Rôzne druhy nečistôt, akými sú sadze a dym, vyžadujú odlišné čistiace prostriedky, v porovnaní napríklad s olejovými škvrnami. Spravidla by sa malo používať čo najšetrnejšie zaobchádzanie, všade tam kde je to možné a potrebné.
Existujú tri hlavné spôsoby čistenia fasád:
- čistenie pomocou vody,
- chemické ošetrenie
- a abrazívne ošetrenie.
Abrazívne úpravy, akými sú napríklad brúsenie, sa však neodporúčajú, pretože odstraňujú spolu s nečistotami a farbami aj povrchový materiál, a preto najpravdepodobnejšie poškodia murivo. Ďalej sem patria chemické úpravy a čistenie vodou, ktoré sú účinné a bezpečné, ale iba pri správnom použití na materiály a povrchy, pre ktoré sú určené.
Čistenie pomocou vody
Existujú tri druhy metód čistenia fasády pomocou vody, ktorými sú tlakové umývanie, máčanie a parné umývanie. Správne použité úpravy pomocou vody sú najmenej invazívne typy čistenia fasád. Sú vhodné najmä tam, kde je potrebné odstraňovanie takzvaných „typických nečistôt“.
Najbežnejšou metódou je tlakové umývanie, pri ktorom sa na povrch budovy nanáša voda s nízkym až stredným tlakom. Pre porovnanie, postrek zo záhradnej hadice má úroveň sily tlaku približne polovičný v porovnaní s tlakovým čističom. Tlak vody sa zvyčajne na začiatku používa mierny a podľa potreby sa zvyšuje. Potom nasleduje vydrhnutie prírodnou alebo syntetickou (nie však kovovou) kefou.
Niekedy sa do vody pridáva neiónový čistiaci prostriedok vyrobený zo syntetických organických zlúčenín, aby sa z povrchov odstránili nečistoty na báze oleja. Pri čistení na báze vody by sa nemalo používať mydlo a iné domáce čistiace prostriedky, pretože môžu na murive zostať viditeľné zvyšky.
Namáčanie zahŕňa postrek alebo zvlhčovanie povrchu muriva po dlhšiu dobu, zvyčajne až niekoľko dní, aby sa uvoľnili nazhromaždené sadze, najmä v častiach budovy, ktoré nie sú vystavené dažďu. Namočenie, ktoré sa používa spolu s tlakom vody a po ktorom nasleduje opláchnutie vodou, si vyžaduje opakovanie celého postupu, ktoré môžu trvať až niekoľko týždňov. Keďže ide o neinvazívnu metódu je tento spôsobom ideálnou voľbou v prípade čistenia historických budov.
Tretia metóda čistenie parou alebo tlakom za horúca, sa bežne nepoužíva, ale môže byť účinná pri odstraňovaní nahromadených usadenín pôdy a rastlín, napríklad brečtanu. Je taktiež vhodná na čistenie kameňa, ktorý je citlivý na kyseliny použité v niektorých chemických čistiacich prostriedkoch.
Chemické látky
Chemické čistiace prostriedky odstraňujú nečistoty veľmi účinne. Na rozdiel od vodných metód ich možno použiť aj na odstránenie farieb, náterov a stien poškodených grafitmi. Čistiace prostriedky na báze kyseliny sú účinné na tehlu, liatinový kameň, betón, žulu a väčšinu pieskovcov. Alkalické čistiace prostriedky sa najlepšie používajú na murivo citlivé na kyseliny, ako je vápenec, mramor, leštená žula a vápenatý (kriedový) pieskovec.
Oba typy chemických čistiacich prostriedkov sa nastriekajú na mokrý povrch a nechajú sa chvíľu pôsobiť, čo sa líši v závislosti od konkrétneho čističa. Pri alkalických látkach zvyčajne dlhšie ako pri kyslých čistiacich prostriedkoch. V závislosti od odstraňovanej látky sa vyžaduje opakovanie niektorých postupov.
Príprava na čistenie
Pred samotným začiatkom čistenia fasády je dôležité identifikovať o aký typ muriva na budove sa jedná a zvoliť tak pre každý typ najvhodnejšiu metódu čistenia. Obzvlášť dôležité je rozlišovanie medzi rôznymi druhmi kameňa. Niektoré vápence môžu napríklad vyzerať ako pieskovec a to, čo vyzerá ako prírodný kameň, môže byť liaty kameň alebo betón. Niektoré tehly môžu navyše obsahovať nečistoty, ako sú železné častice, ktoré môžu reagovať s určitými čistiacimi prostriedkami a spôsobiť zafarbenie.
Výber nesprávneho typu spôsobu čistenia môže spôsobiť nenávratné poškodenie stavebných materiálov, takže ak máte pochybnosti, je najlepšie konzultovať zloženie muriva s pamiatkarom.
Majte tiež na pamäti, že niektoré chemikálie (a dokonca aj voda), ktoré sú bezpečné pre murivo, môžu korodovať alebo poškodiť iné stavebné prvky, ako napríklad ozdobné kovové prvky, sklo, drevené okenné rámy, železné okenné lišty a objímky klimatizácie okien. Všetky časti budovy, ktoré nepodliehajú čisteniu, ale sú náchylné na poškodenie, by mali byť zakryté alebo inak chránené.
Najlepšie je naplánovať si čistenie fasády tak, aby sa uskutočňovalo počas teplých dní. Čistenie na báze vody by sa nikdy nemalo robiť pri teplotách nižších ako 8 stupňov celzia, pretože voda zachytená v trhlinách a spojoch by mohla následne zamrznúť, čo by mohlo spôsobiť odlupovanie a ďalšie praskanie. Chemické čistiace prostriedky tiež lepšie fungujú pri teplotách nad úrovňou 10 stupňov. Preschnutie murovanej steny môže trvať viac ako týždeň, preto je najlepšie pri plánovaní čistenia na to myslieť a sledovať predpoveď počasia.
Vyskúšajte si to najprv na “nečisto”
Pred zahájením samotného čistenia sa dôrazne odporúča, aby ste najskôr otestovali zvolenú metódu čistenia na neprístupnej časti budovy. Začnite s malou časťou, menšou ako štvorcový meter. Najskôr vyskúšajte najmiernejšie ošetrenie a podľa potreby neskôr postupne zvyšujte intenzitu.
Mnoho chemických látok má rôzne sily a je možné ich zriediť, kým sa nenájde správna zmes. Je tiež možné upraviť množstvo času, ktoré zostáva na povrchu chemického čističa, v závislosti od závažnosti nečistôt alebo škvŕn. Pri testovaní chemickými prostriedkami je však potrebná opatrnosť. Napríklad ponechanie určitých látok na báze kyseliny chlorovodíkovej v murive príliš dlho alebo ich nedostatočné opláchnutie z povrchu môže zanechať zakalený belavý povrch na fasáde.
Príliš vysoký tlak vody
Niektorí netrpezliví majstri častokrát čistia fasádu pod príliš vysokým tlakom vody, alebo použijú vyššiu koncentráciu chemického čističa, aby tak dosiahli rýchlejší výsledok. Príliš silný prúd alebo príliš silný čistiaci prostriedok však môže ľahko poleptať sklo, mramor, pieskovec a iné mäkké kamene, či určité druhy tehál. Držanie trysky aplikátora striekania príliš blízko k povrchu môže tiež poškodiť murivo a odtrhnúť jemné ozdobné prvky. Ak sa vo vode na čistenie odtoku nachádzajú zrnká kameňa alebo piesku, znamená to, že tlak vody je príliš vysoký alebo je tryska držaná príliš blízko.
Vzhľadom na vek budovy nemusí byť jednotný a celistvý vzhľad dosiahnuteľný - alebo žiaduci. Rôzne oblasti fasády boli veľmi pravdepodobne opravené alebo vymenené v rôznom čase, takže nemusí byť možné dosiahnuť rovnaký stupeň lesku na všetkých druhoch muriva. Napríklad farba mohla byť použitá na ochranu mäkkých tehál alebo na skrytie defektov, takže jej odizolovanie v celej budove nemusí mať najlepší vizuálny efekt. Alebo niektoré kôry mohli byť tak zabudované do kamenných povrchov, že je nemožné ich odstrániť bez odstránenia časti kameňa.
autor: Andrej
Jun 30, 2021