Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Svadby, oslavy, eventy

Ako vybrať svadobné menu

Hľadáte poskytovateľa na svadby, oslavy, eventy? V tejto kategórii máme 715 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Ako vybrať svadobné menu
Svadby, oslavy, eventy

Ako vybrať svadobné menu

Svadba – deň D. Respektíve D2 – dokonalý deň, kedy je všetko tip top naplánované, pripravené a vychádza podľa plánu. Presne tak si predstavuje svoj svadobný deň väčšina neviest. O hladký priebeh sa postará premyslené svadobné plánovanie. Výber dátumu, miesta, DJ, fotografa, kameramana, výzdoby, šiat, koláčov, menu, manžela... S tým posledným bodom samozrejme žartujeme. Veď ním to všetko začalo.

No aj tak ostáva dlhý zoznam povinností, ktoré je potrebné premyslieť a zariadiť. Dnes sa spoločne pozrieme na to, ako vyskladať svadobné menu, pretože spokojní hostia, to sú najedení hostia. 

Slávnostné menu na svadbu, to už dávno nie je len slepačí vývar, zapekané kuracie prsia s broskyňou a syrom a popolnočná kapustnica. Paleta jedál, z ktorej možno vyskladať slávnostné menu je omnoho pestrejšia. No široký výber a doba, kedy mnohí ľudia trpia alergiami, intoleranciami alebo držia z presvedčenia rôzne diéty, robí z výberu svadobného menu hotový hlavolam pre bystré hlavičky. Načo si dať pri výbere menu pozor a akým jedlám sa radšej vyvarovať? Poďme pekne po poriadku.

Hlavný chod – slávnostné svadobné menu

Slávnostné menu dotvára celý dojem zo svadobného dňa, a preto by výber jedla mal korešpondovať s celkovým výberom témy svadby. Ak ste sa napríklad rozhodli pre tradičnú slovenskú svadbu, vyhnite sa menu zloženému zo zahraničných špecialít, ktorých názov nikto ani len nevysloví.

Zároveň platí, že jedia nielen chuťové poháriky, ale aj oči. Servírovanie jednotlivých porcií a taktiež aj menu kartička pre hostí, by sa mali niesť v duchu svadobnej výzdoby.

Predjedlo na svadbu

Milá, malá jednohubka v podobe predjedla, to je po prípitku druhé privítanie hostí. Pri výbere predjedla sa vyhnite jedlám, ktoré môžu byť problémové pre niektorú skupinu hostí. Taký lososový tatarák, to je obrovská chuťovka. Ale niektorí hostia môžu mať problém nie len so surovou rybou, ale aj alergiou.

Stavte preto radšej na klasické suroviny, ktoré skombinujte tak, aby si z nich mohol niečo vybrať každý. Kombinácia opečenej bagetky, zeleniny, šunky, syra a jednoduchej nátierky, pekne naservírovaná na malom tanieriku, poteší oči a ponúkne možnosť výberu aspoň jednej maličkosti každému. Celiatici môžu vynechať bagetku, hostia trpiaci laktózovou intoleranciou syr a vegetariáni šunku. Základom je, aby všetko bolo naservírované esteticky, ale zároveň tak, aby sa bez problémov dala niektorá zo surovín oddeliť.

Svadobná polievka

Hovädzí alebo kurací vývar, to je nie nadarmo polievková klasika, ktorá sa podáva pri väčšine slávnostných príležitosti. Ide o jednu z mála polievok, vďaka ktorej s malými obmenami možno vyhovieť väčšine typov hostí.

Ak je niekto z vašich hostí celiatik, nezabudnite myslieť na bezlepkové rezance. Pre vegánov a vegetariánov možno pripraviť obdobu v podobe zeleninového vývaru.

Hlavné jedlo

Vyskladať hlavné jedlo tak, aby vyhovovalo všetkým hosťom, to je ten najtvrdší oriešok. Podobne ako pri predjedla, zlaté pravidlo znie – nakombinujte jednotlivé suroviny tak, aby si z nich mohol vybrať každý.

Väčšina snúbencov zvyčajne siahne po kombinácií vyprážaného a na prírodno upraveného mäsa. Pozor, aby prírodné mäso nebolo vôbec obaľované v múke a podobne a bolo tak vhodným variantom aj pre celiatikov. Taktiež sa vyhnite rôznym závitkom plneným syrom. Nepotešili by ste tak hostí s laktózovou intoleranciou. Ako prílohu možno zvoliť kombináciu ryže a opekaných zemiakov alebo hranoliek. Zeleninový šalát servírujte v osve miske, aby ho v prípade potreby mohli hostia ignorovať.

Nikdy neponúkajte hosťom jedlo, ktoré je už ochutené špecifickou omáčkou. Vo veľkej miere tak obmedzíte alergikov, aj hostí s laktózovou intoleranciou. Ak sa rozhodnete pre dochutenie mäsa omáčkou, vyberte recept, ktorý chutí dobre s omáčkou aj bez a omáčku servírujte s osve nádobe. Každý z hostí si tak vyberie variant menu, ktorý mu vyhovuje.

S vegánmi a vegetariánmi je to pri výbere hlavného jedla o niečo zložitejšie. Pokiaľ nemáte takýchto väčšinu hostí, najjednoduchšie riešenie je, dohodnúť sa s nimi na príprave konkrétneho jedla.

Svadobné menu zostavené podľa našich odporúčaní môže vyzerať napríklad nasledovne:

Predjedlo: Plátky parmskej šunky, zeleninový šalát, syrová pena, toast z bieleho pečiva

Polievka: Vývar z hovädzieho mäsa s bezlepkovými rezancami / Zeleninový vývar

Hlavné jedlo: Kuracie prsia a bravčová panenka na prírodno s krémovou omáčkou, ryža, zemiakové medailónky, zeleninový šalát

Fantázii sa však medze nekladú. Cateringová firma, ktorej zveríte prípravu menu, vám isto s jeho vyskladaním tak, aby vyhovovalo aj špecifickým potrebám vašich hostí, rada pomôže.

Popolnočné dobitie energie

Popolnočné občerstvenie, to je ideálne bufet, z ktorého si vyberie každý z hostí, na čo má práve chuť. Pri výbere jednotlivých jedál do bufetu vyberajte tak, aby minimálne jedno z jedál bolo bezlepkové, bezlaktózové, bezmäsité a vegánske.

Švédske stoly môžete doplniť aj netradičnými jedlami. Kulinárski milovníci ich určite ocenia a tí ostatní ich radi odignorujú a vyberú si niečo, čo presne vyhovuje ich požiadavkám.

Výber svadobného menu, to je zodpovedná úloha. Základný fakt, ktorý je však potrebné si zapamätať je, že nikdy nevyhoviete úplne všetkým. Preto ak si nechcete nechať svoj veľký deň ničím pokaziť, obráťte sa na expertov na organizáciu svadieb a podujatí. Dokážu vám pomôcť a odbremeniť vás od tisícky rôznych drobností, ktoré by ste inak museli riešiť sami.  Vyskúšajte webovú a mobilnú aplikáciu Wilio, ktorá združuje vyše 23 000 poskytovateľov služieb z celého Slovenska, a kde si môžete vybrať na základe overených recenzii. Navštívte  www.wilio.sk

autor: Lucia

Aug 11, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Priemerné ceny

Cena za: Svadby, oslavy, eventy

Nižšia cena4 500,00 €/akcia
Priemerná cena7 400,00 €/akcia
Vyššia cena12 000,00 €/akcia

Pošlite dopyt 2867 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte poskytovateľa na svadby, oslavy, eventy? V tejto kategórii máme 715 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt