Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Čistenie fasád, striech, dlažby

Ako správne vyčistiť fasádu?

Hľadáte omietkára na čistenie fasád? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Ako správne vyčistiť fasádu?
Čistenie fasád, striech, dlažbyAko správne vyčistiť fasádu?

Pri čistení fasády je najdôležitejším faktorom výber správnej metódy čistenia. Nesprávnym spôsobom odstraňovania nečistôt sa totižto môžu trvalo poškodiť jednotlivé časti fasády. Rôzne typy muriva si vyžadujú rôzne prístupy. Na druhú stranu však aj správna metóda čistenia môže pri nesprávnom použití spôsobiť škody.

Rôzne druhy nečistôt, akými sú sadze a dym, vyžadujú odlišné čistiace prostriedky, v porovnaní napríklad s olejovými škvrnami. Spravidla by sa malo používať čo najšetrnejšie zaobchádzanie, všade tam kde je to možné a potrebné.

Existujú tri hlavné spôsoby čistenia fasád:

  • čistenie pomocou vody,
  • chemické ošetrenie
  • a abrazívne ošetrenie.

Abrazívne úpravy, akými sú napríklad brúsenie, sa však neodporúčajú, pretože odstraňujú spolu s nečistotami a farbami aj povrchový materiál, a preto najpravdepodobnejšie poškodia murivo. Ďalej sem patria chemické úpravy a čistenie vodou, ktoré sú účinné a bezpečné, ale iba pri správnom použití na materiály a povrchy, pre ktoré sú určené.

Čistenie pomocou vody

Existujú tri druhy metód čistenia fasády pomocou vody, ktorými sú tlakové umývanie, máčanie a parné umývanie. Správne použité úpravy pomocou vody sú najmenej invazívne typy čistenia fasád. Sú vhodné najmä tam, kde je potrebné odstraňovanie takzvaných „typických nečistôt“.

Najbežnejšou metódou je tlakové umývanie, pri ktorom sa na povrch budovy nanáša voda s nízkym až stredným tlakom. Pre porovnanie, postrek zo záhradnej hadice má úroveň sily tlaku približne polovičný v porovnaní s tlakovým čističom. Tlak vody sa zvyčajne na začiatku používa mierny a podľa potreby sa zvyšuje. Potom nasleduje vydrhnutie prírodnou alebo syntetickou (nie však kovovou) kefou.

Niekedy sa do vody pridáva neiónový čistiaci prostriedok vyrobený zo syntetických organických zlúčenín, aby sa z povrchov odstránili nečistoty na báze oleja. Pri čistení na báze vody by sa nemalo používať mydlo a iné domáce čistiace prostriedky, pretože môžu na murive zostať viditeľné zvyšky.

Namáčanie zahŕňa postrek alebo zvlhčovanie povrchu muriva po dlhšiu dobu, zvyčajne až niekoľko dní, aby sa uvoľnili nazhromaždené sadze, najmä v častiach budovy, ktoré nie sú vystavené dažďu. Namočenie, ktoré sa používa spolu s tlakom vody a po ktorom nasleduje opláchnutie vodou, si vyžaduje opakovanie celého postupu, ktoré môžu trvať až niekoľko týždňov. Keďže ide o neinvazívnu metódu je tento spôsobom ideálnou voľbou v prípade čistenia historických budov.

Tretia metóda čistenie parou alebo tlakom za horúca, sa bežne nepoužíva, ale môže byť účinná pri odstraňovaní nahromadených usadenín pôdy a rastlín, napríklad brečtanu. Je taktiež vhodná na čistenie kameňa, ktorý je citlivý na kyseliny použité v niektorých chemických čistiacich prostriedkoch.

Chemické látky

Chemické čistiace prostriedky odstraňujú nečistoty veľmi účinne. Na rozdiel od vodných metód ich možno použiť aj na odstránenie farieb, náterov a stien poškodených grafitmi. Čistiace prostriedky na báze kyseliny sú účinné na tehlu, liatinový kameň, betón, žulu a väčšinu pieskovcov. Alkalické čistiace prostriedky sa najlepšie používajú na murivo citlivé na kyseliny, ako je vápenec, mramor, leštená žula a vápenatý (kriedový) pieskovec.

Oba typy chemických čistiacich prostriedkov sa nastriekajú na mokrý povrch a nechajú sa chvíľu pôsobiť, čo sa líši v závislosti od konkrétneho čističa. Pri alkalických látkach zvyčajne dlhšie ako pri kyslých čistiacich prostriedkoch. V závislosti od odstraňovanej látky sa vyžaduje opakovanie niektorých postupov.

Príprava na čistenie

Pred samotným začiatkom čistenia fasády je dôležité identifikovať o aký typ muriva na budove sa jedná a zvoliť tak pre každý typ najvhodnejšiu metódu čistenia. Obzvlášť dôležité je rozlišovanie medzi rôznymi druhmi kameňa. Niektoré vápence môžu napríklad vyzerať ako pieskovec a to, čo vyzerá ako prírodný kameň, môže byť liaty kameň alebo betón. Niektoré tehly môžu navyše obsahovať nečistoty, ako sú železné častice, ktoré môžu reagovať s určitými čistiacimi prostriedkami a spôsobiť zafarbenie. 

Výber nesprávneho typu spôsobu čistenia môže spôsobiť nenávratné poškodenie stavebných materiálov, takže ak máte pochybnosti, je najlepšie konzultovať zloženie muriva s pamiatkarom.

Majte tiež na pamäti, že niektoré chemikálie (a dokonca aj voda), ktoré sú bezpečné pre murivo, môžu korodovať alebo poškodiť iné stavebné prvky, ako napríklad ozdobné kovové prvky, sklo, drevené okenné rámy, železné okenné lišty a objímky klimatizácie okien. Všetky časti budovy, ktoré nepodliehajú čisteniu, ale sú náchylné na poškodenie, by mali byť zakryté alebo inak chránené.

Najlepšie je naplánovať si čistenie fasády tak, aby sa uskutočňovalo počas teplých dní. Čistenie na báze vody by sa nikdy nemalo robiť pri teplotách nižších ako 8 stupňov celzia, pretože voda zachytená v trhlinách a spojoch by mohla následne zamrznúť, čo by mohlo spôsobiť odlupovanie a ďalšie praskanie. Chemické čistiace prostriedky tiež lepšie fungujú pri teplotách nad úrovňou 10 stupňov. Preschnutie murovanej steny môže trvať viac ako týždeň, preto je najlepšie pri plánovaní čistenia na to myslieť a sledovať predpoveď počasia.

Vyskúšajte si to najprv na “nečisto”

Pred zahájením samotného čistenia sa dôrazne odporúča, aby ste najskôr otestovali zvolenú metódu čistenia na neprístupnej časti budovy. Začnite s malou časťou, menšou ako štvorcový meter. Najskôr vyskúšajte najmiernejšie ošetrenie a podľa potreby neskôr postupne zvyšujte intenzitu.

Mnoho chemických látok má rôzne sily a je možné ich zriediť, kým sa nenájde správna zmes. Je tiež možné upraviť množstvo času, ktoré zostáva na povrchu chemického čističa, v závislosti od závažnosti nečistôt alebo škvŕn. Pri testovaní chemickými prostriedkami je však potrebná opatrnosť. Napríklad ponechanie určitých látok na báze kyseliny chlorovodíkovej v murive príliš dlho alebo ich nedostatočné opláchnutie z povrchu môže zanechať zakalený belavý povrch na fasáde.

Príliš vysoký tlak vody

Niektorí netrpezliví majstri častokrát čistia fasádu pod príliš vysokým tlakom vody, alebo použijú vyššiu koncentráciu chemického čističa, aby tak dosiahli rýchlejší výsledok. Príliš silný prúd alebo príliš silný čistiaci prostriedok však môže ľahko poleptať sklo, mramor, pieskovec a iné mäkké kamene, či určité druhy tehál. Držanie trysky aplikátora striekania príliš blízko k povrchu môže tiež poškodiť murivo a odtrhnúť jemné ozdobné prvky. Ak sa vo vode na čistenie odtoku nachádzajú zrnká kameňa alebo piesku, znamená to, že tlak vody je príliš vysoký alebo je tryska držaná príliš blízko.

Vzhľadom na vek budovy nemusí byť jednotný a celistvý vzhľad dosiahnuteľný - alebo žiaduci. Rôzne oblasti fasády boli veľmi pravdepodobne opravené alebo vymenené v rôznom čase, takže nemusí byť možné dosiahnuť rovnaký stupeň lesku na všetkých druhoch muriva. Napríklad farba mohla byť použitá na ochranu mäkkých tehál alebo na skrytie defektov, takže jej odizolovanie v celej budove nemusí mať najlepší vizuálny efekt. Alebo niektoré kôry mohli byť tak zabudované do kamenných povrchov, že je nemožné ich odstrániť bez odstránenia časti kameňa.

autor: Andrej

Jun 30, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 25 451 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Ondrej B.

Živnostník
Bratislava
5,0
Tepovanie

Dobrý deň, ponúkam vám svoje služby vo forme tepovania. Či už je to sedačka, koberec, matrac, kreslo... Tepovaniu sa venujem 10rokov. Rád odpoviem na každú otázku :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Miroslav A.

Firma
Partizánske
5,0
Umývanie okien

Ponúkame rýchle, kvalitné a cenovo dostupné čistenie Fasád rodinných domov a bytoviek Zámkovej dlažby Bazénov Umývanie okien Hál a priemyselných objektov Náhrobných kameňov a pomníkov Čistenie odkavapových systémov Odstraňujeme graffiti Používame fungicídnu a hydrofóbnu technológiu,ktorá chráni povrch pred nečistotami a zamedzuje prienik vody do pórov strešnej krytiny či fasády. Garantujeme Vám až 10 ročnú ochranu pred mikroorganizmami. PRE BEZPLATNÚ CENOVÚ PONUKU NÁS NEVÁJTE KONTAKTOVAŤ 👷🏼‍♂️🙂

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Roland T.

Firma
Bratislavský kraj
4,9
Čistenie dlažby

"Čistenie od strechy až po bazén." Špecializujeme sa na rezidenčné a komerčné priestory. Pomocou profesionálnej vysokotlakovej techniky sme schopní odstrániť nečistoty z exteriérových povrchov rôzneho druhu. Vieme efektívne a bezpečne odstrániť dlhoročnú špinu, machy, lišajníky alebo mastné fľaky z povrchov, ktoré sa bežne nachádzajú na vašom pozemku.  Ponúkame tiež čistenie verejných plôch ako sú námestia, podchody, garážové domy, tvrdé povrchy detských a športových ihrísk ale aj pomníky a sochy. Pôsobíme v rámci celého západného a Slovenska.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimir F.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň všem budoucím zákazníkům. Provádím zednické (Murarske)tesařské zateplovací práce malířské a sádrokartonarske práce. Každý zákazník je pro mne jiný a tak i také přistupují k práci. Vzdy velmi rád poskytnu reference

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

daniel g.

Firma
Žilinský kraj
4,9
Zámková dlažba

Profesionálne čistenie fasád od plesní,zateplovanie fasád,výstavba plotov,pokladka dlažieb,výškové práce. Zakladanie stavieb. Výkopové práce,rekonštrukcie bytov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Renáta H.

Firma
Bratislava
4,8
Upratovacie služby

Ponúkame Vám pravidelné aj jednorazové upratovanie domácností, administratívnych a obchodných priestorov. Pracujeme s kvalitnými čistiacimi prostriedkami a prístrojmi. Ide nam o to, aby sme našim zákazníkom zabezpečili komfort a spokojnosť. Naše služby sú 100% záruka čistoty.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7
Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Michaela V.

Živnostník
Bratislava
4,4
Upratovacie služby

Dobrý deň ,profesionálne upratujem priestory všetkého druhu ,domy ,byty.Mám aj svoju webovú stránku najlepšieupratovanie.sk aj tam nájdete recenzie ,upratovanie robim rada ,rada vycarim úsmev na perách ľuďom svojou odvedenou pracou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Čistenie fasád, striech, dlažby

Nižšia cena1,00 €/m2
Priemerná cena3,00 €/m2
Vyššia cena7,60 €/m2
Pošlite dopyt 25451 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte omietkára na čistenie fasád? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt