Markízy sú flexibilné – markízu môžete podľa potreby kedykoľvek vysunúť a opäť stiahnuť, zrolovať a vo výhľade z balkóna či terasy vám nezavadzajú žiadne nosné stĺpiky, pretože markíza ich ku svojej inštalácii nepotrebuje. Markíza si nevyžaduje zložité stavebné úpravy, poskytne vám dostatok tieňa, neslúži však ako ochrana pred dažďom.
V kombinácií s typom látky, ktorú si vyberiete, môže markíza krásne ladiť ako architektonický doplnok nielen pre terasy rodinných domov, ale aj na balkónoch a terasách bytov. Markízy podľa použitia rozdeľujeme na terasové, fasádne či markízy na zimnú záhradu. Každá z nich má svoje špecifické využitie, závisí len od potrieb zákazníka.
Na čo nezabudnúť pri výbere markízy
Treba rátať s tým, že markíza je konštrukčné zariadenie veľkej hmotnosti. Ich montáž a technická predpríprava je náročná. Je teda nevyhnutné tieto činnosti zveriť do rúk odborníka a predísť tak prípadným rozsiahlym škodám, či úrazu.
Taktiež je potrebné pri výbere dodávateľa pamätať na nevyhnutnosť záručného a pozáručného servisu. Preto markízy jednoznačne odporúčame kúpiť, vrátane montáže, u špecialistu na tieniacu techniku a nie v hypermarketoch.
Aby vám markíza slúžila dlhé roky a splnila všetky vaše očakávania, musíte si vybrať tú správnu. Ako na to? Prečítajte si nasledujúce tipy, ktoré vám pomôžu nájsť tú pravú markízu pre vaše potreby.
1. Výber konštrukcie
Subtílnejšia alebo pevnejšia konštrukcia?
Všetko závisí od plochy, ktorú chceme prekryť. Do šírky 5 metrov a výsuvu 3 metre svoju úlohu splní aj subtílnejšia konštrukcia, kde je pomer cena a výkon veľmi priaznivý. Väčšie zatienené plochy vyžadujú pevnejšiu, a teda drahšiu konštrukciu. Markízy je možné vyrobiť do maximálnej šírky 12 metrov s výsuvom do 4 metrov.
V prípade, že sa jedná o miesto, kde markíza nebude príliš vystavená vonkajšiemu vplyvu (typicky pri montáži do podhľadov domu alebo balkónu), tak si môžete zvoliť otvorenú bezkazetovú markízu, čiže markízu bez ochranného boxu. Otvorená markíza je obľúbená pre jednoduchú montáž aj nižšiu obstarávaciu cenu.
Markízy sa delia na dva základné varianty: Kazetové a kĺbové (bezkazetové). Každý druh má svoje výhody.
Kazetové markízy - Látka sa navíja do špeciálnej kazety, boxu. Ten chráni látku a konštrukciu markízy pred poveternostnými vplyvmi, v stiahnutom stave, čo predlžuje životnosť markízy. V prípade, že nebudete tienenie potrebovať, môžete kazetovú markízu jednoducho zasunúť do ochranného boxu.
Kĺbové markízy - Tento typ má výsuvné kĺbové ramená a neobsahuje žiadnu kazetu. Nie je teda na prvý pohľad tak robustná. Naopak pôsobí elegantne a decentne. V prípade, že sa jedná o miesto, kde markíza nebude príliš vystavená vonkajšiemu vplyvu (typicky pri montáži do podhľadov domu alebo balkónu), tak si môžete zvoliť otvorenú bezkazetovú markízu, čiže markízu bez ochranného boxu. Otvorená markíza je obľúbená pre jednoduchú montáž aj nižšiu obstarávaciu cenu.
2. Farba a materiál markízy
Farbu alebo vzor látky pre vašu novú markízu si starostlivo vyberte tak, aby ladila k vášmu domu. Látková časť markízy sa najčastejšie vyrába z polyesteru alebo z akrylu. Výhodou polyesteru sú žiarivé farby, no vplyvom UV žiarenia tieto farby rýchlo vyblednú. Preto odporúčame radšej siahnuť po akryle. Je stálofarebný, neprepustí vodu, nešpiní sa je naň záruka 5 rokov. Pri výbere látky sa tiež spýtajte na priepustnosť svetla, pretože tá bude určovať mieru zatienenia miesta pod markízou. Kvalitný materiál vás naviac ochráni pred UV žiarením.
8 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred výberom farby markízy
- Látku zo vzorkovnice vždy vyberajte proti svetlu.
- Markíza môže mať kontrastnú farbu a tvoriť dominantný prvok fasády alebo môže byť zladená s fasádou, oknami či ďalšími tieniacimi prvkami.
- Jednofarebné látky sú moderné, nadčasové a univerzálne, pruhované sú výrazné a hodia sa skôr na vidiek.
- Najobľúbenejšie farby sú odtiene žltej, hnedej a zelenej. Ale pozor, žltá farba priťahuje hmyz!
- Modrá a biela dokážu navodiť atmosféru južných alebo severských krajín.
- Biela a odtiene sivej skvelo pasujú k modernej architektúre.
- Pod tmavou látkou bude na slnku teplejšie a zároveň viac zatemňuje.
- Svetlé farby prežiaria nielen terasu, ale aj interiér.
3. Ovládanie markízy
Markízu môžete ovládať manuálne alebo diaľkovo. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že diaľkové ovládanie je jasná voľba, nemusí to tak byť. Ak nebudete markízu hojne a často používať, vystačíte si aj s manuálnym ovládaním. Naopak ak ste si istí, že budete markízu pravidelne používať, odporúčame diaľkové ovládanie. Ušetrí vám čas aj prácu s neustálym vysúvaním a zasúvaním.
Inštalácia a údržba markízy
Markízy si nevyžadujú náročné stavebné úpravy, vďaka širokému výberu látok ich môžete pekne zladiť s domom, a keď ich nepotrebujete, neprekážajú.
Pokiaľ si chcete zaistiť dokonalé pohodlie, voľte markízu s motorovým výsuvom, ktorá sa dá ovládať pomocou diaľkového ovládania. Ak ste si vybrali markízu bez motora, zapamätajte si: pri predpoklade dažďa a silnejšom vetre ju stiahnite, nahromadená voda a nápor vetra môže poškodiť konštrukciu, ak markíza predsa len zmokne, stiahnite ju, až keď látka vyschne. Pokiaľ si budete chcieť nové tienenie skutočne “hýčkať”, tak môžete látku markízy a jej konštrukciu raz za čas očistiť jemnou jarovou vodou.
Dažďový a veterný senzor sa postarajú o to, aby sa markíza včas zvinula – nenechajú ju zmoknúť a ochránia ju pred poškodením pri silnom vetre. Slnečný senzor zasa zabezpečí, aby sa vysunula a chránila terasu aj interiér domu pred nepríjemným slnečným žiarením a teplom, i keď práve nie ste doma. Po návrate vás tak nebude čakať na terase namiesto osvieženia rozpálená dlažba.
autor: Lucia
Jul 15, 2021