Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Plastové okná

Ako správne udržiavať plastové okná?

Hľadáte okenára na plastové okná? V tejto kategórii máme 16 003 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako správne udržiavať plastové okná?
Plastové okná

Ako správne udržiavať plastové okná?

Ak ste už investovali do plastových okien, je úplne samozrejmé, že očakávate, že sa vám táto investícia vráti v podobe ušetrených peňazí za energie. Aj plastové okná si však vyžadujú údržbu, minimálne dvakrát do roka. Nie tak náročnú, ako staré drevené okná, no treba mať na pamäti, že o okná sa treba starať.

Výhody plastových okien

Predtým, než sa krok za krokom pozrieme na údržbu plastových okien, mali by sme spomenúť výhody, ktoré inštalácia plastových okien vo vašej domácnosti prináša. Plastové okná majú nielen že skvelé tepelnoizolačné vlastnosti, ale tiež si vyžadujú aj minimálnu údržbu, vďaka ktorej vám doma môžu vydržať viac ako 50 rokov. Ako bonus tiež môžeme spomenúť, že výroba plastových rámov nezaťažuje životné prostredie a takéto okná sú recyklovateľné. 

Pravidelná údržba plastových okien 

Stará dobrá rada hovorí – radšej preventívna údržba ako výmena poškodených častí okien. Ako sme už písali vyššie, údržbu okien by ste mali vykonávať približne dvakrát ročne. Tradične, veľké upratovanie sa robí na jar a na jeseň, pred nástupom zimy, kedy okná musia dokonale tesniť a plniť svoju úlohu tak, aby cez ne v zime neprefukovalo. 

Čistenie plastových okien

Úplne najzákladnejším krokom pri údržbe plastových okien je ich umývanie, ktoré je pomerne nenáročné. Ak máte okná čerstvo nainštalované, nezabudnite z nich strhnúť ochranné pásky a umyte okná od prebytkov stierky či maľovky. Okrem skiel poriadne vyumývajte i rámy, aj z vonkajšej strany, nakoľko tá je neustále vystavovaná peľu, prachu a vplyvom počasia. Nepoužívajte čistidlá s prímesou hrubých častíc, vysoko chemické prípravky, riedidlá, kyseliny či organické rozpúšťadlá. 

Neodporúčame čistiť rámy okien nasucho, lebo hrozí, že povrch rámu poškriabete alebo odriete. Pozor tiež na hrubé umývacie hubky a drôtenky, tiež kvôli poškriabaniu povrchu. Stačí saponát a jemná bavlnená handrička. Nečistoty z drážok v ráme viete tiež jednoducho vysať – štrbinovou hubicou tak odstránime nielen prach, ale aj zvyšky farby, malty či tmelov. Vyčistiť môžeme aj odvodňovacie kanáliky, ak sú nepriechodné. Ich nepriechodnosť bráni odtekaniu vody na vonkajší parapet a spôsobuje, že okná zatekajú. 

Čo so zažltnutým rámom? 

Zažltnutie rámov je častým problémom hlavne starších plastových okien a okien z nekvalitných a lacných profilov neznámych značiek. Rolu tu určite zohráva aj spomínané UV žiarenie, ktoré degraduje materiál, z ktorého je okenný rám vyrobený. Máte preto plné právo okná reklamovať u výrobcu.

Kľučky okien

Údržbu kľučiek a tesnení vykonávajte pred zimou, kedy musia okná dokonale tesniť. Kľučky sa vplyvom používania zvyknú uvoľniť, preto ich dvakrát za rok dotiahnite  - to isté platí aj pri úchytoch. Nadvihnite kryt pod kľučkou, otočte ho do vodorovnej polohy a dostanete sa ku šróbom.

Jeseň je tiež ideálnym obdobím na nastavenie správneho prítlaku krídla okna k rámu. Optimálny prítlak si pomocou imbusáka viete nastaviť aj sami. Nastavovanie vždy robte pri otvorenom okne a imbusovým kľúčom vždy otáčajte len o pár stupňov. Posúvajte okenné krídlo opatrne nahor (alebo neskôr dole) a sledujte, či sa pozícia okna zlepšuje alebo zhoršuje. Po každom otočení zatvorte a otvorte okno a skontrolujte výsledok. 

Kovanie a tesnenie

Vo väčšine prípadov výrobca okien uvádza, ktorým miestam kovania treba venovať pozornosť. Aby sa systém častí kovania mohol pohybovať, je nutné aspoň raz ročne kovanie namazať mazacím tukom alebo olejom tak, aby nezatuhlo. Vďaka kovaniu si môžete nastaviť účinnosť tesnenia, tepelnej alebo zvukovej izolácie a môžete si tak nastaviť letný alebo zimný režim kovania.

Pre letný režim odporúčame o niečo voľnejšie zvesenie kovania. Vzduch bude cez okno lepšie prúdiť, čo v letných mesiacoch zaručene oceníte. V zimnom režime, naopak, nastavte kovanie o niečo tesnejšie, aby ste zamedzili únikom tepla. 

Ďalšou časťou, na ktorú by sme pri údržbe plastového okna nemali zabudnúť, je tesnenie. Pre udržanie dobrých vlastností treba tesnenie ošetriť silikónovým olejom či glycerínom, čo zaručí jeho pružnosť a zníži jeho opotrebovanie. V prípade, že je tesnenie vytrhnuté alebo poškodené, treba ho vymeniť. Nezabudnite si pri tom skontrolovať tuhosť, tvar a veľkosť tesnenia, pretože nevhodné tesnenie by mohlo vaše okno poškodiť. 

Rada na záver

Údržbe plastového okna sa treba venovať nielen počas sezóny, ale i pred reklamáciou. Ak zanedbáte údržbu a pokyny, ktoré zadáva výrobca, môže sa stať, že záručné plnenie vám odmietne. Jednoduchú každoročnú údržbu okien zvládnete aj sami, doma svojpomocne, síce vám to zaberie trošku viac času, no odmenou za vašu starostlivosť budú krásne čisté plastové okná. Ak však predsa len na umývanie okien nemáte nervy ani čas, najmite si odborníka z Wilio a budete tak mať istotu, že o vaše okná bude profesionálne postarané. 

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti DOSTAV

Aká je životnosť okien?

Pri optimálnych podmienkach a pravidelnom servisovaní je životnosť okien približne 15-20 rokov. Po tomto čase už okno nespĺňa aktuálne energetické požiadavky trhu a je potrebné ho vymeniť.

Vymeniť alebo opraviť okno? Podľa čoho sa rozhodnúť?

Servis okna by sa mal vykonávať každých 3-5 rokov od montáže. Ak sa zákazník rozhoduje medzi opravou a výmenou okna, musí si prehodnotiť čo požaduje on od daného okna. Servisom si predĺži životnosť okna. Ak by však chcel na cca 15-20 ročnom okne vymeniť zasklenie a zasklievací rámik, v tomto prípade sa jednoznačne oplatí rozmýšľať nad výmenou okna. Výmena okna ponúka taktiež viac možností, ktoré je potrebné prekonzultovať na obhliadke. Túto obhliadku robíme pred realizáciou.

Aké služby dostane zákazník, keď sa rozhodne osloviť špecialistov na okná?

Ponúkame komplexné služby v oblasti predaja, montáže a servisu strešných okien a doplnkov rôznych typov a značiek. Sme špecifickí v tom, že pri kúpe zákazníkovi vieme poradiť a odpovedať na všetky otázky, čo veľakrát predajcovia stavebnín nevedia. Kúpa strešných okien je veľmi špecifická, pretože ich výber záleží od rôznych parametrov. Poskytujeme špecifikáciu na mieru. Zákazník následne nemusí riešiť dovoz ani vynesenie okien. Ak si zakúpi tovar u nás, zákazník nemusí riešiť ani prípadné reklamácie, pretože zodpovednosť nesieme my. Realizujeme montáž a poskytujeme aj servis, takže zákazníci majú všetko pod jednou strechou.

Spoločnosť DOSTAV - špecialisti na predaj, montáž a servis strešných okien

autor: Lukáš

Jul 30, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 16 003 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Roman Ž.

Firma
Zlaté Moravce
5,0

Servis okien, oprava okien

Profesionálny servis a opravy všetkých druhov okien ako aj dodanie a montáž sieťok proti hmyzu a žalúzií. Obhliadka a diagnostika...Zobraziť viac

Profesionálny servis a opravy všetkých druhov okien ako aj dodanie a montáž sieťok proti hmyzu a žalúzií. Obhliadka a diagnostika okien zdarma. Západné a stredné Slovensko

#
#
#
Zadať dopyt

Miroslav S.

Firma
Bratislava
5,0

Interiérové ​​dvere

Ponúkam montáž dverí a okien a pokládku plávajucej podlahy, brúsenie parkiet renováciu dreveného nábytku, servis a montáž okien. Pôsobím v...Zobraziť viac

Ponúkam montáž dverí a okien a pokládku plávajucej podlahy, brúsenie parkiet renováciu dreveného nábytku, servis a montáž okien. Pôsobím v rámci západného Slovenska, po vzájomnej dohode aj v zahraničí.

#
#
#
Zadať dopyt

Marek B.

Živnostník
Žilina
4,9

Montáž okien

Znalí servisný technik s dlhoročnou skúsenosťou v servise okien a montáži tieniacej techniky . Tieniacu techniku dodáva Slovenský výrobca z...Zobraziť viac

Znalí servisný technik s dlhoročnou skúsenosťou v servise okien a montáži tieniacej techniky . Tieniacu techniku dodáva Slovenský výrobca z východného Slovenska. Taktiez ponúkame montáž plastových okien značky RAKystav . 3sklo 6-7 komorové z kovanim od značky Sigenia . Možnosť výberu zo 4 modelov podľa

#
#
#
Zadať dopyt

Andrej S.

Firma
Trnavský kraj
4,9

Servis okien, oprava okien

Sme firma poskytujúca kvalitné služby v oblasti servisu a údržby plastových a eurokien. Samy si uvedomujeme, že o okná sa...Zobraziť viac

Sme firma poskytujúca kvalitné služby v oblasti servisu a údržby plastových a eurokien. Samy si uvedomujeme, že o okná sa treba pravidelne starať aby sa predĺžila ich životnosť a preto sme tu vždy pre Vás

#
#
#
Zadať dopyt

Karin K.

Firma
Svidník
4,7

Maliarske práce, maliar

Naša firma sa špecializuje na stavebné, maliarske a dokončovacie práce. Stačí sa nám ozvať a dohodnúť sa na termíne :) Všetko...Zobraziť viac

Naša firma sa špecializuje na stavebné, maliarske a dokončovacie práce. Stačí sa nám ozvať a dohodnúť sa na termíne :) Všetko po sebe hneď upratujeme Cenová ponuka zdarma

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Plastové okná

Nízka cena50,00 €/ks
Priemerná cena65,40 €/ks
Vysoká cena85,00 €/ks

Pošlite dopyt 16003 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte okenára na plastové okná? V tejto kategórii máme 16 003 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt