektrina a elektroinštalácia - voda a vodoinštalácia - obklady, pokladanie, podlahy - maľovanie - sadrokartón - murárske práce - klampiarske práce, strecha - hodinový manžel Reagujeme okamžite, tešíme sa na nové projekty a spokojných zákazníkov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomáš K.

Živnostník
Humenné
5,0
Rekonštrukcia bytu

Zdravím ponúkam Vám moje služby v oblasti zateplenia, sadrokartónu, omietky a veľa ďalších prác . Svoju prácu robím zodpovedne a vždy chcem pre zákazníka, aby bola u neho 100% spokojnosť

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomáš C.

Živnostník
Karlova Ves
5,0
Maliar, Maliarske práce

Realizujem maliarske práce,stierky a všelijake opravy. Profesionalny spolahlivy maliar. Dám si záležat na každom detaile. Žiadna práca pre mna nie je príliš velká ani malá! Instagram @najmaliar

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Roman K.

Firma
Partizánske
5,0
Murárske práce

Profesionalita, spoľahlivosť, diskrétnosť , spokojnosť zákazníkov , ľudia plný energie ktorý chcú pracovať. A spraviť váš domov. Taký ako si. Predstavujete a chcete , na mieru , kompletné rekonštrukcie domov bytov , dlhoročné skúsenosti Poradíme ,navrhneme, zrealizujeme ,

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Erik K.

Živnostník
Slovenský Grob
4,9
Hodinový manžel

Poskytujeme komplet stavebné práce. Od maličkosti až po väčšie stavebné prace v interiéri ako aj v exteriéri .Rôzne opravy , montáže , zabezpečenie a dovoz materialu , maliarske prace , sadrokartony , obklady a dlazby, parkety , odvoz odpadu a ďalšie iné prace. Nasim cielom je spokojny zakaznik .

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9
Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 17 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Serhii R.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Pomôžem vám dať všetko do poriadku.Dokoncovanie holodomov a holo bytov, Prerabky,Rekonstrukcie bytov. Ponúkam svoje služby ako majster, ktorý dokaže opravovať, inštalovať, premiestňovať, & byte a najmä za spravodlivé ceny. . Iné interiérové práce > montáž políc, vešiakov, regálov > upevnenie obrazov > montáž záclonových tyčí > tmelenie sprchovacích kútov a vaní > výmena zámkov a kovaní dverí > montáž zrkadiel > oprava zásuviek (šuplíkov) > Výmena WC klasické a moderné . > Upchaté WC, vymena a prerobenie renovovať . > Výmena vodovodnej batérie (drez, umývadlo, vaňa, sprcha) . > Výmena sifonov . > Výmena ventilu práčky, umývačky . > Montáž, rekonštrukcia a výmena rozvodov vody . > maľovanie stien > natieranie radiátorov a zábradlí > Pripoejenie práčky, umývačky riadu, elektrický sporák, digestor, indukčný > Vodoinštalatérske > zavesenia zrkadlá do vaničky , svetelne a t.d

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimir P.

Firma
Hendrichovce
4,9
Vodár

Havarijné stavy v domácnostiach - voda, odpad, elektrina. Výmeny vodovodných batérii, kohútikov, hadic, poistných ventilov, a mnoho iného. Krtkovanie odpadov. Výmeny zásuviek, vypínačov, ističov, zapájanie elektrických spotrebičov. Po dohode aj prace väčšieho rozsahu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9
Obklady, dlažby

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Igor T.

Firma
Modra
4,9
Maliar, Maliarske práce

Maliar-natierač. Maľovanie interiérov a exteriérov, stierkovanie, dekoratívne úpravy. Obklady, dlažby. Sadrokarton. Profesionálny prístup, spoľahlivosť. Možnosť prác aj typu " hodinový manžel", práce drobných opráv.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Dušan K.

Firma
Bratislava
4,9
Murárske práce

Profesionálny murár s 25-ročnou praxou v stavebníctve. Robíme kompletné rekonštrukcie bytov, vrátane búrania jadra, omietok, maľovky, sádrokartón, obklady, dlažby, pokládka podláh a elektroinštalácie. Profesionálne a kvalitne odvedená práca.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Karol J.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Zdravím, mám 31 rokov a ponúkam rôzne stavebné práce. Omietky,sieťky, práca so sadrokartonom, znížené stropy, podlahy, obklad dlažba kúpeľňa wc, a mnoho ďalšieho. V prípade ak by ste mali záujem po telefonickom alebo mailovom dohovore viem prísť pozrieť vami zadanú prácu, pripraviť zdarma cenovú ponuku.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Michal P.

Živnostník
Trnava
4,9
Stavebné práce

Hodinovy manzel Po viacerych rokoch som sa vypracoval a nabral skusenosti v stavebnictve. V poslednych rokoch som zacal fungovat viac ako hodinovy manzel. Praca ma bavi a naplna. Som detailista a mam rad, ked vidim za sebou kvalitnu robotu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter M.

Firma
Bratislava
4,9
Hodinový manžel

Hodinovy manzel, drobne elektro opravy, montaz svietidiel, obkladacske prace, montaz nabytku, pomocne prace v zahrade, montaz vstavanych skrin, drobne murarske prace, pomoc pri preberani novostavby,...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter P.

Firma
Senec
4,8
Montáž, skladanie nábytku

Mam skúsenosti z mnohých oborov .Rád vám pomôžem.Prax stavebné práce vodoinstalacne prace komplet prerabky bytov kupelky montáž zarubni pokladka podlahy montaz kuchyn montaz nabytkov montaz svietidiel zasuviek vypinacov led pasov.Robim Kvalitne Rychlo a Cisto.Bavi ma to .Rad vam pomozem pripadne poradim

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Štefan K.

Živnostník
Bratislava
4,8
Maliar, Maliarske práce

Realizujeme maliarske a natieračské práce. Máme roky praxe a skúseností. Pracujeme čisto a kvalitne (viď foto). Ponúkame maľovanie,stierkovanie,sieťkovanie a ostatné maliarske práce za rozumné ceny.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimír F.

Firma
Bratislava
4,8
Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Martin B.

Živnostník
Košice
4,8
Hodinový manžel

Už 10 rokov poskytujem svoje služby ako montáž interiérových dverí, pokládka podlahy, skladanie nábytku a rôzne údržbárske práce.Som pedant a preto kvalita vykonanej práce je pre mňa dôležitá.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt