Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Zapojenie bojlera

Ako vybrať ohrievač vody pre váš domov

Hľadáte inštalatéra na zapojenie bojlera? V tejto kategórii máme 14 962 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako vybrať ohrievač vody pre váš domov
Zapojenie bojlera

Ako vybrať ohrievač vody pre váš domov

V minulosti to bývalo tak, že pri kúpe teplovodného ohrievača nebolo veľmi na výber. Jediné dve možnosti boli buď plynové alebo elektrické. S príchodom nových technológií sa zmenila aj kvalita ohrievača teplej vody a na trhu je dnes oveľa viac možností ako kedykoľvek predtým. Zistite, čo všetko by mal najlepší ohrievač vody spĺňať.

Okrem plynových a elektrických zásobníkových ohrievačov vody môžu kupujúci zvážiť aj tankové a hybridné ohrievače vody. Nekonečný výber a rad možností však môže spôsobiť, že sa v tom všetkom nebudete vedieť zorientovať. Čítajte preto náš článok ďalej a dozviete sa ďalšie informácie o funkciách, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere najlepšieho ohrievača teplej vody pre váš domov.

Populárne typy ohrievačov vody

Zákazníci majú k dispozícii niekoľko možnosti ohrievača teplej vody - od klasických zásobníkových ohrievačov vody až po novšie, hybridné modely. Každý z nich ponúka výhody, ktoré je potrebné zohľadniť.

Ohrievač vody v akumulačnej nádrži

Zásobníkové ohrievače vody sú najbežnejším typom. Pozostávajú z izolovanej nádrže s elektrickým alebo zemným plynom na vykurovanie. Plynové jednotky používajú na ohrev vody na teplotu regulovanú termostatom plameňový horák alebo elektricky napájané tepelné špirály. Voda je v nádrži udržiavaná na prednastavenú teplotu vo dne aj v noci, stojacu až do jej potreby. Po vyčerpaní zásobovania teplou vodou v nádrži musia členovia rodiny počkať, kým ohrievač zásobník znova neohreje, čo môže trvať až hodinu.

Prietokové ohrievač vody

Prietokové ohrievače teplej vody pracujú na úplne inom princípe ako tradičný ohrievač vody v akumulačnej nádrži. Namiesto neustáleho ohrevu vody v nádrži pracujú ohrievače vody bez nádrže, na požiadanie. To znamená, že nezačnú ohrievať vodu, kým ju niekto nebude potrebovať.

Rovnako, ako pri bežných ohrievačoch, aj pri ohrievačoch vody bez nádrže sa používa na ohrev vody plyn alebo elektrina. Po otvorení kohútika na teplú vodu vstupuje studená voda do ohrievača bez nádrže pomocou potrubia a potom sa rýchlo ohrieva plynovým horákom alebo elektrickou špirálou. Na rozdiel od zásobníkového ohrievača vody ponúka prietokový ohrievač vody nekonečný prísun teplej vody.

Prietokové ohrievače vody však majú svoje obmedzenia rýchlosti a prietoku. Väčšina z nich dokáže vyprodukovať asi 20 litrov horúcej vody za minútu.

Ohrievač vody s tepelným čerpadlom (hybridný)

Ohrievače vody s tepelným čerpadlom, známe tiež ako hybridné ohrievače vody, vytvárajú koncept, podľa ktorého je jednoduchšie (a lacnejšie) využiť existujúce teplo, než ako teplo vyrábať. Ohrievače vody s tepelným čerpadlom odoberajú teplo zo vzduchu a používajú ho na ohrev vody.

Rovnako ako chladnička používa na vytlačenie horúceho vzduchu z izolovaného interiéru kompresor, ohrievač vody s tepelným čerpadlom stláča okolitý vzduch, vytláča chladný vzduch a udržuje teplý vzduch na ohrev vody. Hybrid sa nazýva preto, lebo pri vysokej spotrebe teplej vody používa na ohrev vody elektrické špirály. Hybridný ohrievač vody, ktorý zhromažďuje teplo zo vzduchu, pracuje najefektívnejšie v teplom podnebí.

Čo treba brať do úvahy pri kúpe ohrievača vody

Aj keď je dôležité poznať rôzne typy ohrievačov vody a ich výhody, tiež vám pomôže, ak budete poznať hlavné faktory alebo vlastnosti, ktoré je potrebné zohľadniť pri určovaní najlepšieho ohrievača vody pre vaše potreby.

Plynový verzus elektrický

Veľkým rozdielom medzi plynom a elektrinou sú náklady. Odhaduje sa, že za plynový ohrievač vody na 150 litrov v priemere zaplatíte 1 070 až 2 140 eur vrátane inštalačných poplatkov, oproti 780 až 1 480 eurám za elektrický ohrievač vody rovnakej veľkosti.

Aj keď prevádzkové náklady kolíšu s mierami plynu a elektriny, prevádzka plynu je výrazne lacnejšia ako elektrina. Prevádzka plynových ohrievačov teplej vody stojí okolo 25 eur mesačne, zatiaľ čo elektrické ohrievače budú spotrebovávať okolo 35 eur mesačne.

Ventilačné potreby

Pretože elektrické ohrievače vody nevyžadujú prieduchy, môžu byť inštalované takmer na akomkoľvek mieste v domácnosti. Plynové ohrievače teplej vody pri horení produkujú výfukové plyny a vlhkosť oxidu uhoľnatého. Na odstránenie týchto vedľajších produktov používajú ventilačný systém, ktorý sa skladá z rúrok a potrubí. Plynové ohrievače teda potrebujú odvetrávanie a zaberajú viac miesta ako elektrické ohrievače, čo obmedzuje ich umiestnenie v domácnosti.

Veľkosť a kapacita

Ohrievače teplej vody majú kapacitu od 75 až 380 litrov. Čím väčšia je kapacita, tým viac teplej vody môžete použiť pred vyčerpaním zásobovania a opätovným čakaním na teplú vodu. Nádrž s objemom 150 až 190 litrov je dostatočná na zvládnutie domácnosti štyroch ľudí. Pridajte 37 litrov kapacity pre každú ďalšiu osobu.

Čím je vyšší výkon, tým väčší je ohrievač teplej vody. Pri výbere nového ohrievača teplej vody je nevyhnutné určiť, koľko miesta máte k dispozícii v suteréne alebo v technickej miestnosti. Plynové a elektrické ohrievače teplej vody sa dodávajú vo vysokých a krátkych modeloch. Pamätajte tiež na to, že plynové ohrievače teplej vody zaberajú viac miesta z dôvodu potrebných odvzdušňovacích potrubí.

Ak máte obmedzený priestor, zvážte oveľa kompaktnejšie ohrievače vody bez nádrže. Pretože ohrievače vody bez nádrže nemajú akumulačnú kapacitu vody ako bežné ohrievače nádrže, majú svoje obmedzenia. Typický ohrievač vody bez nádrže produkuje horúcu vodu rýchlosťou 8 až 19 litrov za minútu, čo môže obmedziť tok horúcej vody do domácnosti, najmä ak horúcu vodu používa viac kohútikov alebo zariadení súčasne.

Viaceré ohrievače vody bez nádrže môžu pracovať súčasne, s cieľom zlepšiť celkovú kapacitu teplej vody, ktorú potrebuje domácnosť. Samostatný ohrievač bez nádrže môže slúžiť konkrétnym spotrebičom, ako je práčka.

Hodnotenie účinnosti

Všetky ohrievače vody majú hodnotenie účinnosti, ktoré udáva, koľko energie spotrebovanej v skutočnosti ohrieva vodu. Ohrievač vody s účinnosťou 0,70 znamená, že 70 percent energie spotrebovanej ohrievačom vody smeruje na vykurovaciu vodu.

Toto hodnotenie nie je veľkým údajom o tom, koľko môžete očakávať, že miniete za jednotku, vzhľadom na rozdiel v sadzbách za plyn a elektrinu. Napríklad plynová jednotka bude mať oveľa nižšie hodnotenie účinnosti ako elektrický ohrievač vody, ale pretože plyn je výrazne lacnejší, prevádzka ohrievača plynovej nádrže bude stáť podstatne menej ako prevádzka elektrického ohrievača vody.

Prietokové ohrievače vody stoja podstatne menej ako zásobníkové ohrievače. V závislosti na spotrebe teplej vody v domácnosti môže systém bez nádrže ušetriť až 40 percent na účte za energiu. Často je lepšie pozrieť sa na odhadované ročné náklady na prevádzku ohrievača vody a zistiť, ako to ovplyvní váš rozpočet.

Mosadzné verzus plastové vypúšťacie ventily

Zásobníkové ohrievače vody majú ventil na spodnej časti nádrže, ktorý slúži na vypúšťanie nádrže z dôvodu údržby. Tieto ventily pracujú so štandardnou záhradnou hadicou a sú vyrobené z mosadze alebo PVC (polyvinylchlorid). Pretože mosadz je oveľa odolnejšia ako plast, lepšou voľbou je ohrievač teplej vody, ktorý používa mosadzný vypúšťací ventil.

Digitálne displeje

Rovnako ako iné hlavné úžitkové systémy v domácnosti, aj novšie ohrievače vody sú vybavené digitálnymi ovládacími prvkami, ktoré umožňujú majiteľom naprogramovať vypnutie ohrievača vody v rôznych časoch, napríklad keď je rodina na dovolenke. Aj keď digitálny displej môže zvýšiť počiatočné náklady jednotky, zvyšuje účinnosť ohrievača vody a v konečnom dôsledku šetrí peniaze.

Časté otázky o ohrievačoch vody

Starý ohrievač teplej vody je ako tikajúca časovaná bomba. Mnoho rokov je vo vašom suteréne alebo v technickej miestnosti a poslušne zásobuje vašu rodinu teplou vodou, kým bez varovania neprestane fungovať, čo spôsobí neočakávané nepríjemnosti a náklady. Aj keď sa pokazený ohrievač vody môže javiť rovnako šokujúci ako ľadovo studená sprcha, treba si dávať pozor na niekoľko varovných signálov.

Ako dlho vydrží ohrievač teplej vody?

V priemere plynový, elektrický alebo hybridný ohrievač teplej vody vydrží 8 až 12 rokov. Prietokové ohrievače vody môžu vydržať až 20 rokov.

Aké sú znaky, že váš ohrievač teplej vody sa kazí?

Vyskytujú sa zreteľné príznaky zlyhania ohrievača vody, vrátane búchajúcich zvukov vo vnútri nádrže, poklesu teploty vody, hrdzavej vody a hromadenia vody okolo základne nádrže.

Môžete sa stále sprchovať, ak váš ohrievač vody presakuje?

Vytekajúci ohrievač vody vám nezabráni v teplej sprche. Ak nie je únik príliš veľký na to, aby ste museli vypnúť ohrievač vody, stále sa môžete sprchovať. 

Môže unikajúci ohrievač vody vybuchnúť?

Aj keď je to ojedinelé, môže ohrievač vody skutočne vybuchnúť a to nepríjemným spôsobom. K tomu dochádza pri plynových alebo elektrických ohrievačoch vody, ktoré majú upchaté alebo nefunkčné tlakové poistné ventily. Ak vzrastie príliš veľký tlak, ohrievač vody exploduje a doslova vystrelí jednotku ako raketa.

Koľko stojí výmena ohrievača teplej vody?

Inštalácia ohrievača vody stojí medzi asi 670 € a 1 540 €, ktorá zahŕňa cenu ohrievača a inštalačné práce. Prietokové ohrievače, ktoré sú výrazne drahšie ako zásobníkové ohrievače, sú na vrchole tohto radu. 

autor: Zuzana

Jun 3, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 22 177 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Vladimír F.

Firma
Bratislava
5,0

Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Termo T.

Firma
Košice
5,0

Kúrenie

Team odborníkov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Poradia a vyriešia všetko od vykurovania po klimatizáciu. Sú tu pre vás dostupní vždy, či sa vám pokazí kotol na Vianoce alebo počas vrcholu sezóny klimatizácií. Riešenia na mieru bez starostí Postaráme sa o príjemné teplo a chlad vo vašom domove. Poradíme vám, aké zariadenia sú najvhodnejšie do vašej domácnosti. Zabezpečíme kompletnú montáž a prípadne aj likvidáciu starého zariadenia. Na produkty od nás nemusíte dlho čakať a šetriť. Dodanie celého riešenia sa snažíme realizovať do 7 dní a v prípade potreby aj so splácaním postupne. Montážou sa naša starostlivosť nekončí a ku všetkým produktom patrí aj následný servis. Našou úlohou je prevziať všetky vaše starosti na seba, aby ste si vy mohli užívať príjemnú teplotu vo vašom dome.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Andrej V.

Živnostník
Bratislava
4,9

Vodár

Mám skúsenosti z mnohých odborov. Rád vám pomôžem s rôznymi vodouinštaláčnými prácami (opravy vodovodných batérii, sifónov, vymeny WC atď.) s opravami sadrokartónov, inštaláciou svietidiel, garniži, držiakov televízorov, montážou nábytku a podobne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin O.

Firma
Nové Mesto nad Váhom
4,9

Vodár

Snažim sa robit kvalitne a zodpovedne aby som sa uz nemusel vracat na rovnake miesto nebudem. predsa len je lepsie spravit robotu na 1 x a poriadne ako sa k nej x krat ...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9

Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vasil V.

Firma
Bratislava
4,9

Vodár

Už nechcete inštalatérov, ktorí robia svoju prácu zle? Už vás nebaví platiť peniaze navyše? Potom ponúkam dobré služby za prijateľné ceny. Vykonávam nasledujúce inštalatérske práce: - montáž rozvodov vody a kúrenia; - inštalácia teplej podlahy; - pripojenie bojlera, práčok a iných zariadení; - inštalácia kotlov; a absolútne všetky druhy inštalatérskych prác Pracujem v Bratislave, Malackách a blízkom okolí. Budem rád spolupracovať! S kvalitou vykonanej práce budete určite spokojní!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš B.

Firma
Bratislava
4,8

Vodár

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov a budovaní dôveryhodnej firmi, ktoru chcem odovzdať synovi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Roman U.

Živnostník
Bratislava
4,8

Hodinový manžel

Dobry den Mam všestranné skúsenosti v prácach všetkého druhu viac ako 12r Vodoinstalacia. Kurenie. Sadrokarton. Montaz nábytku. Montaz kuchinske linky. Vsetko co vás napadne. Co neviem urobyt na 100% taku pracu racej odmietnem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter A.

Firma
Košice
4,7

Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš Š.

Živnostník
Bratislava
4,7

Plynár

VODA-PLYN-KURENIE-ODPAD-MONTAZ KOTLOV-REVIZIE KOTLOV-PODLAHOVE KURENIE-KOMPLETAZE KUPELNY....................................ROZNE OPRAVY PRI HAVARIACH VODY PLYNU

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír G.

Firma
Košice
4,6

Murárske práce

Venujeme sa rozvodom vody,kúrenia,kanalizácii,odpadových potrubí,rekonštrukcie bytov,domov,výstavbu plotov a oplotení. Pokládka dlažby,obkladov,zámkovej dlažby, búracie a výkopové práce,maľby....

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Myroslav L.

Firma
Bratislava
4,5

Vodár

Dobrý deň alebo večer drahé zákazníci, som vodo-instalater z 13 ročnou praxou. Prácu som zdedil po otcovi. Mám momentálne 34 rokov rád vám pomôžem z vašimi problémami, a rešim všetko v krátkom čase. Z pozdravom váš vodár Miroslav Lovha.🙂 Ešte mozeme vam spravit rozne obklady, dlažby a kompleknu rekonstrukciý kupelne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Robo H.

Firma
Bratislava
4,5

Vodár

Realizujem vodoinštalačne prace a kurenarske prace, vymena radiatorov, vymena baterii, rozvodov vody a odpadu, montaz kotla montaz podlahoveho kurenia, podomietkovych systemov, prerabky kupelni

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin L.

Firma
Bratislava
4,4

Vodoinštalácia

Dobrý deň. V prípade že máte akýkoľvek problém s vodoinštaláciou, alebo kanalizáciu, kedykoľvek ma kontaktujte. Pracujem vo večerných hodinách,víkendy a sviatky sú samozrejmosťou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Zapojenie bojlera

Nižšia cena100,00 €/úkon
Priemerná cena294,00 €/úkon
Vyššia cena390,00 €/úkon

Pošlite dopyt 22177 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte inštalatéra na zapojenie bojlera? V tejto kategórii máme 14 962 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt