Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Pokladač, obklady

Ako správne obkladať steny a podlahy

Hľadáte obkladača či pokladača na obklady? V tejto kategórii máme 15 632 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako správne obkladať steny a podlahy
Pokladač, obklady

Ako správne obkladať steny a podlahy

Obkladanie je zručnosťou, ktorá obohatí vašu odbornosť v remeselníckych prácach a môže vám ušetriť peniaze za majstra, keď ste si pre váš domov vybrali perfektné dlaždice. Či už obkladáte kuchyňu, kúpeľňu alebo chodbu, musíte dodržiavať určité pravidlá, aby ste ako výsledok svojej rekonštrukcie dosiahli trvalý a atraktívny vzhľad.

Na začiatok sa pozrime na najlepší spôsob domáceho plánovania, ktorý vám pomôže zabezpečiť úspech pri obkladaní.

Ako plánovať obkladanie?

Typ a štýl

Len čo sa rozhodnete vykachličkovať izbu alebo miestnosť vo svojom dome, nájdite si čas na to, aby ste si vybrali správne dlaždice, ktoré vyhovejú vášmu osobnému vkusu aj zvolenému miestu. Zvážte, v aký vzhľad dúfate, a nech už ide o textúrované dlaždice, mozaiky alebo lesklú dlažbu, premyslite si najlepší typ dlaždíc pre danú miestnosť.

Odolnejšie dlaždice sa napríklad hodia do kuchynských priestorov okolo linky vyžadujúcich časté umývanie a prichádzajúcich do styku s rôznymi tekutinami. Pre kúpeľne a miestnosti s častým výskytom vlhkosti pravdepodobne zvolíte hladké povrchy.

Množstvo a rezerva

Potom starostlivo zmerajte priestor, aby ste vedeli, aké množstvo bude potrebné objednať, a aby ste si mohli naceniť, čo vám váš rozpočet dovolí. Berte do úvahy odhadovanú rezervu. V predajniach je zvykom navýšiť každú objednávku o 10 %, aby ste mali istotu, že máte pre svoj projekt dostatok dlaždíc, a berú sa tým do úvahy ľudské chyby a poškodenia.

Aj prekážky ako rúry, elektrické zásuvky atď. v ktorejkoľvek miestnosti vášho domu môžu ovplyvniť množstvo potrebných dlaždíc a tiež to, ktoré nástroje budete potrebovať, takže na to pri plánovaní nezabudnite. 

Ako pripraviť povrch pre obklady?

Keď už ste sa rozhodli pre svoje dlaždice, je načase pripraviť povrchy tak, aby boli pripravené na obkladanie. Čistý a hladký povrch je veľmi dôležitý preto, aby ste dosiahli najlepší štart. Čo to však zahŕňa:

 • Pomocou kladiva a špachtle alebo sťahovacieho noža z povrchu odstráňte všetky staré dlaždice alebo tapety.
 • Posúďte stav steny; skontrolujte, či je rovná a či v nej nie sú menšie otvory alebo praskliny. V prípade potreby opravte otvory a praskliny omietkou.
 • Pri akýchkoľvek odkrytých trámoch alebo novom debnení naneste pomocou lepidla alebo skrutiek podľa pokynov výrobcu na podklad vhodné cementové podkladové dosky. Pomôže to pri hydroizolácii a vyrovnaní obkladov.
 • Väčšina typov lepidiel na dlaždice vyžaduje pred aplikáciou lepidla utesnenie povrchu. Najskôr si prečítajte pokyny výrobcu.
 • V tejto fáze vyhľadajte v prípade potreby radu od profesionálov – o tom, či je vaša dlažba pripravená, rozhodne správne vykonanie tejto práce.

Obkladať najprv stenu alebo podlahu?

Hoci môžete obkladať najskôr podlahu, prevládajúci názor na základe skúseností je, že ak obkladáte obe, je jednoduchšie obkladať najskôr steny a potom podlahu.

Tým zaistíte, že podlahové dlaždice budú čistejšie, pretože po ich inštalácii už nebude treba robiť veľa práce. Dobrou možnosťou je obložiť steny s výnimkou spodného radu, potom vydláždiť podlahu a nakoniec spodný rad na stenách.

Z veľkej časti je to však vecou osobných preferencií. Ak najskôr dláždite podlahu, hlavnou výhodou je, že keď začnete s opravou obkladov, môžete skryť zárezy v podlahových dlaždiciach na miestach, kde sa stretávajú so stenou.

Kde začať a ako postupovať?

Jednou z najväčších chýb pri obkladaní je, keď neurčíte správne miesto, z ktorého by sa dalo vychádzať. Pri označovaní obkladov stojí za to pomocou úrovne označiť všetky rôzne výškové body na jednej stene, t.j. podlahu, strop, hornú časť okna, spodnú časť okna, hornú časť architektúry dverí spolu s plochami, ktoré by mohli vyžadovať špeciálnu prácu, napríklad osadenie malého kúsku dlaždice. Tak dostanete línie, podľa ktorých sa dlaždice budú ukladať najlepšie.

Pomocou dlaždice si vyznačte najlepšie miesto, kde začať, aby ste neskončili pri nutnosti osadzovania nejakých hlúpych malých kúskov na viditeľné miesto.

Keď to urobíte, označte, kde bude spodný škárovací spoj, a potom fixkou označte celú miestnosť, kde bude váš nový horizontálny východiskový bod. Rovnako ako je uvedené vyššie si vytvorte vertikálny východiskový bod.

Je potrebné rezať dlaždice, aby sa zmestili do priestoru?

Pri takmer akomkoľvek projekte obkladov budete musieť zvolené dlaždice rozrezať na veľkosť, ktorá presne zapadne do daného priestoru. Existujú dva hlavné dôvody:

 1. Je nepravdepodobné, že dĺžke a šírke vašej steny alebo podlahy bude vyhovovať tvar zakúpených dlaždíc, pretože neboli navrhnuté špeciálne pre vašu miestnosť, čo znamená, že dlaždice pre okraje miestnosti bude potrebné rezať.
 2. Vo väčšine miestností sú rôzne prekážky, ako napríklad zásuvky, toalety, umývadlá a potrubie, ktoré obkladanie skomplikujú.

Ak chcete rezať dlaždice, zmerajte ich aj niekoľkokrát, aby ste ich narezali na správne rozmery. Občas majú vzor alebo horný okraj, ktorý je pri ich označovaní na rezanie potrebné zohľadniť. Používajte náradie, s ktorým sa cítite sebaisto; na výber sú ručné alebo elektrické rezačky, sekáče na dlaždice a orezávače.

Ako obkladať stenu – krok po kroku 

 1. Najskôr zafixujte obušok vodorovne do polohy, ktorú ste predtým označili ako svoj nulový bod, a potom znova skontrolujte úroveň
 2. Začínajúc uprostred steny na zvislom referenčnom bode, rovnomerne rozotrite lepidlo a položte naň prvú dlaždicu.
 3. Postupujte pozdĺž steny a pomocou rozper medzi dlaždicami zaistite ich rovnomerné rozmiestnenie. Pokračujte hore stenou a podľa potreby rozrežte všetky dlaždice na požadovanú veľkosť.
 4. Keď skončíte a prvý rad dlaždíc je dostatočne pevný, vyberte obušok a zafixujte spodný rad dlaždíc.
 5. Ak na zakrytie surového okraja používate hranovaciu pásku, umiestnite ju na miesto so spodným okrajom pod koncovú dlaždicu prvého radu a potom na nej pokračujte v postupe nahor po stene.
 6. Keď je lepidlo dostatočne suché, odstráňte všetky vyčnievajúce rozpery spolu s prebytočným lepidlom.
 7. Škáry medzi škridlami škárujte pomocou škárovacej malty a vtláčajte ju do medzier medzi nimi. Injektáže robte vždy len toľko, koľko stihnete, kým malta nezačne tvrdnúť na povrchu dlaždíc, pretože ju treba vypláchnuť špongiou z miest, na ktorých byť nemá. Injektážnu maltu pred umytím zarovnajte, zanechá peknú povrchovú úpravu, a nevyberajte ju priamo zo špár.
 8. Nakoniec všetky prebytočné zvyšky injektážnej zmesi z dlaždíc očistite vlhkou špongiou a počkajte, kým zmes medzi dlaždicami nevyschne. Po pár hodinách prečistite suchou handričkou, aby ste dosiahli konečnú úpravu.
 9. Vo vlhkých priestoroch používajte na spojoch kvalitný silikón podľa pokynov výrobcu.

Po zaschnutí injektážnej malty môžete na obklady pridať ozdoby, závesy a ak ste obkladali kúpeľňu, napustite vaňu alebo sprchu a vystavte dlaždice vlhkosti.

Ako obkladať podlahu – krok po kroku

 1. Dbajte na to, aby bola podlaha pevná a aby sa neohýbala pod nohami. Na drevené podlahy by mali byť položené 6 mm hrubé listy podložnej cementovej dosky spojené s podlahou lepidlom na dlaždice a skrutkami alebo oddeľovacou rohožou podľa pokynov výrobcu. Potom pomocou flexibilného lepidla nainštalujte požadované dlaždice.
 2. Rozhodnite sa podľa vzoru, ktorým sa chystáte obkladať dlaždice, a nájdite miesto, odkiaľ je najľahšie začať. V štvorcovej miestnosti je to obvykle skôr stred ako jedna z hrán.
 3. Položte si pravítko, aby ste sa uistili, že prvý riadok je rovný, a postupujte podľa toho k okrajom miestnosti. Rozložte na podlahu lepiacu plochu a uložte na ňu dlaždice. Dbajte na to, aby spodná strana dlaždíc bola úplne pokrytá lepidlom, pretože by pod nimi mohlo dôjsť k prasknutiu.
 4. Použite rozpery, aby ste zaistili rovnomerné rozloženie dlaždíc a vyvarujte sa chôdze po nich, kým lepidlo úplne nevyschne. Na dlaždice väčších rozmerov, najmä na leštené hotové dlaždice, stojí za to použiť systém spôn na zaistenie rozstupov a vyrovnania.
 5. Po zaschnutí škárujte dlaždice podľa pokynov v časti o stenových dlaždiciach.
 6. Niektoré dlaždice, napríklad prírodný kameň a porcelán, je potrebné po položení utesniť. Spýtajte sa predajcu na podrobnosti o ošetrení dlaždíc a postupujte podľa pokynov výrobcu týkajúcich sa tesniacich a čistiacich prostriedkov.

Základné nástroje a vybavenie

Bezpečnostné vybavenie

Ochranné okuliare a rukavice
Protiprachová maska alebo respirátor

Súprava náradia

Pravítko
Pero, fixka alebo ceruzka
Meracie pásmo
Stierka
Vodováha
Hladší tmel

Dlaždice a materiály

Dlaždice podľa vášho výberu s odhadovaným prebytkom
Sadra (na vyplnenie otvorov)
Utesňovač
Rozpery pre dlaždice
Lepidlo na dlaždice
Škárovacia hmota
Obloženie dlaždíc
Špongia a handrička

Iné dodatočné vybavenie

Rezačky dlaždíc – pílka na kov
Nastreľovacia pištoľ

autor: Milan

Jun 22, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 23 973 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Peter M.

Firma
Bratislava
4,9

Pokladač, obklady

Hodinovy manzel, drobne elektro opravy, montaz svietidiel, obkladacske prace, montaz nabytku, pomocne prace v zahrade, montaz vstavanych skrin, drobne murarske prace, pomoc pri preberani novostavby,...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Bruno F.

Živnostník
Malacky
4,9

Pokladač, obklady

Venujem sa prevažne lepeniu obkladov a dlažieb a finalizácii. Samozrejmostou sú prerábky a murárske práce, či práce so sadrokartónom ale aj maliarske práce. Túto prácu mám ako hobby a mám rád dobre odvedenú prácu a pocit z nej.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír F.

Firma
Bratislava
5,0

Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek G.

Firma
Dunajská Lužná
5,0

Pokládka dlažby

Dobrý deň, záleží nám hlavne na dobre odvedenej práci a spokojnosti zákazníka. V prípade potreby či, otázok nás neváhajte kontaktovať. Stavebnej činnosti sa venujeme viac než 10 rokov. POKLADANIE LAM.PODLÁH A PARKETY MONTÁŽ VNÚTORNÝCH(interiérových)DVERÍ Dovoz-odvoz Elektroinštalácie Drobné búracie práce Hodinový majster Vypratavanie priestorov Záhradnícke práce Vizualizácie záhrad, bytov, domov (aj 3D) A mnoho ďalších….:)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Radko C.

Živnostník
Nitra
5,0

Obklady, dlažby

20 ročná prax. Monoliticke stavby, hrubé stavby rodinných domov, strechy,zateplovanie, podbytie,omietky,obklady dlažby, nakomplet kúpeľne aj zo sanitou, sadrokartóny, zámkové dlažby a mnoho iného.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Filip R.

Firma
Macov
5,0

Montáž, skladanie nábytku

15 ročné skúsenosti s rekonštrukciami rôzneho charakteru, aj na kľúč(nacenenie, vypracovanie projektu, úradne náležitosti, jednoducho všetko). Prerábky bytov, domov, garáži, predajni, skladov, strojov, aút, výrobných liniek Flexibilita a prispôsobovanie sa požiadavkám zákazníka. Bežne rady sú zdarma. Nie na všetko viem odpoved, ale vzdy hľadám riešenia u odborníkov, ktorých som za tu dobu spoznal. slova typu, neviem, nedá sa, nepoužívam. Pri návštevách zákazníkov, používam špeciálne zariadenie na likvidáciu patogenov, ktoré sa využíva v slovenských laboratóriách na ochranu zdravia výskumných pracovníkov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Erik B.

Firma
Banská Štiavnica
5,0

Murárske práce

Dobrý deň, sme stavebná spoločnosť ktorý poskytuje vysokú kvalitu a prevedenie svojich služieb. Robíme stavebné práce od vonkajšku po interiér. Pre bližšie informácie bud na webe alebo telefonicky. Tešíme sa na vás kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan S.

Firma
Košice
5,0

Murárske práce

Mam vyse 15 rokou prax v vstavebnictve, zaoberam sa vecsinou pracev interiery, pracujeme v dvojici, nasim cielom je splnit zakazku zakaznikom co najlepsie a kvalitne

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Adam Š.

Živnostník
Dunajská Lužná
5,0

Obklady, dlažby

Ponúkam rôzne stavebné práce - rekonštrukcie bytov, realizácie kúpeľní, vodoinštalčné práce, lepenie obkladov a dlažieb. Montáž sadrokartónových stropov, maliarske práce, elektroinštalačné práce, montáž zárubní, pokládka plávajúcej podlahy a iné…

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9

Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Július Š.

Živnostník
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Skúsenosti : stavebná prax , rodinné domy, rekonštrukcie bytových priestorov od A po Z, likvidácia stavebných materiálov + upratovanie od hrubej špiny + hĺbkové upratovanie, projekty, návrhy, riešenia, vysvetlenie stavebných postupov a použitých materiálov +férové cenové kalkulácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Mario S.

Živnostník
Sereď
4,9

Montáž svietidiel

Vyštudovaný elektrikár v Trnave komenskeho 1. Skusenosti 10tky domov a bytov, zásuvky, vypínače, podlahové kúrenie elektrické, stropné svetlá, lustre, LED pásy vonkajšie vnútorné, zapojenie spotrebičov, bodové svetlá,pohybove senzorové svetlá,stropné ventilátory, bleskozvody - revízie Obklady, dlažby,parkety,vinyl, sadrokartóny Dom na kľúč :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dušan L.

Firma
Vyšný Kazimír
4,9

Nábytok

Som spoľahlivý zákazníkom vychádzam v ústrety. Ešte som nemal zákazníka ktorý by nebol spokojný či z cenou alebo kvalitou vykonanej práce...............

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Karol J.

Živnostník
Košice
4,9

Rekonštrukcia bytu

Zdravím, mám 31 rokov a ponúkam rôzne stavebné práce. Omietky,sieťky, práca so sadrokartonom, znížené stropy, podlahy, obklad dlažba kúpeľňa wc, a mnoho ďalšieho. V prípade ak by ste mali záujem po telefonickom alebo mailovom dohovore viem prísť pozrieť vami zadanú prácu, pripraviť zdarma cenovú ponuku.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Viacheslav K.

Firma
Ružinov
4,9

Obklady, dlažby

Robím obkladačské práce. Cena dohodou po obhliadke.Mám 20 -ročnú prax v stavebníctve. Päť rokov robím len obklady a dlažby.Zodpovedný prístup a profesionálny nástroj.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Igor T.

Firma
Modra
4,9

Maliar, Maliarske práce

Maliar-natierač. Maľovanie interiérov a exteriérov, stierkovanie, dekoratívne úpravy. Profesionálny prístup, spoľahlivosť. Možnosť prác aj typu " hodinový manžel", práce drobných opráv.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Serhii R.

Firma
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Pomôžem vám dať všetko do poriadku.Dokoncovanie holodomov a holo bytov, Prerabky,Rekonstrukcie bytov. Ponúkam svoje služby ako majster, ktorý dokaže opravovať, inštalovať, premiestňovať, & byte a najmä za spravodlivé ceny. . Iné interiérové práce > montáž políc, vešiakov, regálov > upevnenie obrazov > montáž záclonových tyčí > tmelenie sprchovacích kútov a vaní > výmena zámkov a kovaní dverí > montáž zrkadiel > oprava zásuviek (šuplíkov) > Výmena WC klasické a moderné . > Upchaté WC, vymena a prerobenie renovovať . > Výmena vodovodnej batérie (drez, umývadlo, vaňa, sprcha) . > Výmena sifonov . > Výmena ventilu práčky, umývačky . > Montáž, rekonštrukcia a výmena rozvodov vody . > maľovanie stien > natieranie radiátorov a zábradlí > Pripoejenie práčky, umývačky riadu, elektrický sporák, digestor, indukčný > Vodoinštalatérske > zavesenia zrkadlá do vaničky , svetelne a t.d

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Julius K.

Živnostník
Bratislavský kraj
4,9

Pokládka dlažby

Poskytujem maliarske práce,(prax 2 roky) tapetovanie(prax 2 roky) hodinový manžel,atď. Nebojím sa žiadnej práce. Ozvite sa ,vyskúšajte a uvidíte sami 😁

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dušan D.

Firma
Malacky
4,9

Maliar, Maliarske práce

Robime murarske prace zamkova dlazba,stavane ploti ,priecky,zateplovanie,buracie prace,vykopove prace,asvalt,sme ptecizni a spolahlivy a cenovo vyhodny..

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Pokladač, obklady

Nižšia cena11,00 €/m2
Priemerná cena14,26 €/m2
Vyššia cena20,00 €/m2

Pošlite dopyt 23973 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte obkladača či pokladača na obklady? V tejto kategórii máme 15 632 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt