Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Drevené okná

Ako si správne vybrať drevené okná a ako sa o ne treba starať?

Hľadáte okenára na drevené okná? V tejto kategórii máme 12 994 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako si správne vybrať drevené okná a ako sa o ne treba starať?
Drevené okná

Ako si správne vybrať drevené okná a ako sa o ne treba starať?

Drevené okná sú dnes stále veľmi obľúbenou a trvácnou možnosťou pre váš domov. Prečo by ste si mali vybrať práve drevené okná? Je to pre ich vzhľad alebo je v tom niečo viac? Pozrime sa na ich výhody a aj na to akú starostlivosť si vyžadujú, aby spoľahlivo slúžili roky.

 Výhody drevených okien

Drevo je organický, autentický a nadčasový materiál. Vinylové a sklolaminátové okná sa snažia napodobniť vzhľad a dojem drevených okien. Nič však neprekoná tradičný prírodný prvok dreva, obzvlášť ak sa chystáte váš domov vybudovať v teplej a autentickej atmosfére.

Najlepšie druhy dreva na rámy okien

Je dôležité vybrať si druh dreva, ktorý zodpovedá štýlu a farbám vášho domova. Medzi dostupné druhy dreva patrí mahagón, jedľa douglaska, borovica, biely dub, čerešňa, červený dub a javor. Zo skutočne širokej škály si vyberiete typ a farbu dreva, ktoré sa najlepšie hodí k vášmu príbytku, no myslite aj na praktické veci!

Na čo si dať pozor

 1. Poctivo skontrolujte drevo, či nemá kazy a iné chyby.
 2. Uistite sa, že kĺby konštrukcie nie sú viditeľné, aby vaše okná mali čistý a príťažlivý vzhľad.
 3. Vyberte si drevené okná, ktoré sa ľahko obsluhujú a udržiavajú.
 4. Dbajte na správnu inštaláciu s dôkladným priliehaním rohov, ktoré presne zapadnú do vášho okenného priestoru.
 5. Ak chcete na svoje drevené okná dať vonkajší plášť, uistite sa, že sú k dispozícii s typom okna, ktoré chcete kúpiť.

Ako sa starať o drevené okná

Bez ohľadu na to, či máte vo svojom dome pôvodné drevené okenné rámy, alebo ste si nainštalovali novšie drevené rámy, vďaka pravidelnej údržbe budú vyzerať dobre po dlhú dobu.

Dôležité je aj v akej oblasti sa nachádza stavba, či už je to na Slovensku, v relatívne suchšej oblasti alebo si staviate dom či penzión v prímorskej oblasti. Tam si treba dať zvýšený pozor, pretože v pobrežných oblastiach je soľ, vietor, či dážď na dennom poriadku. Vďaka týmto faktorom starne drevo rýchlejšie ako v suchších oblastiach. 

V priebehu času sa na vašich okenných rámoch, najmä na ich exteriérovej časti, môže hromadiť špina, prach a úlomky. Táto špina je často iba povrchová, ale môže maskovať závažnejšie problémy, ktoré sa nachádzajú pod ňou. Pravidelné čistenie okien vám pomôže odhaliť problémové oblasti, ako sú praskliny a odlupujúce sa povrchy alebo farby, či plesne, ktoré by neskôr mohli viesť k hnilobe rámu.

Mesačné čistenie a kontroly zabránia niektorým škodám a pomôžu vám včas rozpoznať problémy. Pravidelná údržba a oprava udržujú rámy v dobrom stave a zaisťujú, že zostanú atraktívne po mnoho rokov.

Tipy na starostlivosť, ktoré dodajú vašim oknám skutočný punc kvality
 1. 1 lyžicu jemného tekutého pracieho prostriedku zmiešajte s 1 litrom teplej vody. Navlhčite špongiu v mydlovej vode.
 2. Drevený okenný rám umyte špongiou a čistiacim prostriedkom. Špongiu často oplachujte a vyžmýkajte. Vodu pravidelne vymieňajte, aby bola vždy čistá.
 3. Skontrolujte čisté rámy, či nie sú prasknuté alebo poškodené. Skontrolujte rast plesní a odlupovanie farby. Praskliny, plesne a poškodenia laku vyžadujú včasnú opravu.
 4. Rámy obrúste brúsnym papierom s jemnou zrnitosťou, aby ste odstránili plesne a starú farbu. Do rohov sa dostanete šikmou brúsnou špongiou.
 5. Vyplňte trhliny dreveným tmelom. Pomocou noža na tmel zatlačte plnivo do trhliny. Vyrovnajte povrch čepeľou noža tak, aby bol v jednej rovine s okolitým rámom. Nechajte schnúť cez noc alebo kým nebude tvrdý.
 6. Rám natrite latexovou alebo olejovou farbou určenou na vonkajšie použitie. Prípadne môžete použiť vonkajšiu lazúru na drevo pre prirodzenejší vzhľad. Naneste jednu tenkú vrstvu farby alebo moridla a nechajte dve až štyri hodiny zaschnúť. Potom naneste druhú vrstvu a nechajte úplne zaschnúť.

Nezabúdajte, že exteriér vašich okien bude musieť byť renovovaný častejšie ako interiér, pretože sú vystavené oveľa drsnejším vplyvom a podmienkam.Tesnenie okolo vonkajších okrajov okenného rámu pravidelne kontrolujte. Odstráňte všetky uvoľnené alebo prasknuté tesnenia, ktoré nájdete a zalepte medzery kvalitným vonkajším tmelom. Čo je veľmi dôležité, je aj výber správneho tmelu. Nepoužívajte tmel určený na vnútorné použitie, pretože poskytne malú alebo žiadnu ochranu pred živlami a rýchlo sa znehodnotí.

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti Stolárstvo u Kunaja s.r.o

Aké výhody majú drevené a plastové okná? 

Pri výbere okien treba hľadieť na viacero špecifík, ktoré treba brať do úvahy. Avšak prvým kritériom, na ktorý väčšina zákazníkov pozerá je cena, aj keď tento parameter by mal byť skôr posledný, ktorý zohľadňujeme. V prvom rade si treba ujasniť čo chcem oknami v dome alebo byte docieliť. Chceme uzavrieť otvor v stene a vetrať, alebo aj docieliť nejakú dizajnovú rovnováhu v interiéri, či mať pocit bezpečia?

Pokiaľ zákazník potrebuje z akéhokoľvek hľadiska najlacnejšie okná na trhu, za cenu straty rôznych výhod, plastové okná mu ponúknu vhodnú alternatívu. Na rozdiel od nich sú drevené okná flexibilnejšie čo sa profilov týka. Zabezpečujú vyššiu bezpečnosť pre domácnosť a tak isto už spomínaný dizajn. 

Okná sa dajú zladiť napríklad s podlahou alebo nábytkom, kde sa morením a striekaním farby dokážeme trafiť do presného odtieňa a dokonca vieme vybrať vhodnú drevinu tak, aby sa kresba dreva zhodovala s interiérom. Pri drevených oknách je nespornou výhodou aj veľkosť zasklení, ktoré sa dajú vyrobiť. 

Plastové okná sa považujú za bezúdržbové, čo je samozrejme aspekt, na ktorý zákazník s určitosťou prihliada. Ak sa ale pozrieme na celkovú životnosť okien, drevené okná majú, v závislosti od použitej dreviny, niekoľkonásobne vyššiu životnosť. 

Ak sa človek o okná stará, nemusí sa báť o to, že sa mu farba začne po pár rokoch olupovať alebo nejak degradovať. Aj v prípade mechanického poškodenia sa dajú jednoducho opraviť. Drevené okná sú na celý život. Bezúdržbovosť sa dá u drevených okien dosiahnuť drevohliníkovou verziou, ktorá sa podľa odborníkov považuje za najlepšiu variantu okien, no za cenu vyššej ceny. 

V dnešnej dobe sa kladie veľká pozornosť ekologickosti. Plastové okná majú svoje neodškriepiteľné výhody, ale sú obrovskou záťažou na ekológiu. Naša firma, Stolárstvo u Kunaja, sa vybrala druhou stranou. Snažíme sa naďalej vyvíjať nové produkty tak, aby sme boli čo najmenšou záťažou pre životné prostredie. Príkladom môžu byť minimalistické okná z produktovej rady Vision, kde na výrobu okna používame o 30 % menej dreva a pri výrobe vzniká o 70 % menej drevného odpadu. 

Na základe akých atribútov sa rozhodnúť, ktorý typ okien je najlepšie zvoliť?

Okná sa dajú vyberať na základe rôznych atribútov. 

Napríklad: 

 • Dizajn – presne podľa požiadaviek zákazníka alebo stačí klasické biele okno
 • Bezpečnosť – bezpečnostné sklá, kovania, rôzne doplnky ako čidlá alarmu, atď...
 • Tepelná izolácia – nízkoenergetické domy, pasívne domy...
 • Cena – lacné plastové vs. drahšie drevené vs. exkluzívne drevohliníkové okná
 • Vyrobiteľnosť – veľkosť, atypickosť, individuálne požiadavky...
 • Životnosť – plastové okná cca 50 rokov, drevené v závislosti od dreviny od 100 do 300 rokov (môžeme vidieť na historických budovách)
 • Starostlivosť o okná – bezúdržbovosť plastových vs. údržba drevených (spojené priamo so životnosťou)
 • Ekologickosť – záťaž na životné prostredie je pri plastoch enormná
Kedy je možné zvoliť bezrámové okná? 

Bezrámové okná sú alternatívou, ktorá je vhodná skôr do domov alebo stavieb, ktoré dbajú na celkový dizajn a modernosť. Takéto okná majú zapustený rám pod omietku a tak isto do podlahy a stropu. Pri použití na fixných oknách je po namontovaní vidno z okien len sklo vďaka čomu vnímate len výhľad z interiéru bez rušivých elementov. 

Tieto okná sú vhodné ako do nízkoenergetických tak aj do pasívnych domov, sú bezúdržbové, dajú sa vyrobiť v rôznych atypických veľkostiach s rôznymi vlastnosťami zasklenia. Bezrámové okná sú vďaka svojim konštrukčným vlastnostiam ako stvorené na čo najdlhšiu životnosť a dokonalú ekologickú nezávadnosť. Aj v prípade poškodenia sú všetky časti okna 100 % recyklovateľné.  

Spoločnosť  Stolárstvo u Kunaja s.r.o - špecialisti na eurookná a dvere

autor: Natália

Oct 11, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 17 002 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Juraj T.

Firma
Nýrovce
5,0

Murárske práce

Som mladý ale velmi skúsený skoro vo všetkom. Môže to byť z dreva, železa, plast, sklo, betón, murárske práce ovládam perfektne, a všetko okolo domu, záhrada.,vyrábame aj záhradné domčeky a altánky na mieru. Veľmi rád poskytnem moje služby a skúsenosti.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ivan Š.

Firma
Hlohovec
5,0

Servis okien, oprava okien

Poskytujeme kompletný pozáručný servis všetkých typov okien, dodávka a montáž tieniacej techniky ( žalúzie, siete proti hmyzu , rolety deň noc atď .) Renovácia eurookien , profesionálny prístup , poradenstvo . Mojím cieľom je vždy maximálne spokojný zákazník.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Stefan O.

Firma
Komárno
5,0

Obklady, dlažby

Prerábky bytového jadra,maliárské práce,murárske práce,oblkadačské práce,vybavovanie materiálov atď..Všestrannosť,spoĺahlivosť...Výmena plastových okien,vchodových dvier...Viac ako 17 rokov robím v stavebníctve,Svoje práce robím precízne a rýchlo...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jozef O.

Firma
Senec
5,0

Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Miroslav S.

Firma
Bratislava
4,9

Laminátová podlaha

Ponúkam montáž dverí a okien a pokládku plávajucej podlahy, brúsenie parkiet renováciu dreveného nábytku, servis a montáž okien. Pôsobím v rámci západného Slovenska, po vzájomnej dohode aj v zahraničí.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter Š.

Živnostník
Myjava
4,9

Montáž okien

Zaoberám sa servisom plastových okien a dverí, opravou a inštaláciou žalúzií, elektroinštaláciami, prácami hodinového manžela a autodopravcov do 3,5t. Pracovný okruh od ZA po BA.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Roman Ž.

Firma
Zlaté Moravce
4,9

Servis okien, oprava okien

Profesionálny servis a opravy všetkých druhov okien ako aj dodanie a montáž sieťok proti hmyzu a žalúzií. Obhliadka a diagnostika okien zdarma. Západné a stredné Slovensko

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek G.

Firma
Prešov
4,9

Stavebné práce

Sme stavebna firma ktora sa zaobera komplet rekonstrukciou interierov, od buracich prac, elekroinstalacii, vodoinstalacne prace, plyn, kurenie, sadrokarton, omietky, tieniaca technika, kuchyne ( stolarske prace ) . Robime aj poradensto pri kupe bytu ( nehnutelnosti ) a zabezpecujeme aj financovanie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin T.

Živnostník
Košice
4,9

Maliar, Maliarske práce

37 rokov Pokladky roznych druhov podlah Stierky a malby, zateplovanie Šofér-osobna aj nákladná preprava, rekonštrukcie rôzneho druhu Hodinovy manžel 😋😁

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter M.

Firma
Bratislava
4,9

Pokladač, obklady

Hodinovy manzel, drobne elektro opravy, montaz svietidiel, obkladacske prace, montaz nabytku, pomocne prace v zahrade, montaz vstavanych skrin, drobne murarske prace, pomoc pri preberani novostavby,...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tamara H.

Firma
Bratislava
4,8

Maliar, Maliarske práce

Sme rodinná firma s dlhoročnými skúsenosťami, sme tím ktorý si svoju prácu robí kvalitne a spoľahlivo. Na prvom mieste je kvalitná práca, aby naši zákazníci dostali službu čo najskôr a za prijateľnú cenu. Našim cieľom je spokojný zákazník !!! Vaša spokojnosť je na našom prvom mieste !!! Tešíme sa na spoluprácu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8

Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter A.

Firma
Košice
4,7

Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Obklady, dlažby

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Karol V.

Firma
Malacky
4,7

Rekonštrukcia bytu

Ponúkam stavebné práce bytovych aj nebytových priestorov a kompletné prerábky bytov a domou.Venujem sa tomu viac ako 5 rokou na živnosť.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš V.

Firma
Galanta
4,6

Murárske práce

sme partia skusenich viucenich murarov , obkladacou venujeme.sa vistavbe ale aj kompletnim.rekonstrukciam bytov , domou , dokoncenie holodomou a holo bytov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš C.

Firma
Holice
4,5

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Drevené okná

Nižšia cena209,00 €/ks
Priemerná cena245,00 €/ks
Vyššia cena355,00 €/ks

Pošlite dopyt 17002 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte okenára na drevené okná? V tejto kategórii máme 12 994 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt