Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Pokládka parkiet

Ako správne položiť parkety?

Hľadáte pokladača na pokládku parkiet? V tejto kategórii máme 17 640 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako správne položiť parkety?
Pokládka parkietAko správne položiť parkety?

Rozmýšľate nad novou podlahou alebo modernizáciou tej starej a do oka vám padli drevené parkety? Či už sa rozhodnete pre montáž sami alebo si na pomoc zavoláte skúsených odborníkov, určite chcete, aby konštrukčná životnosť parkiet vydržala desiatky rokov. Čo všetko by ste teda mali vedieť predtým, než sa do samotnej pokládky parkiet pustíte?

Skontrolujte si parkety a návody na montáž

Drevo je prírodný materiál, ktorý má rôznu štruktúru či farbu, a preto je každý jeho kus unikátny. Na začiatku montáže nezabudnite skontrolovať parkety (aj v prípade, že sa priamo na pokládke nepodieľate). Skúste ich spolu s montážnikmi vybrať a rozložiť po miestnosti, aby ste videli, ako bude celý dizajn podlahy vyzerať. Dosky v balíku môžu byť mierne rozdielnej farby, preto ich rozložte tak, aby ste dosiahli požadovaný odtieň a vzhľad podlahy. 

Pred pokládkou treba každú dosku vizuálne prezrieť a oddeliť dosky, ktoré nie sú na položenie vhodné. Majte na pamäti, že dizajn parkiet nie je možné po pokládke reklamovať. Ak sa chystáte pokladať parkety sami, nezabudnite si predtým prečítať návod na montáž a postupujte podľa neho.

Čo je potrebné vedieť pred pokladaním drevených parkiet 

Parkety nepokladajte do nevykurovaných, vlhkých, sanitárnych či mokrých priestorov (priestory sauny, malé kúpeľne) alebo do vonkajšieho prostredia. Hotové parkety nesmú byť pokladané v priestoroch, v ktorých sa na podlahu môže dostať striekajúca voda. Stojaca voda totiž vniká do dreva a môže ho trvale poškodiť. 

Pred pokládkou skladujte parkety v originálnom balení, aspoň 48 hodín v miestnosti, v ktorej sa budú pokladať, aby sa aklimatizovali. Balíky parkiet otvorte tesne pred montážou. V prípade, že vám ostane nevyužitý materiál, nanovo ich zabaľte a zalepte. 

Pred pokládkou parkiet musia byť ukončené práce ako dlažby, obklady, stierky, maľovanie, vypínače. Parkety by sa mali klásť na voľné, vypratané a vyčistené plochy. Povrch podkladu musí byť bez puklín a odlomených častí. Staré podlahy a uvoľnené podlažia musia byť odstránené. Podklad, na ktorý budete parkety montovať, musí byť rovný, tvrdý a kompaktný. V prípade, že nevyhovuje, musíte ho pred začatím pokládky dôkladne pripraviť. 

Ak idete klásť parkety na betónový poklad, nezabudnite ho dobre očistiť. Parkety nesmiete montovať na mäkké podložie ako koberce a podobne. Staré PVC podlahy, linoleum alebo korok je možné nechať ako podlažie v prípade „plávajúceho“ spôsobu montáže. Aj stará keramická dlažba môže byť použitá ako podklad, ak je zabezpečená hydroizolácia. Pri lepení na keramiku je nevyhnutné ju dobre očistiť a prebrúsiť, aby zdrsnela. 

Ako správne položiť parkety 

Parkety sa zvyčajne pokladajú v smere hlavného zdroja svetla. Na chodbách a vo väčších miestnostiach sa parkety montujú tak, aby dlhšia strana dosky bola v rovnakom smere ako je dlhšia stena miestnosti. Pri montáži myslite na dilatáciu - to znamená, že pri veľkých plochách (šírka viac ako 7 m a dĺžka viac ako 8 m) a na prechodoch z jednej miestnosti do druhej, v každom prípade namontujte dilatačné profily.

Položené parkety sa sťahujú – rozťahujú, preto je potrebné nechať dostatočne veľké medzery. Medzera od steny v suchých a menších miestnostiach musí byť aspoň 10 mm, a vo väčších, resp. v priestoroch s nestálou klímou ešte o niečo väčšia. Dilatačná medzera u masívnych parkiet je väčšia než pri ostatných parketách.

Masívne, dvojvrstvové a viacvrstvové parkety sa lepia po celej dĺžke na podlahu, trojvrstvové parkety sa môžu buď lepiť alebo položiť „plávajúco.“

Počas montáže je ideálna teplota v miestnosti 18ºC. Relatívna vlhkosť vzduchu pred, počas, ako aj po pokládke by mala byť 40 až 60%.

Trojvrstvové hotové parkety s click systémom spájania nie je potrebné lepiť na spojoch. Môže sa položiť „plávajúco“ alebo zlepiť po celej dĺžke na podlahu. Spoj pero-drážka sa lepí ako parkety montované „plávajúco“. V prípade, že parkety lepíte na podklad, spoje netreba lepiť. Na zlepovanie na spoji, môžete použiť PVA lepidlá (polyvinyl-acetónové lepidlo), na lepenie po celej dĺžke na podlahu, použite lepidlo, ktoré neobsahuje vodu.

Pri pokládke bez prechodových líšt treba dlažbu nachystať na výšku: hrúbka objednanej parkety + 2 mm lepidlo. Parkety odporúčame lepiť celoplošne. Ako lepidlo odporúčame lepidlá na báze silánu. Lepidlom nešetrite.  

Pokladanie parkiet pri podlahovom kúrení 

Pri pokládke parkiet sa podlahové kúrenie musí vypnúť, respektíve znížiť na teplotu cca 18-20 C°. Teplota miestnosti pri pokladaní musí byť viac ako 15°C. Pri pokládke drevených parkiet používajte materiály, ktoré sú predurčené pri montáži na podlahové kúrenie.

  • Pri suchomontážnej pokládke nezabudnite na parnú zábranu (PVC fólia)
  • Maximálna povolená teplota parkiet je 26ºC (pod kobercom a nábytkom)
  • V priebehu výhrevnej sezóny môžu vzniknúť škáry medzi jednotlivými parketovými doskami a lamelami
  • Vyhnite sa pokládke parkiet rozmerovo nestabilných druhov drevín (buk, jatoba, oliva, kanadský javor a pod.).

Čo robiť po pokládke drevených parkiet 

Po položení parkiet je potrebné vykonať údržbové preolejovanie parkiet. Čerstvo naolejované parkety môžete vyčistiť jemne vlhkou handričkou – najskôr po 3 týždňoch po pokládke. Čo sa vykurovania podlahy týka, tá môže byť opäť vykurovaná až po týždni po položení parkiet.  

autor: Lucia

Apr 25, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 26 697 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Marek G.

Firma
Dunajská Lužná
5,0

Pokládka dlažby

Dobrý deň, záleží nám hlavne na dobre odvedenej práci a spokojnosti zákazníka. V prípade potreby či, otázok nás neváhajte kontaktovať. Stavebnej činnosti sa venujeme viac než 10 rokov. POKLADANIE LAM.PODLÁH A PARKETY MONTÁŽ VNÚTORNÝCH(interiérových)DVERÍ Dovoz-odvoz Elektroinštalácie Drobné búracie práce Hodinový majster Vypratavanie priestorov Záhradnícke práce Vizualizácie záhrad, bytov, domov (aj 3D) A mnoho ďalších….:)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Roman U.

Živnostník
Bratislava
4,9

Hodinový manžel

Dobry den Mam všestranné skúsenosti v prácach všetkého druhu viac ako 12r Vodoinstalacia. Kurenie. Sadrokarton. Montaz nábytku. Montaz kuchinske linky. Vsetko co vás napadne. Co neviem urobyt na 100% taku pracu racej odmietnem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9

Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Miroslav S.

Firma
Bratislava
4,9

Laminátová podlaha

Ponúkam montáž dverí a okien a pokládku plávajucej podlahy, brúsenie parkiet renováciu dreveného nábytku, servis a montáž okien. Pôsobím v rámci západného Slovenska, po vzájomnej dohode aj v zahraničí.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Mario S.

Živnostník
Sereď
4,9

Maliar, Maliarske práce

Vyštudovaný elektrikár v Trnave komenskeho 1. Skusenosti 10tky domov a bytov, zásuvky, vypínače, podlahové kúrenie elektrické, stropné svetlá, lustre, LED pásy vonkajšie vnútorné, zapojenie spotrebičov, bodové svetlá,pohybove senzorové svetlá,stropné ventilátory, bleskozvody - revízie Obklady, dlažby,parkety,vinyl, sadrokartóny, malovky, stierky, omietky Dom na kľúč :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter P.

Firma
Senec
4,8

Montáž, skladanie nábytku

Mam skúsenosti z mnohých oborov .Rád vám pomôžem.Prax stavebné práce vodoinstalacne prace komplet prerabky bytov kupelky montáž zarubni pokladka podlahy montaz kuchyn montaz nabytkov montaz svietidiel zasuviek vypinacov led pasov.Robim Kvalitne Rychlo a Cisto.Bavi ma to .Rad vam pomozem pripadne poradim

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Marek P.

Živnostník
Ružomberok
4,8

Montáž, skladanie nábytku

Montáž plávajúcich podláh , zárubní , dverí ,výroba a montáž nábytku,maľovanie ,skladanie a montáž IKEA a podobného nábytku, montáž kuchýň ,maľovanie montáž sanity a sadrokartónu

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Gustin L.

Firma
Miloslavov
4,7

Obklady, dlažby

ahojte, nam 40 rokov a robim pokladku zamkovej dlazby, kachliciek, chodníky, ploty, zahrada, taktiez viem aj malovat interiéri, plus viem robit aj veškere prace v dome a byte ako hodinový manžel teda okrem elektriky a plynu :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin D.

Firma
Trnava
4,7

Hodinový manžel

Som vyučený stolár s maturitou ale viem pracovať aj s vodou ,odpadmi , elektrinou .Som taktiež zvárač obaľovanou elektródou ,CO2,aj Tigom Ale prakticky mi nerobia problém žiadne práce čo sa týka interiéru ako je zariaďovanie alebo opravy.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Marek R.

Firma
Bratislava
4,7

Rekonštrukcia kúpeľne

Moja práca je aj moje hobby, poskytujem stavebné služby rôzneho druhu. Vždy sa snažim vyhovieť spokojnosti klienta lebo ta je pre mna prvoradá,kvalitne detaily su dôležite pre celkový výsledok práce.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Marian P.

Firma
Bratislava
4,7

Zavesenie obrazov

Naša firma pracuje v oblasti pokládka plávajúcich podláh ako aj montáži interiérových dverí a kovania. Denontáž a odvoz starých podláh a dverí ako aj možnosť kúpi nových cez našich partnerov ako aj montáž vami zakúpených produktov. Profesionálny servis a poradenstvo

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Milos B.

Firma
Trnava
4,6

Montáž, skladanie nábytku

Som vyuceny stolar a zaroven je to aj moj konicek Celozivotna prax v stolarskych pracach. Specializujem sa na montaz kuchynskych liniek.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Pavol B.

Živnostník
Bratislava
4,6

Hodinový manžel

Dobrý deň chcel by sme Vám ponúknuť širokú škálu rôznych drobných prác či už v interieri alebo exteriéri. Mám skúsenosti s rôznymi prácami, v oblasti stavieb sa pohybujem už nejaký ten čas, všetky veci ktoré viem som prebral od veľa ľudí s ktorými som pracoval a tým by som chcel posunúť moju prácu na ešte vyššiu úroveň. Takže veľmi rád Vam poskytnem moje služby. •MONTAŽ NABYTKU •TEPOVANIE/ČISTENIE •ZAHRADNÉ PRÁCE

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

matej c.

Firma
Trnava
4,6

Laminátová podlaha

Dobrý deň, ponúkam stolárske práce hlavne z masívneho dreva, stavba altánkov, drevené obklady, reštavrovanie dreveného nábytku a taktiež drobné prerábky bytov ( výmena podláh, výspravky sten, maľovanie, základné elektrikarske práce)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Matúš C.

Firma
Holice
4,5

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Pokládka parkiet

Nižšia cena5,00 €/m2
Priemerná cena11,38 €/m2
Vyššia cena18,00 €/m2
Pošlite dopyt 26697 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte pokladača na pokládku parkiet? V tejto kategórii máme 17 640 poskytovateľov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt