Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Pergoly

Ako si vybrať správnu pergolu?

Hľadáte strechára na pergoly? V tejto kategórii máme 13 608 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako si vybrať správnu pergolu?
Pergoly

Ako si vybrať správnu pergolu?

Sedieť na terase, balkóne či záhrade v príjemnom tieni pergoly, užívať si dobre vychladený nápoj a krásne letné počasie… Lákavá predstava, že? Tiež uvažujete nad novou pergolou? Výberom tej vhodnej zvýšite komfort a samozrejme i estetické pôsobenie vášho domu, záhrady či balkóna. Pergola Vám dopraje príjemný chládok v čase letných horúčav i prístrešok, keď sa krásny letný deň náhle zvrtne v búrku.

Kde umiestniť pergolu?

Jedna z prvých a zásadných otázok pri výbere pergoly je jej umiestnenie. Podľa definície je pergola stavbou, ktorá nie je zo všetkých strán uzavretá a zároveň je jej súčasťou prestrešenie. Môže byť súčasťou hlavnej stavby, alebo voľne stojaca. Najpopulárnejším riešením je umiestnenie pergoly k domu tak, že sa ho jednou alebo i dvoma stenami dotýka.

Takouto inštaláciou ušetríte na materiáli a v konečnom dôsledku samozrejme tiež na financiách a taktiež vytvoríte prechodný priestor medzi interiérom a exteriérom ideálny pre relax na čerstvom vzduchu len na krok od Vašej domácnosti. Ak však disponujete veľkou záhradou, vhodným riešením môže byť práve voľne stojaca pergola umiestnená na strategickom mieste – napríklad v blízkosti bazéna. Ako vybrať rozmery? 

Dôležité je zamyslieť sa taktiež nad ideálnymi rozmermi pergoly, ktoré samozrejme závisia od toho, ako budete priestor využívať. Pokiaľ chcete pergolu využívať na stretnutia s rodinou a priateľmi, dbajte na to, aby sa pod ňu komfortne zmestilo stolovanie či iný nábytok. Väčšina výrobcov ponúka typizované rozmery, ktoré Vás často vyjdú výrazne lacnejšie, než pergola na mieru. Tej sa pravdepodobne nevyhnete napríklad v prípade, ak chcete šírku prestrešenia prispôsobiť rozmerom domu.

Šírka pergoly by mala byť aspoň 1,5-2m, čo je dostatočný priestor pre pohyb dvoch osôb. Vysoká by mala byť minimálne dva metre, ideálne samozrejme aj viac. Ako to už býva, najlepšou voľbou je pravdepodobne zlatá stredná cesta – priestor pod pergolou by nemal byť príliš stiesnený, ale zároveň by konštrukcia nemala zatieniť priveľkú časť záhrady. Ak plánujete skutočne veľkú pergolu, nezabúdajte, že pri ploche cez 25m2 budete pre výstavbu potrebovať stavebné povolenie.

A čo materiál?

Dva najčastejšie používané materiály pre pergoly sú drevo a kov. Ak ste zástancom tradičných a prírodných materiálov, drevená pergola Vás určite nesklame. Tento materiál má svoj nezameniteľný šarm a dokonale doplní akúkoľvek drevostavbu, chatu či chalupu. Nesmie sa však zabúdať na pravidelnú údržbu, ktorú drevo vyžaduje, aby si zachovalo svoj vzhľad a pozitívne vlastnosti.

Z kovov sa na konštrukciu pergol používa predovšetkým hliník. Hliníkové pergoly sú pevné, pomerne lacné a nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Navyše svojou eleganciou spĺňajú všetky estetické požiadavky a dostupné sú v takmer neobmedzených farebných prevedeniach.

Otázka prestrešenia pergoly

Okrem materiálu samotnej konštrukcie pergoly musíme tiež venovať pozornosť materiálu a typu prestrešenia. Na výber máme medzi fixným alebo posuvným prestrešením. Výhodou fixných striech je najmä ich nižšia cena. Výber materiálov je tu široký, populárnym riešením je napríklad polykarbonát, ktorý vzhľadom pripomína sklo a vyznačuje sa odolnosťou a jednoduchou údržbou.

Pohyblivé strechy si vyžadujú vyššiu investíciu, no ich popularita svedčí o ich mnohých výhodách. Na výber máme medzi systémami rolovacími, zaťahovacími či medzi pergolami so sklápacími lamelami. Pri tomto type prestrešenia je len na Vás, kedy sa rozhodnete svoju pergolu sprístupniť slnečným lúčom a kedy ju naopak ochrániť pred vplyvmi počasia.

Ak pergolu inštalujete pred okná obytných miestností, posuvná strecha zabezpečí dostatočné preslnenie interiéru, keď pergolu práve nevyužívate. Využijete ju aj v zime, ak nechcete, aby sa na streche pergoly zadržiaval sneh. Posuvné strechy sú obvykle vyrábané z nepremokavých textílií či z PVC a vo väčšine prípadov sú pohodlne ovládané elektricky, alebo i diaľkovo.

 

autor: Natália

Jul 6, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 17 989 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Patrik P.

Živnostník
Šaľa
4,9

Oprava strechy

Ponukame vyrobu drevostavieb na mieru.Výroba drevostavieb, altanky,pergoly na terasu krovy,prístrešky na auto,prístrešky pre viac aut atd. Pouzivame certifikovane produkty

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Viktor K.

Firma
Banská Bystrica
4,8

Tesár, krovy, väzníky

Mám 29 rokov. Robím v oblasti drevostavieb hlavne projekčnú činnosť (projekty, projektové dokumentácie, zahradne domceky, detske domceky a dalsie produkty z dreva,...) od navrhu, ponuku, vyrobu, realizaciu, dovoz,montáž.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Branislav H.

Firma
Bratislava
4,7

Obklady, dlažby

Viac ako 20 rocne skusenosti s rekonstrukciami a upravou interierov a exterierov Kreativny pristup Kvalita

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Attila H.

Firma
Šamorín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás naučili profesionalite. Poskytujeme široké spektrum stavebných služieb, ktoré vykonávame s maximálnou spoľahlivosťou. Od zákazníka nežiadame dopredu zálohy. Špecializujeme sa na: Výstavba domov a záhrad na kľúč Rekonštrukcie domov a bytov Obkladačské, maliarske a sadrokartonárske práce Kompletné elektroinštalačné a vodoinštalačné práce Ploty, zámkovú dlažbu a ostatné exteriérové podlahy Zatepľovanie fasád Záhradné domčeky, altánky, prístrešky, bazény a prekrytia Búracie, terénne a upratovacie služby a iné Našou výhodou oproti konkurencii, je náš novootvorený showroom v Šamoríne. Tu si môžete pozrieť našu prácu, ale zároveň si môžete vybrať materiály a technologické postupy. Portfólio činností sme rozšírili a teraz vieme Váš dom vizuálne spracovať, 3D vymodelovať, vytlačiť na 3D tlačiarni a špeciálne odprezentovať.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milos B.

Firma
Trnava
4,6

Montáž, skladanie nábytku

Som vyuceny stolar a zaroven je to aj moj konicek Celozivotna prax v stolarskych pracach. Specializujem sa na montaz kuchynskych liniek.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ivan P.

Firma
Banská Bystrica
4,5

Maliar, Maliarske práce

Mladý šikovný stavbár mám skúsenosti z viac odborov. Ale hlavne Maľovanie, tapetovanie, ( školenia HELA) zateplenia fasád, striech, práca s sadrokartónom ( certifikát od isoveru a rigips) drobné úpravy elektriny (paragraf 21) kompletné prerábky jadier bytov a domov. Obkladanie keramické obklady, laminátový obklad, pokládka zámkovej dlažby. A mnoho iného, žiadna stavebná práca nie je pre nás problém. Máme za sebou viac ako 60 projektov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Pergoly

Nižšia cena1 744,00 €/ks
Priemerná cena2 957,25 €/ks
Vyššia cena4 738,00 €/ks

Pošlite dopyt 17989 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte strechára na pergoly? V tejto kategórii máme 13 608 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt