Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Cementový poter

Ako správne aplikovať cementový poter

Hľadáte natierača na cementový poter? V tejto kategórii máme 19 520 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako správne aplikovať cementový poter
Cementový poter

Ako správne aplikovať cementový poter

Cementový poter, nazývaný aj poter na betón je vhodný do každého interiérového či exteriérového priestoru. Prečítajte si aké materiály a postup sú potrebné pri aplikácii cementového poteru.

Predtým ako sa dostaneme ku konkrétnej téme správnosti aplikácie cementového poteru, si opíšeme čo to poter vlastne je a aký je jeho účel. Poter je vrstvou materiálu používanou na stavebnú konštrukciu zvanú podklad. Trh ponúka rozličné typy poterov s vlastnými špecifikáciami, no v našom článku sa zameriavame už na konkrétny typ poteru – cementový poter. Podlahová stierka je takisto názvom, pod ktorým nájdete potery.

Funkciou poteru je zakončiť podlahovú vrstvu a prispieť k estetickej funkcii podlahy. Potery je  možné nanášať ručne alebo strojovo, no na aplikáciu je potrebné splniť viacero technických požiadaviek. Práca s potermi je náročná, keďže potery by mali byť spracovávané počas celého procesu aplikácie. 

Prečo si vybrať práve cementový poter? 

V našom článku sa sústredíme na cementový poter, nazývaný aj poter na betón. Tento poter je vhodným výberom do každého interiérového či exteriérového priestoru. Či sa jedná o rozsiahle obytné priestory alebo napríklad garážové priestory, cementový poter je využiteľnou voľbou. Jeho využiteľnosť je efektívna aj v priestoroch s vyššou vlhkosťou, ako aj pri pokladaní plávajúcich poterov a poterov s podlahovým vykurovaním. 

Aké materiály a nástroje sú potrebné pri aplikácii cementového poteru?

Ak sa púšťate do aplikácie poslednej vrstvy podlahovej vrstvy, práca musí byť vykonaná precízne, čo znamená, že na jej vykonanie potrebujeme použiť vhodné materiály či nástroje. Základným materiálom potrebným na cementový poter je vo vhodnom pomere namiešaný samotný cement, kameninová frakcia a voda, zhmotnené do správnej konzistencie.  Avšak, pred aplikáciou poteru na podklad musí byť terén, na ktorom budeme pracovať zameraný. Na meranie používame vodováhy, nivelačné prístroje, určujeme a zaznačujeme výšky poteru.

Podklad, na ktorý sa následne aplikuje poter musí byť zbavený nečistôt, nedostatkov, starých náterov a vyhovieť technickým parametrom pre ďalšie pokračovanie práce. Preto, ak je to potrebné povrch frézujeme. Okrem zbavovania nečistôt sa musíme uistiť o rovnosti povrchu. Pri príliš nerovnom povrchu, vkladáme medzi podklad a poter deliacu vrstvu v podobe fólie, ktorá slúži zároveň ako izolačná vrstva podlahy. Finálne, cementový poter môžeme aplikovať ručne alebo liatím. Pri ručnej aplikácii sú potrebné lopaty a v úplnom závere rozprestieranie a vyhladzovanie pomocou laty. 

Pracovný postup

Príprava pred poterom

Pred každou stavebnou úpravou treba zvážiť všetky vplyvy, ktoré môžu ovplyvniť náš pracovný postup. Samozrejmosťou je prvotná obhliadka terénu a definovanie toho, čo v danom priestore chceme vykonať. Ide o interiérovú alebo exteriérovú úpravu? Aký veľký priestor ideme upravovať, čo chceme v danom priestore dosiahnuť? Na týchto otázkach stojí napríklad rozhodnutie o tom, v akej pevnosti bude pripravený náš cementový poter, aj to koľko kg cementu budeme potrebovať. Výber kameninovej frakcie záleží od výšky poteru, ktorý sa určuje na základe jeho funkčnosti. Ak chceme napr. zavedenie podlahového kúrenia, jeho výška bude vyššia. Do poteru je možné pridať rozličné prísady, ktoré ovplyvňujú jeho funkciu. Všetky rozhodnutia by mali predchádzať samotnú úpravu povrchu. 

Nie len príprava v rámci rozhodnutí je dôležitým začiatkom procesu. Príprava pred poterom znamená aj samotnú mechanickú prípravu povrchu. Podklad pod poterom musí byť pevný, nesmú sa z neho uvoľňovať akékoľvek častice. Musí byť vyčistený od všetkých nečistôt a prachu, ak sa na podklade nachádza stará farba či lepidlá, tie musia byť takisto odstránené. 

Spracúvanie poteru

Na vyčistený povrch sa kladie alebo leje zmiešaný cementový poter vo vybranej zrnitosti. Práca s materiálom nie je najjednoduchšia, pretože cement sa musí spracovávať od začiatku doby tuhnutia. Spracovanie je buď ručné alebo strojové. Pred samotným kladením materiálu sa zameria výška daného poteru. Pri interiérových a exteriérových povrchoch je nanášaný v hrúbke 20 až 50 mm, pri povrchoch s podlahovým kúrením v hrúbke 60 až 80 mm. Poter je zarovnávaný pomocou vyhladzovacej laty.

Pri cementovom potere si treba dávať pozor aj na klimatické podmienky, v ktorých pracujeme. Cement je citlivý na teplotné výkyvy a po aplikácii materiálu musíme dbať na to, aby teplota v priestore neklesla pod 5°C a nestúpla nad 30°C. To by mohlo narušiť správne zretie. Okrem klimatických podmienok je dôležité aj neustále vlhčenie materiálu. Pre kvalitne vykonanú prácu musí materiál správne dozrieť, čo znamená, že nanesený cementový poter nesmie vyschnúť skôr ako vytvrdne. Preto je potrebné neustále vlhčenie, pri ktorom nanesený poter dozrieva rovnomerne a nevytvárajú sa v ňom trhliny. Tento proces trvá 2-7 dní, v letnom období dlhšie, okolo 14 dní.

Čo sa týka nanášania materiálu pri podlahovom kúrení, pracovný postup je rozdelený do dvoch fáz. Prvá fáza zahŕňa nanášanie poteru do úrovne rozvodov. Nasleduje jej zatuhnutie. Druhá fáza nanášania zahŕňa zalievanie podlahových rúrok do výšky najmenej 45 mm, po čom nasleduje opätovné tuhnutie. Podlaha je úplne dozretá a pevná až okolo 28 dňa, dovtedy treba dbať na správne klimatické podmienky v priestore aplikácie. 

Úprava povrchu

Jednou z nevýhod betónového povrchu, teda cementového poteru je jeho nerovnosť po jeho uschnutí. Preto je potrebné povrch brúsením vyhladiť alebo na neho použiť nivelačný poter. 

Cieľom tohto článku bolo objasniť aké práce zahŕňa aplikácia cementového poteru a s ním spojené špecifiká. Ak ste si vybrali cementový poter vedzte, že jeho výhody sú rozsiahle. Medzi hlavné plusy patrí výrazná odolnosť voči vlhkosti, mrazu, škrabancom a oterom či ohňovzdornosť a dlhá životnosť. To ho radí medzi materiál, ktorý je široko využiteľný v mnohých priestoroch. 

autor: Marek

Apr 26, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Priemerné ceny

Cena za: Cementový poter

Nízka cena7,00 €/m2
Priemerná cena7,83 €/m2
Vysoká cena8,50 €/m2

Pošlite dopyt 19520 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte natierača na cementový poter? V tejto kategórii máme 19 520 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt