Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Markízy

Ako si vybrať markízu pre váš dom

Hľadáte odborníka na markízy? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Ako si vybrať markízu pre váš dom
MarkízyAko si vybrať markízu pre váš dom

Kým pergola chráni záhradný nábytok pred dažďom a vonkajšími vplyvmi, úlohou markízy je chrániť váš balkón či terasu pred slnkom, podobne, ako slnečník. Prečítajte si, na čo sa sústrediť pri výbere markízy tak, aby ste si užili príjemné posedenie v tieni a ani ľahký dážď vám ho nemohol pokaziť.

Markízy sú flexibilné – markízu môžete podľa potreby kedykoľvek vysunúť a opäť stiahnuť, zrolovať a vo výhľade z balkóna či terasy vám nezavadzajú žiadne nosné stĺpiky, pretože markíza ich ku svojej inštalácii nepotrebuje. Markíza si nevyžaduje zložité stavebné úpravy, poskytne vám dostatok tieňa, neslúži však ako ochrana pred dažďom.

V kombinácií s typom látky, ktorú si vyberiete, môže markíza krásne ladiť ako architektonický doplnok nielen pre terasy rodinných domov, ale aj na balkónoch a terasách bytov. Markízy podľa použitia rozdeľujeme na terasové, fasádne či markízy na zimnú záhradu. Každá z nich má svoje špecifické využitie, závisí len od potrieb zákazníka. 

Na čo nezabudnúť pri výbere markízy

Treba rátať s tým, že markíza je konštrukčné zariadenie veľkej hmotnosti. Ich montáž a technická predpríprava je náročná. Je teda nevyhnutné tieto činnosti zveriť do rúk odborníka a predísť tak prípadným rozsiahlym škodám, či úrazu.

Taktiež je potrebné pri výbere dodávateľa pamätať na nevyhnutnosť záručného a pozáručného servisu. Preto markízy jednoznačne odporúčame kúpiť, vrátane montáže, u špecialistu na tieniacu techniku a nie v hypermarketoch.

Aby vám markíza slúžila dlhé roky a splnila všetky vaše očakávania, musíte si vybrať tú správnu. Ako na to? Prečítajte si nasledujúce tipy, ktoré vám pomôžu nájsť tú pravú markízu pre vaše potreby.

1. Výber konštrukcie

Subtílnejšia alebo pevnejšia konštrukcia?

Všetko závisí od plochy, ktorú chceme prekryť. Do šírky 5 metrov a výsuvu 3 metre svoju úlohu splní aj subtílnejšia konštrukcia, kde je pomer cena a výkon veľmi priaznivý. Väčšie zatienené plochy vyžadujú pevnejšiu, a teda drahšiu konštrukciu. Markízy je možné vyrobiť do maximálnej šírky 12 metrov s výsuvom do 4 metrov.  

V prípade, že sa jedná o miesto, kde markíza nebude príliš vystavená vonkajšiemu vplyvu (typicky pri montáži do podhľadov domu alebo balkónu), tak si môžete zvoliť otvorenú bezkazetovú markízu, čiže markízu bez ochranného boxu. Otvorená markíza je obľúbená pre jednoduchú montáž aj nižšiu obstarávaciu cenu.

Markízy sa delia na dva základné varianty: Kazetové a kĺbové (bezkazetové). Každý druh má svoje výhody.

Kazetové markízy - Látka sa navíja do špeciálnej kazety, boxu. Ten chráni látku a konštrukciu markízy pred poveternostnými vplyvmi, v stiahnutom stave, čo predlžuje životnosť markízy. V prípade, že nebudete tienenie potrebovať, môžete kazetovú markízu jednoducho zasunúť do ochranného boxu. 

Kĺbové markízy - Tento typ má výsuvné kĺbové ramená a neobsahuje žiadnu kazetu. Nie je teda na prvý pohľad tak robustná. Naopak pôsobí elegantne a decentne. V prípade, že sa jedná o miesto, kde markíza nebude príliš vystavená vonkajšiemu vplyvu (typicky pri montáži do podhľadov domu alebo balkónu), tak si môžete zvoliť otvorenú bezkazetovú markízu, čiže markízu bez ochranného boxu. Otvorená markíza je obľúbená pre jednoduchú montáž aj nižšiu obstarávaciu cenu.

2. Farba a materiál markízy

Farbu alebo vzor látky pre vašu novú markízu si starostlivo vyberte tak, aby ladila k vášmu domu. Látková časť markízy sa najčastejšie vyrába z polyesteru alebo z akrylu. Výhodou polyesteru sú žiarivé farby, no vplyvom UV žiarenia tieto farby rýchlo vyblednú. Preto odporúčame radšej siahnuť po akryle. Je stálofarebný, neprepustí vodu, nešpiní sa je naň záruka 5 rokov. Pri výbere látky sa tiež spýtajte na priepustnosť svetla, pretože tá bude určovať mieru zatienenia miesta pod markízou. Kvalitný materiál vás naviac ochráni pred UV žiarením. 

8 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred výberom farby markízy

  1. Látku zo vzorkovnice vždy vyberajte proti svetlu.
  2. Markíza môže mať kontrastnú farbu a tvoriť dominantný prvok fasády alebo môže byť zladená s fasádou, oknami či ďalšími tieniacimi prvkami.
  3. Jednofarebné látky sú moderné, nadčasové a univerzálne, pruhované sú výrazné a hodia sa skôr na vidiek.
  4. Najobľúbenejšie farby sú odtiene žltej, hnedej a zelenej. Ale pozor, žltá farba priťahuje hmyz!
  5. Modrá a biela dokážu navodiť atmosféru južných alebo severských krajín.
  6. Biela a odtiene sivej skvelo pasujú k modernej architektúre.
  7. Pod tmavou látkou bude na slnku teplejšie a zároveň viac zatemňuje.
  8. Svetlé farby prežiaria nielen terasu, ale aj interiér.
3. Ovládanie markízy

Markízu môžete ovládať manuálne alebo diaľkovo. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že diaľkové ovládanie je jasná voľba, nemusí to tak byť. Ak nebudete markízu hojne a často používať, vystačíte si aj s manuálnym ovládaním. Naopak ak ste si istí, že budete markízu pravidelne používať, odporúčame diaľkové ovládanie. Ušetrí vám čas aj prácu s neustálym vysúvaním a zasúvaním.

Inštalácia a údržba markízy

Markízy si nevyžadujú náročné stavebné úpravy, vďaka širokému výberu látok ich môžete pekne zladiť s domom, a keď ich nepotrebujete, neprekážajú. 

Pokiaľ si chcete zaistiť dokonalé pohodlie, voľte markízu s motorovým výsuvom, ktorá sa dá ovládať pomocou diaľkového ovládania. Ak ste si vybrali markízu bez motora, zapamätajte si: pri predpoklade dažďa a silnejšom vetre ju stiahnite, nahromadená voda a nápor vetra môže poškodiť konštrukciu, ak markíza predsa len zmokne, stiahnite ju, až keď látka vyschne. Pokiaľ si budete chcieť nové tienenie skutočne “hýčkať”, tak môžete látku markízy a jej konštrukciu raz za čas očistiť jemnou jarovou vodou.

Dažďový a veterný senzor sa postarajú o to, aby sa markíza včas zvinula – nenechajú ju zmoknúť a ochránia ju pred poškodením pri silnom vetre. Slnečný senzor zasa zabezpečí, aby sa vysunula a chránila terasu aj interiér domu pred nepríjemným slnečným žiarením a teplom, i keď práve nie ste doma. Po návrate vás tak nebude čakať na terase namiesto osvieženia rozpálená dlažba. 

autor: Lucia

Jul 15, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 15 336 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Peter Š.

Firma
Bratislava
5,0
Pokladanie alebo výmena podlahy

Volám sa Peter.mam35rokov bývam v bratislave.Robote pristupujem zodpovedne.robim to co ovladam a viem.co neviem a neovladam ospravedlnenim uprime nerobim.Robotu si vazim a snažím ju urobiť vždy najlepsie ako viem a tak ako keby som to robil pre seba.Vyuceni stolar s praxou,5 rokov technik vyroby tieniacej techniky s montazou a skusenosti domaceho majstra.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter Š.

Živnostník
Myjava
4,9
Montáž okien

Zaoberám sa servisom plastových okien a dverí, opravou a inštaláciou žalúzií, elektroinštaláciami, prácami hodinového manžela a autodopravcov do 3,5t. Pracovný okruh od ZA po BA.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jozef J.

Firma
Volkovce
4,9
Vonkajšie žalúzie

Ponúkam služby ohľadom návrhu, údržby a realizácie záhrady na kľúč a tiež aj zameranie a montáž exterierovych a interiérových žalúzií a sietí proti hmyzu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Andrej S.

Firma
Trnavský kraj
4,9
Servis okien, oprava okien

Sme firma poskytujúca kvalitné služby v oblasti servisu a údržby plastových a eurokien. Samy si uvedomujeme, že o okná sa treba pravidelne starať aby sa predĺžila ich životnosť a preto sme tu vždy pre Vás

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Lubomir O.

Firma
Bratislava
4,9
Servis okien, oprava okien

Stovky kvalitne servisovaných nehnuteľností. 1 rok záruka na zrealizovaný servis. Doprava v BA a obhliadka zdarma. Nové žalúzie a sieťky proti hmyzu. Vonkajšie predokenné rolety a žalúzie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8
Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jozef G.

Firma
Prešov
4,8
Hodinový manžel

Hodinový manžel, skúsenosti v mnohých oborov. Skladanie nábytku, vodoinštalácia, plávajúce podlahy, dlažba, obklady, údržbárske práce, maľovanie, kompletné prerábky bytov, domov....

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter A.

Firma
Košice
4,7
Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7
Obklady, dlažby

Viac ako 25 ročné skúseností s rekonštrukciami a úpravou bytov a domov . Terasy, pergoly,sedenia,detské ihriská,domčeky na stromoch Kúpelne ,toalety, obklady a dlažby Podlahy,sdk,omietky,stierky,malovky Poradenstvo Kreatívny prístup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Matúš C.

Firma
Holice
4,5
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Markízy

Nižšia cena195,00 €/ks
Priemerná cena244,60 €/ks
Vyššia cena286,00 €/ks
Pošlite dopyt 15336 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte odborníka na markízy? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt