Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Brizolit

Ako sa pripravuje brizolit?

Hľadáte omietkára na brizolit? V tejto kategórii máme 14 875 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako sa pripravuje brizolit?
Brizolit

Ako sa pripravuje brizolit?

Ako ktorékoľvek iné odvetvie, i stavebný priemysel sa konštantne mení vplyvom neustáleho toku inovácií. Nové a vylepšené materiály a technológie nám umožňujú stavať rýchlejšie, kvalitnejšie a napĺňať zvyšujúce sa nároky na budovy i život v nich. Stretávame sa však aj s prípadmi, keď sa tradičné, časom overené produkty vyrovnajú, či dokonca predčia svoje najmodernejšie náprotivky. Inak to nie je ani v prípade brizolitových omietok. Tie prvý krát uzreli svetlo sveta už v roku 1912. Produkovať ich začala kaolínka a porcelánka v českom meste Horní Bříza, po ktorom tento typ omietky dodnes nesie meno.

Netrvalo dlho a brizolit sa pre svoje vlastnosti  začal masovo využívať na omietanie fasád najrozličnejších stavieb od rodinných a bytových domov až po stavby občianskej vybavenosti. Vyslúžil si ľudový titul „nesmrteľnej“ omietky  - a skutočne, i dnes sa stretávame s desaťročia starými brizolitovými fasádami v pôvodnom stave, na ktorých sa zub času akoby vôbec nepodpísal.

Najväčšej popularite sa brizolit tešil v 70. a 80. rokoch minulého storočia. V tomto období žiaľ získal aj svoje negatívne konotácie, predovšetkým pre jeho použitie pri „modernizácii“ bohato zdobených fasád historických budov, ktoré v dôsledku necitlivých renovácií strácali svoj originálny charakter a historickú hodnotu. Napriek tomu sa dnes, po vyše storočí od svojho vzniku, brizolit opäť dostáva na výslnie. Čo to vlastne brizolit je a čomu vďačí za svoju dlhoročnú obľúbenosť? I o tom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Čo je to brizolit a prečo sa využíva?

Brizolit, v češtine břízolit alebo březolit, nazývaný pre typický spôsob aplikácie aj minerálna škriabaná omietka, je typ tvrdej jednovrstvovej cementovej jadrovej omietky. Práve vďaka vysokému obsahu cementu sa vyznačuje vlastnosťami, ktorými v mnohých ohľadoch vyniká i nad akrylátovými, silikónovými a inými modernými omietkami. Patrí sem predovšetkým výnimočná pevnosť a mechanická odolnosť, prirodzená odolnosť voči plesniam a riasam, priedušnosť, nehorľavosť, jednoduchá aplikácia, atraktívny vzhľad a v neposlednom rade priaznivá cena.

Vďaka týmto vlastnostiam si nesmrteľný brizolit vyslúžil svoju popularitu a dodnes nachádza uplatnenie ako ideálny materiál na omietanie fasád. Výbornou voľbou je nie len pri rekonštrukciách pamiatkovo chránených funkcionalistických objektov z minulého storočia, kde je neoceniteľný pre zachovanie pôvodného vzhľadu fasád, ale využitie čoraz častejšie nachádza i v prípade novostavieb. Ešte donedávna širšiemu využitiu brizolitu v tomto ohľade stáli v ceste technické nedostatky, a to najmä jeho nezlučiteľnosť so zatepľovacími systémami, ktoré sú dnes už pri novej výstavbe nevyhnutnosťou.

Najnovšie sa však už i tieto problémy podarilo eliminovať a na trhu dnes nájdeme systémy, ktoré umožňujú aplikovať brizolitové omietky i na tepelnú izoláciu. S touto novinkou prichádzajú špičkoví výrobcovia zatepľovacích systémov ako je Weber či Sika a i vďaka tomu minerálne škriabané omietky v súčasnej dobe opäť naberajú na popularite ako plnohodnotná alternatíva spĺňajúca všetky požiadavky pre omietanie moderných fasád.

Ako sa brizolit vyrába a aplikuje?

Ak zvažujete použitie brizolitu na Vašej fasáde, tento priemyselne vyrábaný materiál na trhu nájdete ako hotovú suchú zmes predávanú vo vreciach. V ponuke ho má hneď niekoľko výrobcov – Weber, KVK, Cemix, Hasit a iní. Základom všetkých zmesí je kremičitý piesok frakcie 0 až 6mm, vápenný hydrát a cement – či už obyčajný, alebo biely. Ďalšou tradičnou prímesou je drvená sľuda, ktorej odlesky v kontraste s typicky drsnou štruktúrou brizolitu fasáde dodávajú jedinečnú estetickú kvalitu.

Zmes môže ďalej obsahovať prímesi pre zlepšenie spracovateľnosti a súdržnosti a v neposlednom rade pigmenty. Zatiaľ čo kedysi bola farebnosť brizolitových omietok obmedzená  na odtiene šedej, pieskovej či okrovej a iné odtiene boli k dispozícii len veľmi ojedinele, dnes ich vďaka vývoju moderných pigmentov dokážeme namiešať v širokej farebnej škále podľa priania zákazníka a ani z tohto hľadiska tak nijak nezaostávajú za inými druhmi bežne používaných omietok. 

Hoci je už v súčasnosti možné brizolit aplikovať aj strojovo, naďalej je vo veľkej miere využívaná jeho ručná aplikácia. Postup nanášania škriabanej brizolitovej omietky  je pomerne jednoduchý. Pre dosiahnutie potrebnej konzistencie sa suchá zmes za mieša s vodou v predpísanom pomere za pomoci bubnového miešadla. Zachovanie správneho pomeru je dôležité, keďže zmes už následne nie je možné upravovať. Podkladom pre nanášanie brizolitu je jadrová omietka. Pred aplikáciou je potrebné sa ubezpečiť, že je povrch podkladu čistý a suchý, pevný, rovný, zbavený prachu, plesní, mastnoty či zvyškov starých náterov a iných nečistôt.

Zdrsnením podkladu zabezpečíme lepšiu priľnavosť škriabanej omietky. Pre spevnenie podkladu a zjednotenie jeho nasiakavosti je vhodné aplikovať najskôr penetračný náter a až po jeho úplnom vyschnutí pokračovať aplikáciou omietky. Tú nahadzujeme ručne použitím murárskej lyžice, alebo za pomoci omietacieho zariadenia v hrúbke 10-15mm. Vrstvu následne zarovnáme pomocou late alebo hladidla.

Ďalším spôsobom nanášania brizolitovej omietky je jej striekanie. Striekaný brizolit sa od škriabaného odlišuje povrchovou štruktúrou – vyznačuje sa drsnejším vzhľadom s výraznejšími nerovnosťami a výstupkami. Taktiež v tomto prípade nedochádza k obnaženiu trblietavých častíc sľudy. Tradične sa pri procese striekania omietok používala vlastnoručne vyrobená trstená metlička, ktorá sa namáčala do tekutej zmesi a následne sa zmes údermi o drevenú tyč nanášala na fasádu.

Dnes striekaný brizolit aplikujeme za pomoci ručného mlynčeka, ktorý sa plní zmesou s redšou konzistenciou, než v prípade škriabanej omietky, a otáčaním kľuky sa následne postupne aplikuje na pripravený podklad. Pri tomto spôsobe aplikácie vieme dosiahnuť nižšiu spotrebu materiálu.

Na brizolit sa už obvykle neaplikuje žiadna ďalšia vrstva – ostáva už len dočistiť povrch za pomoci mäkkej kefky a pri správnej a dôslednej aplikácii a údržbe je omietka následne pripravená chrániť a zdobiť fasádu celé dekády.

autor: Lucia

Aug 9, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 22 466 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Vladimír F.

Firma
Bratislava
5,0

Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš C.

Živnostník
Karlova Ves
5,0

Maliar, Maliarske práce

Realizujem maliarske práce,stierky a všelijake opravy. Profesionalny spolahlivy maliar. Dám si záležat na každom detaile. Žiadna práca pre mna nie je príliš velká ani malá! Instagram @najmaliar

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Roman K.

Firma
Partizánske
5,0

Murárske práce

Profesionalita, spoľahlivosť, diskrétnosť , spokojnosť zákazníkov , ľudia plný energie ktorý chcú pracovať. A spraviť váš domov. Taký ako si. Predstavujete a chcete , na mieru , kompletné rekonštrukcie domov bytov , dlhoročné skúsenosti Poradíme ,navrhneme, zrealizujeme ,

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9

Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Július Š.

Živnostník
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Skúsenosti : stavebná prax , rodinné domy, rekonštrukcie bytových priestorov od A po Z, likvidácia stavebných materiálov + upratovanie od hrubej špiny + hĺbkové upratovanie, projekty, návrhy, riešenia, vysvetlenie stavebných postupov a použitých materiálov +férové cenové kalkulácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9

Obklady, dlažby

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Karol J.

Živnostník
Košice
4,9

Rekonštrukcia bytu

Zdravím, mám 31 rokov a ponúkam rôzne stavebné práce. Omietky,sieťky, práca so sadrokartonom, znížené stropy, podlahy, obklad dlažba kúpeľňa wc, a mnoho ďalšieho. V prípade ak by ste mali záujem po telefonickom alebo mailovom dohovore viem prísť pozrieť vami zadanú prácu, pripraviť zdarma cenovú ponuku.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter M.

Firma
Bratislava
4,9

Pokladač, obklady

Hodinovy manzel, drobne elektro opravy, montaz svietidiel, obkladacske prace, montaz nabytku, pomocne prace v zahrade, montaz vstavanych skrin, drobne murarske prace, pomoc pri preberani novostavby,...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9

Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8

Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol B.

Živnostník
Bratislava
4,8

Hodinový manžel

Dobrý deň chcel by sme Vám ponúknuť širokú škálu rôznych drobných prác či už v interieri alebo exteriéri. Mám skúsenosti s rôznymi prácami, v oblasti stavieb sa pohybujem už nejaký ten čas, všetky veci ktoré viem som prebral od veľa ľudí s ktorými som pracoval a tým by som chcel posunúť moju prácu na ešte vyššiu úroveň. Takže veľmi rád Vam poskytnem moje služby. •MONTAŽ NABYTKU •TEPOVANIE/ČISTENIE •ZAHRADNÉ PRÁCE

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír P.

Živnostník
Bratislava
4,8

Murárske práce

Dobrý deň. V úvode by som Vám chcel predstaviť moju stavebnú partiu. Máme bohaté skúsenosti zo zahraničných krajín ako sú Švajčiarko, Nemecko ale aj Rakúsko. Pracovná skupina pozostáva z ludí ktorý maju prax s vonkajšími prácami ako sú napríklad zateplovacie systémy ale aj kompletletnými interierovými prácami či už sa jedná o omietky, stierky, maľovanie alebo aj o niečo komplexnejšie práce s dlažbami a obkladmi. Vieme spracovať vaše nové bývanie k Vašej spokojnosti. Chápeme, že každému zákazníkovy záleži najviac na tom svojom a preto robíme maximum aby sme Vám splnili Vaše sny.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Obklady, dlažby

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ing. Kristián N.

Firma
Vrbové
4,7

Záhrada a vonkajšie práce

Som záhradný architekt a realizátor. Záhrady riešim od kompletného návrhu (pôdorys, vizualizácie, osadzovací, vytyčovací plán) cez kompletnú realizáciu a následnú údržbu. Taktiež sa venujem dokončovacím prácam v exteriéri ( zámková dlažba, obrubníky, terasy, suché múriky)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Karin K.

Firma
Prešov
4,7

Maliar, Maliarske práce

Naša firma sa špecializuje na stavebné, maliarske a dokončovacie práce. Stačí sa nám ozvať a dohodnúť sa na termíne :) Všetko po sebe hneď upratujeme Cenová ponuka zdarma

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Attila H.

Firma
Šamorín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás naučili profesionalite. Poskytujeme široké spektrum stavebných služieb, ktoré vykonávame s maximálnou spoľahlivosťou. Od zákazníka nežiadame dopredu zálohy. Špecializujeme sa na: Výstavba domov a záhrad na kľúč Rekonštrukcie domov a bytov Obkladačské, maliarske a sadrokartonárske práce Kompletné elektroinštalačné a vodoinštalačné práce Ploty, zámkovú dlažbu a ostatné exteriérové podlahy Zatepľovanie fasád Záhradné domčeky, altánky, prístrešky, bazény a prekrytia Búracie, terénne a upratovacie služby a iné Našou výhodou oproti konkurencii, je náš novootvorený showroom v Šamoríne. Tu si môžete pozrieť našu prácu, ale zároveň si môžete vybrať materiály a technologické postupy. Portfólio činností sme rozšírili a teraz vieme Váš dom vizuálne spracovať, 3D vymodelovať, vytlačiť na 3D tlačiarni a špeciálne odprezentovať.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimir F.

Firma
Bratislava
4,7

Maliar, Maliarske práce

Dobry den Firma poskytuje kvalitne stavebne prace od roku 2017 -pripravne prace -buracie prace -dokoncovacie prace -upratovacie prace -Sadrokartonove,obkladacie -vsetko podla vopred urcenej dohody,objednavky

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Richard Č.

Živnostník
Bratislava
4,6

Maliar, Maliarske práce

Profesionálne Maľovanie stierkovanie a tapetovanie.Sadrokarton bytov domov kancelárii nebytových priestorov - dekoratívne úpravy stien magnetické a popisovatelne steny mám dlho ročne skúsenosti v odbore základ je robiť podstivo remeslo. Som preškolený firmou Rigips technická akadémia a firmou Caparol dekoratívne steny a omietky. Epoxidové podlahy tónované.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš V.

Firma
Galanta
4,6

Murárske práce

sme partia skusenich viucenich murarov , obkladacou venujeme.sa vistavbe ale aj kompletnim.rekonstrukciam bytov , domou , dokoncenie holodomou a holo bytov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Brizolit

Nižšia cena3,30 €/m2
Priemerná cena4,83 €/m2
Vyššia cena6,00 €/m2

Pošlite dopyt 22466 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte omietkára na brizolit? V tejto kategórii máme 14 875 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt