Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Zabezpečovacie systémy

Ako si vybrať alarm do domu a ako to funguje?

Hľadáte elektromechanika na zabezpečenie a alarmy do domu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Ako si vybrať alarm do domu a ako to funguje?
Zabezpečovacie systémyAko si vybrať alarm do domu a ako to funguje?

Čo vám ako prvé príde na um, keď počujete slovo „domov“? Každý má na túto otázku svoju vlastnú odpoveď, no v mnohom sa zhodneme. Sú to chvíle strávené s našimi najbližšími, prívetivé teplo, pokoj, v neposlednom rade pocit súkromia, istoty či bezpečia. Je teda úplne pochopiteľné, že pre nejedného z nás predstavuje narušenie tohto pocitu najhoršiu nočnú moru.

Čo sa týka počtu vlámaní do domov a bytov na obyvateľa, situácia na Slovensku je v porovnaní s inými krajinami Európskej únie pomerne pozitívna. Podľa štatistík polície Slovenskej Republiky sa za rok uskutoční priemerne tisíc vlámaní. Pozitívom je, že toto číslo postupne klesá – za poslednú dekádu polícia eviduje pokles tohto typu trestnej činnosti až o polovicu, čo okrem iného odráža vzrastajúci záujem obyvateľov Slovenska o efektívne zabezpečenie svojich obydlí. Aj naďalej však denne vlámaniu čelia v priemere takmer tri domácnosti.

Lupiči sú vo svojom „remesle“ čoraz vynaliezavejší a najaktívnejší sú v lete, počas dovolenkovej sezóny, keď sa množstvo prázdnych domov stáva ľahkou korisťou. Následky takejto udalosti samozrejme bývajú devastujúce a účinnú prevenciu netreba brať na ľahkú váhu – ide predsa o ochranu nielen majetku, ale aj bezpečia nás a našich najbližších.

Výhody elektronického zabezpečenia domácnosti

Existuje mnoho spôsobov, ako investovať do bezpečnosti domu alebo bytu. K základnému zabezpečeniu patria kvalitné dvere s bezpečnostnými zámkami, bezpečnostné fólie, poprípade mreže na okná a samozrejme i poistenie. Nesmieme však zabúdať ani na elektronické zabezpečenie.

Oproti tomu mechanickému môže byť síce finančne nákladnejšie, no zatiaľ čo bezpečnostné dvere vytrvalého zlodeja iba spomalia, komplexný bezpečnostný systém poskytuje efektívnu aktívnu ochranu a v mnohých prípadoch môže znamenať zásadný moment v prevencii zločinu i identifikácii páchateľa. Keďže objekt ostáva chránený aj počas neprítomnosti majiteľa, predstavuje bezpečnostný systém jednu z najlepších foriem ochrany pred vandalmi.

Na trhu nájdeme nespočetné množstvo rôznych výrobcov a širokú škálu produktov. Vybrať ten, ktorý bude najviac vyhovovať individuálnym požiadavkám konkrétneho zákazníka, sa tak môže zdať náročné. V tomto článku si problematiku bezpečnostných systémov objasníme. 


Ako to funguje?

V prvom rade je potrebné poznamenať, že všetky druhy bezpečnostných systémov toho majú v princípe veľa spoločného. Fungujú na rovnakej báze – základom je ústredný ovládací panel, ktorý komunikuje s detektormi rozmiestnenými na strategických miestach za účelom zabezpečenia vstupných bodov a priestorov budovy. Typ, počet a rozmiestnenie jednotlivých komponentov potom závisí od individuálnych požiadaviek.

Ovládací panel, alebo ústredňa, je jednoduchý počítač umiestnený na bezpečnom mieste v priestore domu. V pravidelných intervaloch prijíma a vyhodnocuje signály od jednotlivých komponentov bezpečnostného systému a v prípade narušenia spúšťa poplach a upozorňuje predvolené telefónne čísla - majiteľa, bezpečnostnú službu či políciu. Zatiaľ čo v minulosti bolo štandardom prepojenie bezpečnostného systému s pevnou linkou, v súčasnosti sú najpopulárnejšou voľbou GSM systémy, ktoré všetky informácie o stave systému komunikujú priamo na mobilný telefón.

Vďaka prepojeniu so smartfónom a prehľadnej aplikácii umožňujú ovládanie bezpečnostného systému a kontrolu stavu domácnosti odkiaľkoľvek. Funkcie i vzhľad ovládacieho panelu taktiež kráčajú s dobou a v súčasnosti si môžete vybrať zariadenie, ktoré dokonale zapadne do interiéru. Množstvo jednotiek disponuje prehľadným displejom a klávesnicou, umožňujúc jednoduchú aktiváciu a deaktiváciu systému pomocou klasického zadania kódu či pomocou čipovej karty alebo kľúčenky. Výnimkou nie je ani možnosť ovládania na diaľku, čím sa ovládanie domáceho alarmu stáva záležitosťou rovnako jednoduchou ako odomknutie auta či garážovej brány. 

Ďalšiu dôležitú súčasť bezpečnostného systému samozrejme tvoria detektory rozpoznávajúce pohyb, zvuk, otrasy a iné podnety a vysielaním signálov ovládaciemu panelu umožňujú správne vyhodnotiť situáciu. Patria sem:

  • Pohybové senzory: dokážu rozpoznávať a reagovať na podozrivý pohyb v miestnosti. Najčastejšie sa stretávame s pasívnymi snímačmi (PIR – pasívny infračervený port), ktoré reagujú na zmeny teploty. Pomocou snímania telesnej teploty dokážu efektívne identifikovať „nechceného hosťa“. Aktívne senzory podnety identifikujú za pomoci infračerveného žiarenia, mikrovlnného žiarenia či zvukových vĺn a dokážu pokryť väčší priestor, avšak bývajú finančne nákladnejšie a citlivé na elektrické rušenie. Inštalujú sa obvykle do rohov miestností a je dôležité, aby neboli blokované žiadnym predmetom.
  • Senzory otvárania dverí a okien: vstupné body sú v prípade vlámaní najrizikovejšími miestami. Detektory otvárania dverí a okien fungujú na princípe magnetických komponentov, z ktorých jeden je nainštalovaný na ráme a druhý na krídle okna či dverí. Otvorením sa tak preruší bezpečnostný okruh a ak je bezpečnostný systém zapnutý, do ovládacieho panelu je vyslaný signál o narušení zabezpečenej zóny. Magnetické senzory je nevyhnutné inštalovať na každý otvor zvlášť.
  • Detektory rozbitia skla: sú ideálne na stráženie veľkých presklených  plôch, akými sú presklené steny či vitríny. Môžu byť tiež kombinované s detektormi pohybu. 
  • Bezpečnostné kamery: sú často využívané na monitorovanie ťažšie viditeľných priestorov. Môžu byť inštalované v exteriéri na stráženie vstupných dverí, príjazdovej cesty či záhrady. V prípade poplachu automaticky vytvárajú a ukladajú videozáznam a pomocou livestreamu umožňujú sledovanie živého prenosu z domácnosti na smartfóne alebo počítači, nech sa už nachádzate kdekoľvek. Sú dokonale prepojené s ostatnými komponentmi bezpečnostného systému a ich výstup môže byť v prípade potreby využitý aj ako informácia pre políciu.
  • Bezpečnostná siréna: je zariadenie, ktoré v prípade poplachu hlasnou zvukovou, poprípade aj svetelnou signalizáciou upozorní na situáciu okolie, napríklad susedov. Navyše má aj dodatočnú funkciu, ktorou je zneistenie a potenciálne odradenie zlodeja. 

Nepriamo môžu byť súčasťou bezpečnostného systému taktiež rôzne nálepky a štítky, ktoré možného páchateľa varujú pred profesionálnym zabezpečením objektu. Využitie jednotlivých prvkov, či ich kombinácie potom závisí od veľkosti, typu i zraniteľnosti objektu.


S drôtmi alebo bez?

Výber drôtového, alebo bezdrôtového bezpečnostného systému je jedna z najčastejších otázok, ktorá sa s touto témou spája. Zatiaľ čo nie tak dávno boli ceny bezdrôtových systémov oproti tým klasickým drôtovým výrazne vyššie, v súčasnosti to už neplatí a náklady na oba typy sú viac menej rovnaké. Každá z možností má svoje pozitíva i negatíva.

Nevýhodou drôtového systému je náročnejšia inštalácia, v prípade už existujúcej stavby sa nevyhnete vŕtaniu a zasekávaniu do stien. Ešte vždy sa však tento systém vyznačuje o niečo stabilnejším prenosom medzi ústredňou a detektormi, a tak v prípade, že plánujete inštaláciu bezpečnostného systému do novostavby, kde vedenie káblov nie je väčšou prekážkou, drôtový systém pre vás môže byť ideálnym riešením.

V prípade bezdrôtového systému sa zaobídete bez akýchkoľvek zásahov do konštrukcií, a preto ide o ideálnu alternatívu pre byty a existujúce objekty. Kvalitu prenosu je možné zabezpečiť výberom vhodného výrobcu. Rátať v tomto prípade treba tiež s občasnou kontrolou a výmenou batérií jednotlivých komponentov. 

Ako na výber výrobcu a inštaláciu?

Pri výbere výrobcu je treba mať na mysli, že do bezpečnosti sa oplatí investovať. Na internete i v supermarketoch nájdeme veľké množstvo základných bezdrôtových systémov doslova za pár eur, samozrejme tu však nie je reč o kvalite či spoľahlivosti. Nekvalitný bezpečnostný systém má často na svedomí veľké množstvo falošných poplachov a v prípade skutočnej krízovej situácie nemusí splniť očakávania.

Výber kvalitného výrobcu s bohatými skúsenosťami a množstvom pozitívnych referencií vám ušetrí nepríjemné prekvapenia – nielen že spĺňajú potrebné normy a požiadavky pre poisťovňu, ale k svojim produktom poskytujú taktiež servis, výmenu chybných komponentov a ich ponúkané systémy sa podľa potreby môžu rozširovať.

Najvyhľadávanejším výrobcom na slovenskom trhu je Jablotron, česká spoločnosť s tridsaťročnou tradíciou a vlastným výskumom. Svoje produkty dodáva do celého sveta a odporúčajú ju milióny spokojných zákazníkov. Ďalšími spoľahlivými alternatívami sú napríklad kanadské firmy Paradox Security Systems či DSC, francúzske Somfy a iné.

Pokiaľ rozmýšľate nad tým, že si bezpečnostný systém nainštalujete sami, taktiež tu hrá rolu jeho typ – v prípade drôtového systému sa neprofesionálna inštalácia v žiadnom prípade neodporúča. Inštalácia bezdrôtovej alternatívy je jednoduchá a je možné ju zvládnuť aj svojpomocne, no oslovenie profesionála má aj tu svoje výhody – pomôže vám s analýzou a výberom správnych komponentov, ich efektívnym umiestnením a samozrejme sa postará o ich kvalitnú a profesionálnu montáž. 

Bezpečnostný systém a domáce zvieratá

Jedna z často spomínaných nevýhod domácich alarmov s pohybovými senzormi sú falošné alarmy spôsobené pohybom domácich miláčikov. V súčasnosti sa už väčšina systémov dokáže popasovať i s týmto problémom – vďaka technológii „pet immunity“  dokáže zariadenie na základe telesnej teploty odlíšiť psa či mačku od potenciálneho lupiča, pričom citlivosť je možné nastaviť v závislosti od veľkosti zvieraťa.   

Za posledné roky došlo v sfére elektronickej ochrany obydlí k mnohým inováciám, vďaka ktorým sa bezpečnostné systémy stávajú komplexnejšími, efektívnejšími i viac priateľskými k používateľovi. Zatiaľ čo v nie tak dávnej minulosti mal takýto systém iba jednu hlavnú funkciu, a to spustiť v prípade nechceného vniknutia v správnej chvíli alarm, dnes jeho technológie siahajú omnoho ďalej – okrem ochrany pred lupičmi dokáže svojho majiteľa varovať i pred požiarom, únikom plynu či vytopením. Upozornia vás tiež, pokiaľ ste pri odchode z domu zabudli zatvoriť okno.

Ďalšie funkcie hrajú rolu v automatizovaní domácností, poskytujúc možnosť diaľkového monitorovania spotreby energií a ovládania kúrenia, chladenia, či osvetlenia priestorov alebo hoci aj zavlažovania trávnika. Komplexný systém sa tak stane neoceniteľným každodenným pomocníkom v ktorejkoľvek domácnosti.

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti ACSYS, spol. s r.o.

Aký je rozdiel v montáži optických a metalických sietí? 

To je široký pojem. Metalické vedenia sa pokladajú, optické sa môžu pokladať aj "zafukovať" do pripravených chráničiek. Optické vedenia sú určené na dlhšie trasy a nie sú náchylné na rušenie inými metalickými vedeniami (vysokými frekvenciami).

Čo je štrukturovaná kabeláž a aké má výhody?  

Štrukturovaná kabeláž je obecné označenie metalických a optických prvkov, ktoré umožnujú prepojenie užívatelov v rámci pc siete. Využíva sa na rozvod telefónnych liniek, počítačovej siete, televízneho signálu, prepojenie kamerového systému s počítačovou sieťou, atď...

Kedy je v rámci slaboprúdových zariadení nutný servis?

Slaboprúdové zariadenia potrebujú servis, keďže sú v princípe v prevádzke 24 hodín denne, 365 dní v roku. Niektoré majú predpísaný servis legislatívne (EPS - elektrická požiarna signalizácia), iné aj keď nemajú predpísaný servis zo zákona je potrebné aspoň 1 až 2 krát ročne skontrolovať a prípadné zistené nedostatky odstrániť.

Spoločnosť ACSYS, spol. s r.o. - špecialisti na predaj, montáž a servis slaboprúdových zariadení, systémov a rozvodov

autor: Martin

Aug 9, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 21 864 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Tomas K.

Živnostník
Šamorín
5,0
Elektroinštalácia

Sedem rokov som robil technicku podporu pre cele Slovensko na alarmy znacky SATEL, videovratniky BPT. Instalujem iba kvalitne produkty s ktorymi mam dobre skusenosti a viem ze sa na ne da spplahnut. Ako elektrotechnik nam aj §22.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter C.

Firma
Bratislava
4,9
Elektrikár

Zaoberám sa prevažne návrhom a montážou EZS ako aj bežnými elektroinštalačnými prácami. Som certifikovaným partnerom spoločností Jablotron, KNX a spĺňam všetky legislatívne požiadavky potrebné pre realizáciu EZS a elektroinštalácie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Maroš H.

Živnostník
Horná Potôň
4,9
Záhrada a vonkajšie práce

Chcem Vam ponuknut moje sluzby pre domacnosti aj spolocnosti v oblasti domaceho majstra.Nakolko byvam svojpomocne postavenom RD s okrasnou a uzitkovou zahradou, s bazenom, domacimi zvieratami, tak to su moje skusenosti zo sukromneho zivota.V mojom celom 23 rocnom profesnom zivote mam skusenosti so zakaznikom v oblasti IT, telekomunikacie, drevospracujuci priemysel, office, servisny technik, technicko-hospodarsky pracovnik, vypomoc na stavbach a ranci.Moje technicke a manualne zrucnosti: -mensie elektrikarske a elektroinstalacne prace, slaboprudove prace pre datove/pocitacove siete/zabezpecovacie zariadenia/internetove a televizne pripojenia. - mensie vodoinstalacne prace, nabytkarske/stolarske prace, vypomoc pri stahovani/zariadovani. - komplet starostlivost o zahradu, okolie domu, bazen, zvierata. - natieranie plotov, altankov, pristreskov. - mensie murarske prace/obkladanie, vypomoc pri stavbach vsetkeho druhu. Uspesne projekty: -nove a prerobene zahrady v Trnavskom a Bratislavkom okrese. -pokracujuca starostlivost, servis, udrzba a nove sluzby od vernych zakaznikov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Tibor T.

Firma
Kolárovo
4,9
Elektrikár

Zdravím Vás. V predošlej práce som pracoval ako domovník elektrikár. Mám všeliaké skúsenosti teda som ako aj hodinový manžel. Oprava, servis, .... vyriešime!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Matúš C.

Firma
Senec
4,9
Elektroinštalácia

Elektroinštalačné práce a kompletné riešenie elektroinštalácie vo Vašom byte alebo dome, montáž svietidiel, zapojenie spotrebičov, bleskozvodov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Dávid M.

Firma
Senec
4,8
Elektroinštalácia

Profesionálne elektro montážne práce, revízie, projektová dokumentácia. Montáž, údržba, revízie a projekcia zabezpečovacích systémov na základe technickej licencie (akceptované poisťovňami).

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Anton Š.

Živnostník
Malacky
4,7
Elektrikár

Elektrikár s 5 ročnou praxou ( elektrotechnická vyhláška §23). servisný technik zabezpečovacích systémov , vstupných systémov , vrátnikov , kamerových systémov, štruktúrovaná kabeláž a pod.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter V.

Firma
Bratislava
4,7
Elektrikár

Ponúkam nasledovné služby : Kompletáž elektroinštalácií (montáž zásuviek, vypínačov, datových zásuviek...) Montáž svietidiel Zapojenie spotrebičov (digestor,varná platňa) Montáž led pásov Kompletné elektroinštalácie Presuny zásuviek a vypínačov Kontrola elektroinštalácií Montáž kamier a zabezpečovacích systémov Riešenie porúch

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Dominik H.

Firma
Moravský Svätý Ján
4,6
Elektroinštalácia

Poskytujeme vysoko kvalitné a nákladovo efektívne automatizačné služby. Sme popredná spoločnosť poskytujúca služby v oblasti riadenia a automatizácie. Poskytujeme profesionálne a špecializované služby v oblastiach automatizovaného priemyslu, elektrických inštalácií, prístrojového vybavenia, školení, outsourcingu pracovných síl.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Zabezpečovacie systémy

Nižšia cena219,00 €/práca
Priemerná cena757,60 €/práca
Vyššia cena1 800,00 €/práca
Pošlite dopyt 21864 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte elektromechanika na zabezpečenie a alarmy do domu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt